
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1317/18
27 серпня 2018 рокум.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баб'юка П.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача: Управління Державної казначейської служби України в місті Тернополі про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 з позовом до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача: Управління Державної казначейської служби України в місті Тернополі області, у якому просить зобов’язати відповідача сформувати та подати до третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача подання про повернення їй суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4368,0 грн.
В обґрунтування позовних вимог та у відповіді на відзив позивач посилається на те, що 22 червня 2018 року нею було укладено договір купівлі-продажу квартири з ПАТ «Компанія з управління активами «Національний резерв», згідно якого позивач придбала квартиру № 96, що знаходиться в будинку № 5б по вулиці Київська у м. Тернополі. При цьому позивачем було сплачено у відповідності до статті 49 Закону України «Про нотаріат» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4368,0 грн, хоча позивач не є платником даного збору в розумінні пункту дев’ятого статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки придбала житло вперше. Звернувшись до відповідача із вимогою про повернення безпідставно сплаченого збору, позивачу було відмовлено з тих підстав, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а отже відсутні підстави для повернення сплаченого збору.
Ухвалою суду від 17 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідач подала клопотання про розгляд справи без її участі, просить відмовити у задоволенні позову із мотивів викладених у відзиві на позовну заяву, в якому зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. Крім того, позивач добровільно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна та об'єднане управління не вчиняло дій, не приймало рішень щодо зобов'язання позивача сплатити збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
22 червня 2018 року між позивачем та ПАТ «Компанія з управління активами «Національний резерв» було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_1 міського нотаріального округу Тернопільської області.
Згідно вказаного договору позивач, придбала квартиру № 96, що знаходиться в будинку № 5б по вулиці Київська у м. Тернополі. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4368,0 грн згідно квитанції № 3050924 від 22 червня 2018 року.
Зарахування вказаних коштів до державного бюджету підтверджується довідкою наданою третьою особою (а.с.45).
06 липня 2018 року позивач звернулась до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із вимогою про повернення їй сплаченого збору.
ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області за №9790/07 від 10 липня 2018 року позивачу було відмовлено в задоволенні заяви з посиланням на те, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно витягу з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта видно, що позивач є власником квартири № 96, що знаходиться в будинку № 5б по вулиці Київська у м. Тернополі на підставі договору купівлі-продажу від 22.06.2018 та є власником нежитлового приміщення за адресою вулиця Київська, будинок 5б на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Згідно довідки ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації» від 04 липня 2018 року № 1832 видно, що станом на 29 грудня 2012 року позивач, згідно обліку технічної інвентаризації не має зареєстрованого права власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.
Згідно довідки ПАТ «Державний ощадний банк України» №202 від 03 липня 2018 року позивач включена у списки для приватизації житла, житлові чеки не використано.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше чи свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, судом не здобуто.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позивач дійсно 22 червня 2018 року вперше придбала житло за договором купівлі-продажу нерухомого майна і при оформленні документів безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі – продажу нерухомого майна в розмірі 4368,0 грн, який підлягає поверненню.
За встановлених обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн. Це підтверджується квитанцією №0.0.1081660109.1 від 12 липня 2018 року, що міститься в матеріалах справи.
Отже, сплачений позивачем судовий збір у сумі 704,80 грн підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП 23065003101) до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вулиця Руська, 17, місто Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача: Управління Державної казначейської служби України в місті Тернополі Тернопільської області (місцезнаходження: бульвар Т. Шевченка, 3, місто Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ 37977726) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до Державної казначейської служби України у м. Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_2 4368,0 грн (чотири тисячі триста шістдесят вісім гривень нуль копійок) сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_2 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.