
Справа № 522/22054/17
Провадження 2-а/522/670/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2018 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси
у складі: судді Бондар В.Я.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду 23.11.2017 року з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №3625;
- зобов’язати Головне управління ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату недоплаченої частину основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, починаючи з 1 січня 2016 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №3625);
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління ПФУ в Одеській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позову зазначено, що Наказом Управління МВС України на Одеській залізниці №129 о/с від 22.11.2013 року підполковника міліції ОСОБА_1 начальника штабу лінійного відділу на станції Одеса-Головна УМВС України на Одеській залізниці, звільнено у відставку на підставі п.65 «а» (за віком). Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_1 отримує пенсію, розрахунок якої здійснено виходячи з сум грошового забезпечення, який для обчислення пенсії складає 4 680,38 грн. Відповідно до Довідки ГУМВС в Одеській області №3625 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії розмір грошового забезпечення складає 7319,16 грн. 31.10.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. 21.11.2017 року позивач отримав відповідь, згідно якої було повідомлена позивача, що Довідка №3625 повернута до ГУМВС в Одеській області на доопрацювання у зв’язку з тим, що складена неправильно. Відповідач в добровільному порядку відмовляється здійснити перерахунок пенсії, що стало підставою для звернення до суду позивача з відповідним позовом.
Справа, згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи, була передана на розгляд до судді Кравчук Т.С.
Ухвалою суду від 24.11.2017 року позов було залишено без руху, позивачу надано п’ятиденний термін для усунення недоліків позову.
Ухвалою суду від 06.12.2017 року провадження у справі відкрито.
Ухвалою суду від 18.12.2018 року справа повернута у підготовче провадження.
До суду 19.01.2018 року надійшов відзив від представника відповідача, згідно якого просили позовні вимоги ОСОБА_1 про здійснення виплати пенсії з 01.01.2016 року по 20.05.2017 року залишити без розгляду у зв’язку із пропуском строків позовної давності, в решті позовних вимог відмовити. Вказує, що позивач пропустив строк звернення до суду в частині вимог від 01.01.2016 року по 20.05.2017 року. Пенсії виплачуються з державного бюджету і Пенсійний фонд України направив до Міністерства соціальної політики України інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсії.
До суду 24.01.2018 року надійшли письмові пояснення представника позивача ОСОБА_2, яка зазначає, що відповідач лише 30.03.2017 року направив до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для подальшого складення довідки про розмір грошового забезпечення. Вказане свідчить про порушення відповідачем та МВС України порядку та строків передбачених для оформлення перерахунку пенсій. Також це свідчить про те, що станом на 01.01.2016 року позивач не був включений до списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється з дати виникнення такого права, без обмеження строками. Вказує, що строки звернення до суду не були пропущені, оскільки їх обчислення починається з моменту, коли позивач отримав відповідь Головного управління ПФУ від 20.11.2017 року, тобто з 21.11.2017 року. Просили позов задовольнити в повному обсязі.
На підставі рішення Вищої ради правосуддя від 12.04.2018 року № 1093/0/15-18 про звільнення ОСОБА_3 з посади судді Приморського районного суду міста Одеси у зв’язку з поданням заяви про відставку, на підставі службової записки помічника судді Кравчук Т. С. – Антонецького С.Л., з метою дотримання розумних строків розгляду справи, недопущення порушень законних прав та інтересів громадян та законних інтересів сторін було проведено повторний автоматизований розподіл судової справи.
Справа надійшла до провадження судді Бондаря В.Я. та ухвалою суду від 07.05.2018 року прийнята у провадження, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
До суду 11.05.2018 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшло клопотання про закриття провадження у справі, згідно якого просить закрити провадження у справі, у зв’язку з тим, що довідка №3625 містила недостовірну інформацію щодо складових грошового забезпечення, тому вона була повернута до ГУ МВС України в Одеській області на доопрацювання. Крім того, законодавчо був відсутній порядок здійснення перерахунку пенсій з 01.01.2016 року пенсіонерам з числа осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Від позивача та його представника ОСОБА_4 15.05.2018 року до суду надійшли письмові пояснення, згідно яких просили задовольнити позов. Вказують, що 15.02.2018 року Верховний суд постановив зразкову справу №820/6514/17, яка є типовою справою, тому суд має враховувати правові висновки Верховного суду. Вказує, що за такою практикою суд має задовольнити позовні вимоги.
До суду 16.05.2018 року надійшло клопотання відповідача про закриття провадження у справі, в яких підтримано попередню позицію відповідача. Додатково зазначено, що вимога позивача про встановлення судового контролю є необґрунтованою, оскільки рішення суду і так підлягає обов’язкову виконанню.
Довідкою помічника судді Приморського районного суду м. Одеси від 09.07.2018 року розгляд справи було продовжено на строк до 31.08.2018 року у зв’язку зі значним навантаженням.
До суду 08.08.2018 року надійшов відзив, згідно якого представник ГУ ПФУ України в Одеській області просив відмовити у задоволенні позову, вказуючи, що відповідач діяв відповідно до законодавства України, довідка спочатку не могла бути використана, оскільки містила недостовірну інформацію, а в подальшому довідка не могла використовуватися, у зв’язку з тим, що вона була подана до органів пенсійного фонду до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Згідно даної постанови виплата пенсій (з урахуванням доплат, підвищень та ін.) має здійснюватися з 01.01.2018 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Судом встановлено, що Наказом Управління МВС України на Одеській залізниці №129 о/с від 22.11.2013 року підполковника поліції ОСОБА_1, начальника штабу лінійного відділу на станції Одеса-Головна УМВС України на Одеській залізниці було звільнено з органів внутрішніх справ у відставку за п. 65 «а» (за віком).
З 01 грудня 2013 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 3693,93 грн., пенсійна справа №1503012658, що підтверджується повідомлен6нням про призначення пенсії (а.с.8).
Довідкою №3625 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії підтверджується, що з 01.01.2016 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 було збільшено (а.с.9, 34).
Міністерство внутрішніх справ України листом №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року до Пенсійного фонду України просили надати списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку (а.с.33, 75-76).
Пенсійний фонд України листом Міністерству внутрішніх справ України №9493/02-23 від 28.03.2017 року повідомив МВС України, що у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, необхідно підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.31, 77).
ОСОБА_1 31.10.2017 року звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсійного забезпечення на підставі Довідки №3625 про розмір грошового забезпечення, згідно якою розмір грошового забезпечення складає 7391,16 грн. (а.с.10-12).
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом №1719/М-11 від 20.11.2017 року повідомило ОСОБА_1, що передана 13.10.2017 року ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідка №3625 про розмір грошового забезпечення повернута до зазначеної установи на доопрацювання, у зв’язку з тим, що неправильно складена. Також було повідомлено, що Пенсійний фонд України до Міністерства соціальної політики України направ інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсій, тому цей перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Розглянувши лист Пенсійного фонду України Міністерство внутрішніх справ України листом №2900/05/22-2018 від 28.02.2018 року повідомило, що вважають неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премій за грудень 2015 року. Нові довідки будуть містити розмір премії за січень 2016 року (а.с.81-82).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі-Порядок).
Пунктом 1,2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Кабінет міністрів України прийняв дві постанови:
- № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та
- № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», якими встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно ч. 3, п. 2 Порядку передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду України з моменту отримання інформації про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій зобов’язані в 10 денний строк скласти списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії та подати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Згідно п. 3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2013 року.
Згідно з законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зобов’язане здійснити перерахунок раніше нарахованої мені пенсії на підставі пенсійної справи, яка знаходиться у Відповідача.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов’язок нарахування та виплату пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Частиною 3, ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VШ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як зазначено в ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З урахуванням вищенаведених норм, право на здійснення перерахунку розміру пенсії можливо на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.
Не погоджується суд з твердженням відповідача про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, так як Закон України «Про Національну поліцію» набрав чинності 7 листопада 2015 року, тобто раніше, у зв'язку з чим дія в часі цього закону не може поширюватись на постанову, яка прийнята пізніше. Алогічність цього твердження є очевидною, оскільки Постанову прийнято на виконання вимог цього Закону, про що в ній зазначено, а тому питання про зворотну дію нормативно-правового акту в часі не може поставати.
При цьому суд враховує також і те, що питання призначення та перерахунку пенсії регулюється не вказаним вище Законом, а іншим, а саме Законом України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набув чинності 23 грудня 2015 року, тобто після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Зважаючи на помилкове тлумачення представником відповідача зворотної дії нормативно-правового акту в часі, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Загальновідомим є той факт, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Згідно п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 вищезазначеного Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Із змісту наведених норм слідує, що інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії Позивачу зобов'язане надіслати Міністерство внутрішніх справ України. Це з безперечністю, на думку суду, слідує із змісту частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з наступними змінами, згідно з якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, то суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Та обставина, що постанова Кабінету Міністрів України № 988 за датою передувала даті внесення змін до ст. 63 Закону № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», правового значення не має.
Щодо доводів відповідача про відсутність державних асигнувань на надбавки до пенсій на момент звернення до суду, варто відзначити наступне.
Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
Така сама правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 19.06.2018 року, справа №207/427/17.
Стосовно строків перерахунку пенсії необхідно відзначити.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як вбачається з матеріалів справи, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Проте, представник відповідача просить суд закрити провадження, у зв’язку з тим, що перерахунок пенсії позивача фактично здійснено.
З матеріалів справи вбачається, що Довідкою №3625 %12658 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за порівняною посадою поліцейського ОСОБА_1 складає 7384,55 грн. (а.с.83).
З 01 травня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 пенсія з надбавками склала 5572,19 грн. (а.с.84).
Згідно розрахунку за доплату пенсії за пенсійною справою №1503012658, пенсіонеру ОСОБА_1 з січня 2016 року було перераховано пенсію, сума доплат за період з січня 2016 року по квітень 2018 року склала 49 288,68 грн. (а.с.85).
Проте, відповідач не надав до суду належних та допустимих доказів того, що фактично виплата перерахованої пенсії здійснена.
Крім того, з розрахунку не вбачається чи перерахування пенсії здійснювалось у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 1 ст. 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на вищевикладена, враховуючи, що позивачем не підтверджено перерахування його пенсії, суд вважає за необхідне не закрити провадження у справі, а задовольнити позов ОСОБА_1
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб’єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд вважає за можливе встановити судовий контроль за фактичним виконання рішення суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.ст. 2, 14, 19-20, 22, 72-77, 118, 192, 205, 229, 241-246, 250, 286, 292, 293 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №3625 протиправною.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату недоплаченої частину основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, починаючи з 1 січня 2016 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області №3625).
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у 10-денний термін з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.Я.Бондар