Ухвала суду № 76078238, 23.08.2018, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
23.08.2018
Номер справи
07/5004/96/11
Номер документу
76078238
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

"23" серпня 2018 р. Справа № 07/5004/96/11 Суддя господарського суду Волинської області Костюк С. В., розглянувши матеріали за скаргою Публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк”

на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області

у справі № 5004/96/11

за позовом Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" в особі філії "Відділення ПАТ Промінвестбанку в м.Луцьк"

до відповідача: Державного підприємства "Волиньвугілля"

про стягнення 5232372,47грн.

за участю представників сторін:

від скаржника: н/з;

від ДВС: н/з;

від боржника: н/з.

У зв’язку з неявкою сторін, запис розгляду судової справи не здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Діловодство суду”.

Суть скарги: 14.08.2018 року Публічне акціонерне товариство “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк” звернулося до Господарського суду Волинської області із скаргою № 13/143/16 від 08.08.2018 року на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області по справі № 5004/96/11, в якій просить: визнати недійсною постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, винесену 20.06.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 у ВП № 25777182; зобов'язати головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 виконати вимоги ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств” від 13.04.2017 року № 2021-VIII в частині зупинення виконавчого провадження № 25777182.

Скражник вважає постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, винесену 20.06.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 у ВП № 25777182 безпідставною, необґрунтованою, винесеною з грубим порушенням вимог ЗУ «Про виконавче провадження», Конституції України, ЗУ «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств», зазначає, що боржник - ДП «Волиньвугілля» є державним вугледобувним підприємством, то в головного державного виконавця не було підстав для повернення виконавчого документа стягувачу згідно пункту 9 ч.І статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", натомість були чітко встановлені підстави для зупинення виконавчого провадження на підставі статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств".

Представники сторін в судове засідання не з’явились, боржник та ВДВС вимог ухвали суду від 15.08.2018 року не виконали, пояснень по суті скарги не надали.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Господарського суду Волинської області від 16.02.2011р. у справі №5004/96/11 позов задоволено, а саме стягнуто з Державного підприємства "Волиньвугілля" (м.Нововолинськ, вул. Луцька, 1, код ЄДРПОУ 32365965, р/р2600932920525 у філії “Відділення ПАТ Промінвестбанк в м.Нововолинськ Волинської області”, МФО 303310) на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" в особі філії "Відділення ПАТ Промінвестбанку в м.Луцьк" (м. Луцьк, вул. С.Бандери, 20, код ЄДРПОУ 09303133) 5232372грн. 47коп., з них 4300 000грн. заборгованості за кредитом, 678 082,20грн. заборгованості за відсотками, 50 685,66грн. заборгованості за комісією, 91301,37грн. пені за несвоєчасне повернення кредиту, 22122,92грн. пені за несвоєчасну сплату відсотків, 1523,63грн. пені за несвоєчасну сплату комісії, 33290,32грн. суму інфляції за час прострочення платежу по кредиту, 26019,80грн. суму інфляції за час прострочення платежу по відсотках, 1950,83грн. сума інфляції за час прострочення платежу по комісіях, 17671,23грн. – 3% річних по простроченому кредиту, 9022,64грн. – 3% річних по прострочених відсотках, 701,87грн. – 3% річних по простроченій комісії, а також 25 500грн. витрат по сплаті державного мита та 236грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

На виконання даного рішення Господарським судом Волинської області видано наказ №07/5004/96/11-1 від 28.02.2011р.

07.04.2011 року головним державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстицій у Волинській області ОСОБА_2 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження (ВП № 25777182) з примусового виконання даного наказу, згідно якої накладено арешт на все майно, що належить боржнику – ДП “Волиньвугілля”.

29.06.2011 року головним державним виконавцем Клехо А.Є. було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження згідно п.15 ч.1 ст.37 Закону України “Про виконавче провадження” на підставі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.

23.01.2013 року виконавче провадження № 25777182 було поновлено в зв’язку з виключенням ДП “Волиньвугілля” з Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.

20.06.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_1 у ВП № 25777182 було винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п.9 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».

Вказана постанова мотивована тим, що у зв’язку із набранням чинності Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств» та не приведенням, станом на 15.06.2018р. у відповідність до Закону України «Про виконавче провадження» у державного виконавця відсутня можливість зупинити виконавче провадження.

Дана постанова є предметом оскарження згідно заявленої стягувачем скарги. При розгляді скарги судом враховано наступне.

Відповідно до ч.1 ст.326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Згідно ч.1 ст. 327 Господарського процесуального кодексу України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виданого наказу, виданого судом, який розглядав справу, як суд першої інстанції.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 № 606-XIV (у редакції Закону, який діяв на момент відкриття виконавчого провадження), передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

У статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 № 606-XIV зазначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу".

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження" (у редакції Закону, який діяв на момент відкриття виконавчого провадження) примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Згідно з п.3 ч.2 ст.17 відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою судові накази.

05.10.2016 набрав чинності Закон України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016. У частині 7 Розділу ХІІІ "Прикінцеві та Перехідні положення" цього Закону передбачено, що виконавчі дії, здійснення яких розпочато до набрання чинності цим Законом, завершуються у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Після набрання чинності цим Законом виконавчі дії здійснюються відповідно до цього Закону.

Пунктом 9 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу, якщо законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання рішення.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець повинен вчиняти виконавчі дії не лише з дотриманням Закону України "Про виконавче провадження", а й відповідно до інших законів, які є обов'язковими при вчиненні ним тих чи інших виконавчих дій, що є гарантією належного виконання виконавцем своїх обов'язків і недопущення порушення прав сторін виконавчого провадження.

Принцип юридичної визначеності вимагає, щоб у випадку прийняття спеціального закону з певного питання, цей Закон не ставився під сумнів (зокрема, шляхом його невиконання), а сторони, яких він стосується, мають обґрунтовано очікувати, що він буде застосовуватися.

24 травня 2017 року набрав чинності Закон України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств", відповідно до статті 1 якого тимчасово, до 01.01.2019, підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо державних вугледобувних підприємств, які підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", знімаються арешти та заборони відчуження майна у таких виконавчих провадженнях, крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач - Державне підприємство "Волиньвугілля" є вугледобувним підприємством, засновником якого є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Оскільки Державне підприємство "Волиньвугілля" є державним вугледобувним підприємством, то в головного державного виконавця не було підстав для повернення виконавчого документа стягувачу згідно пункту 9 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", натомість були наявні підстави для зупинення виконавчого провадження на підставі статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств".

Господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад, відкривати або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється.

Наявність Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств", який передбачає зупинення виконавчого провадження та в силу статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" є обов'язковим для державного виконавця, свідчить про обґрунтованість вимог скарги Публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк” на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області.

Виходячи з встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення скарги № 13/143/16 від 08.08.2018 року Публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк” на дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області по справі № 5004/96/11 про визнання недійсною постанови про повернення виконавчого документа стягувачу, винесену 20.06.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 у ВП № 25777182 та зобов'язати головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 виконати вимоги ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств” від 13.04.2017 року № 2021-VIII в частині зупинення виконавчого провадження № 25777182.

Відповідно до частини четвертої статті 236 Господарського процесуального кодексу України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Аналогічні правові висновки щодо застосування у подібних правовідносинах норм статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств" викладені у постановах Верховного Суду від 01 березня 2018 року у справі №913/1147/16, від 16 травня 2018 року у справі №913/3359/13, від 04 травня 2018 року у справі №903/973/15, від 17 квітня 2018 року у справі №11/5014/1571/2012, від 16 травня 2018 року у справі №3/5014/1570/2012, від 21.06.2018 року у справі №903/106/14.

Керуючись Конституцією України, Законом України “Про виконавче провадження”, статтями 234-236, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –

У Х В А Л И В:

1. Скаргу Публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк” на дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області – задоволити.

2. Визнати недійсною постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, винесену 20.06.2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області ОСОБА_1 у ВП № 25777182.

3. Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного ТУЮ у Волинській області виконати вимоги ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств” від 13.04.2017 року № 2021-VIII в частині зупинення виконавчого провадження № 25777182.

Відповідно до ч. 2 ст.235 Господарського процесуального кодексу ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її проголошення (ст.256 ГПК України).

Суддя С. В. Костюк