Рішення № 76105067, 19.02.2018, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
905/2320/17
Номер документу
76105067
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19.02.2018 Справа № 905/2320/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

при секретарі судового засідання Паніній Я.М.,

розглянувши справу № 905/2320/17

за позовом: Державного підприємства «Енергоринок»

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго»

про стягнення 39 687,84 грн.,

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1, за довіреністю від 21.12.2017р. №01/44-1045Д

від відповідача: ОСОБА_2, за довіреністю від 26.12.2017р. №252

Суть спору: ДП «Енергоринок» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» штраф в сумі 39 687,84 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» умов договору № 4863/01 від 19.08.2008р. в частині подекадної оплати купованої електроенергії у січні, березні, квітні-червні 2017р., у зв’язку з чим відповідно до умов п. 6.3.2 договору позивачем нарахований штраф у розмірі 0,03% від недоплаченої суми, що мала бути перерахована на користь позивача.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 10.10.2017р. для розгляду даної справи визначено суддю Ніколаєву Л.В.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 13.10.2017р. за вказаним позовом порушено провадження по справі №905/2320/17.

У заяві на виконання вимог ухвали суду за вх.№29967/17 від 21.11.2017р. позивач в т.ч. посилається в т. ч. на те, що підписання сторонами спільних протокольних рішень не змінює порядок і строк проведення розрахунків за продану електроенергію за договором.

У відзиві на позовну заяву за вх. № 31735/17 від 07.12.2017р. відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з посиланням на те, що позивачем не обґрунтовані суми заборгованості, які покладені в основу розрахунків штрафу. Крім того, відповідачу є незрозумілим порядок формування позивачем помісячних довідок про стан виконання ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» умов п.6.3 договору від 19.08.2008р. №4863/01 в частині помісячних розрахунків. Також, відповідач посилається на те, що частина заборгованості погашена шляхом підписання спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за електричну енергію, а тому сторони змінили строк та порядок розрахунків за електроенергію, що свідчить про відсутність правових підстав для стягнення штрафних санкцій, нарахованих на суму заборгованості, строк оплати якої змінений. В підтвердження такої позиції відповідач посилається на відповідну практику ВГСУ.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 07.12.2017р. строк вирішення спору у справі продовжено на 15 днів до 26.12.2017р. у зв’язку із задоволенням відповідного клопотання відповідача за вх.№31804/17 від 07.12.2017р.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 26.12.2017р. справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження.

У клопотанні за вх.№33697/17 від 26.12.2017р. відповідач визнав, що дані щодо здійснених ним оплат за договором купівлі-продажу електроенергії №4863/01 від 19.08.2008р. за період січень-червень 2017р., зазначені у доданих ДП «Енергоринок» до позовної заяви звітах про надходження коштів від ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на рахунок ДП «Енергоринок» з розшифровкою платіжних доручень є достовірними. Тобто, саме такі суми, за такий період і з таким призначенням платежу надійшли від ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на рахунок ДП «Енергоринок». Так само, відповідачем підтверджено, як достовірні, дані, зазначені ДП «Енергоринок» у доданих до позовної заяви довідках про декадні розрахунки за замовлену електроенергію за останні 365 днів. Разом з тим, відповідач посилається на те, що при розрахунку штрафів позивачем не враховані суми, які надійшли за спільними протокольними рішеннями. Крім того, відповідач зазначає, що у разі, якщо на момент фінансування державою спільних протокольних рішень заборгованість, яка повинна ними погашена, виявиться вже погашеною, мета підписання відповідних рішень буде нівельована.

У відповіді на відзив за вх.№33726/17 від 26.12.2017р. позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з посиланням в т. ч. на те, що спільні протокольні рішення не враховувалися в оплату відповідних декад, оскільки останніми здійснювалася оплата електроенергії за відповідні місяці 2016р., а також з порушенням встановлених договором строків. Також, позивач вказує на помилковість посилань відповідача на судову практику ВГСУ, яка фактично стосується порядку розрахунків на підставі укладених договорів про організацію взаємних розрахунків, а не спільних протокольних рішень.

У заяві на виконання вимог ухвали суду за вх.№33725/17 від 26.12.2017р. позивач в т.ч. зазначає, зокрема, про те, що рішенням ГСДО від 24.01.2017р. у справі №905/3380/16 за позовом ДП «Енергоринок» до ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» про стягнення штрафних санкцій за порушення умов договору щодо подекадної оплати (січня, березня-травня 2016р.) частково задоволено позовні вимоги ДП «Енергоринок» та вказаним рішенням встановлений факт порушення відповідачем (більше 3-х разів за останні 365 днів, що передують даті останнього порушення) умов договору щодо подекадної оплати.

У запереченнях на клопотання за вх.№460/18 від 10.01.2018р. позивач в т.ч. посилається на те, що норми Постанови КМУ №20 та умови, укладених на її виконання спільних протокольних рішень не містять положень про заборону сторін вчиняти до проведення взаєморозрахунків дій спрямованих на оплату вартості купованої електроенергії. Не містять їх умови й будь-яких інших положень, які б свідчили про зміну сторонами строків оплати за куповану електроенергію або заміну первісного зобов’язання новим. Уклавши спільні протокольні рішення, сторони лише організували взаєморозрахунки за електроенергію шляхом залучення бюджетних коштів на підставі постанови КМУ №20, не змінюючи при цьому умов договору щодо порядку і строків розрахунків за куповану електроенергію, зокрема, п.п. 6.2-6.3 договору. Таким чином, із застосуванням механізмів постанови КМУ №20 можливе лише здійснення поточних розрахунків за куповану електроенергію в розрахунковому місяці.

У клопотанні за вх.№1087/18 від 16.01.2018р. відповідач просить суд зменшити розмір штрафу на 90% від розрахованого, з урахуванням спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України по постанові КМУ від 11.01.2005р. №20 з посиланням на те, що, по-перше, відповідачем повністю погашена заборгованість за договором №4863/01 від 19.08.2008р. за 2017р.; по-друге, відповідач здійснює господарську діяльність в зоні проведення антитерористичної операції та зазнає пов’язаних з цим негативних наслідків (зниження рівня платоспроможності споживачів, припинення діяльності фінансових установ, не компенсування державою втрат від постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів на території НКТ, пошкодження підстанцій, ліній, електромереж, зростання виробничих витрат на відновлення постачання електроенергії, втрата відповідачем контролю над своєю господарської діяльністю); по-третє, відповідач має значну дебіторську заборгованість; по-четверте, позивач не зазнав жодних збитків внаслідок прострочення виконання грошового зобов’язання відповідачем.

У запереченнях за вх.№1088/18 від 16.01.2018р. відповідач зазначає, що до спірних правовідносин мають бути застосовані положення ст. 2 ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси», якою встановлено мораторій на час, визначений статтею 1 цього Закону, на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами-виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції, з огляду на те, що відповідач є виробником житлово-комунальної послуги з електропостачання, що надається у районі проведення антитерористичної операції, а позивач є енергопостачальною компанією.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 17.01.2018р. закрито підготовче провадження у справі №905/2320/17, справу призначено до судового розгляду по суті на 08.02.2018р.

У судовому засіданні 08.02.2018р. за участю представників сторін оголошено перерву до 19.02.2018р.

У запереченнях на клопотання за вх.№2929/18 від 08.02.2018р. позивач просить суд відмовити у задоволенні клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій з огляду на те, що відповідачем не доведено в порядку ст. ст. 74, 76, 77 ГПК України обставини, на які останній посилається. Позивач зазначає про те, що обставини проведення антитерористичної операції та пов’язані з цим несприятливі наслідки не можуть бути взяті до уваги, оскільки порушення відповідачем грошових зобов’язань за договором від 19.08. 2008р. № 4863/01 пов’язане з продажем електричної енергії виключно на контрольовану державною владою України територією, оскільки відповідно до постанови КМУ № 263 від 07.05.2015р. з травня 2015р. позивач не здійснює продаж електричної енергії на неконтрольовану територію, тим більш згідно даних ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача є м. Краматорськ. Водночас, безпідставними також є посилання відповідача на наявність заборгованості споживачів за спожиту електричну енергію у зв’язку із неналежним виконанням останніми відповідних договорів, укладених з відповідачем, з огляду на те, що порушення зобов’язань контрагентами відповідача не звільняє його від відповідальності. При цьому, позивач зазначає, що факт порушення умов договору підтверджується наявними у справі доказами, а виставлений позивачем штраф є стимулом до належного виконання відповідачем таких умов.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 19.02.2018р. за участю представників сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

19.08.2008р. між ДП «Енергоринок» (ДПЕ, позивач) та ВАТ «Донецькобленерго» (на даний час - ПАТ «ДТЕК «Донецькобленерго») (ЕК, відповідач) укладений договір № 4863/01, згідно з яким ДПЕ зобов’язується продавати, а ЕК зобов’язується купувати електроенергію та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору. (п. 2.1. договору).

У п.3.2. договору встановлено, що ДПЕ продає, а ЕК купує електричну енергію в точках поставки на межі балансової належності електричних мереж, що визначені в акті розмежування балансової належності електричних мереж і експлуатаційної відповідальності (додаток 3 до цього договору), в обсягах, які визначаються згідно з розділом 4 цього договору. Точки обліку електричної енергії наведені у додатку №1 до цього договору «Перелік місць встановлення приладів та систем розрахункового обліку». Право власності на електричну енергію, яка постачається за цим договором, переходить від ДПЕ до ЕК в момент передачі електричної енергії в точках поставки.

Вартість електроенергії, купленої ЕК у ДПЕ у розрахунковому місяці, визначається у відповідності до Правил ОРЕ за середньозваженою ціною та фактичними обсягами отриманої ЕК електроенергії (п. 3.5 договору).

Згідно з умовами п. 4.1. договору ЕК надає до ДПЕ повідомлення про замовлене добове (по годинах) та місячне (по годинах) споживання електроенергії, повідомлення на замовлений місячний обсяг купівлі електроенергії з ОРЕ, а також інформацію про замовлений обсяг купівлі електроенергії з ОРЕ по всіх постачальниках електроенергії на території ліцензованої діяльності ЕК.

Згідно з умовами п.4.1.1 договору повідомлення на замовлений місячний обсяг купівлі електроенергії з ОРЕ надається ЕК до ДПЕ факсимільним зв’язком за підписом керівника та головного бухгалтера ЕК і скріплене печаткою ЕК. Оригінал наданого повідомлення надсилається ЕК рекомендованим листом протягом 3 діб. В повідомленні про місячні обсяги купованої електроенергії обов’язково зазначається замовлений обсяг електроенергії (кВт-год.) на місяць в цілому та вартість замовленого обсягу купівлі електроенергії (грн.), а також розміри оплати по декадах або етапах. Вартість замовленого обсягу купівлі електроенергії розраховується за встановленою НКРЕ прогнозною оптовою ринковою ціною з урахуванням встановленої НКРЕ суми місячного обсягу дотацій для компенсації втрат ЕК від здійснення постачання електричної енергії за регульованим тарифом, а також з урахуванням встановлених НКРЕ вирівнювальних націнок (знижок) для коригування платежу ЕК у зв’язку із застосуванням єдиних роздрібних тарифів на електроенергію для кожного із класів споживачів, крім населення, на території України. Розмір оплати по декадах або етапах визначається відповідно до п.6.3 або п.6.14-6.18 цього договору. В разі визначення оплати за п.6.14-6.18 цього договору в повідомленні у графі останнього етапу розмір оплати записується словами по факту.

Відповідно до умов п. 4.15, пп. 4.15.1 договору в разі необхідності ЕК може скоригувати замовлений обсяг купівлі електроенергії. Для здійснення коригування замовленого обсягу ЕК до 15 числа розрахункового місяця повторно надає до ДПЕ факсимільним зв’язком скориговане повідомлення про місячні обсяги купованої електроенергії за підписом керівника та головного бухгалтера ЕК і скріплене печаткою ЕК за такою ж формою, як повідомлення, що надається відповідно до п.4.1.1 цього договору. Оригінал скорегованого повідомлення надсилається ЕК рекомендованим листом протягом трьох діб. При здійсненні ЕК перерахування коштів за куповану в ДПЕ електроенергію відповідно до п п. 6.2 та 6.3 цього договору розміри оплати за куповану електроенергію у першій та другій декаді залишаються такими, що були вказані в повідомленні про замовлені місячні обсяги купованої електроенергії ЕК, наданому до ДПЕ відповідно до п.4.1.1 до цього договору. Розмір оплати по третій декаді визначається як різниця між скорегованою сумарною за місяць вартістю замовленого обсягу купівлі електроенергії та розмірами оплат в перших двох декадах.

Перерахування коштів ЕК за куплену у ДПЕ електроенергію здійснюються кожного банківського дня розрахункового місяця з урахуванням умов пункту 6.3 і зараховується сторонами як оплата за електричну енергію, куплену ЕК у ДПЕ у цьому місяці з урахуванням умов п.п.6.4 та 6.5 цього Договору та окремих рішень Кабінету Міністрів України (п.6.2 договору).

Пунктом 6.3 договору встановлено, що 11-го, 21-го та останнього числа розрахункового місяця ДПЕ перевіряє суму, що надійшла на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ДПЕ як оплата ЕК електричної енергії, купленої за першу, другу та третю декаду місяця відповідно. Розмір оплати ЕК за першу декаду визначається шляхом множення 30 % замовленого місячного споживання електроенергії і відповідно за другу декаду - 30 % та за третю декаду - 40 % на прогнозну оптову ринкову ціну, затверджену постановою НКРЕ з урахуванням суми місячного обсягу дотацій для компенсації втрат ЕК від здійснення постачання електричної енергії за регульованим тарифом згідно постанови НКРЕ, що встановлює суму дотацій, а також з урахуванням встановлених НКРЕ вирівнювальних націнок (знижок) для коригування платежу ЕК у зв'язку із застосуванням єдиних роздрібних тарифів на електроенергію для кожного із класів споживачів, крім населення, на території України. В залежності від структури споживання ЕК вказані відсотки можуть бути змінені за домовленістю сторін. У цьому випадку ЕК надає до ДПЕ письмове підтвердження своєї структури споживання. В разі здійснення корегування замовленого місячного обсягу купівлі електроенергії, розмір оплати за третю декаду визначається відповідно до п. 4.15.1 цього договору.

Згідно п. 6.3.1. договору у разі, якщо сума оплати, здійсненої ЕК за відповідну декаду менша за визначену відповідно до п.6.3. суму оплати з врахуванням переплати за попередню декаду розрахункового місяця, ДПЕ надсилає ЕК факсимільним зв’язком попередження про неповну декадну оплату електроенергії, купленої у ДПЕ. ЕК зобов’язується здійснити перерахування недостатньої суми з поточного рахунку ЕК на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ДПЕ впродовж 2 банківських днів після закінчення відповідної декади, вказавши при цьому в призначенні платежу декаду, за яку здійснюється доплата.

У відповідності до п.6.3.2 договору сторони погодили, що у випадку нездійснення ЕК доплати згідно з п.6.3.1 цього договору, ДПЕ через 3 банківські дні після закінчення відповідної декади має право виставити ЕК вимогу про сплату штрафу у розмірі 0,03% від недоплаченої суми. Штраф повинен бути сплачений в термін, не більший від 3-х банківських днів з моменту отримання ЕК письмового повідомлення від ДПЕ. Цей пункт договору застосовується тільки у випадку, якщо ЕК порушила терміни подекадної оплати більше 3 разів за останні 365 днів, що передують даті останнього порушення ЕК умов п.6.3.1 цього договору.

Відповідно до п.6.4 договору остаточний розрахунок за куплену ЕК в ДПЕ електроенергію в розрахунковому місяці здійснюється ЕК до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим, з поточних або інших (крім поточного із спеціальним режимом використання) рахунків ЕК. У цьому випадку ЕК зобов’язана обов’язково вказати призначення платежу.

Строк дії договору встановлено з 01.09.2008р. до 31.12.2008р. Дія договору автоматично продовжується на кожний наступний рік, якщо жодна із сторін не заявила письмово про намір розірвати цей договір за один місяць до дати закінчення строку його дії (п.11.6 договору).

З матеріалів справи вбачається, що у період, за який виник спір, сторони перебували у договірних відносинах, що ними не заперечується.

На виконання умов п.п.4.1 та 4.15 договору відповідач надіслав позивачу наступні повідомлення:

-повідомлення №01-17 від 28.12.2016р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в січні 2017р. обсягом 386 000 000 кВт/год, вартістю 298 110 347 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 89 433 104 грн., 2 декада - 89 433 104 грн., 3 декада - 119 244 139 грн.);

-повідомлення (скориговане) №01-17А від 15.01.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в січні 2017р. обсягом 380 000 000 кВт/год, вартістю 288 987 671 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 89 433 104 грн., 2 декада - 89 433 104 грн., 3 декада - 110 121 463 грн.);

-повідомлення №03-17 від 27.02.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в березні 2017р. обсягом 326 500 013 кВт/год, вартістю 279 074 131 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 83 722 239 грн., 2 декада - 83 722 239 грн., 3 декада - 111 629 653 грн.);

-повідомлення (скориговане) №03-17А від 15.03.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в березні 2017р. обсягом 315 000 000 кВт/год, вартістю 263 646 058 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 83 722 239 грн., 2 декада - 83 722 239 грн., 3 декада - 96 201 580 грн.);

-повідомлення №04-17 від 29.03.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в квітні 2017р. обсягом 257 900 002 кВт/год, вартістю 233 981 925 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 70 194 577 грн., 2 декада - 70 194 577 грн., 3 декада - 93 592 771 грн.);

-повідомлення (скориговане) №04А-17 від 15.04.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в квітні 2017р. обсягом 278 000 000 кВт/год, вартістю 260 947 479 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада -70 194 577 грн., 2 декада - 70 194 577 грн., 3 декада - 120 558 325 грн.);

-повідомлення №05-17 від 28.04.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в травні 2017р. обсягом 241 300 012 кВт/год, вартістю 214 715 276 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 64 414 583 грн., 2 декада - 64 414 583 грн., 3 декада - 85 886 110 грн.);

-повідомлення (скориговане) №05А-17 від 15.05.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в травні 2017р. обсягом 244 000 000 кВт/год, вартістю 218 337 499 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 64 414 583 грн., 2 декада - 64 414 583 грн., 3 декада - 89 508 333 грн.);

-повідомлення №06-17 від 31.05.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в червні 2017р. обсягом 248 700 009 кВт/год, вартістю 219 510 685 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 65 853 206 грн., 2 декада - 65 853 206 грн., 3 декада - 87 804 273 грн.);

-повідомлення (скориговане) №06А-17 від 15.06.2017р. на замовлений обсяг купівлі електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії України в червні 2017р. обсягом 242 000 000 кВт/год, вартістю 210 522 154 грн. (встановлені етапи оплати: 1 декада - 65 853 206 грн., 2 декада - 65 853 206 грн., 3 декада - 78 815 742 грн.).

Вартість електричної енергії визначена у повідомленнях без урахування податку на додану вартість.

У звітах про надходження коштів від ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» на рахунок ДП Енергоринок з розшифровкою платіжних доручень за І декаду січня 2017р., ІІІ декаду березня 2017р., за І - ІІІ декади квітня 2017р., за І декаду травня 2017р., за І, ІІІ декади червня 2017р. та довідках про стан виконання ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» умов п.6.3 договору від 19.08.2008р. №4863/01 в частині подекадної оплати купованої електроенергії відображено зарахування коштів на користь позивача в рахунок оплати електричної енергії з порушенням умов п.6.3 договору №4863/01 від 19.08.2008р. щодо подекадної оплати купованої у ДП «Енергоринок» електроенергії, а саме: за І декаду січня 2017р. надійшли кошти в сумі 77 742 288,82 грн., за ІІІ декаду березня 2017р. - 109 576 974,97 грн., за І декаду квітня 2017р. - 73 860 088,96 грн., за ІІ декаду квітня 2017р. - 75 603 526,72 грн., за ІІІ декаду квітня 2017р. - 94 968 961,14 грн., за І декаду травня 2017р. - 75 587 481,46 грн., за І декаду червня 2017р. - 60 656 762,23 грн., за ІІІ декаду червня 2017р. - 75 580 848,27 грн.

Таким чином, за розрахунком позивача, сума проведеної відповідачем оплати за вищевказані декади менша за визначену відповідно до п.6.3 договору та розмір недостатньої суми становить (з урахуванням податку на додану вартість): 29 577 436,10 грн. - за І декаду січня 2017р.; 2 672 815,86 грн. -за ІІІ декаду березня 2017р.; 10 373 404,04 грн. з-а І декаду квітня 2017р.; 8 629 966,28 грн. -за ІІ декаду квітня 2017р.; 49 701 027,66 грн. -за ІІІ декаду квітня 2017р.; 1 710 017,94 грн. -за І декаду травня 2017р.; 18 367 084,37 грн. -за І декаду червня 2017р.; 11 261 033,59 грн. -за ІІІ декаду червня 2017р.

Як свідчать матеріали справи, у відповідності до п.6.3.1. договору позивачем направлено на адресу відповідача листи-попередження про розрахунки за електроенергію №01/01 (факсограма №07/26-402 від 12.01.2017р.), №03/03 (факсограма №07/26-3629 від 03.04.2017р.), №01/04 (факсограма №07/26-3972 від 12.04.2017р.), №02/04 (факсограма №07/26-4496 від 24.04.2017р.), №03/04 (факсограма №26/26-4791 від 03.05.2017р.), №01/05 (факсограма №26/26-5120 від 11.05.2017р.), №01/06 (факсограма №07/26-6380 від 12.09.2017р.), №03/06 (факсограма №07/26-7353 від 03.07.2017р.) про необхідність термінового погашення заборгованості, що утворилась внаслідок неповних подекадних розрахунків за куповану електричну енергію.

Між тим, вказані листи - попередження про необхідність термінового погашення заборгованості відповідачем виконані не були.

В подальшому, на підставі п. 6.3.2 договору позивачем нараховано штраф за порушення умов п. 6.3.1 договору більше 3 разів, а саме: -за І декаду січня 2017р. в розмірі 8 873,23 грн.; -за ІІІ декаду березня 2017р. – 801,84 грн.; -за І декаду квітня 2017р. – 3 112,02 грн., за ІІ декаду квітня 2017р. – 2 588,99 грн., за ІІІ декаду квітня 2017р. – 14 910,31 грн. (загальна суму 20 611,32 грн.); -за І декаду травня 2017р. – 513,01 грн.; -за І декаду червня 2017р. – 5 510,13 грн., за ІІ декаду червня 2017р. – 3 378,31 грн. (загальна сума 8 888,44 грн.) та направлено відповідачу відповідні претензії про сплату штрафних санкцій №01/17-1046 від 27.02.2017р. (вих.№07/26-2226), №03/17-1082 від 26.04.2017р. (вих.№07/26-4585), №04/17-1093 від 01.06.2017р. (вих.№07/26-3923), №05/17-1107 від 27.06.2017р. (вих.№07/26-6929), №06/17-1124 від 31.07.2017р. (вих.№07/26-8641). Факт одержання відповідачем претензій підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

При цьому, порушення відповідачем строків подекадних розрахунків більше 3 разів за останні 365 днів, що передують даті останнього порушення умов п.6.3.1 договору підтверджується довідками про декадні розрахунки за замовлену електроенергію за останні 365 днів, що передують 01.01.2017р., 02.02.2017р., 01.03.2017р., 01.04.2017р., 01.05.2017р., 01.06.2017р.

Відповідь на претензії відповідач не надав та штраф не сплатив, що і зумовило звернення позивача до суду з даним позовом про стягнення з відповідача штрафу у загальному розмірі 39 687,84 грн.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов’язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов’язковим для виконання сторонами.

У ст. 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Як вище встановлено судом, між сторонами укладено договір купівлі-продажу електроенергії № 4863/01 від 19.08.2008р., умовами якого передбачено, що позивач зобов’язується продавати, а відповідач - купувати електроенергію та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору. При цьому, сторони погодили порядок розрахунків (шляхом здійснення відповідачем подекадних оплат), а також відповідальність за його порушення (штраф 0,03% від недоплаченої суми у відповідній декаді).

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов’язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.

Статтями 610, 611 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Як посилається позивач, відповідачем допущено порушення подекадних розрахунків за куповану електричну енергію у І декаді січня 2017р., ІІІ декаді березня 2017р., І-ІІІ декадах квітня 2017р., І декаді травня 2017р., І, ІІІ декадах червня 2017р., у зв’язку з чим позивачем нарахований штраф у загальному розмірі 39 687,84 грн. на підставі п. 6.3.1 договору.

Відповідно до ч.1 ст.230 ГК України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобов'язання.

Водночас, вимогами п.3 ч.1 ст.611 ЦК України передбачено, що одним із наслідків порушення зобов'язання є сплата неустойки.

У ст.549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов’язання.

Відповідно до вимог ч.2 ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюються договором або актом цивільного законодавства.

Розрахунок штрафу, який здійснений позивачем, перевірений господарським судом та встановлено, що позивачем не враховано, що у спірному періоді сторонами було підписано ряд спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України на виконання постанови Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005р., а саме:

- у ІІІ декаді березня 2017р. підписано 24 спільних протокольних рішень на загальну суму 15 635 174,84 грн.: №20/9369 від 22.03.2017р. на суму 336 184,09 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9370 від 22.03.2017р. на суму 302 908, 93 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9371 від 22.03.2017р. на суму 893 861,25 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9372 від 22.03.2017р. на суму 387 66,83 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9373 від 22.03.2017р. на суму 712 086,77 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9374 від 22.03.2017р. на суму 2 114 039,39 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9375 від 22.03.2017р. на суму 371 945, 75 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9376 від 22.03.2017р. на суму 689 655,49 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9377 від 22.03.2017р. на суму 15 351,85 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9378 від 22.03.2017р. на суму 28 594,483 грн. (дата списання 04.04.2017р.), №20/9379 від 22.03.2017р. на суму 357 108,46 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9380 від 22.03.2017р. на суму 3 775,24 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9381 від 22.03.2017р. на суму 370 674,10 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9382 від 22.03.2017р. на суму 3 735 833,02 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9383 від 22.03.2017р. на суму 186 724,97 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9385 від 23.03.2017р. на суму 139 013,15 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9386 від 23.03.2017р. на суму 951 622,34 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9387 від 23.03.2017р. на суму 1 639 704,28 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9388 від 23.03.2017р. на суму 2 491,58 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9389 від 23.03.2017р. на суму 174 933,97 грн. (дата списання 12.04.2017р.), №20/9390 від 23.03.2017р. на суму 49 274,42 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9391 від 23.03.2017р. на суму 2 063 531,98 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9392 від 23.03.2017р. на суму 102 144,85 грн. (дата списання 13.04.2017р.), №20/9393 від 23.03.2017р. на суму 6 047,65 грн. (дата списання 13.04.2017р.);

- у ІІ декаді квітня 2017р. підписано 55 спільних протокольних рішень на загальну суму 32 493 894,84 грн.: №20/9640 від 18.04.2017р. на суму 22 986,13 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9641 від 18.04.2017р. на суму 30 751,73 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9642 від 18.04.2017р. на суму 2 404 725,51 грн. (дата списання 05.05.2017р.), №20/9643 від 18.04.2017р. на суму 456 872,11 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9644 від 18.04.2017р. на суму 37 586,80 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9645 від 18.04.2017р. на суму 250 424,88 грн. (дата списання 12.05.2017р.), №20/9646 від 18.04.2017р. на суму 993 380,17 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9647 від 18.04.2017р. на суму 2 714 440,36 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9648 від 18.04.2017р. на суму 283 020,89 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9649 від 18.04.2017р. на суму 20 827,57 грн. (дата списання 05.05.2017р.), №20/9650 від 18.04.2017р. на суму 38 913,60 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9651 від 18.04.2017р. на суму 50 000,00 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9652 від 18.04.2017р. на суму 25 000,00 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9653 від 18.04.2017р. на суму 7 463,78 грн. (дата списання 28.04.2017р.), №20/9654 від 18.04.2017р. на суму 69 007,74 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9655 від 18.04.2017р. на суму 381 573,95 грн. (дата списання 05.05.2017р.), №20/9656 від 18.04.2017р. на суму 68 472,46 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9657 від 18.04.2017р. на суму 34 171,61 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9658 від 18.04.2017р. на суму 492 577,79 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9659 від 18.04.2017р. на суму 1 070 982,99 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9660 від 18.04.2017р. на суму 48 244,51 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9661 від 18.04.2017р. на суму 356 598,70 грн. (дата списання 05.05.2017р.), №20/9662 від 18.04.2017р. на суму 20 000,00 грн. (дата списання 28.04.2017р.), №20/9663 від 18.04.2017р. на суму 10 008,18 грн. (дата списання 28.04.2017р.), №20/9664 від 18.04.2017р. на суму 80 000,00 грн. (дата списання 03.05.2017р.), №20/9665 від 18.04.2017р. на суму 339 279,00 грн. (дата списання 05.05.2017р.), №20/9666 від 18.04.2017р. на суму 40 000,00 грн. (дата списання 05.05.2017р.), №20/9667 від 18.04.2017р. на суму 1 141 584,64 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9668 від 18.04.2017р. на суму 207 779,23 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9669 від 18.04.2017р. на суму 1 174 351,27 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9670 від 18.04.2017р. на суму 15 297,66 грн. (дата списання 28.04.2017р.), №20/9671 від 18.04.2017р. на суму 3 301 705,66 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9672 від 18.04.2017р. на суму 71 655,56 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9673 від 18.04.2017р. на суму 114 582,33 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9674 від 18.04.2017р. на суму 12 000,00 грн. (дата списання 28.04.2017р.), №20/9675 від 18.04.2017р. на суму 1 887 831,09 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9676 від 18.04.2017р. на суму 150 000,00 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9677 від 18.04.2017р. на суму 689 472,35 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9678 від 18.04.2017р. на суму 47 273,12 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9679 від 18.04.2017р. на суму 215 037,63 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9680 від 18.04.2017р. на суму 35 930,70 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9681 від 18.04.2017р. на суму 1 957 351,47 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9682 від 18.04.2017р. на суму 2 272 724,19 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9683 від 18.04.2017р. на суму 16 693,04 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9684 від 18.04.2017р. на суму 45 820,73 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9685 від 18.04.2017р. на суму 366 162,12 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9686 від 18.04.2017р. на суму 2 186 458,03 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9687 від 18.04.2017р. на суму 60 872,77 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9688 від 18.04.2017р. на суму 579 269,65 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9689 від 18.04.2017р. на суму 149 475,51 грн. (дата списання 10.05.2017р.), №20/9690 від 18.04.2017р. на суму 1 483 088,42 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9691 від 18.04.2017р. на суму 3 115 416,36 грн. (дата списання 11.05.2017р.), №20/9692 від 18.04.2017р. на суму 12 802,23 грн. (дата списання 28.04.2017р.), №20/9693 від 18.04.2017р. на суму 762 156,34 грн. (дата списання 05.05.2017р.), №20/9719 від 20.04.2017р. на суму 73 792,28 грн. (дата списання 11.05.2017р.).

- у ІІІ декаді квітня 2017р. підписано 25 спільних протокольних рішень на загальну суму 31 382 568,14 грн.: №20/9725 від 24.04.2017р. на суму 1 652 686,47 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9726 від 24.04.2017р. на суму 534 862,01 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9727 від 24.04.2017р. на суму 2 816 596,84 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9728 від 24.04.2017р. на суму 21 175,13 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9729 від 24.04.2017р. на суму 680 709,23 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9730 від 24.04.2017р. на суму 2 007 724,24 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9731 від 24.04.2017р. на суму 2 324 690,94 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9732 від 24.04.2017р. на суму 1 145 338,88 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9733 від 24.04.2017р. на суму 891 300,93 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9734 від 24.04.2017р. на суму 999 744,97 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9735 від 24.04.2017р. на суму 2 194 99,25 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9736 від 24.04.2017р. на суму 1 294 684,08 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9737 від 24.04.2017р. на суму 3 173 822,16 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9738 від 24.04.2017р. на суму 593 223,85 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9739 від 24.04.2017р. на суму 41 838,16 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9740 від 24.04.2017р. на суму 373 670,77 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9741 від 24.04.2017р. на суму 37 915,31 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9742 від 24.04.2017р. на суму 671 255,46 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9743 від 24.04.2017р. на суму 1 636 039,57 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9744 від 24.04.2017р. на суму 36 044,73 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9745 від 24.04.2017р. на суму 115 221,69 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9746 від 24.04.2017р. на суму 66 758,32 грн. (дата списання 11.05.2017р.); №20/9747 від 24.04.2017р. на суму 706 902,96 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9748 від 24.04.2017р. на суму 464 806,62 грн. (дата списання 12.05.2017р.); №20/9747 від 24.04.2017р. на суму 6 900 555,57 грн. (дата списання 11.05.2017р.).

- у ІІІ декаді червня 2017р. було підписано 45 спільних протокольних рішень на загальну суму 3 797 404,61 грн.: №20/10311 від 23.06.2017р. на суму 20 376,09 грн. (дата списання 13.07.2017р.), №20/10312 від 23.06.2017р. на суму 99 830,30 грн. (дата списання 04.08.2017р.),№20/10313 від 23.06.2017р. на суму 18 828,16 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10314 від 23.06.2017р. на суму 227 928, 73 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10315 від 23.06.2017р. на суму 74 659,67 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10316 від 23.06.2017р. на суму 42 299,19 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10317 від 23.06.2017р. на суму 69 719,94 грн. (дата списання 13.07.2017р.), №20/10318 від 23.06.2017р. на суму 1 830,89 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10319 від 23.06.2017р. на суму 70 295,37 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10320 від 23.06.2017р. на суму 28 005,30 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10321 від 23.06.2017р. на суму 199 538,21 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10322 від 23.06.2017р. на суму 124 204,86 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10323 від 23.06.2017р. на суму 101 451,62 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10324 від 23.06.2017р. на суму 3 426,12 грн. (дата списання 04.08.2017р.),

№20/10325 від 23.06.2017р. на суму 162 425,75 грн. (дата списання 12.07.2017р.), №20/10326 від 23.06.2017р. на суму 46 418,46 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10327 від 23.06.2017р. на суму 156 490,55 грн. (дата списання 12.07.2017р.), №20/10328 від 23.06.2017р. на суму 3 770,84 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10329 від 23.06.2017р. на суму 227 094,86 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10330 від 23.06.2017р. на суму 7 624,57 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10331 від 23.06.2017р. на суму 193 218,98 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10332 від 23.06.2017р. на суму 229 572,09 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10333 від 23.06.2017р. на суму 52 589,06 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10334 від 23.06.2017р. на суму 61 195,67 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10335 від 23.06.2017р. на суму 160 947,96 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10336 від 23.06.2017р. на суму 36 843,11 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10337 від 23.06.2017р. на суму 120 338,98 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10338 від 23.06.2017р. на суму 207 684,08 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10339 від 23.06.2017р. на суму 109 756,11 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10340 від 23.06.2017р. на суму 60 704,33 грн. (дата списання 12.07.2017р.), №20/10341 від 23.06.2017р. на суму 30 518,52 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10342 від 23.06.2017р. на суму 190 368,01 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10343 від 23.06.2017р. на суму 203 391,11 грн. (дата списання 12.07.2017р.), №20/10349 від 26.06.2017р. на суму 103 332,62 грн. (дата списання 11.07.2017р.), №20/10356 від 26.06.2017р. на суму 60 166,37 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10354 від 26.06.2017р. на суму 26 727,45 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10358 від 26.06.2017р. на суму 825,18 грн. (дата списання 04.08.2017р.),

№20/10350 від 26.06.2017р. на суму 74 927,77 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10357 від 26.06.2017р. на суму 34 757,62 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10353 від 26.06.2017р. на суму 26 175,58 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10352 від 26.06.2017р. на суму 46 639,50 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10355 від 26.06.2017р. на суму 25 836,14 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10348 від 26.06.2017р. на суму 6 024,33 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10359 від 26.06.2017р. на суму 15 879,51 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10351 від 26.06.2017р. на суму 29 080,14 грн. (дата списання 04.08.2017р.), №20/10363 від 29.06.2017р. на суму 3 684,91 грн. (дата списання 04.08.2017р.).

У п. п. 3, 4, 5 спільних протокольних рішень визначено переліки учасників (сторін) розрахунків та схему розрахунків (шляхом послідовного перерахування кожним учасником (стороною) розрахунків наступному учаснику (стороні) грошових коштів не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунок).

У п. 6 спільних протокольних рішень передбачено, що сторони, що підписали ці спільні протокольні рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог Постанови Уряду від 11.01.2005р. № 20 та Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015р. № 493/688 і невиконання своїх зобов’язань за цими спільними протокольними рішеннями відповідно до законодавства України.

У п. 9 спільних протокольних рішень передбачено, що ці спільні протокольні рішення набирають чинності з моменту їх підписання усіма сторонами і діють до повного виконання сторонами своїх зобов’язань.

Згідно із ч.2 ст.97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню, зокрема, на оплату електроенергії визначено Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20.

Відповідно до пункту 1.1 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015р. № 493/688 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2015р. № 1007/27452, цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок», ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», ПАТ «Укргазвидобування», виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами та іншими учасниками розрахунків за природний газ, послуги з постачання, розподілу та транспортування природного газу, в тому числі послуги замовленої потужності, фізичного транспортування природного газу, балансування обсягів природного газу (далі - послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу), теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20.

Пунктом 1.2 Порядку встановлено, що розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ або вугілля, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку.

Схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг). Відповідні органи Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) контролюють проведення розрахунків від початку розрахунків до зарахування податків до Державного бюджету України або на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (п. 1.3 Порядку).

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 Порядку постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку, складають щомісяця до 10 числа з розпорядниками коштів акти звіряння, а в разі проведення відповідних розрахунків з попередньої оплати ресурсів (товарів, послуг) на строк не більше одного місяця постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг) визначають договірну величину споживання ресурсів (товарів, послуг), про що укладають відповідний договір з розпорядниками коштів. Один примірник акта звіряння або договору надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів. Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів, постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг) та надаються відповідним департаментам фінансів.

Згідно із пунктом 2.4 Порядку спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків підписуються усіма учасниками розрахунків: відповідним департаментом фінансів, відповідним головним управлінням Казначейства, постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг), Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок», ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», ПАТ «Укргазвидобування», виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами. Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, за електроенергію та природний газ або вугілля додатково погоджуються з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

Проведення розрахунків за електроенергію здійснюється таким чином: на підставі платіжних доручень органи Казначейства перераховують кошти на рахунки постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг), відкриті в органах Казначейства (з подальшим перерахуванням коштів енергопостачальникам), або на рахунки енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку; кінцевим отримувачем коштів від енергопостачальників при проведенні розрахунків за електроенергію є ДП «Енергоринок» за умови відсутності у суб'єктів господарювання, які є постачальниками та транспортувальниками природного газу, виробниками електричної енергії, вугледобувними підприємствами, можливості взяти участь у проведенні розрахунків за спожиту електроенергію відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку. Виробники електроенергії та Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» щомісяця до 25 числа повідомляють Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про можливість проведення наступного місяця розрахунків відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку та направляють пропозиції про проведення розрахунків постачальникам та/або транспортувальникам ресурсів. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України на підставі отриманої інформації від виробників електроенергії та Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в останній робочий день місяця листом на адресу Казначейства підтверджує, що розрахунки поточного місяця неможливо було провести відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку, та повідомляє про відсутність або можливість здійснення таких розрахунків наступного місяця; після зарахування коштів на рахунок ДП «Енергоринок» останній надає щодня до 9.30 Казначейству та Міністерству фінансів України інформацію щодо сум проведених розрахунків відповідно до цього Порядку в розрізі територій та спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за формою, наведеною в додатку 4 до цього Порядку; у разі коли можливо провести розрахунки за електроенергію відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку, розрахунки здійснюються відповідно до пункту 2.9 цього розділу (п. 2.9 Порядку).

Органи Казначейства в областях, районах та містах здійснюють перекази платежів між учасниками розрахунків, рахунки яких обслуговуються цими органами Казначейства, на підставі платіжних доручень організацій та спільних протокольних рішень учасників розрахунків відповідно до реєстру щодо відкриття асигнувань за міжбюджетними трансфертами, отриманими від Казначейства, у разі: централізованого перерахування субвенцій - протягом одного операційного дня; децентралізованого перерахування субвенцій - протягом трьох операційних днів. (п.2.11 Порядку).

Отже, підписавши спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України сторони дійшли згоди про зміну порядку та строків проведення розрахунків за спожиту відповідачем електричну енергію, які визначені договором про постачання електричної енергії № 4863/01 від 19.08.2008р.

Для застосування наслідків порушення грошового зобов'язання у вигляді штрафних санкцій необхідно, щоб оплата за куплену відповідачем електричну енергію була здійснена відповідачем поза межами порядку і строків, встановлених спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету.

Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України, зокрема, у постановах Вищого господарського суду України від 22.03.2017р. у справі № 922/2812/16, від 26.04.2017р. у справі № 915/899/16.

Враховуючи наведене, позивачем безпідставно здійснено нарахування штрафу за порушення відповідачем подекадних розрахунків у ІІІ декаді березня 2017р. у розмірі 801,84 грн. (на суму боргу 2 672 815,86 грн.), у ІІ декаді квітня 2017р. у розмірі 2 588,99 грн. (на суму боргу 8 629 966,28 грн.), у ІІІ декаді квітня 2017р. у розмірі 9 414,77 грн. (на суму боргу 31 382 568,14 грн.), у ІІІ декаді червня 2017р. у розмірі 1 139,22 грн. (на суму боргу 3 797 404,61 грн.), а тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Водночас, розрахунки за спожиту відповідачем електричну енергію у І декаді січня 2017р. (в сумі 29 577 436,10 грн.), у І, ІІІ декадах квітня 2017р. (в сумі 10 373 404,04 грн. та в сумі 18 318 459,52 грн. відповідно), у І декаді травня 2017р. на суму боргу 1 710 017,94 грн., у І, ІІІ декадах червня 2017р. (в сумі 18 367 084,37 грн. та в сумі 7 463 628,98 грн. відповідно) здійснені відповідачем з порушенням порядку подекадних розрахунків, встановленого умовами договору, та поза межами порядку і строків, встановлених спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету.

За таких обставин, правомірним є нарахування позивачем штрафу за порушення відповідачем порядку подекадних розрахунків у І декаді січня 2017р. у розмірі 8 873,23 грн. (на суму боргу 29 577 436,10 грн.), у І декаді квітня 2017р. у розмірі 3 112,02 грн. (на суму боргу 10 373 404,04 грн.), у ІІІ декаді квітня 2017р. у розмірі 5 495,54 грн. (на суму боргу 18 318 459,52 грн.), у І декаді травня 2017р. у розмірі 513,01 грн. (на суму боргу 1 710 017,94 грн.), у І декаді червня 2017р. у розмірі 5 510,13 грн. (на суму боргу 18 367 084,37 грн.), у ІІІ декаді червня 2017р. у розмірі 2 239,09 грн. (на суму боргу 7 463 628,98 грн.), у загальному розмірі 25 743,02 грн.

Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в розмірі 25 743,02 грн.

При цьому, клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу на 90% відхилено господарським судом з огляду на наступне.

Згідно з ч. 3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Відповідно до ст. 233 ГК України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником. майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Вирішуючи питання про зменшення розміру штрафних санкцій, які підлягають стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, суд повинен з'ясувати наявність значного перевищення розміру неустойки перед розміром збитків, а також об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язань, причини неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення у виконанні зобов'язання, невідповідності розміру штрафних санкцій наслідкам порушення, негайного добровільного усунення винною стороною порушення та його наслідків. Отже, питання про зменшення розміру неустойки вирішується судом на підставі аналізу конкретної ситуації, тобто сукупності з'ясованих ним обставин, що свідчать про наявність підстав для вчинення зазначеної дії.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно зі ст.78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст.79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

На підставі аналізу поданих доказів та їх об’єктивної оцінки, враховуючи відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів поважності причин порушення виконання зобов’язання з боку відповідача, доказів майнового стану відповідача, приймаючи до уваги розмір штрафу, що стягується з відповідача (із врахуванням здійсненого господарським судом перерахунку), та правове призначення штрафу, як засобу розумного стимулювання боржника виконувати зобов'язання, господарський суд не вбачає підстав для зменшення його розміру на 90%.

Щодо посилань відповідача на необхідність застосування до спірних відносин положень ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово - комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» суд виходить з наступного.

Законом України «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств-виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» №85-VІІІ від 13.01.2015р. встановлено мораторій на час, визначений у статті 1 цього Закону, на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції (ст.2 Закону).

Метою цього Закону є встановлення додаткових гарантій щодо захисту житлових та майнових прав громадян, які проживають на територіях, де проводиться антитерористична операція, та громадян, які тимчасово переселені в інші населені пункти України з територій, на яких проводиться антитерористична операція (ст.1 Закону).

Сферою застосування даного нормативного акту є суб’єктний та об’єктний склад, географічне (територіальне) його розповсюдження.

За визначеннями ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.

Разом з тим, у розумінні ст.275 ГК України енергопостачальним підприємством (енергопостачальником) є суб’єкт господарювання, що відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (енергію) споживачеві за договором.

Енергопостачальниками, за визначеннями термінів, приведених у ЗУ «Про електроенергетику», є учасники оптового ринку електричної енергії України, які купують електричну енергію на цьому ринку з метою її продажу та/або постачання споживачам або з метою її експорту та/або імпорту.

Таке тлумачення знаходить своє відображення у наказі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо часткового або повного припинення різниці перетоків електричної енергії у точках її обліку» №440 від 10.07.2015р.

За визначеннями ЗУ «Про електроенергетику» енергія - електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.

Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики «Про затвердження Правил користування електричною енергією» до електричної енергії (активна) віднесено енергоносій, який виступає на ринку як товар, що відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару, до електричної енергії (реактивна) - технологічно шкідливу циркуляцію електричної енергії між джерелами електропостачання та приймачами змінного електричного струму, викликана електромагнітною незбалансованістю електроустановок.

Відтак, здійснивши аналіз приведених термінів, виходячи з визначень ЗУ «Про теплопостачання», «Про електроенергетику», ст.275 ГК України та мети і сфери застосування ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств-виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси», слідує висновок, додержання суб'єктного складу, яким є наявність обох означених у Законі учасників, а саме суб'єкт, якому встановлені обмеження в силу приведеного Закону як енергопостачальна компанія, діяльність якої пов'язана з постачанням безпосередньо самої енергії, як різновиду товару, що виробляється, виходячи з її властивостей, у результаті перетворення енергетичних ресурсів/джерела енергії, та суб'єкт, як підприємство - виконавець/виробник житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги громадянам у районі проведення антитерористичної операції.

Як свідчать статутні документи відповідача ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» здійснює розподілення електроенергії, постачання електричної енергії, передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, торгівлю електроенергією, будівництво споруд електропостачання та телокомунікацій.

У свою чергу, ДП «Енергоринок» є підприємством, предметом діяльності якого, зокрема, визначено купівля електричної енергії у виробників, потужність чи обсяг відпуску яких більші ніж граничні показники (крім електричної енергії, виробленої на теплоелектроцентралях, що входять до складу енергопостачальників, для споживання на території здійснення ліцензованої діяльності), а також у суб'єктів підприємницької діяльності, які є власниками електричної енергії, виробленої з давальницької сировини; купівля в учасників оптового ринку електричної енергії електроенергії, отриманої ними за угодами на її імпорт; оптове постачання електричної енергії.

Виходячи з умов договору купівлі-продажу електричної енергії №4863/01 від 19.08.2008р. поряд із наведеними нормами чинного законодавства, останній укладено між ДП «Енергоринок» та ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» як учасниками (членами) оптового ринку електроенергії України задля здійснення ліцензованої діяльності відповідача.

З наведеного можна зробити висновок, що за видом господарської діяльності та результатом її здійснення, ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» є, зокрема, у межах спірного питання, енергопостачальною компанією. Тобто, спірними є правовідносини між двома підприємствами - енергопостачальниками.

Отже, відповідач не є суб'єктом у розумінні приведених приписів чинного Закону України, якому обмежено відповідальність.

За таких обставин, положення ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств-виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» №85-VІІІ від 13.01.2015р. не можуть бути застосовані до спірних відносин.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 28.11.2017р. по справі № 905/3376/16, від 06.12.2017р. по справі№905/453/17.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Державного підприємства «Енергоринок» задовольнити частково.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Островського, буд. 8, код ЄДРПОУ 00131268) на користь Державного підприємства «Енергоринок» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27, код ЄДРПОУ 21515381) штраф у розмірі 25 743 (двадцять п’ять тисяч сімсот сорок три) грн. 02 коп., судовий збір у розмірі 1 037 (одна тисяча тридцять сім) грн. 82 коп.

3. В решті позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 01 березня 2018р.

Суддя Л.В. Ніколаєва