Рішення № 76084204, 20.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
0640/3487/18
Номер документу
76084204
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2018 року м.Житомир справа № 0640/3487/18

категорія 10.3.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Магдич В.М. ,

за участю: позивача ОСОБА_3 ,

представника відповідача Голобородого Ю.М. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, стягнення 400000 грн. одноразової грошової допомоги,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності та стягнення 400 000 грн. одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності.

В обґрунтування позову зазначив, що звільнений з органів поліції 30.12.2015 за п. 2 ч.1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) на підставі наказу ГУНП в Житомирській області №72 о/с, на даний час останній має статус інваліда III групи у зв'язку з отриманням ним травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків та має право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної п. 3 ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". Керівництвом ГУНП в Житомирській області було затверджено висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги в сумі 400 000 грн. Однак, всупереч вимогам наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", на даний час вказані грошові кошти йому не виплачено. Вважає, що така бездіяльність відповідача грубо порушує його права, тому просить суд стягнути у примусовому порядку вказану суму.

Ухвалою від 09.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

27.07.2018 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що з метою забезпечення проведення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області останнього було включено до переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості у зв'язку з встановленням інвалідності. 20.12.2017 відповідно до листа ГУНП в Житомирській області №2041/29/105/01-2017, направленого до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України, замовлено грошові кошти в сумі 400 000 грн. для проведення вказаної виплати на користь останнього та надано відповідний розрахунок потреби в коштах. Станом на час розгляду справи судом, до Головного управління Національної поліції в Житомирській області грошові кошти для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 в сумі 400 000 грн. від Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України, не надходили. Отже, зазначає, станом на час розгляду справи, Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, у межах компетенції, вжито вичерпних заходів, для забезпечення реалізації права ОСОБА_3 на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням останньому групи інвалідності. З огляду на зазначене, просить у позові відмовити за безпідставністю.

За результатами дослідження відзиву, ухвалою від 03.08.2018 справу призначено до розгляду в судове засідання на 20.08.2018.

Позивач в судове засідання з"явився, позов підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_3, відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області , від 30.12.2015 М 72 о/с звільнений зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію" 31.12.2015. (а.с.13)

Починаючи з 01.01.2016 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пенсію по інвалідності.

Медико-соціальною експертною комісією 20.01.2016 позивачу була встановлена 3 група інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується Випискою обласної МСЕК №1 від 20.01.2016 р. (а.с.14)

Начальником ГУ НП в Житомирській області 20.12.2017, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 97 та пп. "в" п. 3 ч. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію", затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги позивачу в рзмірі 400 000,00 гривень та наказано провести виплату одноразової грошової допомоги в порядку черговості.(а.с.11-12)

05.04.2018 року позивач звернувся до відповідача з проханням терміново виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням йому 3-ї групи інвалідності отриманої внаслідок травми під час виконання обов'язків при виконанні службових обов'язків. (а.с.9)

16.04.2018 на адресу позивача надійшов лист ГУНП в Житомирській області № Я-93/29/105/04-2018, яким останнього повідомлено, що 20.12.2017 Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області було направлено до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку розрахунок потреби в коштах для здійснення виплати йому вказаної грошової допомоги, а виплату указаних грошових коштів буде проведено після їх надходження в установленому порядку.(а.с.10)

Позивач вважає, що відповідач навмисно ухиляється від виплати одноразової грошової допомоги, яка гарантована Законом України "Про Національну поліцію", що суттєво порушує його права, тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. З Закону України "Про Національну поліцію" у своїй діяльності поліція керується: Конституцією України, міжнародними договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

У ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби , протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Отже, одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, 20.01.2016 позивачу була встановлена 3 група інвалідності, яка пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Наявність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у зв"язку із встановленням групи інвалідності відповідачем не оспорюється та не заперечується.

Разом з тим, обґрунтовуючи свої вимоги позивач вважає, що саме через протиправну бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області до цього часу він не отримав одноразову грошову допомогу.

При цьому, представник відповідача вказує на те, що всі залежні від Головного управління дії для призначення та виплати спірної допомоги вчинено, а кошти для зазначених цілей виділяє фінансовий підрозділ центрального органу управління поліції.

Суд погоджується з доводами відповідачем та водночас не погоджується з доводам позивача, з огляду на таке.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.06.2016, затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Наказом МВС України № 916 від 12.09.2016, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №1277/29409 від 22.09.2016, п. 5 розділу 1 Порядку № 4 доповнено підпунктом 4, яким закріплено, що призначення поліцейському одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, чи втрати працездатності, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми, каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з абз. 2 п. 1 розділу ІІ Порядку № 4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до абз. 1 п. 1 розділу ІІІ Порядку № 4, формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії.

Згідно з п. 3 розділу ІІІ Порядку № 4, заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Порядку № 4, для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного спяніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, імя та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п. 1, 2 розділу IV Порядку №4, фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві-начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п"ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається структурним підрозділом до фінансового підрозділу Національної поліції за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (п.2 розділу ІV Порядку № 4).

У відповідності до вимог до п.5 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Згідно п.7 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

З вищезазначених приписів Порядку 4 вбачається, що для виплати одноразової грошової допомоги необхідно: висновок фінансового підрозділу про призначення одноразової грошової допомоги що складається та затверджується у відповідності до п.1 р. 4 Порядку №4 та наказ про виплату такої допомоги керівника територіального органу поліції. При цьому, виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції та в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви ОСОБА_3 20.12.2017 керівництвом ГУНП в Житомирській області було затверджено висновок про призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в сумі 400 000 грн. У зв'язку з встановленням останньому групи інвалідності, згідно наказу ГУНП в Житомирській області від 21.12.2017 № 1072, необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення.

З метою забезпечення проведення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області останнього було включено до переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості у зв'язку з встановленням інвалідності.

20.12.2017 відповідно до листа ГУНП в Житомирській області №2041/29/105/01-2017, який направлений до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України, надано відповідний розрахунок потреби в коштах, в тому числі на грошові кошти в сумі 400 000 грн. для проведення вказаної виплати на користь ОСОБА_3 (а.с. 34-35).

Разом з тим, як пояснив представник відповідача, станом на час розгляду справи судом, до Головного управління Національної поліції в Житомирській області грошові кошти для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 в сумі 400 000 грн. від Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України, не надходили.

У листі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 26.07.2018 №1083/29/01-18 повідомлено, що до Головного управління НП в Житомирській області грошові кошти для виплати одноразової грошової допомоги не надходили. Позивач перебуває у переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості. У разі надходження коштів, таку виплату буде проведено протягом п"яти робочих днів після їх надходження. (а.с.32-33)

Отже, з викладеного слідує, що Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, у межах компетенції, вжито вичерпних заходів, для забезпечення реалізації права ОСОБА_3 на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням останньому групи інвалідності, що свідчить про відсутність протиправної бездіяльності з боку управління.

Щодо позовної вимоги про стягнення з Головного управління Національної поліції України 400 000 грн. одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Частина 1,2 ст. 23 БК України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Тобто, будь-які бюджетні кошти, а відтак і виплати за їх рахунок мають цільове призначення.

Як вже зазначалося , згідно п.5 та 7 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

Виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Отже, виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції та в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження.

Як встановлено судом, позивач перебуває у переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості, кошти фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції Головному управлінню Національної поліції для виплати допомоги позивачу не виділялися.

Вирішуючи даний спір в межах заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, порушення або оспорювання прав та інтересів особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковими. При цьому під ефективним засобом (способом) захисту слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Тобто, право на судовий захист передбачає конкретні гарантії ефективного поновлення в правах шляхом здійснення правосуддя.

Суд вважає, що позивачем при зверненні з даною вимогою до суду не вірно обрано спосіб захисту порушеного права, оскільки саме фінансовий підрозділ центрального органу управління поліції, а не Головне управління Національної поліції у Житомирській області є головним розпорядником бюджетних коштів для виплати одноразової грошової допомоги та розподіляє їх між структурними підрозділами.

Крім того, матеріалами справи підтверджено, що позивач вже перебуває у черзі на отримання одноразової грошової допомоги в сумі 400 000 грн., так як це передбачено Порядком № 4, а тому вимога про стягнення цих коштів з відповідача, як з розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня, є безпідставною.

Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову відмовляє у повному обсязі.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий Бульвар, 5/37, м.Житомир,10008, код ЄДРПОУ 40108625) про визнання протиправною бездіяльності та стягнення 400000 грн. одноразової грошової допомоги, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 27 серпня 2018 року