
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 295/2325/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" серпня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря Семенець К.О.,
позивача та представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Богунського районного суду м. Житомира від "15" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії , -
суддя в 1-й інстанції - Чішман Л.М.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
В березні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом, в якому просив визнати неналежним забезпеченням відповідачем виконавчим комітетом Житомирської міської ради його, як інваліда війни, безоплатним медикаментозним лікуванням згідно рецептів поліклініки КУ ЦМЛ №2 №224342 від 09.12.2016 року, №224343 від 09.12.2016 року, №224344 від 09.12.2016 року, №224345 від 09.12.2016 року препаратами: бісопрол 0,005 №30, ліпразид 10 мг №60, аміодарон 0,2 мг №60, магнітом 0,075 мг №30; зобов'язати відповідача забезпечити його вказаними медичними препаратами згідно вказаних рецептів; зобов'язати відповідача прийняти до виконання рецепт та забезпечити позивача препаратами у 2017 році.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що є інвалідом війни другої групи та має право на медикаментозне забезпечення по пільгових рецептах. Отримавши такі рецепти, в грудні 2016 року він звернувся за отриманням ліків в аптеку №2 - структурний підрозділ КП «Фармація» Житомирської міської ради. Проте, призначене лікування не отримав з причин відсутності коштів на безоплатне придбання вказаних ліків за рецептами лікарів. Вважає незаконною відмову відповідача у безоплатному відпуску ліків за рецептами лікаря.
Ухвалою Богунського районного суду м.Житомира від 14.08.2017 провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог ОСОБА_2 до КП "Фармація" Житомирської міської ради та Комунальної установи Центральна міська лікарня № 2 про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії закрито.
Рішенням Богунського районного суду м.Житомира від 15.03.2018 відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Житомирської міської ради ( М.Житомир, майдан Корольова 4/2, ЄДРПОУ: 04053625 ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов. В апеляційній скарзі зазначив, що виконавчий комітет Житомирської не виконав покладений на нього чинним законодавством обов'язок щодо виділення та спрямування відповідних коштів для забезпечення безоплатними лікарськими засобами. Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постанова КМУ №1303 та Постанова КМУ №1071 не містять посилання на кількість або будь-які кількісні обмеження на відпуск рецептів і не пов'язані з наявністю або відсутністю бюджетних асигнувань на безоплатне отримання ліків.
Відповідач відзив на апеляційну скаргу позивача не подавав.
В судовому засіданні позивач та його представник апеляційну скаргу підтримали та просили її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином.
За таких обставин колегія суддів вважає можливим розгляд справи провести без участі представника відповідача.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача та його представника, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 згідно посвідчення серії НОМЕР_1 є інвалідом другої групи та має відповідно пільги передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (а.с. 5).
09.12.2016 року лікарем КУ ЦМЛ №2 позивачу виписано рецепти №224342, №224343, №224344, №224345 для отримання ліків на безоплатній основі (а.с. 6).
14.12.2016 року позивач звернувся до виконавчого комітету Житомирської міської ради за роз'ясненнями щодо видачі рецептів лікарями для отримання безкоштовних ліків, оскільки в видачі останніх йому було відмовлено. (а.с. 7).
Листом заступника міського голови з питань діяльності органів виконавчої ради від 26.12.2016 року за №25/К-46-3 позивачу на вказану заяву було роз'яснено, що кошти на пільгове медикаментозне забезпечення, які були виділені на 2016 рік закінчились. В 2017 році відпуск ліків буде відновлено (а.с. 8).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив. Суд вважав, що позовні вимоги щодо визнання незаконним незабезпечення позивача як інваліда війни ІІ групи безоплатним медикаментозним лікуванням згідно рецептів поліклініки ЦМЛ № 2 та забезпечення позивача відповідними препаратами зазначеними в рецептах виконавчим комітетом Житомирської міської ради є необґрунтованими, оскільки останній, як суб'єкт владних повноважень, не наділений повноваженнями щодо забезпечення лікарськими засобами, не є лікувальним закладом, не є аптечним пунктом.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги щодо безплатного одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності інвалідів і дітей-інвалідів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі Фонду соціального захисту інвалідів, місцевих бюджетів, а також органами місцевого самоврядування за місцевими програмами соціального захисту окремих категорій населення за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 року №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» з метою забезпечення раціонального використання бюджетних коштів, усунення множинності рішень щодо безоплатного і пільгового відпуску лікарських засобів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань Кабінет Міністрів України постановив встановити, що безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування провадиться групам населення та за категоріями захворювань згідно з додатками 1 і 2. Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, зазначені у переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 05.09.1996 року №1071 з урахуванням змін, які вносяться Міністерством охорони здоров'я за погодженням з Міністерством фінансів.
Згідно п. 2 Постанови відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб.
Відповідно до п. 3 Постанови передбачено, що витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок асигнувань, що передбачаються державним та місцевими бюджетами на охорону здоров'я.
Відповідно до ст. 7 Бюджетного кодексу України основними принципами, на яких ґрунтується Бюджетна система України є, в тому числі принцип збалансованості - повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період; принцип обґрунтованості - бюджет формується на реалістичних макропоказниках економічного і соціального розвитку держави та розрахунках надходжень до бюджету і витрат бюджету, що здійснюються відповідно до затверджених методик та правил.
Зі змісту положень статей 32, 35 Бюджетного кодексу України вбачається що, за складання проекту закону про Державний бюджет України відповідає Міністерство фінансів України, а підготовка пропозицій проекту Державного бюджету України Міністерством фінансів України здійснюється на підставі бюджетних запитів, які подаються до Мінфіну головними розпорядниками бюджетних коштів. При цьому головні розпорядники бюджетних коштів несуть відповідальність за своєчасність, достовірність та зміст поданих Міністерству фінансів України бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проекту Державного бюджету України.
Головними розпорядниками бюджетних коштів в сфері охорони здоров'я є Міністерство охорони здоров'я України.
Відповідно до Положення про Міністерство охорони здоров'я, затверджене постановою КМ України, від 25.03.2015 №267, МОЗ є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, а також забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
У межах своїх повноважень, відповідно до вимог пунктів 3 та 4 зазначеного Положення Міністерство охорони здоров'я України зокрема забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та внесення в установленому порядку проектів законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України на розгляд Кабінету Міністрів України.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) це план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до п.п. 3 п. "б" ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо забезпечення відповідно до законодавства пільгових категорій населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення.
Тобто до повноважень відповідача виконавчого комітету Житомирської міської ради не віднесено безпосередньо забезпечення осіб лікарськими засобами, медичними препаратами, а також можливість зобов'язання інших осіб видавати відповідні лікарські засоби згідно рецептів.
Як було встановлено, що виконавчий комітет Житомирської міської ради не є лікувальним закладом, не є аптечним пунктом, та як суб'єкт владних повноважень, не наділений повноваженнями щодо забезпечення лікарськими засобами.
Встановлено також, що відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 05.09.2012 року №354 «Про затвердження Положення про проведення конкурсу для визначення переможців на медикаментозне забезпечення пільгових категорій населення м. Житомира та складу конкурсного комітету» було проведено конкурс, за результатами якого обов'язки з медикаментозного забезпечення пільгових категорій населення м. Житомир покладено на комунальне підприємство «Фармація» Житомирської міської ради (а.с. 11).
17.01.2017 року між Комунальною установою Центральна міська лікарня №2 м. Житомира та Комунального підприємства «Фармація» Житомирської міської ради укладено угоду про медикаментозне забезпечення пільгових категорій населення. Згідно п. 1.1. вказаної угоди КУ ЦМЛ №2 відшкодовує витрати на пільговий відпуск медикаментів за пільговими рецептами хворим, в розмірі лімітів та відповідно до норм чинного законодавства (а.с. 27-29).
Згідно листа начальника управління охорони здоров'я міської ради від 04.12.2017 року за №2910/01-18 на медикаментозне забезпечення пільгових категорій населення; громадян, які страждають на орфанні захворювання з трансплантованими органами державного та міського бюджетів виділено коштів на загальну суму: 5501,08 тис. грн. у 2016 році та 8031,2 тис. грн. у 2017 році (а.с. 68).
З листа заступника міського голови з питань діяльності органів виконавчої ради від 26.12.2016 року за №25/К-46-3 видно, що кошти на пільгове медикаментозне забезпечення, які були виділені на 2016 рік закінчились.
Судом встановлено, що відповідач не приймає участі в організації забезпечення ліками за рецептами лікарів, у розподілі та відшкодуванні коштів за даною пільгою.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність необхідних коштів на безоплатне отримання ліків не відноситься до незаконної діяльності відповідача. При здійсненні відповідачем - своїх повноважень, останній діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Судове рішення прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Богунського районного суду м. Житомира від "15" березня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "27" серпня 2018 р.