
Справа № 357/9794/18
2-а/357/331/18
У Х В А Л А
29 серпня 2018 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Орєхов О. І. Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Орєхов О.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27 серпня 2018 року на адресу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшов адміністративний позовЧерненко ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те,що позовназаяваЧерненко Л.М.предметно не підсуднаБілоцерківському міськрайонному суду Київської області з наступнихпідстав.
Відповідно до статті20 КАС України місцевимзагальним судам, як адміністративним судам, підсудні:
1) адміністративнісправи з приводу рішень, дійчибездіяльностісуб'єктіввладнихповноважень у справах про притягнення до адміністративноївідповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в ОСОБА_3; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
При цьому, окружнимадміністративним судам підсуднівсіадміністративнісправи, крімвизначених частиною1 статті 20 КАС України.
Таким чином, статтею 20 КАС України (у редакції, що набрала чинності з 15.12.2017 року) змінено юрисдикцію адміністративних судів, зокрема, звужено предметну юрисдикцію загальних місцевих судів, як адміністративних судів.
Отже, починаючи з 15 грудня 2017 року, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області, як адміністративний суд, не є належним судом для розгляду даної справи, яка за предметно-територіальною юрисдикцією на даний час підсудна ОСОБА_4 окружному адміністративному суду.
Стаття 124 Конституції України встановлює, що правосуддя в ОСОБА_3 здійснюють виключно суди.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
За змістом пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі – «Конвенція») кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, якийвирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Інтерпретація суті конструкції "суд, встановлений законом" викладена Європейським судом з прав людини (далі –«ЄСПЛ», «Суд») у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України". Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію "суд, встановлений законом": організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).
Статтею8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" закріплено право особи на розглядїїсправи всуді, до юрисдикціїякого вона віднесенапроцесуальним законом.
За приписами частини 1 статті 318 КАС України (у редакції, що набрала чинності з 15.12.2017 року) рішення суду підлягаєскасуванню з направленнямсправи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщорішенняприйнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначенихстаттями20, 22, 25-28 цього Кодексу.
З наведеного вбачається, що розгляд справи адміністративним судом з порушенням правил предметної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та безумовною підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1 ст. 318 КАС України).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України, суд передає матеріали адміністративного позову на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною 1 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 20, 29,30, 256, 294-295, 318, пунктом 15.5 частини 15 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Біла Церква Київської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, - передати на розгляд до ОСОБА_4 окружного адміністративного суду (01133, м.Київ, бул.ОСОБА_3, буд.26).
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до ОСОБА_4 апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею.
Ухвалу надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
СуддяОСОБА_5