ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6728/09/1770
04 листопада 2009 р. 16год. 40хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: представник Костевич Т.О.;
відповідача: представник Дудка І.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавна податкова адміністрація в Рівненській області
доВідділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області
про скасування постанови
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова адміністрація в Рівненській області звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області про визнаня дії головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області Ольховика О.Й. по накладенню арешту на грошові кошти, які знаходяться на всіх рахунках Державної податкової адміністрації в Рівненській області неправомірними, скасування постанови про арешт коштів боржника від 25 березня 2009 року та зняти арешту з грошових коштів на рахунках 35210015000048, 35212013000048, 35222014000048, 35218017000048, 35219016000048, 37118018000048, 37314005000048 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, ЄДРПОУ 01292192, по кодах економічної класифікації видадків (КЕКВ) 1343, 1134, що належать Державній податковій адміністрації в Рівненській області.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що державний виконавець при накладенні арешту на кошти боржника не врахував норм Бюджетного кодексу України та положення ст.55 Закону України "Про виконавче провадження", адже застосування арешту державним виконавцем можливе виключно для забезпечення збереження майна боржника, що підлягає наступній передачі стягувачу або реалізації. Як вказує позивач, він є органом державної влади, відтак моєже діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Фінансування діяльності позивача здійснюється лише за рахунок бюджетних коштів, а витрачати їх він може тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.
Відповідач заперечень на позов не подав. Представник відповідача в судовому засіданні просив суд вирішити даний спір згідно чинного законодавства.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою В.О. начальника підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції в Рівненській області від 25.03.2009 року було накладено арешт на грошові кошти в сумі 55040,28 грн., що знаходяться на рахунках, належних Державній податковій адміністрації в Рівненській області, виключно по кодах економічної класифікації видатків (КЕКВ) 1343, 1134. На виконання вказаної постанови Головним управлінням Державного казначейства України в Рівненській області було накладено арешт на відкриті асигнування, які обліковуються на рахунках загального та спеціального фонду бюджету за відповідними кодами економічної класифікації видатків, та на кошти, які обліковуються на рахунках спеціального фонду в частині власних надходжень у межах загальної суми їх залишку на рахунку. В зв'язку з тим, що кошти спеціальонго фонду державного бюджету, що надійшли як власні надходження установ, зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки без конкретного віднесення до КЕКВ, а тому кошти спеціального фонду державного бюджету, які надійшли як власні надходження, за КЕКВ 1343, 1134 не можуть арештовуватися окремо від загальної суми залишку на рахунку - ГУ ДКУ в Рівненській області наклало арешт на всю суму залишку на рахунки спеціальних фондів.
В той же час, на рахунку спеціального фонду ДПА України в Рівненській області наявні кошти, виділені за визначеними КЕКВ - 50000,00 грн. за КЕКВ 2132 для розмежування опалення приміщення Дубровицької МДПІ та 7700,00 грн. за КЕКВ 1131 для проведення ремонту системи охолодження серверного приміщення ДПА в Рівненській області. В зв'язку з накладеним арештом позивач не може використати кошти, надані на певні цілі, тобто не може повноцінно функціонувати.
Згідно ст.55 Закону України "Про виконавче провадження" арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні в банках або інших фінансових установах. При цьому, арешт застосовується для забезпечення збереження майна боржника, що підлягає наступній передачі стягувачеві або реалізації.
При винесенні постанови про накладення арешту на грошові кошти на рахунках ДПА України в Рівненській області, що відкриті в ГУДКУ в Рівненській області, виключно по КЕКВ 1343, 1134, державним виконавцем не враховано, що відповідно до п.30 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державногота місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ №609 від 09.07.2008р., арешт буде накладений на кошти, які обліковуються на рахунках спеціального фонду в частині власних надходжень у межах загальної суми їх залишку на рахунку. А кошти спеціального фонду державного бюджету, що надійшли як власні надходження установ, зараховуються на спеціальні реєстраційні рахунки без конкретного віднесеня до кодів економічної класифікації видатків. Відтак, арешт був накладений на кошти, що надійшли за КЕКВ 2132, 1131, що прямо суперечить меті винесення постанови про накладення арешту.
Крім того, судом береться до уваги той факт, що позивач є органом державної влади. Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади утримуються за рахунок відповідних бюджетів, а бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями. Накладення державним виконавцем арешту на кошти боржника виключно за КЕКВ 1134 та 1343 є необргунтованим, виходячи з того, що кошторисом на 2009 рік Державної податкової адміністрації в Рівненській області не передбачене надходження будь-яких коштів за вказаними КЕКВ. Стягнення наявних коштів на рахунках, що надійшли за іншими КЕКВ буде вважатись бюджетним правопорушенням, оскільки згідно ч.1 ст.119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що постанова про арешт коштів боржника від 25.03.2009 року є необгрунтованою, такою, що винесена неправомірно, а її виконання призводить до порушення чинного законодавства України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити
Визнати дії головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області Ольховика О.Й. по накладенню арешту на грошові кошти, які знаходяться на всіх рахунках Державної податкової адміністрації в Рівненській області неправомірними.
Скасувати постанову про арешт коштів боржника від 25 березня 2009 року.
Зняти арешт з грошових коштів на рахунках 35210015000048, 35212013000048, 35222014000048, 35218017000048, 35219016000048, 37118018000048, 37314005000048 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, ЄДРПОУ 01292192, по кодах економічної класифікації видадків (КЕКВ) 1343, 1134, що належать Державній податковій адміністрації в Рівненській області .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Жуковська Л.А.