
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2018 р. Справа№805/4596/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А, розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідачем неправомірно здійснено перерахунок його пенсії. Так, Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області, отримавши довідку про зміну грошового забезпечення від 13.03.2018 року, визначило розмір перерахованої позивачу пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у сумі 65 967, 84 грн. Проте, на думку ОСОБА_1, в дійсності розмір його перерахованої пенсії за вказаний період має складати 134 794, 32 грн., що включає в себе 8 193, 64 грн. (розмір грошового забезпечення згідно довідки від 13.03.2018 року) -2 577, 21 грн. (фактичне грошове забезпечення)* 24 місяця. Виходячи з вищенаведеного, позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку та виплати йому пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ УМВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 13.03.2018 року № 5652лк з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язати відповідача виправити помилку щодо перерахованого розміру його пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з розміру 65 967, 84 грн. на розмір 134 794, 32 грн. та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії в повному обсязі за період з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії ГУ УМВС України в Донецькій області про грошове забезпечення від 13.03.2018 року № 5652лк для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, згідно якого представник відповідача просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне. Так, позивач просить суд зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії, проте ці повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є дискреційними. Поряд з цим, представник відповідача зазначає, що розмір пенсії розраховується у відсотковому відношенні до грошового забезпечення та для позивача складає 65 %. Отже, на думку представника відповідача, перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено відповідно до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.06.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 805/4596/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/4596/18-а за правилами загального позовного провадження на 10 годину 00 хвилин 25.07.2018 року.
Ухвалою суду від 25.07.2018 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі та призначено судовий розгляд справи по суті на 09 годину 15 хвилин 15.08.2018 року.
Розгляд справи № 805/4596/18-а перенесено з 15.08.2018 року на 27.08.2018 року на 12:30 у зв'язку з неявкою позивача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.5).
Згідно довідки від 26.01.2017 року № 0000086591 «Про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» позивач є внутрішньо переміщеною особою із фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 (а.с.6).
ОСОБА_1 є пенсіонером, відповідно до посвідчення НОМЕР_3 від 20.11.2000 року (а.с.8) та інвалідом другої групи згідно довідки МСЕК № НОМЕР_4 від 10.12.2012 року (а.с.7).
Довідкою № 5652лк від 13.03.2018 року змінено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Так, згідно вказаної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначений у розмірі 8 193, 64 грн., що складається з: посадового окладу - 2950,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн., надбавки за стаж служби (50%) - 2575,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 442,50 грн. та премії (0,32%) у розмірі 26,14 грн. (а.с.21).
Згідно витягу з пенсійної справи № N/A27346 - МВС позивачу здійснено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірі 8193,64 грн. Так, основний розмір пенсії складає 65 % від грошового забезпечення (вислуга років 25), а саме 5 325,87 грн. (а.с.22).
Поряд з цим, Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 у загальному розмірі доплати 76 962,48 грн. (а.с.23).
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.05.2018 року № 1385-Р-01 повідомлено ОСОБА_1 про здійснення перерахунку його пенсій, а також порядку виплати доплати. Так, перерахований розмір пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року складає 65 967,84 грн. Водночас, позивачу здійснено виплату за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року у загальній сумі 10 994, 64 грн. (а.с.11).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, законодавцем передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.
Внаслідок набрання чинності Законом України від 02.07.2015 року № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі - Закон № 580) втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580, а саме, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
У свою чергу, відповідачем надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року по 01.05.2018 року (а.с. 22, 23).
Тобто, перерахунок пенсії позивачу здійснено за період з 01.01.2016 року по 01.05.2018 року відповідачем у відповідності з довідкою ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області від 13.03.2018 № 5652-лк та у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів: Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262, Постанови № 988 та Постанови № 103.
При цьому слід зазначити, що проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 13.03.2018 року № 5652-лк жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об'єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Предметом позову у даній справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов'язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських.
У свою чергу, відповідач, здійснивши у травні 2018 року позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.05.2018 року, здійснив виплату суми пенсії за період з 01.01.2018 року по 01.05.2018 року, самостійно поклав на себе обов'язок здійснити виплату заборгованості з перерахунку пенсії.
Отже, на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії, а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у повному обсязі за період з 01.01.2016 року на підставі наданої довідки від 13.03.2018 року № 5652-лк, задоволенню не підлягають.
Поряд з цим, стосовно позовної вимоги, щодо зобов'язання відповідача виправити помилку щодо перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з розміру 65 967, 84 грн. на розмір 134 794, 32 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.13 Закону № 2262 пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що законом передбачено, що максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а тому вимога позивача про виправлення помилки щодо перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року з розміру 65967,84 грн. на розмір 134794,32 грн., що включає в себе 8193,64 грн. (100 % грошового забезпечення) *24 місяці, також задоволенню не підлягає.
Водночас, суд погоджується з доводами представника відповідача, що порядок призначення та розрахунку пенсії є дискреційними повноваженнями органів Пенсійного Фонду.
Так, дискреційне повноваження суб'єкта владних повноважень може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.
Дискреційне повноваження надається у спосіб його закріплення в оціночному понятті, відносно-визначеній нормі, альтернативній нормі, нормі із невизначеною гіпотезою. Для позначення дискреційного повноваження законодавець використовує, зокрема, терміни «може», «має право», «за власної ініціативи», «дбає», «забезпечує», «веде діяльність», «встановлює», «визначає», «на свій розсуд». Однак наявність такого терміну у законі не свідчить автоматично про наявність у суб'єкта владних повноважень дискреційного повноваження.
При реалізації дискреційного повноваження суб'єкт владних повноважень зобов'язаний поважати основоположні права особи, додержуватися: конституційних принципів; принципів реалізації відповідної владної управлінської функції; принципів здійснення дискреційних повноважень; змісту публічного інтересу; положень власної компетенції; вказівок, викладених у інтерпретаційних актах; фахових правил, закріплених у нормативних актах; адміністративної практики; судової практики; процедурних вимог.
Комітетом Міністрів Ради Європи розроблено принципи здійснення дискреційних повноважень, а саме - мета дискреційного повноваження; об'єктивність та неупередженість; рівність перед законом; пропорційність; розумний час; застосування вказівок; відкритість вказівок; відступ від вказівок; характер контролю; утримання правоохоронного органу від дій; повноваження контрольних органів щодо отримання інформації тощо. Ці принципи з огляду на членство України у Раді Європи зобов'язані повною мірою дотримуватися також і вітчизняні суб'єкти публічної адміністрації.
Отже, суд приходить до висновку, що здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідач діяв у спосіб та у межах повноважень, що передбачені законодавством, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії, слід відмовити у повному обсязі.
Згідно ст.139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б.3) про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Повний текст рішення складено 27.08.2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.