Постанова № 7608109, 30.10.2009, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2009
Номер справи
2а-5867/09/1770
Номер документу
7608109
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-5867/09/1770

12год. 25хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Кулініч А.О.;

відповідача: представник Оніщук В.П.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватне підприємство "КАЮТ"

доДержавна податкова інспекція у м.Рівне

про скасування податкового повідомлення рішення ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «КАЮТ» звернулося з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення рішення № 0000742342/2/23-121 від 12.06.2009 р. про донарахування підприємству податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 72724,4 грн. в т.ч. 27260 грн. основного платежу та 45464,4 грн. застосованих штрафних санкцій в частині визначення штрафної санкції. У звязку із закінченням процедури адміністративного оскарження та прийняттям податковим органом 18.08.2009 р. податкового повідомлення рішення з індексом «3» під час розгляду справи по суті позивачем подано клопотання про уточнення позовних вимог. В остаточному варіанті ПП «КАЮТ» просить скасувати податкове повідомлення рішення № 0000742342/3/23-121 від 18.08.2009 р. в частині визначення штрафних санкцій. В обґрунтування заявленого позову, представник позивача пояснив суду, що відповідно до приписів пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ розмір штрафної санкції не може перевищувати 50 % суми донарахованого податкового зобовязання. За наслідками проведеної перевірки, сума донарахованого податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств ПП «КАЮТ» становить 27260 грн. Відповідно, максимально допустимий розмір штрафної санкції, яку міг застосувати податковий орган, на думку позивача становить 13630 грн. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач Державна податкова інспекція у м. Рівне позов не визнала. В поданих письмових запереченнях зазначає, що під час проведення перевірки ПП «КАЮТ» було встановлено порушення зі сторони останнього приписів Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР. Так, позивачем було занижено валовий дохід в 3 кв. 2008 р. в сумі 109039 грн. через не оподаткування авансового платежу отриманого від ТОВ «ВАЛО ТИМБЕР». Крім того, на протязі 2008 р. ПП «КАЮТ» надавалися позики від ОСОБА_1, які залишалися неповерненими на кінець звітного періоду. Дане порушення призвело до заниження платником валових доходів за I квартал 2008 року в сумі 454000 грн. 00 коп. та II кварталі 2008 року в сумі 114000 грн. 00 коп. Таким чином, податковий орган вважає, що розмір штрафної санкції застосований стосовно ПП «КАЮТ» визначено вірно, у відповідності до приписів пп.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволенню з наступних підстав.

23.02.2009 р. складено акт № 154/23-400/34112707 планової документальної перевірки приватного підприємства “КАЮТ”. За результатами проведеної перевірки виявлено порушення зі сторони позивача пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, пп. 11.3.1. п. 11.3 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. №334/94-ВР, що призвело до заниження податкового зобовязання на суму 27260 грн.

06.03.2009 р. ДПІ у м. Рівне прийнято податкове повідомлення рішення № 0000742342/0/23-121 про донарахування підприємству податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 72724,4 грн. в т.ч. 27260 грн. основного платежу та 45464,4 грн. застосованих штрафних санкцій.

Підприємство скористалося правом на адміністративне оскарження вищенаведеного податкового повідомлення рішення. За наслідками розгляду скарги залишено без задоволення та прийнято податкове повідомлення рішення № 0000742342/3/23-121 від 18.08.2009 р. про донарахування підприємству податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 72724,4 грн. в т.ч. 27260 грн. основного платежу та 45464,4 грн. застосованих штрафних санкцій.

За наслідками проведення перевірки ДПІ у м. Рівне було встановлено порушення зі сторони ПП «КАЮТ» вимог Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. №334/94-ВР.

У III кварталі 2008 року позивачем не було включено до складу оподатковуваного доходу суму коштів в розмірі 109 039 грн. 00 коп. отриману як аванс від ТОВ «ВАЛО ТИМБЕР». На момент проведення перевірки порушення не усунено, як наслідок виникла недоплата податкових зобовязань з податку на прибуток підприємств до бюджету в сумі 27260 грн. Дане порушення позивачем не оспарюється та не заперечується.

На протязі 2008 р. ПП «КАЮТ» на підставі договору позики за № 01 від 24.01.2008 року отримувало кошти від ОСОБА_1 за I квартал 2008 року 454 000 грн. 00 коп., за ІІ квартал 2008 р. 114 000 грн. 00 коп. всього в сумі 568 000 грн. 00 коп.

Повернення коштів відбувалося наступним чином, II кварталі 2008 року ПП «КАЮТ» повернуло ОСОБА_1 суму 116 000 грн. 00 коп., у III кварталі 2008 року в сумі 452 000 грн., загалом 568000 грн.

Таким чином, на думку податкового органу позивачем було порушено вимоги пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» за № 334/94-ВР від 28.12.1994 року в частині віднесення до складу доходів з інших джерел сум поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, що залишається неповернутою на кінець такого звітного періоду від осіб, що не є платниками цього податку, платником не відносились до складу валових доходів суми отриманої фінансової допомоги від фізичної особи ОСОБА_1.

Враховуючи той факт, що на момент проведення перевірки дане порушення не потягнуло за собою заниження суми податкового зобовязання, ДПІ у м. Рівне було застосовано стосовно позивача виключно штрафну санкцію.

Як наслідок, при заниженій сумі податкового зобовязання в розмірі 27260 грн., розмір застосованої штрафної санкції склав 45464,4 грн.

В той же час суд не погоджується з такими висновками ДПІ у м. Рівне.

Згідно приписів пп.17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ У разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Вищенаведена норма права імперативно визначає, що гранично допустимий розмір штрафної санкції, що застосовується до платника податків по факту заниження податкового зобовязання не може перевищувати п'ятдесяти відсотків такої суми. Виключенням із даного правила є випадок коли, сума штрафних санкцій є меншою від десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З фактичних обставин справи вбачається, що сума заниження податкового зобовязання за перевіряємий період становить 27260 грн., тобто максимально допустимий розмір штрафної санкції, що може бути застосований до ПП «КАЮТ» становить 13630 грн. (27260 грн.*50%).

За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача про порушення зі сторони податкового органу пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ при визначенні розміру штрафної санкції.

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, а податкове повідомлення рішення № 0000742342/3/23-121 від 18.08.2009 р. підлягає скасуванню в частині визначення штрафної санкції в сумі 31834 грн. 40 коп. В іншій частині в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення суб'єкта владних повноважень - Державна податкова інспекція у м.Рівне від 18 серпня 2009 р. за № 0000742342/3 - в частині визначення штрафної санкціїна суму 31834, 40 (тридцять одна тисяча вісімсот тридцять чотири) грн. 40 коп.

Присудити на користь позивача Приватне підприємство "КАЮТ" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 1, 70 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Жуковська Л.А.