
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2018 р. Справа № 1840/2888/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести нарахування ОСОБА_1 та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з своєчасно не виплаченими коштами з 01.09.2008 по місяць і рік виплати компенсації.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 по справі № 818/758/18 Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % від суми грошового забезпечення з 01.09.2008 з урахуванням проведених виплат. Перерахунок пенсії відповідачем було здійснено у липні 2018 року, а тому, на думку позивача, він має право на стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати, що передбачено ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-ІV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, та визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
16.08.2018 відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що однією з обов'язкових умов виплати компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата. При цьому, підставою перерахунку та виплати перерахованої суми було рішення суду, яке було виконане після набрання законної сили. Нарахованих та невиплачених сум пенсії позивачу в ГУ ПФУ в Сумській області не обліковується, а тому застосування норм законодавства, вказаних позивачем, є безпідставним.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч. 3 ст. 263 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 по справі № 818/758/18 визнано дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії в розмірі 70 % від суми грошового забезпечення з 01.09.2008 протиправними. Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % від суми грошового забезпечення з 01.09.2008 з урахуванням проведених виплат. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області судовий збір у розмірі 704, 80 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено (а.с. 22-24).
На виконання зазначеного вище рішення суду ГУ ПФУ в Сумській області у травні 2018 року провів перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % від суми грошового забезпечення з 01.09.2008 з урахуванням проведених виплат (а.с. 16 -19). Доплата розміру пенсії за період з 01.09.2008 по 30.06.2018 в сумі 161903,10 грн. зарахована на рахунок заявника у липні 2018 року (а.с. 25).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Частиною 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV (далі по тексту - Закон № 1058-ІV), яка регламентує виплату пенсій за минулий час, передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (далі по тексту - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі по тексту - Порядок № 159) "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".
Відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-ІV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даній справі - органом ПФУ) добровільно чи на виконання судового рішення.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 18.11.2014 (справа № 21-518а14), а також Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа № 336/4675/17), від 03.05.2018 (справа №703/5652-15а).
Відповідно до пп. 2 п. 3 Порядку № 159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що невиплата компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії є неправомірною, оскільки виплата пенсії особі на підставі рішення суду не змінює суті цих виплат та не перетворює їх в одноразову виплату, а тривале неперерахування пенсії за минулі періоди сталося з протиправною бездіяльністю відповідача, а тому позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених йому на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
В силу вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що відповідачем жодних дій щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті компенсації не вчинялося, з огляду на те, що дії є активною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, які в даному випадку відсутні. Фактично позивачем допущено протиправну бездіяльність, яка виразилась у не проведенні нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів позивачу.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача прийняття судом рішення про визнання бездіяльності ГУ ПФУ України в Сумській області протиправною щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.09.2008 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.09.2008 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути з ГУ ПФУ в Сумській області на користь позивача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.09.2008 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) розрахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.09.2008 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко