
УХВАЛА
про продовження строку на усунення
недоліків позовної заяви
м. Вінниця
29 серпня 2018 р. Справа № 0240/2494/18-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Комар Павло Анатолійович, дослідивши матеріали позовної заяви управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 01.08.2018 про залишення позовної без руху позивачу встановлено п’ятиденний термін з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку і розмірі.
На виконання вимог зазначеної вище ухвали, 14.08.2018 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання (вх. №34780) про відстрочення від сплати судового збору до ухвалення рішення у справі. Клопотання мотивовано тим, що станом на 10.08.2018 управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, що фінансується виключно з Державного бюджету, не має змоги сплатити судовий збір за подачу адміністративного позову у зв'язку з відсутністю коштів.
Дослідивши подані матеріали, вважаю, що клопотання задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Положення цієї норми спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах в доступу до суду незалежно від майнового стану. Щоб мати можливість зменшити тягар судових витрат, суд зобов'язаний з'ясувати майновий стан особи.
Відомості щодо відсутності на рахунках коштів станом на конкретну дату, зокрема 10.08.2018, не є підставою для відстрочення сплати судового збору. Позивач відповідно до положень Закону України "Про судовий збір" не звільнений від сплати судового збору, а відтак зобов'язаний передбачати кошти на наступний рік для цілей сплати судових витрат в межах кошторисних призначень.
Крім того, положеннями статті 8 зазначеного Закону передбачено вичерпний перелік умов за яких позивача може бути відстрочено сплату судових витрат.
Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області не належить до жодної категорії підстав та осіб яким може бути відстрочено сплату судового збору.
Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області про відстрочення слати судового збору належить відмовити.
Поряд з наведеним, враховуючи обмежені строки на звернення до суду із позовом такої категорії, суд зазначає наступне.
Так, статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Частина 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод гарантує кожному право звернутися до суду з будь-якою вимогою щодо своїх цивільних прав та обов'язків. У такий спосіб здійснюється «право на суд», яке відповідно до практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати «вирішення» спору судом.
Дослідивши повідомлені позивачем обставини, враховуючи, що позивачем у встановлений строк недоліки позовної заяви не усунуті з поважних причин, з метою запобігання обмеження права на звернення до суду, вважаю за необхідне продовжити строк виконання ухвали суду від 01.08.2018 до 10.09.2018.
Керуючись ст.ст. 133, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області відмовити.
Продовжити строк виконання ухвали суду від 01.08.2018 до 10.09.2018.
Копію ухвали направити Головному управлінню Державної казначейської служби України у Вінницькій області для відома та виконання.
Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Комар Павло Анатолійович