Рішення № 76111525, 27.08.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2018
Номер справи
811/1888/18
Номер документу
76111525
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1888/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати нечинним рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з підтвердження пільгового стажу від 26.04.2018 №39 в частині не підтвердження йому періодів роботи з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000;

- визнати протиправною відмову відповідача у непризначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах з 14.06.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до пільгового стажу роботи, період його роботи трактористом-машиністом в колгоспі "Перше травня", КСП "Перше травня" та СТОВ "Восход" з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000 та в ТОВ "Дружба" з 30.01.2003 по 29.12.2004 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п."в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 14.06.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він має право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки його пільговий стаж трактористом-машиністом складає 24 роки 10 місяців 24 дні, а загальний стаж роботи складає 29 років 11 місяців при необхідних для призначення пенсії 27 років. Крім того, позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року йому виповнилось 55 років і у нього виникло право на призначення пенсії на пільгових умовах. У червні 2018 року він звернувся до органу Пенсійного фонду за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах, але відповідачем було відмовлено з посиланням на те, що відсутні уточнюючі довідки підприємства та недостатністю стажу роботи. На думку позивача, його право на призначення пенсії на пільгових умовах підтверджено належними документами, а тому рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах є протиправним. Також, позивачем подано до суду відповідь на відзив (а.с.28-30)

Позивач у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.73).

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не прибув, подавши до суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с.26-27) та письмові пояснення (а.с.33-34, 42). Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач посилався на те, що згідно наданих позивачем до органу Пенсійного фонду документів його загальний стаж становить 26 років 4 місяці 19 днів, а пільговий стаж - 12 років, що не дає права останньому на призначення пенсії на пільгових умовах. Також, посилався на те, що трудова книжка підтверджує лише загальний трудовий стаж і ніяким чином не визначає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, суд визнав за можливе продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що 12.04.2018 позивач, досягнувши ІНФОРМАЦІЯ_1 55-річного віку, подав до органу Пенсійного фонду заяву про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах (а.с.36). Разом із заявою позивачем подано довідки з єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємств без визначення правонаступника, трудову книжку, архівну довідку про стаж роботи, про заробітну плату, посвідчення тракториста (а.с.47-58).

26 квітня 2018 року комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийнято рішення №39 про результати розгляду заяви позивача, згідно якого комісією частково підтверджено пільговий стаж за період з 01.01.1984 по 31.12.1993 та з 01.01.1996 по 31.12.1997, а також відмовлено в підтвердженні стажу роботи трактористом за період з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000, оскільки встановлений мінімум вихододнів не вироблено (а.с.15).

14.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.61).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області протокольним рішенням №604 від 21.06.2018 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до пп.3 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.60).

23.06.2018 відповідачем, листом №1849/03-13, повідомлено позивача про відмову у призначені пенсії за віком, в зв'язку з тим, що пільговий стаж складає 12 років, загальний стаж 26 років 4 місяці 19 днів, тобто з недостатністю стажу роботи (а.с.59).

Не погоджуючись із зазначеним рішенням та діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п."в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 (далі за текстом - Закон №1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Відповідно до пп.3 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців;

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.

Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, вданому випадку 55 років, а також наявність кількості відповідного стажу: загального (з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року) - не менше 26 років та 20 років - на посаді тракториста-машиніста.

Статтею 56 Закону №1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

До стажу роботи зараховується також, зокрема: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі; тимчасова непрацездатність, що почалася у період роботи.

При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

У відповідності до ст.62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вказаної норми Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).

Згідно з п.1 Порядку №637 підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до вимог п.3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку №637, передбачено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.

Згідно п.1 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 (далі за текстом - Порядок №18-1), порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Відповідно до п.3 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Згідно п.11 Порядку №18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

Пунктами 13, 14 Порядку №18-1 встановлено, що управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

Відповідно до п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Пунктом 2.14 вищевказаної Інструкції, встановлено, що у графі 3 трудової книжки «Відомості про роботу» пишеться: «прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій».

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи та не потребує додаткових відомостей у разі наявності відповідних записів у ній.

Позивач має посвідчення тракториста-машиніста (а.с.72).

Відповідно до відомостей, зазначених у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_2 та архівних довідках комунальної установи "Маловисківський районний трудовий архів" №561 та №562 від 14.08.2017 позивач працював на посаді тракториста в колгоспі "Перше травня", КСП "Перше травня" та СТОВ "Восход" в періоди з 03.02.1980 по 10.01.2000 та в ТОВ "Дружба" з 30.01.2003 по 29.12.2004 (а.с.6-8, 11-13), тобто 21 рік 10 місяців та 8 днів:

Загальний же стаж позивача становить 29 років 10 місяців 7 днів:

у період з 03.02.1980 по січень 2000 позивач працював трактористом у колгоспі «Перша травня»;

з 28.02.2000 по 28.01.2003 працював помічником бригадира в СТОВ «Восход»;

з 30.01.2003 по 29.12.2004 працював трактористом в ТОВ «Дружба»;

з 03.03.2005 по 21.04.2005 перебування на обліку в центрі зайнятості;

з 02.04.2009 по 10.03.2014 тракторист «ПП Новомиргородпаливо»;

Згідно інформації Маловисківської районної державної адміністрації до 1993р. колгосп «Перше травня». 10.03.1993 зареєстроване КСП «Перше травня». В подальшому КСП «Перше травня» реформовано та зареєстровано: 07.02.2000 СТОВ «Відродження, 28.02.2000 СТОВ «Восход», які є правонаступниками КСП «Перше травня» (а.с.70).

Згідно витягу з ЄДР: СТОВ «Відродження» - 28.02.2007 припинено за судовим рішенням у зв'язку з визнанням банкрутом (а.с.65-66); СТОВ «Восход» - 19.01.2015 припинено за судовим рішенням у зв'язку з визнанням банкрутом (а.с.67-69). Крім того, ТОВ «Дружба» - 24.01.2012 припинено за судовим рішенням у зв'язку з визнанням банкрутом (а.с.76-77).

В трудовій книжці містяться записи про кількість відпрацьованих позивачем вихододнів. При цьому, в оскаржуваному рішенні відповідач також стверджує, що в період з 1980 року по січень 2000 року позивач працював на посаді тракториста. В обґрунтування відмови позивачу в підтвердженні стажу роботи трактористом за періоди з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000, комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області посилається на невироблення ОСОБА_1 встановленого мінімуму вихододнів.

Проте, суд зазначає, що відповідачем не доведено з яких підстав встановлено, що визначений мінімум вихододнів (трудоднів) не вироблено позивачем саме без поважних причин.

До того ж, суд вважає за необхідне зазначити, що невиконання позивачем встановленого мінімуму трудоднів у 1981-1983, 1994-1995, 1998-1999 роках, не може позбавляти його права на зарахування цих періодів роботи до трудового стажу. Під час роботи на посаді тракториста у колгоспі "Перше травня", КСП "Перше травня", СТОВ "Восход", ТОВ "Дружба" позивачу нараховувалась заробітна плата, з якої сплачувались всі обов'язкові платежі, що підтверджується архівними довідками.

Крім того, відповідачем в оскаржуваному рішенні зазначено про зайняття позивачем посади тракториста в 2003 році.

При цьому, комісією, при прийнятті оскаржуваного рішення, не зазначено про підтвердження пільгового стажу на посаді тракториста позивачу за період з 30.01.2003 по 29.12.2004, а також про відмову в підтвердженні такого стажу за даний період.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що наведені обставини свідчать про залишення відповідачем поза увагою періоду роботи позивача на посаді тракториста з 30.01.2003 по 29.12.2004, який підлягає підтвердженню, як пільговий стаж, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Вищезазначені відомості, як з трудової книжки, так і з наданих позивачем довідок, які підтверджують, що позивач у періоди з 03.02.1980 по 10.01.2000 та з 30.01.2003 по 29.12.2004 працював на посаді тракториста, відповідачем не спростовані.

Судом встановлено, що робота позивача на посаді тракториста-машиніста була безпосередньо пов'язана з виробництвом сільськогосподарської продукції - продукції рослинництва і тваринництва, та позивач працював трактористом-машиністом на різних підприємствах на тракторах протягом усього робочого року, а саме як трактористом на полі, так трактористом на фермах в зимовий час, так і зайнятий ремонтом та обслуговуванням тракторів, оскільки специфіка його роботи вимагала постійної зайнятості на машинах-тракторах та їх ремонту і обслуговування, тобто позивач всі роботи, які виконував, були пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції з використанням сільськогосподарської техніки - трактора.

При цьому, суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку про наявність, станом на момент звернення останнього до комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про підтвердження пільгового стажу, підстав для підтвердження йому періодів роботи з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000, а також з 30.01.2003 по 29.12.2004, як пільгового стажу.

Оскільки позивачем по справі наданими до суду архівними довідками та записами в його трудовій книжці повністю підтверджено факт його роботи на посаді тракториста протягом всього спірного періоду, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з підтвердження пільгового стажу від 26.04.2018 №39 в частині не підтвердження позивачу періодів роботи з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000 та визнання протиправною відмови відповідача у непризначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах з 14.06.2018.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Згідно ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи.

Засіб правового захисту, що передбачений зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Суд зауважує, що ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та положення п.3 ч.1 ст.245 КАС України, за змістом якого у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, тому суд задовольняє спосіб поновлення порушених прав позивача у вигляді зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу роботи позивача, період його роботи трактористом в колгоспі "Перше травня", КСП "Перше травня" та СТОВ "Восход" з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000 та в ТОВ "Дружба" з 30.01.2003 по 29.12.2004 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п."в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 14.06.2018.

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки вони є обґрунтовані та законні. Заперечення представника відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, а дії відповідача вчинені не відповідно до наданих йому повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, здійснені позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 704,80 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, ЄДРПОУ: 20632802) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 26.04.2018 №39 в частині непідтвердження ОСОБА_1 періодів роботи з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000 на посаді тракториста-машиніста таким, який дає право на пенсію на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1, період його роботи трактористом в колгоспі "Перше травня", КСП "Перше травня" та СТОВ "Восход" з 01.01.1981 по 31.12.1983, з 01.01.1994 по 31.12.1995 та з 01.01.1998 по 27.02.2000 та в ТОВ "Дружба" з 30.01.2003 по 29.12.2004.

Визнати протиправною відмову Головного управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у не призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п."в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 14.06.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) здійснені ним судові витрати на оплату судового збору в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина