П О С Т А Н О В А
Іменем України
22 січня 2010 року Справа № 2а-5853/09/2370
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Дубовій Ю.С.,
за участю: прокурора відділу прокуратури області Синецької О.Ю. - за посвідченням, представника позивача Гриценка О.М. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Корсунь-Шевченківського району Черкаської області в інтересах держави в особі Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про повернення незаконно отриманих коштів у вигляді допомоги по безробіттю,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Корсунь-Шевченківського району Черкаської області в інтересах держави в особі Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості (далі-позивач) подав позов, в якому просить стягнути з ОСОБА_3 (далі-відповідач) незаконно отримані кошти у вигляді допомоги по безробіттю в сумі 324 грн. 61 коп.
Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що прокуратурою Корсунь-Шевченківського району Черкаської області в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів проведено перевірку додержання вимог Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-III від 02.03.2000 року (далі-Закон України № 1533-III) в Корсунь-Шевченківському районному центрі зайнятості. Перевіркою встановлено, що відповідач 14.11.2006 року звернулась до Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості в пошуках роботи. Наказом Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості № НТ 061114 від 14.11.2006 року відповідачу надано статус безробітної і призначено допомогу по безробіттю. 28.04.2007 року відповідачу відповідно до наказу № НТ 070428 припинено виплату допомоги по безробіттю у звязку із закінчення строку виплати відповідно до п.п. 12 п.1 ст. 31 Закону України № 1533-III та знято з обліку у звязку із невідвідуванням відповідачем центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин після закінчення строку відвідування відповідно до абзацу 4 п.п. 2 п. 20 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
При проведені звірки з базою даних державного реєстратора Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області виявлено, що відповідач зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності з 04.03.2006 року. Відповідача, листом № 1408/05 від 15.09.2006 року, повідомлено про факт виявленого порушення та запропоновано повернути кошти виплачені як допомога по безробіттю в сумі 324 грн. 61 коп. Станом на 23.11.2009 року вказані кошти не повернуті.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги, та просили задовольнити позов повністю. Відповідач в судове засідання не прибула, надіславши 21.01.2010 року суду заяву про розгляд справи без її участі.
Вислухавши доводи прокурора, представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідач 14.11.2006 року звернулась до Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості із заявою щодо надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання її працевлаштування.
Наказом Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості № НТ 061114 від 14.11.2006 року відповідачу надано статус безробітної і призначено допомогу по безробіттю.
28.04.2007 року відповідачу відповідно до наказу № НТ 070428 припинено виплату допомоги по безробіттю у звязку із закінчення строку виплати відповідно до п.п. 12 п.1 ст. 31 Закону України № 1533-III та знято з обліку у звязку із невідвідуванням відповідачем центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин після закінчення строку відвідування відповідно до абзацу 4 п.п. 2 п. 20 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності. Загальна сума коштів, отриманих відповідачем як допомога по безробіттю, за період часу з 14.11.2006 року по 28.04.2007 року становить 324 грн. 61 коп., що підтверджується довідкою позивача та листом № 1408/05 від 15.09.2009 року.
В своїй заяві від 14.11.2006 року про надання статусу безробітної та в додатку до персональної картки № 235825006110700002 відповідач вказувала, що вона не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності.
При проведені звірки з базою даних державного реєстратора Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області виявлено, що відповідач зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності з 04.03.2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В00 № 704638 та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 09.10.2009 року, в яких вказано, що ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа-підприємець Корсунь-Шевченківською районною державною адміністрацією Черкаської області 04.03.2004 року за № 20090170000000125, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
15.09.2009 року позивачем видано наказ № 2358/29 про повернення коштів, виплачених ОСОБА_3, як допомога по безробіттю в сумі 324 грн. 61 коп. про що рекомендованим листом повідомлено відповідача, але до дня звернення позивача до суду відповідач кошти не повернула.
Законом УРСР «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01.03.1991 року передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Стаття 8 Закону України № 1533-III зазначає, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ст. 12 Закону України № 1533-III, виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду.
Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду.
Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Статтею 23 Закону України № 1533-III передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 Закону України № 1533-III, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Корсунь-Шевченківського району Черкаської області в інтересах держави в особі Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3: 19400, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості: 19400, Черкаська область, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ювілейна, 17-а (код ЄДРПОУ 21368425) 324 (триста двадцять чотири) грн. 61 коп. виплачених як допомога по безробіттю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлений 22 січня 2010 року.