Рішення № 76085596, 13.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2018
Номер справи
815/1773/18
Номер документу
76085596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1773/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

при секретарі судового засідання - Поварчук В.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 16.03.2018 року № 64 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов’язати відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу періоди його роботи в ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «МІРНИЙ» з 01.08.1981 по 27.10.1981, з 01.11.1983 по 15.12.1984, з 10.04.1986 по 24.04.1986, з 12.05.1995 по 18.12.1996 та з 19.12.1996 по 31.08.1998 роки, а також період його навчання в середньому професійно-технічному училищі № 10 с. Теплиця Арцизького району Одеської області за професією тракториста – машиніста з 01.09.1978 по 10.07.1981 роки та період проходження ним строкової служби в лавах ОСОБА_4 з 28.10.1981 по 18.10.1983 роки;

- зобов’язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату від 22.01.2018 року № 6 з 3 січня 2018 року.

Ухвалами суду від:

- 23 квітня 2018 року: прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справ; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 22 травня 2018 року;

- 11 червня 2018 року: зупинено провадження у справі до 31 липня 2018 року;

- 31 липня 2018 року: поновлено провадження у справі.

В судове засідання 6 серпня 2018 року представник відповідача не з’явився. Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. 06.08.2018 року до суду електронною поштою від представника відповідача надійшла заява, вхід. № ЕП/4315/18 (а.с.1180), в якій останній, керуючись ч. 3 ст. 194 КАС України, просить розглянути справу № 815/1773/18 за відсутності представника відповідача.

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 1 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу за даною явкою.

В судовому засіданні 11.06.2018 року представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі, по суті, з підстав, викладених у позовній заяві (а.с.6-20), із посиланням на ст.ст. 19, 21, 22 Конституції України, п. в ст. 13, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 5, 26, п. 3 ч. 2 ст. 114, п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 1109 розділу 10 «Облікові та реєстраційні форми, що стосуються адміністративно-господарського обслуговування» Перелік типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, ст.ст. 3, 18, 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту», ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п. 7 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, із зазначенням таких фактичних обставин, з урахуванням відмови позивача під час розгляду справи від обґрунтування позовних вимог неправомірністю підстав та поряду проведення перевірки та повноважень осіб, які мають відношення до неї, зокрема:

- відповідач, приймаючи спірне рішення, застосував не чинні станом на 16.03.2018 року норми законодавства, які на позивача не розповсюджуються, що є підставою для визнання цього рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню;

- відповідач на власний розсуд трактує приписи п. в ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З якихось міркувань відповідач розширив у оскаржуваному рішенні цю правову норму та вказав ще одну підставу для набуття права на пенсію на пільгових умовах трактористів-машиністів. Позивач вважає неприпустимим та протиправним трактування відповідачем норм закону на свій власний розсуд;

- обліковий лист тракториста-машиніста взагалі не передбачений жодним нормативно-правовим актом України. Передбачено лише журнали (книги) обліку дорожніх листів. Якщо відповідач мав на увазі їх, то термін зберігання дорожніх листів водіїв трактористів становить 3 роки, а їх відсутність або незбереження за 1981-1989 роки не може бути підставою для неврахування за ці роки періоду роботи позивача трактористом, що дає право на зарахування цих періодів до пільгового стажу;

- період навчання в середньому професійно-технічному училищі № 10 с. Теплиця Арцизький район Одеська область за професією тракториста-машиніста з 01.09.1978 року по 10.07.1981 року та проходження позивачем строкової служби в лавах ОСОБА_4 з 28.10.1981 року по 18.10.1983 року підтверджується записами в трудовій книжці, дипломом серії в № 629595 від 18.07.1981 року та довідкою від 09.01.2018 року № 21. Після закінчення СПТУ № 10 позивач одразу ж був прийнятий на роботу трактористом в радгосп ім. XXII з’їзду КПРС, з цієї посади був звільнений у зв’язку з призовом на строкову службу до Збройних Сил, та після звільнення із строкової служби одразу ж знов був прийнятий на роботу трактористом в радгосп ім. XXII з’їзду КПРС;

- на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачу було повних 55 років, страховий стаж становив 36 років 5 місяців 2 дні, в тому числі пільгового стажу тракториста-машиніста (з урахуванням періоду навчання в СПТУ за професією тракториста-машиніста та проходження строкової служби в Збройних Силах) – 26 років 5 місяців 13 днів. Тобто, позивач має повне право на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, тощо.

В судовому засіданні 11.06.2018 року представник відповідача не визнав адміністративний позов, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві та поясненнях по справі (а.с.127-129, 150-152, 154-155), із посиланням на ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 44, п. 2 ч. 1 ст. 64, п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту», ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», роз’яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 7 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства», із зазначенням таких фактичних обставин:

- 22.02.2018 року головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 3 управління внутрішнього аудити та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за результатами проведеної відповідно до діючого законодавства України перевірки достовірності та обґрунтованості відомостей, зазначених у довідках від 22.01.2018 року № 2, 3, 4, 5, виданих ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мирний» для призначення пенсії позивачу, було встановлено, що дані довідок № 2, 3, 4, 5 від 22.01.2018 року підтверджені наявними первинними документами. Разом з тим в довідці від 22.01.2018 року № 2 вказано, що відповідно до наказу від 26.03.2015 року № 14 позивача прийнято на роботу трактористом з 26.03.2015 року по 12.11.2015 року, але особових рахунків з нарахування заробітної плати заробітна плата за період з 26.03.2015 року по 31.03.2015 року відсутня, тому вказаний період з 26.03.2015 року по 12.11.2015 року треба змінити на період з 01.04.2015 року по 12.11.2015 року;

- проведеною перевіркою було встановлено відсутність актів закріплення за трактором, тому підтвердити роботу на тракторі та марку трактора можливо лише за наявними подорожніми та обліковими листами, що збереглися в ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний», який є правонаступником радгоспу «імені XXII з’їзду КПРС», радгоспу «Мірний», Відкритого акціонерного товариства «Мірний», а саме подорожні листи та облікові листи тракториста-машиніста за 1998-2017 роки;

- період роботи позивача до вересня 1998 року не може бути зарахований до стажу роботи, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки відсутні відомості про те, що позивач в період до вересня 1998 року був закріплений один за трактором;

- враховуючи те, що період роботи позивача після закінчення середнього професійно-технічного училища № 10 с. Теплиця Арцизького району Одеської області з 01.08.1981 по 27.10.1981 року не був зарахований до стажу роботи трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відсутні підстави для зарахування періоду навчання позивача з 01.09.1978 року по 18.07.1981 року в середньому професійно-технічному училищі № 10 с. Теплиця Арцизького району Одеської області, а також період строкової військової служби з 28.10.1981 року по 18.10.1983 року до стажу роботи трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

- трудова книжка БТ-І № 1103567, що була надана позивачем, містить виправлення прізвища, яке не завірене належним чином;

- відповідач не повідомив позивача про підстави не зарахування що стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів його навчання з 01.09.1978 року по 18.07.1981 року у середньому професійно-технічному училищі № 10 с. Теплиця Арцизького району Одеської області за професією тракторист-машиніст широкого профілю з умінням виконувати роботи слюсаря-ремонтника і водія автомобіля та проходження ним з 28.10.1981 року по 18.10.1983 року строкової військової служби у лавах Збройних Сил, оскільки в зазначені періоди позивач не працював трактористом-машиністом і не був безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, зазначені періоди зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах лише за наявності певних умов;

- рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії позивачу, яке оформлено у вигляді протоколу 64 від 16.03.2018 року, відповідно до вимоги положення 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, тощо.

Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.01.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії, в якій просив призначити йому пенсію за віком, із зазначенням, що утриманці відсутні, пенсія на іншій підставі, державна допомога, виплата на дитину, страхові виплати йому не призначались, та, що на сьогоднішній день він не працює. (а.с.93)

Перелік документів, доданих до заяви, наведений у розписці-повідомленні. (а.с.94)

За результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 24.01.2018 року відповідачем прийнято рішення № 64 про відмову в призначенні пенсії від 16 березня 2018 (а.с.88), відповідно до змісту якого:

«Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2 були надані до управління наступні документи, а саме: копія паспорту серія КМ № 195272 та ідентифікаційного коду № НОМЕР_1, трудова книжка серія БТ-1 № 1103567, довідка про заробіток № 6 від 22.01.2018 р., яка видана ТДВ «Мірний», довідка про проходження військової служби № 21 від 09.01.2018 р., довідки про пільговий стаж роботи № 2, 3, 4, 5, від 22.01.2018 р., які видані ТДВ «Мірний».

Відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають трактористи-машиністи, беспосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 20 років на зазначеній роботі та за умови підтвердження первинними документами, виконано робіт трактористом-машиністом, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві .

Спеціалістами контрольно-перевірочного відділу проведено перевірку з метою визначення обґрунтованості та достовірності поданих для призначення пенсії довідок «Про підтвердження наявного трудового та пільгового стажу для призначення пенсії» № 2, 3, 4, 5, від 22.01.2018 р., які видані ТДВ «Мірний» для визначення права на пенсію на пільгових умовах ОСОБА_2.

До матеріалів пенсійної справи долучено акти перевірки № 2560 від 22.02.2018 р. про факт пільгової роботи тракториста та акт перевірки № 2561 від 22.02.2018 р. заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999, в яких вказано що книгами наказів та книгами з нарахування заробітної плати підтверджуються всі періоди вказані в пільгових довідках, та вказана посада «тракторист», але облікові листи тракториста-машиніста збереглися лише з 1998 р. по 2017 р., тому періоди роботи з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р.; з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р.; з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р.; з 12.05.1995 p. по 18.12.1996 р.; з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 р. не зараховані до пільгового стажу.

Згідно наданих документів Ваш загальний стаж роботи становить — 36 років 5 місяців 2 дні, в тому числі пільговий стаж тракториста-машиніста за період з 01.09.1998 р. по 29.11.2010 р, з 19.05.2011 р. по 04.08.2011 р., з 05.08.2011 р. по 26.12.2011 р., з 22.05.2012 р. по 10.12.2012 р., з 10.05.2013 р. по 19.12.2014 р., з 01.04.2015 р. по 12.11.2015 р., з 02.04.2016 р. по 15.11.2016 р., з 21.03.2017 р. по 06.11.2017 р. становить 16 років 10 місяців 18 днів, що не дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Період роботи з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р.; з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р.; з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р.; з 12.05.1995 р. по 18.12.1996 р.; з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 р. не зараховано до пільгового стажу так як неможливо підтвердити безпосередню зайнятість у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві первинними документами, які не збереглися на підприємстві.

Право на призначення пенсії Ви набудете при досягнені 60 років згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».»

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.26-27, 32-39, 44-49):

- сторінок паспорта громадянина України, КМ 195272, на ім’я позивача, ІНФОРМАЦІЯ_1;

- трудової книжки БТ-І № 1103567 позивача;

- довідки № 5 від 22.01.2018 року, виданої позивачу ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний», в тому, що він працював в колгоспі:

«Совхоз имени ХХІІ сьезда КПСС з 01 серпня 1981 року по 27 жовтня 1981 року; з 01 листопада 1983 року по 15 грудня 1984 року; з 10 квітня 1986 року по 24 квітня 1986 року, трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.

Зазначені періоди заховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Довідка дана на підставі: л\с 1981, 1983, 1984, 1986, путевых листов тракториста, книги приказов.»;

- довідки № 4 від 22.01.2018 року, виданої позивачу ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний», в тому, що він працював в колгоспі:

«Совхоз «Мірний» з 12 травня 1995 року по 18 грудня 1996 року трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.

Зазначені періоди заховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Довідка дана на підставі: л\с 1995, 1996, путевых листов тракториста, книги приказов.»;

- довідки № 3 від 22.01.2018 року, виданої позивачу ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний», в тому, що він працював в колгоспі:

«ОАО «Мірний» з 19 грудня 1996 року по 29 листопада 2010 року; з 19 травня 2011 року по 04 серпня 2011 року трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.

Зазначені періоди заховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Довідка дана на підставі: л\с 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, путевых листов тракториста, книги приказов.»;

- довідки № 2 від 22.01.2018 року, виданої позивачу ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний», в тому, що він працював в колгоспі:

«ТДВ «Мірний» з 05 серпня 2011 року по 26 грудня 2011 року; 22 травня 2012 року по 10 грудня 2012 року; 10 травня 2013 року по 19 грудня 2014 року; 26 березня 2015 року по 12 листопада 2015 року; 02 квітня 2016 року по 15 листопада 2016 року; 21 березня 2017 року по 06 листопада 2017 року, трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.

Зазначені періоди заховуються до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Довідка дана на підставі: л\с 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, путевых листов тракториста, книги приказов.»;

- довідки № 6 від 22.01.2018 року про заробітну плату для обчислення пенсії позивачу, виданої ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний» за 1995-1999 роки на підставі л/с 1995-1999 років;

- довідки № 1 від 22.01.2018 року, виданої ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний» про правонаступників колхоза имени ХХІІ сьезда КПСС;

- диплома Державного комітету Української РСР по професійно-технічній освіті, В № 629595, виданого 18 липня 1981 року, реєстраційний № 41, виданого позивачу в тому, що він 1 вересня 1978 року вступив і 18 липня 1981 року закінчив повний курс середнього професійного-технічного училища № 10 с. Теплиця, Арцизького р-ну, Одеської обл. за професією тракторист-машиніст широкого профілю з умінням виконувати роботи слюсаря-ремонтника і водія автомобіля і здобув загальну середню освіту; позивачу присвоєно кваліфікацію за професією тракторист-машиніст широкого профілю;

- довідки від 09.01.2018 року № 21, виданої Саратським районним військовим комісаріатом позивачу, в тому, що він дійсно проходив військову службу в лавах Збройних Сил з 28 жовтня 1981 року по 18 жовтня 1983 року. Підстава видачі даної довідки – облікова картка до військового квитка серії НО № 4648435, виданого Тарутинським РВК Одеської області 28 жовтня 1981 року;

- витягу з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців щодо ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «Мірний».

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано, зокрема, копії (а.с.108-111, 120-121):

- акту № 2560 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення пенсії від 22.02.2018 року на запит від 25.01.2018 року № 168/02, відповідно до висновку якого: дні довідок № 2, 3, 4, 5 від 22.01.2018 року підтверджені наявними первинними документами. Разом з тим в довідці від 22.01.2018 року № 2 вказано, що відповідно до наказу від 26.03.2015 року № 14 ОСОБА_2 прийнятий на роботу трактористом з 26.03.2015 року по 12.11.2015 року, але згідно особових рахунків з нарахування заробітної плати заробітна плата за період з 26.03.2015 року по 31.03.2015 року відсутня, тому вказаний період з 26.03.2015 року по 12.11.2015 року треба замінити на період з 01.04.2015 року по 12 листопада 2015 року.

Також згідно вказаного акта, для проведення даної перевірки використовувались наступні документи: накази за 1980-1983 року, 1986, 1995, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 роки; книги з нарахування заробітної плати за 1981, 1983-1984, 1986, 1995-2017 року; облікові листи тракториста-машиніста, подорожні листи 1998-2017 року;

- акту № 2561 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення пенсії від 22.02.2018 року на запит від 25.01.2018 року № 168/02, відповідно до висновку якого: дані довідки № 6 від 22.01.2018 року за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року підтверджені первинними документами; розбіжностей не встановлено.

В судовому засіданні 31.07.2018 року в якості свідків допитані:

- ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, головний спеціаліст відділу контрольно-перевірочної роботи № 3 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, якою складено акти № 2560 та № 2561 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення пенсії від 22.02.2018 року на запит від 25.01.2018 року № 168/02;

- ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, заступник начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, якою підписано оскаржене рішення відповідача за начальника відділу з призначення пенсій Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області ОСОБА_7.

Саме після допиту зазначених свідків та дослідження наданих ними письмових доказів представник позивача відмовився від обґрунтування позовних вимог неправомірністю підстав та поряду проведення перевірки та повноважень осіб, які мають відношення до неї, тощо.

Свідок ОСОБА_5 також зазначила, що під час проведення зустрічної перевірки не було надано облікові листи тракториста-машиніста та подорожні листи за період роботи позивача з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р., з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р.; з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р.; з 12.05.1995 р. по 18.12.1996 р., з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 року, про це помилково не зазначено у висновку акту № 2560 зустрічної перевірки та обґрунтованості видачі довідок для призначення пенсії від 22.02.2018 року, при цьому за змістом акту зазначено, які документи були надані та серед наданих вищевказаних документів немає.

Свідок ОСОБА_6 повідомила, що при прийнятті оскаржуваного рішення було використано обставини, викладені в акті № 2560 зустрічної перевірки та обґрунтованості видачі довідок для призначення пенсії від 22.02.2018 року, та не заперечувала проти факту застосування в оскаржуваному рішенні не чинної правової норми.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законами України: «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі – ЗУ № 1788-XII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – ЗУ № 1058-IV), «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 року № 103/98-ВР (далі – ЗУ № 103/98-ВР), «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII (далі – ЗУ № 2011-XII), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі – Положення № 28-2), Переліком типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 року № 578/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 квітня 2012 року за № 571/20884 (далі – Перелік № 578/5).

Відповідно до п. в ст. 13 ЗУ № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Згідно ст. 62 ЗУ № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 1 ст. 26 ЗУ № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Згідно ч. 3 ст. 44 ЗУ № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 64 ЗУ № 1058-IV виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 ЗУ № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.

Відповідно до п. 2 розділу XV «Прикінцеві положення» ЗУ 1058-IV Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 3 ЗУ № 103/98-ВР професійно-технічна освіта є складовою системи освіти України. Професійно-технічна освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійно-технічна освіта здобувається у професійно-технічних навчальних закладах.

Професійно-технічне навчання - складова професійно-технічної освіти. Професійно-технічне навчання передбачає формування у громадян професійних умінь і навичок, необхідних для виконання певної роботи чи групи робіт, і може здійснюватися у професійно-технічних навчальних закладах, а також шляхом індивідуального чи курсового навчання на виробництві, у сфері послуг.

Відповідно до ст. 18 ЗУ № 103/98-ВР до професійно-технічних навчальних закладів належать, зокрема, професійно-технічне училище відповідного профілю.

Згідно ч. 1 ст. 38 ЗУ № 103/98-ВР час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 8 ЗУ № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

В аналогічному порядку після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов’язків) та завіряється печаткою управління.

Відповідно до п. 7 Положення № 28-2 управління Фонду зобов’язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:

- згідно змісту оскарженого рішення № 64 про відмову в призначенні пенсії від 16 березня 2018 року, його прийнято на підставі наступного:

- відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 26 років 6 місяців, з них не менше 20 років на зазначеній роботі та за умови підтвердження первинними документами, виконано робіт трактористом-машиністом, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві;

- до матеріалів пенсійної справи долучено акти перевірки № 2560 від 22.02.2018 р. про факт пільгової роботи тракториста та акт перевірки № 2561 від 22.02.2018 р. заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999, в яких вказано що книгами наказів та книгами з нарахування заробітної плати підтверджуються всі періоди вказані в пільгових довідках, та вказана посада «тракторист», але облікові листи тракториста-машиніста збереглися лише з 1998 р. по 2017 р., тому періоди роботи з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р.; з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р.; з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р.; з 12.05.1995 p. по 18.12.1996 р.; з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 р. не зараховані до пільгового стажу;

- період роботи з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р.; з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р.; з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р.; з 12.05.1995 р. по 18.12.1996 р.; з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 р. не зараховано до пільгового стажу так як неможливо підтвердити безпосередню зайнятість у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві первинними документами, які не збереглися на підприємстві.

Проте, по-перше, застосована відповідачем наведена в оскарженому рішенні редакція п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» – не відповідає редакції статті 13 вказаного Закону, яка на дату звернення позивача до відповідача та прийняття відповідачем оскарженого рішення діяла в редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року.

По-друге, застосована відповідачем редакція п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в частині: «… за умови підтвердження первинними документами, виконано робіт трактористом-машиністом, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві», – не відповідає жодній редакції статті 13 вказаного Закону.

Зі слів представника відповідача, зазначене речення узято відповідачем з роз’яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 7 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства». При цьому представником відповідача не надано пояснень щодо обґрунтування, з яких підстав зазначене речення, узяте відповідачем з вказаних роз’яснень, наведене в оскарженому рішенні в якості положень п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Крім того, зазначені роз’яснення – не є нормативно-правовим актом, обов’язковим для застосування суб’єктом владних повноважень та їх безпосереднє застосування, як правової підстави для прийняття оскарженого рішення, є порушенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- згідно оскарженого рішенні відповідачем не зараховані до пільгового стажу періоди роботи:

- з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р.; з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р.; з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р.; з 12.05.1995 p. по 18.12.1996 р.; з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 р., з тих підстав, що облікові листи тракториста-машиніста збереглися лише з 1998 р. по 2017 р.,

- з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р.; з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р.; з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р.; з 12.05.1995 р. по 18.12.1996 р.; з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 р., з тих підстав, що неможливо підтвердити безпосередню зайнятість у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві первинними документами, які не збереглися на підприємстві.

Проте, по-перше, згідно ст. 62 ЗУ № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Крім того, згідно змісту самого оскарженого рішення, книгами наказів та книгами з нарахування заробітної плати підтверджуються всі періоди вказані в пільгових довідках, та вказана посада «тракторист».

Також, згідно висновку акту № 2561 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення пенсії від 22.02.2018 року: дані довідки № 6 від 22.01.2018 року за період з 01.01.1995 року по 31.12.1999 року підтверджені первинними документами; розбіжностей не встановлено.

По-друге, щодо посилання відповідача в оскарженому рішенні на відсутність певних документів, як таких, що не збереглися на підприємстві.

Згідно п. 1109 розділу 11.3 «Транспортне обслуговування» Переліку № 578/5, строк зберігання журналів (книги) обліку дорожніх листів, в організаціях, у діяльності яких створюються документи НАФ – 3 роки, в організаціях, у діяльності яких не створюються документи НАФ – 3 роки.

Відсутність певних документів за наведених обставин не покладає надмірного тягаря та обов’язку на позивача, в тому числі оскільки жодних зауважень до оформлення довідки про заробіток № 6 від 22.01.2018 р., яка видана ТДВ «Мірний», довідки про проходження військової служби № 21 від 09.01.2018 р., довідок про пільговий стаж роботи № 2, 3, 4, 5 від 22.01.2018 р., які видані ТДВ «Мірний», відповідно до вимог діючого на час оформлення довідок законодавства відповідачем в оскарженому рішенні не зазначено та судом не встановлено.

Крім того, відсутність певних документів, як таких, що не збереглися на підприємстві, не може нівелювати відомості зазначених довідок, оформлених належним чином, в тому числі за сукупністю досліджених під час зустрічних перевірок інших документів-доказів, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Також, відповідно до п. 3.3 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, надає, зокрема, допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. Такими особами, згідно п. 1.1 Порядку № 22-1 є, зокрема, непрацюючі особи, до яких відноситься позивач.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі № 583/392/17 (адміністративне провадження № К/800/25549/17) та від 6 березня 2018 року № 127/9055/17 (адміністративне провадження № К/9901/2938/17);

- підстави не зарахування позивачу періоду його навчання в середньому професійно-технічному училищі № 10 с. Теплиця Арцизького району Одеської області за професією тракториста – машиніста з 01.09.1978 по 10.07.1981 роки та періоду проходження ним строкової служби в лавах ОСОБА_4 з 28.10.1981 по 18.10.1983 роки в оскарженому рішенні – відповідачем взагалі не зазначені, відповідно

суд дійшов висновків, що:

- на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги;

- правова позиція відповідача зі спірних питань – є помилковою, та не відповідає фактичним обставинам справи.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому суд звертає увагу відповідача, що, керуючись абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, суд не бере до уваги посилання відповідача на докази (обставини / підстави), які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Також слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.);

- оскаржуване рішення відповідача прийнято: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів інших осіб і цілями, на досягнення яких спрямовано це рішення, відповідно, воно є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно

- похідні вимоги позивача зобов’язального характеру – підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 18824035 від 18.04.2018 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у загальній сумі 704,80 грн.

Відповідно, стягненню з Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 підлягає сума судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Керуючись ст.ст. 194, 205, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (місцезнаходження: вул. Чкалова, 17/25/, смт. Сарата, Саратський район, Одеська область, 68200; ідентифікаційний код юридичної особи: 41249769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 64 про відмову в призначенні пенсії від 16 березня 2018 року.

Зобов’язати Саратське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати ОСОБА_2 до пільгового стажу періоди його роботи в ОСОБА_3 з додатковою відповідальністю «МІРНИЙ» з 01.08.1981 р. по 27.10.1981 р., з 01.11.1983 р. по 15.12.1984 р., з 10.04.1986 р. по 24.04.1986 р., з 12.05.1995 р. по 18.12.1996 р. та з 19.12.1996 р. по 31.08.1998 р., а також період його навчання в середньому професійно-технічному училищі № 10 с. Теплиця Арцизького району Одеської області за професією тракториста – машиніста з 01.09.1978 р. по 10.07.1981 р. та період проходження ним строкової служби в лавах ОСОБА_4 з 28.10.1981 р. по 18.10.1983 р.

Зобов’язати Саратське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 6 від 22.01.2018 року з 3 січня 2018 року.

Стягнути з Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення складено 13 серпня 2018 року.

Суддя М.Г. Цховребова

.