П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 січня 2010 року справа № 2а-5429/09/2370
18 год. 05 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М.,
за участю:
представника позивача Сала В.Д. за довіреністю,
відповідач не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом Канівської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Арал» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Канівська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Арал» про стягнення за рахунок активів плати за воду в сумі 39 грн. 51 коп., податку на додану вартість у сумі 391842 грн. 01 коп.. податку з власників транспортного засобів 1067 грн. 47 коп., плату за оренду землі 5704 грн. 31 коп., комунального податку 2 грн. 61 коп., збору за забруднення навколишнього природного середовища 268 грн. 17 коп. та плати за геологорозвідувальні роботи 69 грн. 91 коп., а всього 368993 грн. 99 коп.
11 січня 2010 року до суду від позивача надійшла заява (вхідний №2а-5429/09/2370) про зменшення позовних вимог, в якій просить стягнути з відповідача плату за воду в сумі 39 грн. 51 коп., податку на додану вартість у сумі 391842 грн. 01 коп.. податку з власників транспортного засобів 1067 грн. 47 коп., комунального податку 2 грн. 61 коп., збору за забруднення навколишнього природного середовища 268 грн. 17 коп. та плати за геологорозвідувальні роботи 69 грн. 91 коп., а всього 393289 грн. 68 коп.
У звязку із значною сумою боргу, 24 грудня 2009 року судом винесено ухвалу про забезпечення позову.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день та час судового засідання повідомлений належним чином.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арал» відповідно до копії Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №158327, зареєстроване виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області 23.06.2003 р., №1023120 0000 000024, ідентифікаційний код 21353168.
Як вбачається з матеріалів справи за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 393289 грн. 68 коп., в т.ч. з плати за воду в сумі 39 грн. 51 коп., податку на додану вартість у сумі 391842 грн. 01 коп.. податку з власників транспортного засобів 1067 грн. 47 коп., комунального податку 2 грн. 61 коп., збору за забруднення навколишнього природного середовища 268 грн. 17 коп. та плати за геологорозвідувальні роботи 69 грн. 91 коп.
Вказана заборгованість підтверджується деклараціями, поданими відповідачем до Канівської обєднаної державної податкової інспекції. Податкове зобовязання визначене самостійно відповідач не погасив, а визначене контролюючим органом в адміністративному (апеляційному) та судовому порядку не оскаржував.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязанні сплачувати належні суми податків (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що платники податку самостійно визначають суми податку на прибуток, що підлягають сплаті. Податок за звітній період сплачується у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Законом України «Про податок на додану вартість» установлено, що сплата податку на додану вартість проводиться не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Заборгованість відповідача по сплаті податку на додану вартість в сумі 391842 грн. 01 коп. підтверджується наступним.
19 травня 2009 року відповідач подав податкову декларацію з податку на додану вартість №10415, в якій самостійно визначено податкове зобовязання на суму 7045 грн.
Рішенням Канівської обєднаної державної податкової інспекції № 68 від 01.06.2009 р. на суму 7045 грн. 00 коп. надано розстрочення по строку сплати до 03.07.2009 р. та 03.08.2009 р. по 3522 грн. 50 коп. Несплачена сума становить 3384 грн. 58 коп.
20 липня 2009 року відповідачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість №14978, в якій самостійно визначено податкове зобовязання на суму 298125 грн., які залишилися несплаченими по строку сплати до 30.07.2009 р.
18 серпня 2009 року відповідач подав податкову декларацію з податку на додану вартість №17723, в якій самостійно визначено податкове зобовязання на суму 90148 грн., які залишилися несплаченими по строку сплати до 31.08.2009 р.
В звязку з наявністю податкового боргу, відповідно до норми п.п.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачу нараховану пеню на суму 184 грн. 43 коп.
Таким чином, сума заборгованості по сплаті основного платежу податку на додану вартість складає 391657 грн. 58 коп. та нарахована пеня 184 грн. 43 коп., а всього 391842 грн. 01 коп.
Згідно ст.15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки та збори» від 20.05.1993р. №56-93 комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Заборгованість відповідача по комунальному податку складає 2 грн. 61 коп., що підтверджується податковим розрахунком комунального податку №16950 від 07.08.2009 р., в якій визначена сума в розмірі 18 грн. 70 коп.
Судом встановлено з облікової картки платника, що 31.08.2009 р. відповідачем сплачено 16 грн. 09 коп. Не сплаченим по строку сплати до 31.08.2009 р. залишилось 2 грн. 61 коп.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 01.03.1999 р. № 303 базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 31) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками. Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Позивач зазначає, що за відповідачем обліковується борг по збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 268 грн. 17 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.09.2009 р. відповідачем подано податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього середовища №16927, в якому визначено суму збору 269 грн. 66 коп., з якої несплачена сума складає 268 грн. 17 коп.
Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» встановлено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 1067 грн. 47 коп. підтверджується розрахунком суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів №2727 від 16.02.2009 р., в якій відповідачем самостійно визначено податкове зобовязання на суму 6417 грн. 00 коп. при сплаті щоквартально рівними частками по 1604 грн. 00 коп. По строку сплати 14.10.2009 р. не сплачений податок становить 1067 грн. 47 коп.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів за збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту» від 16.08.1999 р. № 1494 водокористувачі, які використовують у встановленому законодавством порядку воду, отриману від інших водокористувачів, справляють збір до відповідних бюджетів за обсяги фактично використаної води з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання відповідно до встановлених нормативів. Збір сплачується водокористувачами протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору за місцем податкової реєстрації.
07 серпня 2009 року відповідачем поданий податковий розрахунок збору за спеціальне водокористування в частині використання води, в тому числі використання води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання, та використання поверхневих і підземних вод, які входять до складу напоїв №16955, в якому самостійно визначено податкове зобовязання на суму 49 грн. 51 коп.
10 серпня 2009 року погашено за рахунок переплати 10 грн. 00 коп., а 39 грн. 51 коп. залишилися не сплаченими по строку сплати до 19.08.2009 р.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння» від 29.01.1999 р. №115, збір за виконані геологорозвідувальні роботи обчислюється надрокористувачами самостійно відповідно до вимог Інструкції про порядок справляння зборів за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. Розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин. Надрокористувач, зареєстрований в органах державної податкової служби іншого району (міста), ніж місцезнаходження родовища корисних копалин, що ним експлуатується, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, додатково подає (надсилає) до органу державної податкової служби, в якому він зареєстрований, копію розрахунку збору за геологорозвідувальні роботи з відміткою органу державної податкової служби, яка прийняла розрахунок. Збір сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору. Надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу і до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, визначеної у попередньому розрахунку.
Заборгованість збору за геологорозвідувальні роботи сумі 69 грн. 91 коп. підтверджується розрахунком збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету за ІІ квартал 2009 року №16932 від 07.08.2009 р., в якій відповідачем самостійно визначено суму збору 77 грн. 04 коп. По строку сплати до 19.08.2009 р. не сплачений збір становить 69 грн. 91 коп.
Законом України «Про систему оподаткування» встановлений вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків, зборів (обовязкових платежів), до якого в т. ч. включено: податок на додану вартість; податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збір за спеціальне використання природних ресурсів; збір за забруднення навколишнього природного середовища та комунальний податок. Саме з вказаних видів загальнодержавних та місцевих податків, зборів (обовязкових платежів) має заборгованість відповідач.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон № 2181-III).
Згідно п.п. 1.2 - 1.4 ст. 1 Закону № 2181-III податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації; у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги (пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 зазначеного Закону).
Абзацом 3 п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до підпункту 5.2.1. пункту 5.2. ст.5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У випадку оскарження податкового зобовязання нарахованого контролюючим органом в адміністративному порядку чи до суду сума такого податкового зобов'язання вважається неузгодженою (п.п.5.2.3 п.5.2 ст.5 Закону).
Внаслідок існування податкового боргу позивачем виставлялись податкові вимоги №1/182 від 06.08.2009 р. та №2/215 від 18.09.2009 р.
20.08.2009 р. за відповідачем зареєстрована податкова застава, про що зроблений запис в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №8982581.
Згідно ст.3.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань.
Судом з достовірністю встановлено наявність з боку відповідача порушень вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути активи з товариства з обмеженою відповідальністю «Арал» (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Героїв Дніпра, 35, ідентифікаційний код 21353168) в доход бюджету через Канівську обєднану державну податкову інспекцію Черкаської області (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. Енергетиків, 16) в рахунок погашення податкового боргу із сплати: податку на додану вартість 391842 грн. 01 коп., плати за воду 39 грн. 51 коп., податку з власників транспортних засобів 1067 грн. 47 коп., комунального податку 2 грн. 61 коп., збору за забруднення навколишнього природного середовища 268 грн. 17 коп., податку за геологорозвідувальні роботи 69 грн. 91 коп.; а всього 393289 (триста девяносто три тисячі двісті вісімдесят девять) грн. 68 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.В. Холод
Повний текст постанови виготовлений 21 січня 2010 року