
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
23 серпня 2018 року м. Дніпросправа № 804/2306/18
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Лукманова О.М.,
суддів: Божко Л.А., Дурасова Ю.В.,
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року (суддя Прудник С.В., м. Дніпро, повний текст рішення складено 06.06.2018 року) у справі № 804/2306/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання неправомірними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності, зобов'язання провести перерахунок пенсії, зобов'язання визнати різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією,-
в с т а н о в и л а:
У березні 2018 року ОСОБА_3. (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати неправомірними дії Покровського сектору (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов'язаного, який отримав захворювання та став інвалідом внаслідок виконання ним службових обов'язків; зобов'язати Покровський сектор (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити йому перерахунок пенсії по інвалідності та виплачувати в розмірі, обчисленому з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01 жовтня 2017 року відповідно до вимог ст. 59 ч. 3 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Покровський сектор (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01 жовтня 2017 року до моменту виплати.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, викладене у листі № 6880/03/30 від 05.12.2017 року, про відмову у перерахунку ОСОБА_3, ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС, пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії»; зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснити з 01.12.2017 року перерахунок ОСОБА_3 пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.12.2017 року до моменту здійснення перерахунку.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що право на обрахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: особа має статус особи з інвалідністю, особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях та особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби. Апелянт вказував, що відповідно до пенсійної справи, встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.08.1986 року по 10.09.1986 року у складі військової частини 61606, але не під час проходження дійсної строкової служби, позивач проходив дійсну строкову військову службу у період з 18.11.1976 року по 21.12.1978 року. Апелянт вказував, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а відтак дія норми частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не поширюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_3 має право на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, оскільки був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС будучи військовозобов'язаним, та приймав участь у ліквідації як військовослужбовець. Суд першої інстанції прийшов до висновку, що право на пенсію у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати надано особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Суд першої інстанції вказав, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується військовим квитком та архівною довідкою, інвалідність отримав під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто під час виконання обов'язків пов'язаних з ліквідацією.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 є особою, яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, виданим 28.02.2007 року та має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС. Встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Покровському секторі Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області та з липня 2017 року отримує пенсію по інвалідності.
Відповідно до посвідчення НОМЕР_2 від 22.03.2007 року, ОСОБА_3 є інвалідом ІІІ групи.
Відповідно до архівної довідки від 02.03.2007 року № 14815/1, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, ОСОБА_3 з 03.08.1986 року по 07.09.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Архівною довідкою від 14.08.2017 року № 2287, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, повторно підтверджено, що ОСОБА_3 з 03.08.1986 року по 07.09.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В матеріалах справи наявна копія довідки від 22.03.2006 року № 66, виданої Покровським районним військовим комісаріатом Дніпропетровської області ОСОБА_3, відповідно до якої з 02.08.1986 року по 10.09.1986 року приймав участь в рятувальних роботах та роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно трудової книжки ОСОБА_3, в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.08.1986 року по 10.09.1986 року працював теслею у Павлоградпромжитлобуді. У трудовій книжці зроблено запис про службу у Збройних силах з 18.11.1976 року по 21.12.1978 року.
Встановлено, 05.12.2017 року позивач звернувся до Васильківського об'єднаного УПФУ Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 року на підставі пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Листом від 05.12.2017 року № 6880/03/30 Васильківське об'єднане УПФУ Дніпропетровської області відмовило ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби.
Згідно ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції до 11.10.2017 року) пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, та членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Законом України № 2148-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які набрали чинності з 01.10.2017 року, в наступній редакції: «Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Враховуючи вищезазначене, ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає право на перерахунок пенсії для зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
З системного аналізу вищевказаних норм законодавства, колегія суддів зазначає, що для призначення вищевказаної пенсія по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати необхідно три умови. Частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Законодавцем передбачено, що пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати у разі коли особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження строкової військової служби.
Стаття 59 Закону регулює пенсії саме військовослужбовців, вірним є висновок про те, що частина 3 статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.
Колегія суддів вказує, що частину третю статті 59 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не можна застосовувати у відриві від інших положень статті 59, яка регулює призначення пенсій виключно військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Встановлено, що позивачу була призначена пенсія по інвалідності не як військовослужбовцю, що отримав каліцтво чи інвалідність під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а як особі, що отримала захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи. На час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка призвела до інвалідності, позивач строкову військову службу не проходив, з (03)02.08.1986 року по (07)10.09.1986 року приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Суд апеляційної інстанції ухвалюючи нове рішення вирішує питання про розподіл судових витрат. Судові витрати здійснені позивачем повертаються йому тільки у тому разі коли його позовні вимоги задоволено. Не передбачено повернення судових витрат у разі відмови у задоволенні позовних вимог.
Не передбачено повернення судових витрат суб'єкту владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 315, ч. 1 ст. 317, ст.ст. 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року у справі № 804/2306/18 - скасувати.
Ухвалити нове рішення.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання неправомірними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності, зобов'язання провести перерахунок пенсії, зобов'язання визнати різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією - відмовити.
Здійснити новий розподіл судових витрат. У зв'язку з відмовою ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог, повернення судових витрат не здійснюється.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.
Суддя-доповідач: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова