Рішення № 76086638, 23.08.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2018
Номер справи
823/2416/18
Номер документу
76086638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2018 року справа № 823/2416/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ватутінської міської ради області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до виконавчого комітету Ватутінської міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №66 від 28.02.2018 «Про анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд» в частині анулювання паспорту прив'язки тимчасових споруд для підприємницької діяльності №14 від 26.12.2017.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 21.12.2017 відповідач прийняв рішення №460, яким погодив позивачу наміри на розміщення тимчасових споруд «Аврора» для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_2, та зобов'язав у місячний строк з дня отримання рішення звернутись до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ватутінської міської ради і замовити виготовлення паспортів прив'язки тимчасових споруд. На виконання вказаного рішення, позивач 26.12.2017 отримав паспорт прив'язки тимчасових споруд за реєстраційним номером 14 та 03.01.2018 уклав Типовий договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою з Ватутінським виробничим управлінням житлово-комунального господарства, на виконання якого перерахував грошові кошти за січень-лютий 2018 по 347 грн. 40 коп. щомісячно. Однак відповідач рішенням від 28.02.2018 №66 анулював дію паспортів прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, в тому числі і паспорт прив'язки №14 віл 26.12.2017 на підставі п. 3 ч. 2 ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» (додаток №1) та узв'язку з правовою невизначеністю у питанні необхідності оформлення прав на земельну ділянку при оформленні паспортів прив'язки на тимчасові споруди для проведення підприємницької діяльності.

Позивач вважає, що рішення відповідача від 28.02.2018 №66 порушує його законні права та винесене з порушенням чинного законодавства. Так, згідно з ч.ч. 9, 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо скасування рішень виконавчого комітету місцевої ради мають місцева рада і суд. Відтак, відповідач діяв з перевищенням наданої йому компетенції.

Також підстави анулювання паспорту прив'язки визначені пунктом 2.27 наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» і не містять такої підстави, як правова невизначеність у питанні оформлення прав на земельну ділянку при оформленні паспорта прив'язки тимчасової споруди. Таким чином, правові підстави, які зазначені у оскаржуваному рішенні, протирічать чинному законодавству.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2009 органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення. Вносити в них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти органів місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом виконання і після їх виконання не можуть бути скасовані. Позивач зазначає, що на виконання рішення відповідача від 21.12.2017 отримав паспорт прив'язки тимчасових споруд, уклав договір пайової участі, сплатив грошові кошти за вказаним договором за січень та лютий 2018, поніс витрати щодо створення ескізного проекту, тому відповідач не мав права скасовувати вказане рішення.

На підставі викладеного позов просив задовольнити.

19 липня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. У відзиві зазначає, що 26.12.2017 відділом містобудування, архітектури та земельних відносин Ватутінської міської ради було видано позивачу паспорт прив'язки №14, що містить схему розміщення тимчасових споруд, в якій відсутні відомості про площу земельної ділянки, на якій має бути розміщено тимчасових споруд згідно з документами на землекористування. Враховуючи те, що у позивача відсутні документи, які підтверджують право користування земельною ділянкою, та паспорт прив'язки видано на підставі неповних і недостовірних відомостей, виконавчим комітетом Ватутінської міської ради було прийнято рішення про анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд.

Дослідивши подані суду письмові докази, доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд встановив наступне.

14 грудня 2017 року позивач звернувся до міського голови Ватутінської міської ради із заявою, в якій просив погодити можливість розміщення групи тимчасових споруд «Аврора» відповідно до графічного додатку по АДРЕСА_2, в м. Ватутіне.

Рішенням виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 21.12.2017 №460 погоджено намір ОСОБА_1 на розміщення групи тимчасових споруд «Аврора» для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_2; зобов'язано ОСОБА_1 в місячний строк з дня отримання даного рішення, звернутись до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Ватутінської міської ради і замовити виготовлення паспортів прив'язки тимчасових споруд.

22 грудня 2017 року позивач звернувся до відділу містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради, в якій просив видати паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за адресою: м. Ватутіне, АДРЕСА_2.

26 грудня 2017 року позивач отримав паспорт прив'язки №14 на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_2, м. Ватутіне; паспорт прив'язки дійсний до 26.12.2022.

03 січня 2018 року між позивачем (Замовник) та Ватутінським виробничим управлінням житлово-комунального господарства (Виконавець) укладено Типовий договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою.

Рішенням виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області від 28.02.2018 №66 анульовано дію паспортів прив'язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Ватутіне, а саме: №11 від 07.06.2017; №12 від 07.06.2017; №14 від 26.12.2017; №1 від 12.02.2018.

Листом відділу містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету Ватутінської міської ради від 01.03.2018 №5/1/05-19 позивача повідомлено про анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд.

Не погоджуючись з рішенням відповідача про анулювання дії паспорту прив'язки №14 від 26.12.2017, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустроєм населених пунктів є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

До повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів (підпункти 1, 2 частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).

Відповідно до частини п'ятої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 26 цього Закону до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів тощо.

Згідно із частинами другою та третьою статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Якщо тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності є МАФом, її встановлення здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Частиною четвертою статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури є Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України відповідно до Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 633/211.

На виконання повноважень, установлених законодавством, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 21 жовтня 2011 року № 244 затвердило Порядок. Отже, механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється вказаним Порядком.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Порядку тимчасова споруда - це одноповерхова споруда, що встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасові споруди можуть бути пересувними та стаціонарними.

За положеннями пунктів 2.1, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, установлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу, розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється.

Згідно з пунктами 2.4 та 2.5 Порядку відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви перевіряє відповідність намірів щодо місця розташування тимчасової споруди комплексній схемі розміщення тимчасових споруд (у разі її наявності), будівельним нормам. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування тимчасових споруд на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.

Відповідно до пунктів 2.10., 2.12., 2.24., 2.25 Порядку паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, та підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу міської ради. Паспорт прив'язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника тимчасової споруди, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури. Відомості паспорта прив'язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних тимчасових споруд). Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Пунктом 2.27 Порядку №244 передбачено, що дія паспорта прив'язки тимчасової споруди анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки тимчасової споруди.

Судом встановлено, що підставою для анулювання виданого позивачу паспорта прив'язки №14 від 26.12.2017 є правова невизначеність у питанні необхідності оформлення прав на земельну ділянку, про що зазначено у рішенні відповідача №66 від 28.02.2018.

Суд зазначає, що перелік підстав для анулювання паспорту прив'язки, передбачений пунктом 2.27 Порядку №244, є вичерпним, і така підстава анулювання, як правова невизначеність щодо оформлення прав на земельну ділянку, у вказаному переліку відсутня. Таким чином, рішення відповідача прийнято на підставі, не передбаченій законом, тому є протиправним.

Щодо наявності документів, які посвідчують право на земельну ділянку, суд зазначає наступне.

За нормами пунктів 2.3, 2.6 та 2.11 Порядку перелік документів для отримання паспорта прив'язки тимчасової споруди є вичерпним. Зазначеними пунктами не передбачено надання документів про відведення земельних ділянок під розміщення тимчасової споруди.

Згідно з пунктом 2.7 Порядку паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Таким чином, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядок не містять юридичних приписів щодо обов'язкового попереднього або наступного набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності.

Відтак, для розміщення тимчасової споруди за умови наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування земельна ділянка не відводиться, а обов'язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб'єктів господарювання, які є власниками земельної ділянки.

Стосовно додатка 1 до Порядку, який передбачає надання інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України видало лист від 21 лютого 2012 року № 7/14-2737, відповідно до якого було роз'яснено, що така інформація наводиться у випадках, коли заявник уже є власником земельної ділянки і має намір розмістити тимчасову споруду саме на цій земельній ділянці. У інших випадках надання такої інформації не є обов'язковим.

Отже, додаток 1 до Порядку не встановлює, порівняно з текстом Порядку, нових норм і правил поведінки, а лише визначає форму документа, що має назву «Паспорт прив'язки».

Відповідна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2018 у справі №905/1552/16, яка застосовується судом при вирішенні даної справи згідно частини 5 статті 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Вказаним спростовуються доводи відповідача.

Згідно ч. 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області №66 від 28.02.2018 «Про анулювання дії паспортів прив'язки тимчасових споруд» в частині анулювання паспорту прив'язки тимчасових споруд для підприємницької діяльності №14 від 26.12.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області (просп. Дружби, 8, м. Ватутіне, Черкаська область, 20250; код ЄДРПОУ 04061553) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20251; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Руденко