Рішення № 76127122, 07.08.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
761/10906/17
Номер документу
76127122
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/10906/17

Провадження № 2-а/761/53/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді: Притули Н.Г.

при секретарі: Припутневич В.І.,

за участі представника

ГУ МВС України в Київській області: Мухіної К.Ю.,

представника ГУ ПФ України в

Київській області: Глазунова А.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

30 березня 2017 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Національної поліції Київської області про зобов'язання вчинити дії

Ухвалою суду від 31.03.2017 року було відкрите скорочене провадження у справі та копія позову направлена відповідачам.

До суду надійшла заява представника Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про розгляд справи у відкритому судовому засіданні а також враховуючи недостатність повідомлених позивачем обставин, суд ухвалою від 15.05.2017 року призначив справу до розгляду в судовому засіданні.

Під час слухання справи було замінено відповідача Головне управління Національної поліції Київської області на Головне управління МВС України в Київській області в особі голови ліквідаційної комісії Стаховського Івана Федоровича, так як позивач був звільнений саме з Головного управління МВС України в Київській області, яке на даний час перебуває в процесі ліквідації.

В позовних вимогах позивач просить: зобов'язати Головне управління МВС України в Київській області оформити і надати документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області для призначення пенсії позивачу.

Вимоги обгрунтовані тим, що за рішенням суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити пенсію позивачу, проте хоча рішення суду набрало законної сили, пенсія позивачу не призначена, документи для призначення пенсії не надані так як в рішенні суду про призначення пенсії не зазначено про підготовку таких документів.

В судові засідання, які відбулись16.03.2018 року, 22.05.2018 року та 07.08.2018 року позивач та його представник не з'явились, повідомлення про судові засідання, які суд їм направляв повертались за закінченням встановленого строку зберігання.

Водночас як вбачається з матеріалів справи, в судовому засіданні, яке відбулось 29.06.2017 року представник позивача підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.

В судовому засіданні, яке відбулось 07.08.2018 року представники відповідачів наполягли на розгляді справи по суті у відсутність позивача, а тому на підставі положень ч.5 ст.205 КАС України суд продовжив слухання справи у відсутність позивача та його представника.

Представники Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області надали власні пояснення в судовому засіданні, яке відбулось 29.06.2017 року та зазначили що у вирішенні позовних вимог покладаються на розсуд суду та зазначили, що пенсійний фонд не може призначити пенсію без надання відповідного пакету документів для призначення пенсії.

Представник Головного управління МВС України в Київській області в судовому засіданні заперечила проти задоволення заявлених вимог на тій підставі, що на даний час, як і на момент звільнення позивача недостатньо стажу для призначення пенсії, а тому відповідний пакет документів для призначення пенсії не може бути підготовлений.

Відповідно до положень ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи стороні відповідача необхідно довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Як встановлено в судовому засіданні, постановою Шевченківського районного суду м.Києва від 24.06.2015 року задоволено позов ОСОБА_3 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_3 пенсію за вислугу років у відповідності до вимог ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 квітня 2011 року.

Постанова суду набрала законної сили.

В серпні 2015 року позивач звернувся із заявою до начальника Головного управління МВС України в Київській області та просив направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області документи для призначення пенсії.

Проте Головне управління МВС України в Київській області листом від 29.12.2015 року повідомив ОСОБА_3, що так як рішенням суду не обумовлено про підготовку і оформлення пенсійних матеріалів по лінії МВС, тому позивачу було рекомендовано звернутися до суду для надання роз'яснень про призначення пенсії.

Позивач звертався до суду із заявою про роз'яснення рішення суду, проте ухвалою суду від 11.03.2016 року в роз'ясненні рішення суду було відмовлено.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві перебував виконавчий лист, який виданий на підставі зазначеного вище рішення суду.

Постановою від 07.06.2016 року державний виконавець закінчив виконавче провадження так як рішення суду неможливо виконати.

Як зазначив представник Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, вони не можуть виконати рішення суду так як їм не надані документи для призначення пенсії.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, врегульовані Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до ч.1 ст.7 наведеного Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Пунктом «б» ч.1 ст.12 цього закону передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Порядок сплати сум несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Пенсійному фонду України за відповідні роки служби щодо осіб, які не набули (не набудуть) права на пенсію за вислугу років згідно з цим Законом, або осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначається Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Таким чином, незалежно від підстав та часу звільнення для військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», раніше звільнених зі служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», їм може бути призначена пенсія за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при умові, що цим особам виповнилося 45 років (а інвалідам війни - незалежно від віку) і що вони мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і шести місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».

Згідно п.1 наведеного Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Пунктом 12 цього Порядку встановлено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до п.14 вказаного Порядку орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

З аналізу наведених норм законодавства України, що регулює спірні правовідносини вбачається, що за наслідком звернення особи до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України з відповідною заявою, такий підрозділ оформлює всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним таку особу та направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

В той же час, саме орган, що призначає пенсію, вирішує питання щодо наявності підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки в силу п.17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Як встановлено судом, Головним управлінням МВС України в Київській області в порушення вищенаведених норм не було підготовлено подання про призначення пенсії, яке мало бути направлено до органу Пенсійного фонду України.

Враховуючи, що рішенням суду вирішено питання призначення пенсії позивачу, Головне управління МВС України в Київській області не уповноважений був відмовляти у видачі документів для призначення пенсії, враховуючи що ОСОБА_3 звернувся із заявою про підготовку документів.

Представники відповідачів в судовому засіданні зазначили, що пенсія позивачу не може бути призначена так як він не має достатньої вислуги років. Проте суд не може взяти до уваги зазначене представниками відповідача, так як рішенням суду встановлено, що позивач набув право на пенсію, оскільки на момент звернення позивача до відповідача позивачу виповнилось повних 52 роки, та станом на 27.05.2008 року він мав загальний трудовий стаж понад 25 років.

Отже, відповідач - Головне управління МВС України в Київській області перебрав на себе функції органів Пенсійного фонду України, до повноважень яких належить вирішення питання щодо наявності підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В той же час, до повноважень відповідача не віднесено розгляд питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою та законодавством України закріплено імперативний обов'язок уповноваженого структурного підрозділу, зокрема Міністерства внутрішніх справ України, у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформити всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та після ознайомлення з ним особи, якій оформлюється пенсія, направити до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність відповідача - Головне управління МВС України в Київській області щодо неоформлення подання про призначення пенсії та ненаправлення до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи, а тому необхідно зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, як уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справ України, підготувати та подати до органів Пенсійного фонду подання для прийняття відповідного рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 77, 241, 242, 296 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про зобов'язання вчинити діїзадовольнити.

Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області подання для призначення пенсії ОСОБА_3 на виконання постанови Шевченківського районного суду м.Києва від 24.06.2015 року (справа №2-а-4616/11).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до п.15.5 Перехідних положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Шевченківський районний суд міста Києва).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 20 серпня 2018 року

Суддя: Н.Г.Притула