Постанова № 76113381, 28.08.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2018
Номер справи
806/880/18
Номер документу
76113381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЖИТОМИРСЬКИЙ ЗОНАЛЬНИЙ ВІДДІЛ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ПРАВОПОРЯДКУ
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 806/880/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"28" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря Семенець К.О.,

позивача та представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії , -

суддя в 1-й інстанції - Єфіменко О.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Житомир,

дата складання повного тексту рішення - 10 квітня 2018 року,-

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку, у якому просив:

- визнати протиправним дії Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку щодо невиплати йому індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до дня звільнення - 05.09.2017;

- зобов'язати Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку надати довідку з помісячним розрахунком індексації та місяця підвищення (базового місяця) та визначеної раніше суми (фіксованої суми) за вказаний період;

- зобов'язати Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку виплатити середній заробіток за період з дня звільнення 05.09.2017 до дня фактичної виплати індексації із розрахунку множення суми середньоденного заробітку (545,24 грн) на кількість днів затримки виплати індексації.

Позовні вимоги обґрунтовані позивачем тим, що після звільнення з військової служби, в день звільнення, ним не було отримано у повному обсязі кошти, на які він мав право під час проходження військової служби, а саме: індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу (звільнення), у зв'язку з чим він звертався до відповідача з приводу врегулювання питання виплати індексації грошового забезпечення, проте отримав відмову з посиланням на те, що індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась, а тому позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 адміністративний позов ОСОБА_2 (10004, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку (10017, м. Житомир, вул. В.Бердичівська, 17, код ЄДРПОУ 09573178) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку щодо невиплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення.

Зобов'язано Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до дня звільнення - 05.09.2017.

Зобов'язано Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку надати ОСОБА_2 довідку з помісячним розрахунком індексації та місяця підвищення (базового місяця) та визначеної раніше суми (фіксованої суми) за вказаний період.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Відповідач зазначає, що Порядок № 1078 не передбачає механізм виплати сум індексації у поточному році за минулі періоди. Окрім того, згідно ст.5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача та представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді офіцера штабу Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку.

Наказом начальника головного управління персоналу - заступника начальника генерального штабу Збройних Сил України від 16.06.2017 № 38 майора ОСОБА_2 було звільнено з військової служби у запас за п. «б» (за станом здоров'я) (а.с. 16).

Наказом начальника Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку від 05.09.17 № 176 позивач виключений зі списків особового складу з 05.09.2017 та знято з усіх видів забезпечення (а.с. 17).

13.07.2017 ОСОБА_2 звернувся до начальника Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку із заявою про нарахування та виплату йому індексації .

Листом від 24.07.2017 № 2943 Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку відмовив ОСОБА_2 у виплаті індексації з посиланням на вимоги Департаменту фінансів Міністерства оборони України, доведених телеграмою від 04.01.2016 № 248/3/9/1/2, індексація грошового забезпечення не нараховувалась та не виплачувалась.

Вважаючи таку відмову Житомирського зонального відділу військової служби правопорядку протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що дії Житомирського зонального відділу військової служби правопорядку щодо невиплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 05.09.2017, є протиправними та, що позивач має право на стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні Проте, враховуючи, що нарахування індексації грошового забезпечення належить до дискреційних повноважень відповідача, суд дійшов висновків, що після набрання рішенням у даній справі законної сили та його виконання відповідачем, позивач не позбавлений можливості звернутись з позовом про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, а тому задовольнив позов частково.

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає таке.

Згідно ч.1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до ст. 1 та ст. 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частинами другою - третьою ст. 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ ( далі - Закон № 1282-ХІІ).

Статтею 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ст.4 Закону № 1282-ХІІ ).

Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 .

Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, заперечуючи щодо задоволення позову, відповідач не посилається на відсутність обставин, передбачених статтею 4 Закону № 1282-ХІІ для проведення індексації, а лише посилається на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150.

Разом з тим, згідно ст. 2 Закону України від 07.03.2002 № 3099-III "Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України" Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом та іншими виданими у відповідності з ними нормативно-правовими актами.

Отже, у спірних правовідносинах Житомирський зональний відділ Військової служби правопорядку має діяти відповідно до вимог Закону № 1282-ХІІ .

А тому, посилання відповідача на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150 відповідно до якого, індексація грошового забезпечення військовослужбовців не підлягає нарахуванню до окремого роз'яснення та на складну фінансово-економічну ситуацію в державі, як на підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивача, не можуть бути підтвердженням правомірності його дій.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до 05.09.2017 та ненадання довідки з помісячним розрахунком індексації та із зазначенням базового місяця, є протиправними .

З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують .

Згідно ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, то апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

В решті рішення суду першої інстанції ніким не оскаржується.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського зонального відділу Військової служби правопорядку залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "04" квітня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "29" серпня 2018 р.