
у.н. 415/7908/17
н.п. 2-а/415/65/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.08.18 р. м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд в особі головуючого судді Фастовця В.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дій відповідача щодо відмови у виплаті (поновленні) недоотриманої допомоги на дітей - сиріт з моменту припинення від 01.08.2014 та скасувати рішення комісії від 05.06.2017, зобов'язати відповідача поновити виплату соціальної допомоги та грошового забезпечення (з 01 серпня 2014 року по вересень 2016 року), а також стягнути з відповідача на користь позивачки судовий збір в розмірі 640 грн.
Позов обґрунтовано тим, що позивачка в 2016 р., у зв'язку з проведенням АТО на території Луганської області, разом із сім'єю виїхала з м. Краснодону до м. Лисичанська Луганської області. У вересні 2016 року позивачка звернулась до УПСЗН з заявою про постановку її та членів сім'ї на облік як внутрішньо переміщених осіб в порядку, передбаченому Постановою КМУ від 01.10.2014 № 509, на підставі якої відповідачем було видано позивачці та її прийомній дочці довідки № 924023787 та № 924023788. Старша прийомна донька з 2013 року навчалась в Лисичанському гірничо-індустріальному коледжі, а тому довідку в УПСЗН не отримала. Позивачка з 2007 року, на підставі «Договору про влаштування дітей на виховання та спільне проживання у прийомну сім'ю», є прийомною матір'ю двох дівчат: ОСОБА_2, 1995 р.н. та ОСОБА_3, 1999 р.н. З часу влаштування дітей в сім'ю, позивач отримувала державну соціальну допомогу на дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування в порядку, затвердженому Постановою КМУ від 31.01.2007 № 81. Вказана державна допомога нараховувалась та виплачувалась позивачці до липня 2014 року. З 01.08.2014 через проведення на території Луганської області АТО та через нездійснення органами державної влади своїх повноважень на території м. Краснодон, державна допомога не виплачувалась. Після отримання статусу внутрішньо переміщеної особи, позивачкою було подано відповідачу заяву про призначення державної соціальної допомоги, до якої подано особову справу та всі необхідні документи та з 2016 року допомога позивачці виплачувалась щомісячно. Таким чином, вважає що відповідач має всі необхідні документи для поновлення виплат соціальної допомоги з часу їх припинення. 23.02.2017 позивачка звернулась до відповідача з заявою про відновлення виплат державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та грошового забезпечення прийомним батькам з моменту їх припинення, а саме з 01 вересня 2014 року по вересень 2016 року. Рішенням комісії відповідача в поновленні виплат, позивачці було відмовлено на підставі п. 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 № 365 - «враховуючи відсутність інформації про фактичне місце проживання з серпня 2014 року по вересень 2016 року». Зазначила, що сім'я позивачки з вересня 2016 року проживає в м. Лисичанську як внутрішньо переміщені особи.
Відповідачем надано заперечення на позовну заяву, з якого вбачається, що 07 вересня 2016 р. до УПСЗН Лисичанської міської ради надійшло рішення виконавчого комітету Лисичанської міської ради від 06.09.2016 № 334 «Про продовження функціонування прийомної сім'ї за новим місцем проживання (перебування)». ОСОБА_1 звернулась до відповідача 20.09.2016 із заявою про призначення соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення прийомним батькам. Постановою КМУ від 04.06.2015 № 356 затверджено Порядок забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістились з тимчасово окупованої території або району проведення АТО. Відповідно до п. 3 Порядку 356 у разі переміщення прийомної сім'ї з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції до іншої адміністративно-територіальної одиниці прийомні батьки звертаються до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад із заявою про видачу довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції. Після видачі довідки уповноважені органи протягом доби інформують відповідну службу у справах дітей про переміщення прийомної сім'ї. Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_3 були видані управлінням 08 вересня 2016 року за їх заявами. З матеріалів особової справи, адміністративного позову та довідок Лисичанського гірничого технікуму вбачається, що по серпень 2016 року сім'я позивачки проживала та отримувала грошове забезпечення у м. Краснодоні і лише з вересня 2016 року перемістилась до м. Лисичанська. Відповідно до Порядку № 365 від 08.06.2016 затвердженого Постановою КМУ, рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновлені) соціальної виплати приймається виключно комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплати внутрішньо переміщеним особам, утвореною міською радою. Комісією було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам та державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з місяця звернення та прийняття рішення про забезпечення функціонування прийомної сім'ї, а саме з 01.09.2016. 23.02.2017 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей - сиріт ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і грошового забезпечення прийомних батьків з моменту припинення виплат, а саме з 01.08.2014. В призначенні грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам та державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у період з 01.08.2014 по 31.08.2016 ОСОБА_1 було відмовлено відповідно до вимог чинного законодавства. Враховуючи викладене просив відмовити у задоволенні позову.
На підставі п.10 ч.1 ст.4, 263 ч.1 п.2 КАС України, справа розглядається у письмовому проваджені, оскільки провадження повинно було бути відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області від 19 червня 2007 року № 360 «Про утворення прийомної сім'ї і передання дитини на виховання і сумісне проживання», створено прийомну сім'ю на базі сім'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_4 з 01.07.2007 за адресою: АДРЕСА_2. Передано на виховання і сумісне проживання малолітню ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 з 01.07.2007 в прийомну сім'ю ОСОБА_1 /а.с.16/.
Рішенням Виконавчого комітету Краснодонської міської ради Луганської області від 20 травня 2008 року № 412 «Про утворення прийомної сім'ї і передання дитини на виховання і сумісне проживання», створено прийомну сім'ю на базі сім'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_4 з 01.07.2007 за адресою: АДРЕСА_2. Передано на виховання і сумісне проживання малолітню ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 з 01.06.2008 в прийомну сім'ю ОСОБА_1 /а.с.17/.
06 вересня 2016 року Рішенням Виконавчого комітету Лисичанської міської ради № 334 «Про продовження функціонування прийомної сім'ї за її новим місцем проживання (перебування)» взято на облік прийомну сім'ю ОСОБА_1, в якій влаштовані та виховуються неповнолітня дитина, позбавлена батьківського піклування ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, та особа з числа дітей-сиріт ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4., жителів м. Краснодону Луганської області, переміщених з району проведення антитерористичної операції та продовжити функціонування за новим місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.20-21/.
08.09.2016 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою № 924023787 /а.с.11/.
08.09.2016 ОСОБА_3 взято на облік як внутрішньо переміщену особу за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою № 924023788 /а.с.11/.
20.09.2016 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Лисичанської міської ради з заявою про виплату соціальної допомоги на дітей з серпня 2014 року /а.с.22/.
Рішенням засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 06.06.2017 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено, згідно п. 13 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого ПКМУ № 365 від 08.06.2016 у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання, з 01.08.2014 по 31.08.2016 /а.с.24/.
З листа УПСЗН Лисичанської міської ради від 12.09.2017 № 8114 вбачається, що ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав виплати соціальної допомоги у період з серпня 2014 року по вересень 2016 року, у зв'язку з відсутністю інформації про фактичне місце проживання у вказаний період /а.с.25/.
З довідки КЗ «УВК «Гарант» вбачається, що ОСОБА_3 навчається в КЗ «УВК «Гарант» м. Лисичанська в 9-А класі з 30.08.2016 /а.с.39/.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України № 356 від 04 червня 2015 року затверджено Порядок забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Цей Порядок визначає механізм забезпечення діяльності прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, які перемістилися з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції, а також виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною".
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що у разі переміщення прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції до іншої адміністративно-територіальної одиниці прийомні батьки, батьки-вихователі звертаються до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад із заявою про видачу довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Після видачі довідки уповноважені органи протягом доби інформують відповідну службу у справах дітей про переміщення прийомної сім'ї, дитячого будинку сімейного типу.
Як встановлено судом довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_3 були видані відповідачем 08 вересня 2016 року.
До цього позивачка та її діти на обліку у відповідача не перебували, а тому підстав для покладення на нього обов'язку сплати їй будь-яких соціальних виплат у суду немає.
Відповідно до п. 5 вищевказаного Порядку № 356, рішення про забезпечення функціонування прийомної сім'ї приймається виконавчим комітетом міської ради за поданням служби у справах дітей за фактичним місцем проживання чи перебування сім'ї на підставі поданої прийомними батьками заяви про забезпечення функціонування прийомної сім'ї.
Відповідно до приписів п. 17, 20 вказаного Порядку, державна соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються або продовжують виплачуватись уповноваженими органами відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам - вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 № 81.
Виплата державної соціальної допомоги та грошове забезпечення прийомним батькам - вихователям продовжуються за їх фактичним місцем проживання чи перебування з дати прийняття рішення про забезпечення функціонування прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу без довідки - атестата за місцем реєстрації.
Пунктом 6 Постанови КМУ від 31.01.2007 № 81 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам - вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною» передбачено, що призначення соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюється з моменту влаштування дитини у дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім'ю включно до дня досягнення дитиною 18-річного віку, а у разі навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, за денною формою у вищих навчальних закладах І-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладах - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. У разі проживання у період навчання дитини-вихованця або прийомної дитини окремо від сім'ї в іншій місцевості соціальна допомога призначається на загальних підставах за умови подання довідки з місця навчання про те, що дитина не перебуває на повному державному утриманні.
З наданих суду документів судом встановлено, що позивачка зареєструвалась як внутрішньо переміщена особа в м. Лисичанську Луганської області у вересні 2016 року. Про що також, зазначено позивачем у адміністративному позові.
До цього моменту позивачка до відповідача не зверталась та на облік як внутрішньо переміщена особа не становилась.
Суд не вбачає підстав для скасування рішення засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 06.06.2017, а тому, і законних підстав для виплати державної соціальної допомоги позивачці у період з 01.08.2014 по вересень 2016 року немає.
У зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243-246, 371КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, РНОКПП - НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, код 24205528, яке розташоване за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 22а про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення певних дій - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня складення повного рішення.
Суддя: