Рішення № 76085335, 22.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2018
Номер справи
813/1171/18
Номер документу
76085335
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1171/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Карп'як О.О.,

секретар судового засідання Лубоцька Н.І.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Черевика Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

27.03.2018 року на адресу Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить:

- визнати дії Відділу з питань призначення та перерахунку пенсій №10 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не включення при розрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії протиправними;

- зобов'язати Відділ з питань призначення та перерахунку пенсій №10 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсії, починаючи з дати призначення 09.12.2005 року у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проводити її виплату в такому розмірі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач 20.02.2018 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з того, що в розмір пенсії позивача не враховані суми матеріальної допомоги та індексації. Однак, відповідач надав відповідь від 22.02.2018 року №162/03.11-32 на заяву про відсутність підстав у проведенні перерахунку пенсії. Вказав, що з 01.06.2015 року відсутні підстави для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. ОСОБА_1 вважає відмову відповідача порушенням своїх прав на соціальне забезпечення.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що порядок обчислення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця регулювався постановою КМ України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Однак, на підставі постанови КМУ від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» втратила чинність постанова КМУ від 31.05.2000 року №865. Також відповідач зазначає, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених державним службовцям пенсій. Вважає даний позов безпідставним, та таким, що не підлягає задоволенню.

Ухвалою суду від 13.04.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом сторін на 07.05.2018 року.

Ухвалою суду від 07.05.2018 року проведено заміну неналежного відповідача та відкладено розгляд справи на 30.05.2018 року.

Ухвалою від 30.05.2018 року розгляд справи відкладено на 13.06.2018 року у зв?язку із клопотанням позивача.

13.06.2018 року розгляд справи не відбувся у зв?язку із перебуванням головуючого судді Карп?як О.О. на лікарняному. Судове засідання призначено на 09.07.2018 року.

Ухвалою від 09.07.2018 року розгляд справи відкладено на 25.07.2018 року для надання позивачем додаткових пояснень.

25.07.2018 року розгляд справи не відбувся у зв?язку із перебуванням головуючого судді Карп?як О.О. на лікарняному. Судове засідання призначено на 08.08.2018 року.

Ухвалою від 08.08.2018 року позовну заяву в частині вимог про зобов»язання відповілача перерахувати ОСОБА_1 розмір пенсії починаючи з дати призначення 09.12.2005 року по 01.03.2012 року та проведення виплати такої залишено без розгляду.

Ухвалою від 08.08.2018 року розгляд справи відкладено на 22.08.2018 року.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просить суд відмовити в позові.

Суд, заслухавши вступне слово сторін, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно із записами в трудовій книжці від 28.05.1971 року працювала в органах місцевого самоврядування починаючи з 01.01.1997 року. 01.01.1997 року прийнята присяга державного службовця, присвоєно 6 категорію 12 ранг державного службовця; 23.05.2001 року присвоєно черговий 11-ий ранг державного службовця; 04.07.2001 року склала присягу посадової особи місцевого самоврядування, збережено 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування, посада віднесена до 6 категорії посад; 14.12.2001 року пройшла навчання з підвищення кваліфікації у Львівській філії УНДІ при Президентові України; 14.08.2002 року переведена на посаду інженера, спеціаліста І-ї категорії інженерно-технічного відділу Управління капітального будівництва Львівської міської ради у зв?язку з реорганізацією виконавчих органів Львівської міської ради; 04.12.2003 року переведена на посаду головного спеціаліста інженерно-технічного відділу; 10.12.2004 року переведена на посаду головного спеціаліста виробничо-технічного відділу; 01.11.2005 року переведено з кадрового резерву на посаду начальника відділу інженерної підготовки Управління капітального будівництва Львівської міської ради, присвоєно 5 категорію 10 ранг державного службовця; 01.03.2006 року в зв?язку зі зміною структури управління переведено на посаду головного спеціаліста виробничо-технічного відділу; 08.12.2006 року звільнена з роботи з займаної посади згідно ст.23 Закону України «Про державну службу», присвоєно 9 ранг 5 категорії державного службовця (а.с. 9-13).

Позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» із зарахуванням до сум, з яких обраховано розмір її пенсії, виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 22.02.2018 року №162/03.11-32 відмовив в перерахунку вказаної пенсії, оскільки позивач перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка призначена з 09.12.2005 року, пенсію позивача обчислено при трудовому стажі 35 років 5 місяців 11 днів, в тому числі стажі на посаді державного службовця 31 рік 9 місяців 20 днів, в розмірі 90% від заробітної плати 4652, 40 грн. Також відповідач посилається на те, що з 01.06.2015 року відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб (призначення/перерахунок), яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Відповідач звертає увагу суду, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених державним службовцям пенсій.

Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст.2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.\

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий, від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивачу) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч.6 ст.95 Кодексу законів про працю України (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивачу) заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивачу) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивачу) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як встановлено судом, факт сплати з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати страхових внесків чи збору на обов'язкове державне пенсійне страхування підтверджується довідкою від 16.02.2018 року №05-75 (а.с.14).

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 05.06.2018 року у справі №442/4543/16-а, від 05.06.2018 року у справі №127/16600/17, від 12.06.2018 року у справі №344/15536/16-а.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, позивач правомірно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, усі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст.19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу», оформлену листом від 22.02.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію згідно Закону України «Про державну службу», починаючи з 02.03.2012 року у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 1409, 60 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений та підписаний 28.08.2018 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна