Рішення № 76084072, 27.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2018
Номер справи
806/2307/18
Номер документу
76084072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/2307/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати відповідача врахувати нотаріально завірену копію архівної довідки від 31.03.1993 №24/10572, видану Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу та інші представлені документи і призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 13.10.2017.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило йому у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку. Позивач стверджує, що має пільги по виходу на пенсію, а тому вважає такі дії відповідача неправомірними та таким, що суперечать чинному законодавству.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення учасника 2 категорії ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (а.с.40).

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, позивач 13.10.2017 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 19.10.2017 №818/03- відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тих підстав, що інформація, вказана у архівній довідці Прикарпатського військового округу та архівній довідці Міністерства оборони України виникла розбіжність в періодах роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.43-44).

Листом від 27.12.2017 №4008/Ц-7 управління пенсійного фонду повідомило позивачу, що копія довідки Прикарпатського військового округу не може бути прийнята до уваги, оскільки при призначенні пенсій зі зниженням пенсійного віку приймаються оригінали довідок, виданих на підставі первинних документів (а.с.45).

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Нормами ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058), Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування '' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: - паспорт і довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; - документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо); - довідка про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року; - документи про місце проживання (реєстрації) особи; - документи, які засвідчують особливий статус особи.

Згідно з частиною третьою статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Приписами п.п.5 п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до документів, які засвідчують особливий статус особи відноситься посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Відповідно до частини третьої статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Приписами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 8 років.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документи, що підтверджують особливий статус особи.

З матеріалів справи встановлено, що архівною довідкою Прикарпатського військового округу № 24/10582 від 31.03.1993 ОСОБА_1 в складі військової частини 55064 виконував задачі по ліквідації наслідків на ЧАЕС в зоні відчуження, а саме в м. Прип'ять 2,7,12-16,18, 21-23,30,31 липня 1987 року та 3-5 серпня 1987 року, що загалом складає 6 днів (підстава ф. 2839 пер. 4119 с. 3; військова частина 55064 в теперішній час розформована, архів частини знаходиться в координаційній групі управління хімічних військ округу) (а.с.49).

При цьому з архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України встановлено, що ОСОБА_1 виїздив в зони дезактивації в районі 3-го енергоблоку 10,11,29 липня 1987 та 11 серпня 1987 в населеному пункті Полосскоє (а.с.47).

Суд звертає увагу на те, що довідка Прикарпатського військового округу № 24/10582 від 31.03.1993 стала підставою видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серії А. Вказана інформація підтверджується листом Житомирської обласної державної адміністрації від 03.05.2018 №2164/13 (а.с.23).

З огляду на наведене, довідка галузевого державного архіву Міністерства оборони України, у якій відсутня будь-яка інформація про дату та номер такої довідки, не може містити більш точну інформацію, ніж довідка, що була видана відповідним органом незабаром після відрядження позивача у складі військової частини з метою ліквідації аварії на ЧАЕС.

Відповідачем не надано жодного доказу для спростування інформації, зазначеної у довідці Прикарпатського військового округу №24/10582 від 31.03.1993, а тому правомірність відмови у призначенні пенсії є недоведеною у зв'язку з чим дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області слід визнати неправомірними.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, про наявність у позивача права на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Л.Карастоянової,29, м.Бердичів, Житомирська обл., 13312, ЄДРПОУ 37752900) щодо призначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інд.код НОМЕР_1) пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку з урахуванням копії архівної довідки Прикарпатського військового округу №24/10582 від 31.03.1993 з 13.10.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва