
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2018 р. Справа№805/4961/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Будівельно - монтажна фірма «Азовсталь» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування та визнання не дійсним податкове повідомлення - рішення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області № 0005264802 від 01.12.2017 року,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Будівельно - монтажна фірма «Азовсталь» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування та визнання не дійсним податкове повідомлення - рішення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області № 0005264802 від 01.12.2017 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 06.12.2017 року ПАТ «БМФ» «Азовстальбуд» стало відомо, що 01.12.2017 року ГУ ДФС у Донецькій області було винесено податкове повідомлення - рішення № 0005264802 від 01.12.2017 року з порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати, штраф 17034,57 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з орендної плати за землю.
Позивач вважає вищезазначене податкове повідомлення - рішення незаконним та такими, що підлягають скасуванню, оскільки прийнято з порушенням діючого законодавство. Просить визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Донецькій області № 0005264802 від 01.12.2017 року.
26 червня 2018 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Сторони отримали ухвали про відкриття провадження в справі, що підтверджується поштовими повідомленнями.
18 липня 2018 року, через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що посадові особи Головного управління ДФС у Донецькій області при винесенні податкового повідомлення - рішення діяли в межах діючого законодавства. Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Сторонами не були надані клопотання щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Отже, відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного провадження.
Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.
Позивач - публічне акціонерне товариство «Будівельно - монтажна фірма «Азовстальбуд» (ПАТ «БМФ «АЗОВСТАЛЬБУД») - зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, код ЄДРПОУ 01237193.
Відповідач - є юридичною особою публічного права - установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб'єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.
ГУ ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб ПАТ «БМФ «Азовсталь» за 2015 рік.
За результатами камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання з орендної плати х юридичних осіб ПАТ «БМФ «АЗОВСТАЛЬБУД» за 2015 рік складено акт № 245/05-99-48-02/01237193 від 18.11.2017 року, надіслано поштою 18.11.2017 року, отримано підприємством 22.11.2017 року.
ПАТ «БМФ «АЗОВСТАЛЬБУД» заперечень на Акт № 245 від 18.11.2017 року не надавало.
Перевіркою встановлено, порушення п. 287.3, ст. 287, п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України, а саме, грошові зобов'язання з орендної плати визначені в уточнюючій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2015 рік (реєстраційний від 28.05.2015 року № 9109186712) за лютий - червень 2015 року, погашені з затримкою до та більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання. За розглядом матеріалів перевірки ГУ ДФС у Донецькій області 01.12.2017 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 0005264802 про застосування штрафу у сумі 17034,57 грн. та № 0005254802 про застосування штрафу у сумі 2618,85 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання з орендної плати за землю.
Податкове повідомлення - рішення № 0005264802 від 01.12.2017 року з розрахунками штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) надіслані ПАТ «БМФ «АЗОВСТАЛЬБУД» поштою 01.12.2017 року, отримані підприємством 06.12.2017 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі -ПК України), який відповідно до пункту 1.1 статті 1 цього Кодексу регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Указом Президента України від 14.04.2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669-VII, яким, крім іншого, внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» п. 9-3 (у наступному пункт 9-4), який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Статтею 7 Закону України від 02.09.2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено скасування суб'єктам господарювання орендну плату за користування державним та комунальним майном, розташованим в населених пунктах, згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Маріуполь Донецької області.
Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 року.
Разом з тим, 2 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Відповідно до пунктів 1, 3 вказаного Розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція»; Розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053».
Згідно з додатком до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р, м. Маріуполь віднесено до населених пунктів де здійснювалася антитерористична операція.
Отже, оскільки ПАТ «БМФ» «Азовстальбуд» зареєстроване та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Маріуполь Донецької області - у населеному пункті, на території якого здійснювалась та здійснюється антитерористична операція, період проведення антитерористичної операції триває, положення встановлені, поширюються на ПАТ «БМФ» «Азовстальбуд», який перебував та перебуває на території антитерористичної операції.
Статтею 10 Закону України № 1669-VII встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивач направляв на адресу відповідача заяву про звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на період проведення антитерористичної операції.
Крім того позивачем відповідачу надавався висновок Донецької торгово - промислової палати № 1694/12.12-03 від 24.12.2015 року.
Отже, з огляду на вищевикладене, суд зазначає, що контролюючий орган повинен керуватися Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII, а тому податкове повідомлення - рішення є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки статті 6 та 7 Закону України № 1669 мають пряму дію у відповідності до чого не вимагають додаткового отримання сертифікату про засвідчення форс - мажорних обставин, на підставі чого, торгово - промислова палата не вбачає підстав для засвідчення форс - мажорних обставин відносно таких звернень. Тобто, підприємство є звільненим на період проведення АТО від сплати орендної плати за користування земельною ділянкою державної та комунальної власності. Отже, оскільки відповідач на період за який нараховано штрафні санкції за оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням, в силу приписів Закону України № 1669 був звільнений від обов'язку сплати орендної плати з юридичних осіб, починаючи з 14 квітня 2014 року, то у контролюючого органу відсутнє право й на нарахування пені.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Будівельно - монтажна фірма «Азовсталь» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування та визнання не дійсним податкове повідомлення - рішення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області № 0005264802 від 01.12.2017 року задовольнити.
Визнати не дійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДФС у Донецькій області № 0005264802 від 01.12.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь публічного акціонерного товариства «Будівельно - монтажна фірма «Азовстальбуд» (юридична адреса: 87505, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Якова Гугеля, 3, код ЄДРПОУ 01237193), судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Тарасенко І.М.