
Справа № 2240/2343/18
РІШЕННЯ
іменем України
20 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - Файчука А.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування наказу та висновку, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області від 15.02.2018 №262 в частині скасування наказу Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області від 01.08.2017 №1303 абзацу щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в сумі 144 (сто сорок чотири тисячі) гривень.
2. Визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області від 09.02.2018 про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області вчинити дії щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи, у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України №4 від 11.01.2016, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VІІІ.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 26.08.1996 по 06.11.2015 проходив службу в органах МВС України, а згодом з 07.11.2015 по 26.04.2016 - в органах Національної поліції.
Позивач зазначає, що наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області від 29.04.2016 №70 о/с, ОСОБА_1 звільнено з посади з з 26.04.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач також стверджує, що згідно з довідкою Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АВ №0720950 йому з 25.04.2016 встановлено другу групу інвалідності довічно, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Позивач також вказує, що неодноразово звертався до ГУНП в Хмельницькій області з письмовими заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги.
Листом ГУ НП в Хмельницькій області від 16.02.2017 №196/121/29/04 позивача повідомлено, що у зв'язку з уточненням розподілу асигнувань на 2018 рік на виплату ОГД, матеріали позивача були переглянуті та наказом від 15.02.2018 №262 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" начальник ГУНП в Хмельницькій області скасував п. 1 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 01.08.2017 №1303 в частині виплати ОСОБА_1, інваліду ІІ групи, одноразової грошової допомоги в сумі 144000 грн.
Позивач, вважаючи зазначені дії протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси, і з метою їх захисту звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.07.2018 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Від представника відповідача 26.07.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача проти позовних вимог заперечує.
У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що у позивача відсутнє право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки ІІ група інвалідності позивачу встановлена 25.04.2016, тобто до звільнення зі служби з поліції, яке відбулось не внаслідок причин зазначених в статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 з 26.08.1996 по 06.11.2015 проходив службу в органах МВС України, а згодом з 07.11.2015 по 26.04.2016 - в органах Національної поліції.
Наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області від 04.03.2016 №32 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено з посади начальника Ізяславського відділення поліції Славутського відділу поліції ГУНП, з 08.03.2016 за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію", за власним бажанням.
В зв'язку з перебуванням позивача з 08.03.2016 по 25.04.2016 на лікуванні, наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області від 29.04.2016 №70 о/с, ОСОБА_1 звільнено з посади з 26.04.2016.
Згідно з довідкою Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АВ №0720950 ОСОБА_1 з 25.04.2016 встановлено другу групу інвалідності довічно, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
02.08.2016 позивач звернувся до начальника ГУНП в Хмельницькій області з письмовою заявою щодо роз'яснення стосовно виплати одноразової грошової допомоги поліцейського в разі інвалідності.
Листом від 09.08.2016 №29/Т-128 позивачу надана відповідь на вищевказане звернення.
25.07.2017 ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою (рапортом) до начальника ГУ НП в Хмельницькій області, в якій просив виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
12.12.2017 позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області з заявою щодо повідомлення ступеня розгляду заяви від 25.07.2017 щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Листом ГУНП в Хмельницькій області від 21.12.2017 №1/Тр-185 позивача повідомлено, що заяви позивача розглянуті, 01.08.2017 ГУНП був виданий наказ про виплату позивачеві, як інваліду другої групи від захворювання одержаного в органах внутрішніх справ ОГД у розмірі 144000 грн.
Вказаним листом позивача також повідомлено, що розрахунок потреби в коштах для здійснення відповідної виплати був надісланий до ДФЗБО Національної поліції України 01.08.2017. Враховуючи велику кількість заявників, виплата одноразової грошової допомоги буде здійснена після надходження коштів з державного бюджету в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення.
05.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУНП в Хмельницькій області з письмовою заявою щодо невиплати йому одноразової грошової допомоги.
Листом ГУ НП в Хмельницькій області від 16.02.2018 №196/121/29/04 позивача повідомлено, що у зв'язку з уточненням розподілу асигнувань на 2018 рік на виплату ОГД, матеріали позивача були переглянуті та встановлено, що одержання ОСОБА_1 групи інвалідності з 25.04.2016 передує даті звільнення з поліції з 26.04.2016. Здійснивши повторну перевірку документів, на підставі яких позивачу у 2016 році призначена одноразова грошова допомога, посадові особи ГУНП в Хмельницькій області сформували висновок від 09.02.2018 про відмову щодо призначення одноразової грошової допомоги. Наказом від 15.02.2018 №262 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" начальник ГУНП в Хмельницькій області скасував п. 1 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 01.08.2017 №1303 в частині виплати ОСОБА_1, інваліду ІІ групи, одноразової грошової допомоги в сумі 144000 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 97 Закону №580-VIII встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Таким чином, зміст частини 1 статті 97 зазначеного Закону вказує на вичерпний перелік випадків, за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. При цьому, розширеному тлумаченню дана норма Закону не підлягає.
Зміст пункту 4 частини 1 статті 97 Закону №580-VIII дає підстави вважати, що право на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності виникає лише за дотримання двох умов:
1) звільнення особи з поліції внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції;
2) визначення поліцейському інвалідності протягом шести місяців після звільнення його з поліції.
Таким чином, є обґрунтованими доводи відповідача про те, що звільнення позивача за власним бажанням позбавляє його права на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №163/28293 (далі - Порядок №4).
Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку №4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 №916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 розділу ІІІ Порядку №4 посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №4 передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку №4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку №4 в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пунктом 2 розділу IV Порядку №4 встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
З метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності позивач звернувся до начальника ГУНП в Хмельницькій області з відповідною заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, до якої долучив передбачені Порядком документи.
Листом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №196/121/29/04 від 16.02.2018 позивача повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.
При цьому, ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням).
Отже, незважаючи на встановлення 25.04.2016 позивачу ІІ групи інвалідності, його звільнення зі служби в поліції не відбулося внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність.
Оскільки ОСОБА_1 подав до відповідача заяву про призначення одноразової грошової допомоги за відсутності підстав для призначення йому такої допомоги, відповідачем, за результатом розгляду заяви позивача правомірно прийнято висновок про відмову у затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги.
Таким чином, підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність відмови, а тому суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для стягнення судових витрат на користь позивача відсутні. Доказів понесення судових витрат відповідачем суду не надано.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 серпня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя О.О. Михайлов