
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2018 р. справа № 809/162/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Костюк О.С.,
позивача - не з'явився,
представника відповідача - Захарія Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Калуської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 за №162,-
ВСТАНОВИВ:
30.01.2018 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до виконавчого комітету Калуської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 року за №162 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші", зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 25.07.2017 року за №162 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші", на думку позивача, прийнято відповідачем протиправно, всупереч вимог нормативно-правових актів, що регламентують порядок формування тарифів на житлово-комунальні послуги, економічно необгрунтовано, а тому наявні підстави для скасування вказаного рішення від 25.07.2017 року за №162.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 відмовлено ОСОБА_2 у відкритті провадження в справі за позовом до виконавчого комітету Калуської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 року за № 162, зобов'язання до вчинення дій в частині заявлених позовних вимог про зобов'язання комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація № 1" здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги з 25.07.2017 року та повернути кошти на особистий рахунок споживача.
Щодо решти позовних вимог, то ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 позовну заяву ОСОБА_2 залишено без руху. Позивачу було надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали, однак ОСОБА_2 не усунув недоліки позовної заяви у наданий йому для цього строк.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 позовну заяву ОСОБА_2 до виконавчого комітету Калуської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 за №162 повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
12.06.2018 постановою Львівського апеляційного адміністративного суду скасовано ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.02.2018, справу направлено для продовження розгляду в суд першої інстанції.
Суд ухвалою від 09.07.2018 відкрив провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Позивач в судове засідання 21.08.2018 не з'явився, про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином. 01.08.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_2 про розгляд даної справи без участі позивача (а.с183).
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву від 30.07.2018 (а.с.136-141). В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначила, що доводи позивача про непроведення громадських слухань та несвоєчасне повідомлення мешканців будинків про зміну тарифів не відповідають дійсності, оскільки підтверджуються відповідними доказами, зокрема витягами із друкованих засобів масової інформації. Окрім цього, КП «ЖЕО №1» та КП «ЖЕО №4» приймало від фізичних та юридичних осіб зауваження та пропозиції щодо змін тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші, однак ОСОБА_2 з такими зауваженнями у відповідний період не звертався. Також представник відповідача повідомила, що 31.05.2018 житловий АДРЕСА_1, в якому проживає позивач, переданий в управління управителю ТзОВ «М-Монтаж», яким в свою чергу встановлені нові тарифи на послуги з управління будинком. За вказаних обставин, представник виконавчого комітету Калуської міської ради вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому даний позов є безпідставним та не підлягає до задоволення.
09.08.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивач надіслав відповідь на відзив, згідно якого вказав на безпідставність доводів відповідача та просив суд задовольнити позов в повному обсязі (а.с.186-187).
Розглянувши матеріали позовної заяви, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані сторонами письмові докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
25.07.2017 виконавчий комітет Калуської міської ради прийняв рішення №162 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші", згідно пункту 1 якого встановлено загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку, перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, їх вартість, періодичність та строки надання послуги виконавцями: комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №1» та комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №4» згідно з додатками 1, 2.
Вказане рішення від 25.07.2017 №162 та структура тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по КП «ЖЕО №1» та по КП «ЖЕО №4» було опубліковане в друкованому засобі масової інформації - газеті «Дзвони Підгір'я» від 28.07.2017 №30 (а.с.152-160).
Зокрема, структура тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій включала в себе перелік таких послуг: прибирання прибудинкових територій, прибирання сходових кліток (1-поверх); вивезення побутових відходів (перевезення та захоронення); прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення; зливної каналізації та ліквідації аварій у внутрішньоквартирних мережах; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання; обслуговування димовентиляційних каналів; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків; прибирання снігу, посипання призначеної для проходу частини прибудинкової території протиожеледними сумішами; освітлення місць загального користування (підїзди будинку); технічне обслуговування ліфтів; енергопостачання для ліфтів. Окрім цього, визначено періодичність та строки надання послуг, та загальний розмір тарифу для кожного конкретного будинку.
АДРЕСА_1, в якому зареєстровано місце проживання позивача, віднесено до обслуговування комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація №4», а тому нові тарифи затверджені рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради від 25.07.2017 №162 також поширюються на споживачів комунальних послуг за вказаною адресою.
Вважаючи наведене рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 25.07.2017 №162 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші" протиправним, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Перелік учасників договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг регламентований статтею 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», частиною 2 якої встановлено, що учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом (частина 2 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Так, частиною 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
В свою чергу, відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Таким чином, виконавчий комітет Калуської міської ради як орган місцевого самоврядування має право затверджувати тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші, що й було зроблено 25.07.2017 шляхом прийняття відповідного рішення №162.
Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги регламентовани статтею 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Так, порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України (частина 1 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до частини 2 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням їх необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012 № 390, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 р. за № 1380/21692, затверджено Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Вищевказаний Порядок №390 визначає механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги (далі - суб'єкти господарювання), до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні уповноваженими органами тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку №390 суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами (пункту 2.2 Порядку №390).
Згідно пункту 2.4 Порядку №390 суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи. Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них. Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.
Суд встановив, що комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №4» листом від 15.05.2017 №205 звернулось до міського голови міста Калуша, в якому надало структуру тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та просило розглянути та дати на затвердження виконавчому комітету Калуської міської ради перелік послуг та структуру тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій окремо за кожним будинком.
При цьому, інформація про зміну тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій була розміщена комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація №4» в друкованому засобі масової інформації - газеті «Дзвони Підгір'я», що підтверджується наявними в справі копіями вказаного видання від 12.05.2017 №19 та від 19.05.2017 №20 (а.с.143-151). Одночасно із структурою тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій було також опубліковано обґрунтування необхідності зміни наведених тарифів.
Окрім цього, представник відповідача повідомила суд, що у кожному житловому будинку, зокрема на інформаційних стендах, у під'їздах та коло них було розміщено інформацію про перелік послуг, структуру нового тарифу, періоди та строки надання зміни тарифів з обґрунтуванням його необхідності, та врахування відповідних пропозицій.
Пунктом 2.8 Порядку №390 встановлено, що у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання. Зауваження і пропозицій, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду суб'єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб'єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення.
Відповідно до пункту 2.9 Порядку №390 суб'єкт господарювання в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень суб'єктом господарювання надаються споживачеві обґрунтовані пояснення.
Згідно пункту 2.11 Порядку №390 у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення, суб'єкт господарювання письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим за 14 календарних днів та більшим ніж 20 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги (пункту 2.12 Порядку №390).
Пунктом 2.15 Порядку №390 визначено, що процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб'єкта господарювання/органу, уповноваженому встановлювати тарифи протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
На виконання вищевказаних положень Порядку №390 комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №4» приймало від фізичних та юридичних осіб всі зауваження та пропозиції щодо тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Вказаний факт підтверджується листами комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №4» від 17.06.2017 №257 та від 14.07.2017 №195, адресованими міському голові міста Калуша.
Зокрема, згідно листа комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №4» від 14.07.2017 №195 встановлено, що комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №4» врахувало зауваження та пропозиції мешканців будинків №6 на вул. Молодіжна, №1 на вул. Стуса та виключило з переліку послуг по даних будинках таку послугу як прибирання сходових кліток (І-ший поверх).
Як встановлено судом, позивач доказів, що він був позбавлений висловити свою громадську думку з питань, що стосуються нових тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші, а також доказів, що ОСОБА_2 намагався реалізувати своє право на подання зауваження і пропозиції з вказаних питань, суду не надав.
При цьому, представник відповідача надала суду копію листа комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №4» від 17.06.2017 №257, в якому зазначено, що усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань до нових тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші було зареєстровано, розглянуто та надано аргументовані пояснення, серед яких зауважень позивача чи будь-яких інших осіб щодо нового тарифу на послуги з утримання АДРЕСА_1 відсутні.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд в постанові від 20.02.2018, справа №296/12031/13-а, дійшов висновку, що обов'язок щодо доведення інформації споживачам про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги покладається на суб'єктів господарювання, в даному випадку на виробничі житлові ремонтно-експлуатаційні підприємства, а не на органи місцевого самоврядування.
За вказаних обставин, доводи позивача про недотримання Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, є безпідставними, оскільки не відповідають дійсності.
Також суд звертає увагу на необґрунтованість доводів ОСОБА_2 про неопублікування заздалегідь проекту рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 25.07.2017 року за №162 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші" та непроведення громадських слухань із зазначених питань.
Так, згідно матеріалів справи встановлено, що на офіційному веб-сайті Калуської міської ради був розміщений проект рішення виконавчого комітету Калуської міської ради "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші", що підтверджується витягом з відповідного сайту (а.с.161).
В матеріалах справи також міститься витяг з офіційного веб-сайту Калуської міської ради про оголошення в розділі «Новини» щодо проведення 23.06.2017 об 11:00 год. в палаці культури «Мінерал» круглого столу з питань зміни тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші, до участі в якому запрошено громадськість міста (а.с.162).
Щодо економічного обґрунтування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші, то суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). При встановленні цін/тарифів на послуги, які виробляються суб'єктами природних монополій, діяльність яких регулюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до законодавства, повноваження органів місцевого самоврядування поширюються виключно на тариф (складову тарифу), який (яка) не підлягає встановленню цими національними комісіями.
У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг (частина 4 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Згідно частини 7 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» центральні органи виконавчої влади, національні комісії, що здійснюють державне регулювання у відповідній сфері, несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень. Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається.
Частиною 10 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Порядок формування формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Цей Порядок №869 визначає механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб'єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб'єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Згідно пункту 2 Порядку №869 тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
Тариф на послуги враховує вартість отриманих послуг з централізованого постачання холодної води (з урахуванням втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах), водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) в обсягах, визначених за приладами обліку або відповідно до Методики розроблення технологічних нормативів використання питної води житлово-експлуатаційними підприємствами та організаціями, затвердженої в установленому порядку.
Тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.
Відповідно до листа комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №4» від 15.05.2017 №205 необхідність зміни тарифів виникла у зв'язку із наступними чинниками: зміна вимог нормативної бази (наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.12.2013 №603 «Про затвердження Норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норм обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій»); збільшення вартості технічного обслуговування ліфтів на 37,7 % (з 367,87 грн. за один ліфт до 506,47 грн. за один ліфт); збільшення тарифу на вивезення побутових відходів на 66,8% (з 33,99 грн. за м. куб. до 56,68 грн. за 1 м. куб.); зростання рівня мінімальної заробітної плати на 182 % (з 1134 грн. до 3200 грн.); зміна ставки єдиного соціального внеску (зміни в Податковому кодексу України 01.01.2016 - 22%); зростання ціни на електроенергію в 4,6 рази (з 0,3648 грн./кВт/год. до 1,68 грн./кВт/год.); зростання цін на паливно-мастильні матеріали та інші матеріали у порівнянні з 2013 роком на 97%.
Попередні тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджені рішення виконавчим комітетом Калуської міської ради №82 від 18.04.2013, були розраховані на рівні витрат 2012 року та відшкодовують 54% собівартості комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №4», а отже не є самоокупними.
При цьому, плановий прибуток врахований в розмірі 2%, що спростовує доводи позивача про відсутність такого розрахунку.
Суд звертає увагу на те, що прийняття за період з 2014 по 2017 роки Верховною Радою України та Урядом України Законів і Постанов, що є обов'язковими до виконання для всіх суб'єктів господарювання в країні, зумовили зростання виробничих витрат на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і, відповідно, викликало необхідність коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Так, мінімальна заробітна плата на 2017 рік затверджена Законом України «Про Державний бюджет України» в розмірі 3200,00 грн. Тобто відбулося зростання мінімальної заробітної плати відносно мінімальної заробітної плати 2014 року з 1218,00 грн. до 3200,00 грн. у 2017 році.
Також Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №220 від 26.02.2015 прийняла рішення щодо поетапного підвищення тарифів на електроенергію для населення. Зазначене підвищення передбачає п'ять етапів, що почалися з 1 квітня 2015 року. Останній, 5-й етап, почав діяти з 1 березня 2017 року. Відбулося збільшення більш ніж у 5 разів (498%) тарифів на електроенергію що відпускається населенню (з 0,3372 грн. за кВт/год до 1,68 грн. за кВт/год з ПДВ).
Тобто, загальнодержавна тенденція зростання цін обумовлює підвищення цін на послуги підрядних організацій, що працюють за договорами і здійснюють технічне обслуговування систем диспетчеризації, ліфтів, вивезення твердих побутових відходів тощо.
Окрім цього, в матеріалах справи міститься аудиторський звіт з виконання погоджених процедур стосовно порядку розрахунків зміни тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №4» від 17.05.2017 №24, складений ТзОВ «Альфа-Аудит ЛТД», в якому проведено розрахунки витрат на здійснення послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно висновку наведеного аудиторського звіту від 17.05.2017 №24 розраховані комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація №4» тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не є завищеними. При цьому, також зазначено, що такі тарифи не можуть бути визнані економічно обґрунтованими, оскільки вони розраховані на базі занижених значень матеріальних витрат, витрат на електричну енергію, на окремі види послуг сторонніх організацій і у певній перспективі не зможуть покрити усіх майбутніх витрат, які неодмінно буде мати комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація №4» в процесі здійснення своєї виробничої діяльності та виконання статутних завдань.
Тобто, аудиторський звіт від 17.05.2017 №24 підтверджує не лише те, що тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не є завищеними, а навпаки вказує на те, що вони розраховані на базі занижених значень матеріальних витрат, витрат на електричну енергію, на окремі види послуг сторонніх організацій і у певній перспективі не зможуть покрити усіх майбутніх витрат.
Щодо наведення позивачем порушень комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація №4» постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2013 №970, то суд вказує на таке.
Вищевказана постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2013 №970 затверджує Порядок проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі. Тобто, зазначений Порядок визначає механізм проведення перерахунку розміру плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у разі перерви в їх наданні, ненадання або надання не в повному обсязі.
В даному випадку, предметом дослідження є правомірність прийняття рішення виконавчим комітетом Калуської міської ради від 25.07.2017 року за №162 "Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші", а не дії чи бездіяльність комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №4» у разі переривання в наданні, ненадання або надання не в повному обсязі послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Таким чином, доводи ОСОБА_2 про дотримання чи недотримання комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація №4» вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2013 №970 не можуть бути взяті до увагу з огляду на предмет та підстави даного адміністративного позову.
Щодо рішення Антимонопольного комітету України адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення від 13.11.2017 №30 «Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції», яким зобов'язано відповідача вжити заходів щодо проведення конкурсу і призначення управителя багатоквартирних будинків, то суд встановив наступне.
На виконання вищевказаного рішення Антимонопольного комітету України адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення від 13.11.2017 №30 виконавчий комітет Калуської міської ради оголосив та провів конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків, мешканці котрих не визначилися з формою управління багатоквартирним будинком, що підтверджується рішеннями відповідача від 22.11.2017 №256, від 20.02.2018 №37 та від 24.04.2018 №90 (а.с.163-173).
Зокрема, АДРЕСА_1, в якому зареєстроване місце проживання позивача, на підставі рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 19.06.2018 №137 переданий в управління управителю ТзОВ «М-Монтаж», який, в свою чергу, встановлює тарифи на послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та прибудинкових територій (а.с.174-175).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи вищевикладене, позов ОСОБА_2 до виконавчого комітету Калуської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 за №162, задоволенню не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 77300, ідентифікаційний код - НОМЕР_1).
Відповідач: виконавчий комітет Калуської міської ради (вул. І.Франка, буд. 1, м. Калуш, Калуський р-н, Івано-Франківська обл., 77300, код ЄДРПОУ - 04054300).
Суддя Главач І.А.
Рішення складене в повному обсязі 28 серпня 2018 р.