
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.08.2018 року Справа № 904/10255/17
м.Дніпро, пр.Дмитра Яворницького, 65, зал судових засідань 511
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача) - Кузнецової І.Л.,
суддів – Іванова О.Г., Широбокової Л.П.,
секретар судового засідання: Мацекос І.М.,
розглянувши апеляційну скаргу Дніпровської міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2018р. у справі №904/10255/17 (суддя Бєлік В.Г., повне рішення складено 23.04.2018)
за позовом Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до товариства з обмеженою відповідальністю "Статтрейдкомпанія", м. Дніпро
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці позивача - Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради, м. Дніпро
про визнання договору укладеним
ВСТАНОВИВ:
- рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2018р. у справі №904/10255/17 Дніпровській міській раді відмовлено в задоволенні позову про визнання укладеним договору про пайову участь на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпра;
- приймаючи рішення, господарський суд виходив з того, що об"єкт будівництва, стосовно якого відповідач виступає як замовник відноситься до будівель фізичної культури і спорту, має оздоровче значення, у зв"язку з чим, замовник такого будівництва не залучається до пайової участі на підставі п.п.2 п.4 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";
- не погодившись з прийнятим рішенням, Дніпровська міська рада подала апеляційну скаргу, в якій з посиланням на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи та на неправильне застосування ним норм матеріального права просить це рішення скасувати, прийняти нове рішення та задовольнити позовні вимоги;
- у поданій скарзі йдеться про неповне дослідження судом обставин по встановленню характеру будівництва спірного об"єкту, про помилкові висновки господарського суду щодо належності цього об"єкту до закладу фізкультури і спорту, про те, що Законом України "Про фізичну культуру і спорт" чітко визначено поняття закладу фізичної культури і спорту, у зв"язку з чим, при з"ясуванні такого питання підлягає аналізу спрямованість діяльності особи, про те, що відповідно до статуту відповідача основною діяльністю товариства є одержання прибутку шляхом задоволення потреб громадян, організацій, підприємств, установ та надання послуг, отже, відповідач є господарським товариством, створеним з метою одержання прибутку, а не закладом фізичної культури і спорту, про те, що до складу прийнятого в експлуатацію об"єкта входять будівлі кафе, роздягальні та охорони і суд не надав оцінки зазначеним обставинам, про те, що саме на будівлі кафе, роздягальні та охорони нарахована пайова участь відповідача у розвитку інфраструктури міста, а також про те, що підстави для віднесення збудованого об"єкту нерухомого майна до будівель фізичної культури і спорту в цілому відсутні;
- третя особа вимоги апеляційної скарги підтримує;
- відповідач вважає рішення суду обґрунтованим, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що будівлі кафе, роздягальні та охорони є невід"ємними складовими частинами фізкультурно-оздоровчого комплексу, відповідають робочому проекту комплексу і футбольних полів в його складі, а також на те, що будь-яких законодавчих підстав невіднесення об"єктів, на які третьою особою нарахована сума пайового внеску, до будівель фізкультури і спорту не існує.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню в силу наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.09.2014 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області зареєстровано декларацію №ДП143142580503 про готовність об"єкта до експлуатації, яким є нове будівництво по проекту "Фізкультурно-оздоровчий комплекс та футбольні поля в складі комплексу по вул.Набережна Перемоги, напроти будинків №32-38 в м.Дніпропетровську".
Замовником будівництва є ТОВ"Статтрейдкомпанія".
В розділі 12 декларації наведено опис об"єкта, до якого належать: будівлі роздягальні, кафе, охорони, футбольні поля І, ІІ, ІІІ, замощення, стінка підпірна, сходи, ТП №5.
18.12.2014 ТОВ"Статтрейдкомпанія" видано свідоцтво про право власності на об"єкт нерухомого майна фізкультурно-оздоровчий комплекс та футбольні поля, розташований за адресою: м.Дніпропетровськ, вул.Набережна перемоги, буд. 25.
16.12.2015 Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради звернувся до ТОВ"Статтрейкомпанія" з листом, в якому повідомив про те, що в процесі позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності міської ради інспектором Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області було надано копію декларації про готовність об"єкта до експлуатації від 15.09.2014 №ДП 143142580503 "Нове будівництво по проекту: "Фізкультурно-оздоровчий комплекс та футбольні поля в складі комплексу по вул.Набережній Перемоги, напроти будинків 32-28", замовником якого є назване товариство, про порушення товариством ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", яке полягає у введенні об"єкта в експлуатацію без укладення договору, що призвело до недоотримання міським бюджетом коштів, а також про те, що величина пайової участі на розвиток інфраструктури міста по зазначеному об"єкту становить 102736грн.07коп..
Одночасно товариству було запропоновано сплатити вказану суму за відповідними реквізитами.
Листом № 142 від 22.12.2015 товариство надало відповідь Департаменту, в якій з посиланням на ч.1, ч.2, п.2 ч.4 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та на ч.4 розділу 1 Порядку залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури міста Дніпропетровська, затвердженого рішенням Дніпропетровської міської ради №5/14 від 29.07.2011 зазначило про те, що до пайової участі не залучаються замовники (забудовники), які мають намір здійснити будівництво (реконструкцію) будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення.
Листом від 15.05.2017 № 10/15-324 Департамент направив товариству для ознайомлення та підписання два примірники проекту договору про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра.
В додатку №1 до проекту договору "Розрахунок пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м.Дніпра" сума пайового внеску збільшена до 116105грн. 52 коп., функціональні призначення об"єкта вказані як: інші нежитлові приміщення, функціональне призначення яких не визначено – 67930 грн. 83 коп.; інші заклади громадського харчування – 48174 грн. 69 коп..
Товариство направило Департаменту лист № 120 від 25.05.2017, в якому зазначило, що від пайової участі відповідач як замовник будівництва звільнений згідно з п.2 ч.4 Закону України "Про врегулювання містобудівної діяльності".
Викладені обставини слугували визначальними для звернення Дніпровської міської ради з позовом до господарського суду про визнання укладеним відповідного договору.
Підставою для звернення з позовом стало те, що товариство, як замовник будівництва об’єкта "Фізкультурно-оздоровчий комплекс по вул.Набережна Перемоги, напроти будинків №№ 32-38 в м. Дніпропетровськ" (І черга), ухиляється від передбаченого ч.ч.2, 9 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обов’язку взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпра шляхом укладення із позивачем відповідного договору, проти чого заперечує відповідач, що і є причиною спору.
Відмовляючи в задоволенні позову, господарський суд послався на те, що об"єкт будівництва відноситься до будівель фізичної культури і спорту, а товариство є замовником такого будівництва, яке не залучається до пайової участі.
Колегія суддів частково не погоджується з вищенаведеними висновками господарського суду, оскільки вважає такі висновки, зробленими без ґрунтовного дослідження обставин справи і такими що не відповідають фактичним обставинам справи.
Ч.3 ст.179 Господарського кодексу України передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.187 названого Кодексу спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Згідно з ч.ч.1, 2, 3, 5 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
П.2 ч.4 ст.40 Закону встановлено, що до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" під терміном "заклад фізичної культури і спорту" слід розуміти юридичну особу, що забезпечує розвиток фізичної культури і спорту шляхом, зокрема, надання фізкультурно-спортивних послуг. Закладами фізичної культури і спорту, зокрема, є: спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, спеціалізовані навчальні заклади спортивного профілю, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту вищих навчальних закладів, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров'я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю; "суб"єкти сфери фізичної культури і спорту" ? фізичні або юридичні особи, які здійснюють свою діяльність з метою розвитку фізичної культури і спорту, суб'єктами сфери фізичної культури і спорту є: фізичні особи, які займаються фізичною культурою і спортом, у тому числі спортсмени, фахівці сфери фізичної культури і спорту, заклади фізичної культури і спорту, відповідні органи влади; "фізкультурно-оздоровча діяльність" ? заходи, що здійснюються суб'єктами сфери фізичної культури і спорту для розвитку фізичної культури; "фізкультурно-спортивні послуги" ? організація та проведення суб'єктами сфери фізичної культури і спорту фізкультурно-оздоровчої діяльності та/або фізкультурно-спортивної реабілітації осіб з інвалідністю або підготовки спортсменів до змагань з видів спорту, визнаних в Україні.
У даному випадку, до складу об"єкта, зазначеного в декларації від 15.09.2014, входять будівлі роздягальні, кафе та охорони.
При цьому будівля кафе за своїм цільовим призначенням безпосередньо не відповідає наведеним вище положенням Закону України "Про фізичну культуру і спорт", у зв"язку з чим, не може бути віднесена до будівель фізичної культури та спорту.
Обов"язковість наявності у складі закладу фізичної культури і спорту закладів громадського харчування чинним законодавством не встановлена.
Отже нарахування пайового внеску на будівлю кафе у запропонованому до укладення проекті договору здійснено позивачем та третьою особою цілком правомірно та згідно з вимогами ч.5 названого Закону та Порядку залучення, розрахунку і використання коштів пайової участі (внесків) у розвитку інфраструктури м.Дніпропетровська, затвердженого рішенням міської ради від 29.07.2011 №5/14, виходячи з нормативу розміру пайової участі від одиниці створеної потужності за функціональним призначенням об"єкта, потужності об"єкта, для якого визначається величина пайової участі та зонального коефіцієнта.
Ч.9 ст.40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено істотні умови договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, якими є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
З огляду на викладене позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання укладеним договору про пайову участь на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Дніпра по об"єкту – будівля кафе у складі фізкультурно-оздоровчого комплексу.
Рішення місцевого господарського суду в цій частині підлягає скасуванню.
В решті позовні вимоги правильно залишені господарським судом без задоволення тому, що будівлі роздягальні та охорони мають конкретне, безпосереднє відношення до спірного об"єкту як закладу фізичної культури і спорту.
Підстави для скасування рішення господарського суду в цій частині відсутні.
Доводи скаржника про визначення ТОВ"Статтрейдкомпанія" як господарського товариства, створеного з метою одержання прибутку, у зв"язку з чим, останнє не являється закладом фізичної культури та спорту є безпідставними, оскільки підставою для пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту є не характер його господарської діяльності, а призначення об"єкта, відносно будівництва якого останнє виступає замовником.
Керуючись ст.ст.269, 275, 277, 282 – 284 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
- рішення господарського суду Дніпропетровської області від 12.04.2018р. у справі №904/10255/17 скасувати частково;
- позов задовольнити частково;
- вважати укладеним між Дніпровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Статтрейдкомпанія" договір про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м.Дніпра в наступній редакції:
" Договір про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м.Дніпра
м. Дніпро « » 2017 року
Дніпровська міська рада, в особі департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради, в особі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, директора департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради ОСОБА_1, діючого на підставі Положення про департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради та довіреності від 22.06.2016 зареєстрованої в реєстрі за № 919 (далі - міська рада) з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю «Статтрейдкомпанія», в особі керівника ОСОБА_2, що діє на підставі Статуту, (далі - забудовник) з іншої сторони, які надалі йменуються сторони, керуючись Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VІ (зі змінами та доповненнями) та рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.03.07 № 6/11 «Про порядок залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпропетровська» (зі змінами та доповненнями) уклали даний договір про наступне.
1.Предмет Договору
1.1. Предметом даного договору є здійснення оплати забудовником величини пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра (далі - величина пайової участі) шляхом перерахування грошових коштів до спеціального фонду міського бюджету у зв’язку із фактичним розміщенням фізкультурно- оздоровчого комплексу та футбольних полів в складі фізкультурно-оздоровчого комплексу за адресою: вул. Набережна Перемоги, напроти будинків №№ 32-38 (І черга).
1.2. Сторони, керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини (які за своєю суттю є предметом договору), які виникли між сторонами до його укладення.
2.Загальні положення
2.1.Величина пайової участі згідно з розрахунком (додаток N 1 до даного договору) становить 48174грн.69коп..
2.2. Кошти пайової участі сплачуються в повному обсязі єдиним платежем або частинами за графіком, який є невід’ємною частиною даного договору.
3. Права та обов’язки Сторін
3.1. Міська рада зобов’язана:
3.1.1. Виконати розрахунок величини пайової участі, належної до сплати забудовником у відповідності до порядку, затвердженого рішенням Дніпропетровської міської ради від 21.03.07 № 6/11 (зі змінами та доповненнями).
3.1.2. На протязі трьох робочих днів з моменту отримання звернення забудовника видати довідку про виконання останніх вимог по повній сплаті величини пайової участі.
3.2. Забудовник зобов’язаний:
3.2.1 Перерахувати величину пайової участі у розвитку інфраструктури м. Дніпра, яка визначена п.2.1. даного договору та відповідним розрахунком, до
спеціального фонду міського бюджету на умовах, визначених договором.
3.3 Міська рада має право:
3.3.1 Вимагати від забудовника додержання вимог чинного законодавства з питань пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
3.3.2 Здійснювати перевірки додержання забудовником умов даного договору.
3.3.3. Вимагати від забудовника своєчасної та в повному обсязі сплати величини пайової участі.
3.4. Сторони також мають інші права, визначені законодавством України.
4.Порядок здійснення розрахунків
4.1. Забудовник сплачує величину пайової участі, вказану у п. 2.1. даного договору, у строки згідно із графіком (додаток № 2 до договору) до спеціального фонду міського бюджету за наступними реквізитами:
Одержувач: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ
Банк одержувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ
МФО: 805012
Код ЄДРПОУ: 37988155
Р / Р : 31519921700002
Код бюджетної класифікації: 24170000 «Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту».
4.2.Після надходження повної суми величини пайової участі за вказаними у п. 4.1. реквізитами, міська рада на протязі трьох робочих днів з моменту отримання звернення забудовника видає довідку про виконання останнім вимог по повній сплаті величини пайової участі (далі - довідка).
4.3. У випадку порушення строку сплати величини пайової участі або неналежного виконання, довідка видається забудовнику після повної оплати величини пайової участі, а також нарахованих штрафних санкцій.
4.4. Довідка видається забудовнику особисто з відміткою про отримання на копії довідки, яка залишається в міській раді.
5.Відповідальність сторін
5.1 За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України, даного договору та Порядку, затвердженого рішенням міської ради від 21.03.07 № 6/11 (зі змінами та доповненнями).
5.2. Забудовник несе повну відповідальність за надання достовірних даних, на підставі яких здійснюється розрахунок величини пайової участі.
5.3. За несвоєчасну або неповну сплату коштів пайової участі забудовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми простроченого платежу за кожний день прострочки.
6.Інші умови
6.1. Внесення змін та/або доповнень до даного договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, шляхом укладання додаткової угоди, що є невід’ємною частиною цього договору.
6.2. Всі суперечки між сторонами, в яких не було досягнуто згоди, вирішуються у судовому порядку згідно з чинним законодавством України.
6.3. Даний договір не може бути розірвано в односторонньому порядку.
6.4. Договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до виконання зобов’язань у повному обсязі.
6.5. Даний договір складено в 2-х примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної сторони.
6.6. Невід’ємною частиною даного договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста (додаток № 1 до договору).
6.7 Невід’ємною частиною даного договору є графік сплати величини пайової участі (додаток № 2 до договору).
7.Юридичні адреси сторін
Міська рада
пр.Д. Яворницького, буд. 75 м. Дніпро, 49000
Заступник міського голови з питань
діяльності виконавчих органів, директор
департаменту економіки, фінансів та міського
бюджету Дніпровської міської ради
……………….В. ОСОБА_1
Забудовник
ТОВ «Статтрейдкомпанія»
вул. Шевченка,10, оф. 304 м. Дніпро, 49044
р/р ................, в ................
ЄДРПОУ 35803099
МФО
тел.
……………………….А. ОСОБА_2 ";
Додаток № 1 до договору:
"РОЗРАХУНОК
пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра
Забудовник: ТОВ «Статтрейдкомпанія»
Об’єкт: Фактичне розміщення фізкультурно-оздоровчого комплексу та футбольних полів в складі фізкультурно-оздоровчого комплексу (І черга)
Адреса: вул. Набережна Перемоги, напроти будинків №№ 32-38
№ п/пФункціональне призначення об’єктаНорматив розміру пайової участі від одиниці створеної потужності за функціональним призначенням об’єкта, грн.Потужність об’єкта, для якого визначається величина пайової участі, кв.мЗональний коефіцієнтВсього 3 коефіцієнтом території, грн.1.Інші заклади громадського харчування 423,6 113,7 148 174,69 Всього: 48 174,69
Міська рада Забудовник ТОВ"Статтрейдкомпанія"
………..ОСОБА_1 ……………А.А.Марков";
Додаток №2 до договору:
" ГРАФІК СПЛАТИ
Забудовником ТОВ «Статтрейдкомпанія» пайової участі на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра у зв’язку із фактичним розміщенням фізкультурно-оздоровчого комплексу та футбольних полів, в складі фізкультурно - оздоровчого комплексу (І черга) за адресою: вул. Набежна Перемоги, напроти будинків №№ 32-38 (далі - Об'єкт)
Величина пайової участіПідлягає сплаті протягом 5 робочих днів з моменту укладання договору 48174,69 48174,69
Міська рада Забудовник ТОВ"Статтрейдкомпанія"
В. В. ОСОБА_3Марков";
- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Статтрейдкомпанія" на користь Дніпровської міської ради 731 грн. 09 коп. судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції, видати наказ;
- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Статтрейдкомпанія" на користь Дніпровської міської ради 1096 грн. 64 коп. судового збору за апеляційною скаргою, видати наказ;
- видачу наказів доручити господарському суду Дніпропетровської області;
- постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повної постанови;
- повна постанова складена 27.08.2018
Головуючий суддя І.Л. Кузнецова
Суддя О.Г.Іванов
Суддя Л.П.Широбокова