
Провадження № 3/359/2355/2018
Справа № 359/6254/18
М № 0516/12500/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2018 м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В., за участі представника Київської митниці ДФС ОСОБА_1, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, відносно: громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 (GRIGORYAN ARTASHES) ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Росія, постійно проживає: Україна АДРЕСА_1. Працює: ТОВ «Воло Глобал» - директор. Паспорт громадянина ОСОБА_3 для виїзду за кордон АМ 0223606, виданий 02 березня 2011 р., Посвідка на постійне проживання для іноземців та осіб без громадянства серія ЗП Номер 11416, дата видачі 06 липня 2010 р,
в с т а н о в и в:
30.06.2018 о 18 год. 00 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2, що прибув з ОСОБА_3 м.Єреван, літаком авіакомпанії «МАУ», рейсом № PS 614, своїми діями обрав канал, позначений символами - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянину було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що він відповів, що має при собі приблизно 10 000 доларів США. Після цього громадянину було запропоновано пред`явити всю готівку. Громадянином було видано готівку в розмірі 13 568 доларів США та 1500 гривень, які знаходились у двох відділенях дорожної сумки пасажира (ручна поклажа).
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2, вся валюта належить йому. Пасажир обрав проходження митного контролю “зеленим коридором”, де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).
З виявленої суми пасажиру було пропущено 11 672 доларів США (еквівалент 10 000 євро, станом на 30.06.2018 згідно курсу НБУ). За протоколом про порушення митних правил вилучено 1 896 доларів США і 1 500 гривень. Вся готівка була перевірена на приборі «ДОКУТЕСТ» для визначення справжності. На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспектора митниці не звертався.
Таким чином, своїми діями громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2, під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином ОСОБА_3 ОСОБА_2, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов’язковому письмовому декларуванню у повному обсязі для резидентів України, відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У зв’язку з цим працівниками митниці 30 червня 2018 складено протокол про порушення митних правил № 0516/12500/18.
На підставіст. 511 МК Україниза протоколом вилучено: долари США за курсом НБУ на 30.06.18 за 100 доларів США 2621-9678 грн., кількістю 1 896 дол. США, вартість 49 654 грн. 67 коп. та гривні вартість 1 500 грн.
Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки судом не встановлено.
В судовому засіданні громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся у вчиненому та зазначав, що вилучені кошти є його особистими коштами, що підтверджується листом ЗАТ «Амеріабанк», згідно якого 05.06.2018 року він закрив депозитний рахунок у цьому банку та отримав 3 079 900 відменських драм. Вказаний депозитний рахунок він закрив у зв’язку із потребами власного бізнесу в Україні, бо є засновником ТОВ «Воло Глобал» в Україні, яке є платником податків в Україні. ОСОБА_2 додає, що грошові кошти, які він ввіз до України 30.06.2018, також необхідні йому для утримання та матеріальної допомоги його родині, яка мешкає разом із ним: матері гри ОСОБА_4, яка за віком є непрацездатною та брату ОСОБА_5. Конфіскація коштів тяжко вплине на матеріальний стан її родини.
Представник митниці протокол підтримала та зазначила, що ОСОБА_2 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв’язку з чим просила застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Суддя, заслухавши думку представника митниці та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України кошти не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.
Відповідно до п. 2 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 № 148, фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, з моменту перетину останнім «білої лінії», що позначає закінчення «зеленого» коридору.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 перетнула «білу лінію», що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення «зелений коридор», таким чином перемістила через митний кордон України валюту, яка обмежена законодавством України, а саме в розмірі що перевищує 10 000 євро.
Вина правопорушника, окрім особистого його визнання, як вчиненого з необережності та неумисно, підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами та встановлена судом, а саме: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил (а.с.2-5), протоколом опитування громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 (а.с.6-8), доповідною запискою (а.с.9-10), переліком (а.с.11), описом предметів (а.с.12,13).
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення, яке вчинив громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі 1896 доларів США та 1500 грн., що підлягає обов'язковому декларуванню.
Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну не обмежена, обмежена лише сума (10 000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
Разом з тим, відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, при вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Ввезення даної суми валюти на територію України резидентами допускається, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі та наявності банківської довідки на підтвердження її походження.
Таким чином, єдине діяння, яке вчинив громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації. За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, ОСОБА_2 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Шкода, яку громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдавав державі іншої шкоди, якби він віз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти ввозилися з території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
При прийнятті рішення суддя враховує зазначені особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, в судовому засіданні обставини.
При перевірці вказаних обставин, судом встановлено, що дійсно громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2, 05.06.2018 року закрив депозитний рахунок в банку ЗАТ «Амеріабанк» та отримав 3 079 900 вірменських драм, видатковий ордер №000576 (НОМЕР_1) від 05.06.2018 року, що підтверджується відповідними копіями вказаних документів, які перекладені на українську мову, що знаходиться в матеріалах справи. Більше того, наявність особистих коштів при ньому підтверджується банківськими виписками з особистих рахунків за останній календарний рік, які свідчать, що за останній рік у його розпорядженні була сума 43800 Євро, дані виписки з банку також є в матеріалах справи.
Таким чином, грошові кошти, які мав при собі громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 при перетині державного кордону України, є його приватною власністю, які мають легальне походження.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. При прийнятті рішення суддя враховує наявність у громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2, підтверджуючих походження валюти документів, її розмір та призначення валюти, ввезення якої правопорушник намагався здійснити для потреб власного бізнесу ТОВ «ВОЛО ГЛОБАЛ». Конфіскація даних коштів може привести до банкрутства кампанії, що в свою чергу позбавить можливості забезпечувати та утримувати себе і свою родини на належному рівні. В матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів, а навпаки є відомості, які свідчать про легальне походження валюти.
З огляду на наведене, застосування конфіскації предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, а саме втручання в право громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 на повагу власності, так як є не пропорційним, оскільки покладає на нього та його родину «індивідуальний надмірний тягар».
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти буде сприяти лише погіршенню матеріального становища правопорушника та ніяк не сприятиме вихованню громадянина та попередженню вчиненню ним нових порушень.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріалів справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2.
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином з правопорушника громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил до місця зберігання у розмірі 13 грн. 67 коп. (а.с.22).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя
п о с т а н о в и в :
Громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 (GRIGORYAN ARTASHES) ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Росія, постійно проживає: Україна АДРЕСА_1. Працює: ТОВ «Воло Глобал» - директор. Паспорт громадянина ОСОБА_3 для виїзду за кордон АМ 0223606, виданий 02 березня 2011, Посвідка на постійне проживання для іноземців та осіб без громадянства серія ЗП Номер 11416, дата видачі 06 липня 2010, визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати стягненню у вигляді накладення адміністративного штрафу у розмірі 100 (ста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) грн. на користь держави України (одержувач: Борисп.УК/Бориспіль, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100).
Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил № 0516/12500/18, а саме: долари США за курсом НБУ на 30.06.18 за 100 доларів США 2621-9678 грн., кількістю 1 896 дол. США, вартість 49 654 грн. 67 коп. та гривні вартість 1 500 грн. - повернути громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_2 (GRIGORYAN ARTASHES) ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути із громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 (GRIGORYAN ARTASHES) ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Росія, постійно проживає: Україна АДРЕСА_1. Працює: ТОВ «Воло Глобал» - директор. Паспорт громадянина ОСОБА_3 для виїзду за кордон АМ 0223606, виданий 02 березня 2011 р., Посвідка на постійне проживання для іноземців та осіб без громадянства серія ЗП Номер 11416, дата видачі 06 липня 2010 р., на користь державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України; код отримувача (за ЄДРПОУ): 38007070; Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 31218206010004; код класифікації доходів бюджету: 22030101; призначення платежу: судовий збір, код ЄДРПОУ 26539653 Бориспільського міськрайонного суду Київської області) судовий збір в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.
Стягнути з громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 (GRIGORYAN ARTASHES) ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Росія, постійно проживає: Україна АДРЕСА_1. Працює: ТОВ «Воло Глобал» - директор. Паспорт громадянина ОСОБА_3 для виїзду за кордон АМ 0223606, виданий 02 березня 2011, Посвідка на постійне проживання для іноземців та осіб без громадянства серія ЗП Номер 11416, дата видачі 06 липня 2010, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку:820172, р/р: 35213060089083) понесені витрати в розмірі 13 грн. 67 коп.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____
Суддя Ю.В. Кабанячий