
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/1156/18
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" серпня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "05" квітня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити пенсію за віком , -
суддя в 1-й інстанції - Черняхович І.Е.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIIІ "Про державну службу" (далі за текстом - Закон №889-VIII) та зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком за норами Закону України №889-VIII з моменту звернення з 29.01.2018.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що з 04.06.2003 є інвалідом 2 групи та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ. З посади державного службовця звільнилася .
29.01.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII. Проте, відповідач листом відмовив в призначенні пенсії за віком. Вважає, що відповідач порушив її права.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 року позов задоволено.
Суд першої інстанції визнав протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги, 55, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 40380333) щодо відмови ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) в призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" №889-VIIІ.
Зобов'язав Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Перемоги, 55, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 40380333) призначити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком за норами Закону України "Про державну службу" №889- VIII з моменту звернення з 29.01.2018.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що Законом України "Про державну службу" №889-VIII не передбачено окремого порядку перерахунку пенсій особам, яким до 01.05.2016 було призначено спеціальні пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.
У відзиві на апеляційну скаргу, позивач зазначає, що вона досягла пенсійного віку, а тому має право на пенсію за віком відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. Посилається на те, що вона звернулась до відповідача саме з питанням реалізації права на пенсію за віком, а не за перерахунком призначеної пенсії по інвалідності.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та з 04.06.2003 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
29.01.2018 позивач звернулась до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VIIІ.(а.с.14)
Листом від 14.02.2018 №2886/03.3 відповідач відмовив у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ., мотивуючи тим, що позивачу вже призначена пенсія відповідно до Закону №3723-ХІІ з 04.06.2003, а даним Законом не передбачено перерахунків пенсій, тому розпорядження Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 05.02.2018 у перерахунку у зв'язку з переведенням на пенсію за віком згідно з Законом №889-VIIІ позивачу було відмовлено.(а.с.15)
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
З 01.06.2015 відповідно до розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України "Про державну службу".
З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІII від 10.12.2015. Статтею 90 цього Закону передбачено, що пенсії по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також пенсії за віком призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.
Згідно п.12 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016.
Відповідно до п. 8 Розділ XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.
Зі змісту трудової книжки встановлено, що позивач працювала на посадах державних службовців у державних органах передбачених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (а.с.11-13).
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
З матеріалів справи та з наявної у матеріалах справи копії трудової книжки слідує, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 досягла пенсійного віку встановленого Законом України "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування", має страховий стаж понад 30 років, в тому числі 25 років 9 місяців стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України №3723-ХІІ. Відтак, на позивача поширюються приписи п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач має стаж роботи на державній службі більше 20 років відповідно до постанови КМ України №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби", досягла пенсійного віку для призначення пенсії за віком, надала відповідачу необхідні документи для призначення пенсії за віком, а тому дії відповідача щодо відмови у переведенні позивача на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" №889-VIII є неправомірними.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Судами встановлено, що заява позивача подана 29.01.2018 оформлена відповідно до додатку 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) №22-1 від 25.11.2005. До заяви було додано всі необхідні документи.
З огляду на зазначені норми та встановлені у справі обставини, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про підставність заявлених позовних вимог та щодо правомірності їх задоволення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване судове рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "05" квітня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "27" серпня 2018 р.