Рішення № 76061907, 23.08.2018, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
23.08.2018
Номер справи
264/6423/17
Номер документу
76061907
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 264/6423/17

2-а/264/49/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" серпня 2018 р. м. Маріуполь

Іллічівський районний суд міста Маріуполя Донецької області, у складі головуючого: судді Іванченко А.М., при секретарі Собакінських С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, третя особа Маріупольське об'єднане ДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними дії посадових осіб Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області при не зарахуванні їй страхового стажу у період перебування у трудових відносинах із ПАТ «БМФ «Азовстальбуд» з грудня 2015 року по жовтня 2016 року; зобов'язати зарахувати до її страхового стажу перебування у трудових відносинах із ПАТ «БМФ «Азовстальбуд» у період з грудня 2015 року по жовтень 2016 року.

В обґрунтування свого позову зазначила, що з 1989 року по 2017 рік працювала на підприємстві ПАТ «БМФ «Азовстальбуд», де їй нараховувалась заробітна плата та проводилися утримання необхідних податків. У листопаді 2017року позивачка отримала дані щодо періодів та грошового еквіваленту, включених до її стажу у вигляді індивідуальних відомостей про застраховану особу. Відповідно до зазначених відомостей, період з грудня 2015 року по жовтень 2016 року (період роботи у ПАТ «БМФ «Азовстальбуд») відображено з позначкою «0 грн. для пенсії», що відповідно позбавляє її страхового(трудового) стажу за цей період. Позивачка зверталась до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області із заявою про зарахування періоду роботи з грудня 2015 року по жовтень 2016 року до мого страхового стажу та проведення перерахунку пенсії за цей період. Проте їй було відмовлено. Водночас увесь період часу, який, відповідно до даних обліку махового стажу позивача не включено до нарахувань її стажу, повинен бути включені, додатково зважаючи і на те, що весь час ПАТ «БММФ «Азовстальбуд», як роботодавець здійснював облік та відрахування з суми її заробітної плати відсоток ЄСВ, відповідно до наданої копії звіту про суми нарахування їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого їх єдиного внеску та загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за січень 2016 року. За таких обставин позивач вважає, що посилання посадових осіб Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на те, що підприємством ПАТ «БМФ «Азовстальбуд»із її заробітної плати не сплачував страхові внески, є безпідставними, оскільки вона особисто не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством, на якому позивач працювала.

Позивач позовні вимоги підтримали, надіслали заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області позовні вимоги не визнав, надіслав відзив, в якому зазначив, про законність дій управління пенсійного фонду. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог закону за даними, що міститься в системі персоніфікованого обліку на підставі відомостей, отриманих, в тому числі від страхувальників (роботодавців). Виписка з Реєстру застрахованих осіб за формою ОК-5 містить дані щодо обчислення страхового стажу для призначення пенсії на підставі відомостей про сплату страхових внесків, надходжень від сплати єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВС). Враховуючи те, що страхувальником ПАТ «БМФ «Азовстальбуд» не сплачено ЄВС з грудня 2015 року за позивачку, в її особовій обліковій картці відсутні відомості про зарахування страхового стажу для обчислення пенсії за цей період. Від так на даний час відсутні підстави для внесення даних про сплату ЄСВ, або зарахування до страхового стажу періодів, за які страхувальник (роботодавець) ПАТ «БМФ «Азовстальбуд» не сплатив ЄСВ в повному обсязі. До того ж представник відповідача у відзив зазначив, що позивачка не зверталась до управління ПФУ із заявою про призначення пенсії, тому вважаємо що вирішення питання щодо зарахування спірних періодів до стажу, для призначення пенсії, є передчасним.

Представник відповідача підтримав доводи, викладені у відзиву, та просив проводити розгляд справи без його присутності, про що подав відповідну письмову заяву.

Представник третьої особи Маріупольське об'єднане ДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області у судове засідання не прибув за невідомих суду причин, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином.

Оскільки сторони надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, та в судове засідання не прибули сторони, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, для розгляду справи немає перешкод та її розгляд здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами на підставі ч.9 ст. 205 КАС України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не є пенсіонером за віком та не перебуває на обліку в Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області та не отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на час звернення до суду не досягла пенсійного віку та не зверталася до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької з приводу нарахування їй пенсії, та не отримувала від Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відмову.

В період з 21.12.1989 року по теперішній час позивачка дійсно працювала на підприємстві ПАТ «БМФ «Азовстальбуд», що підтверджується записам в її трудовій книжці. В червні та листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Лівобережного об'єднання управління ПФУ м. Маріуполь Донецької області із заявою про зарахування страхового стажу і заробітної плати при перерахунку пенсії за період з грудня 2015 по жовтень 2016 роки.

Спірним в даному випадку є період не зарахування відповідачем страхового стажу з грудня 2015 року по жовтня 2016 року, тому що підприємство має заборгованість по сплаті ЄСВ та не зробило перерахунок грошових коштів до пенсійного фонду.

Але позивач не звертався до управління ПФУ із заявою про призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вимог ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі за текстом Закон), не подавав заяву встановленого зразка та необхідний пакет документів, що визначає право на цей вид пенсії.

Тобто, суд виходить із того, що позивач порушив порядок звернення за призначенням пенсії і територіальний орган ПФУ відповідне рішення про відмову у призначенні йому пенсії не приймав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 44 Закону встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням ПФУ за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах в містах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30 квітня 2002 року N 8-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за N 442/6730; чинного на час виникнення спірних відносин), управління ПФУ у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами ПФУ і їх основними завданнями є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року N 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846; далі - Порядок).

Вдповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

У пункті 7 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Згідно з пунктом 30 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, засвідчених у нотаріальному порядку або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, подається копія з неї, засвідчена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження (пункт 38 Порядку).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ (пункт 39 Порядку).

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 43).

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Статтею 5 Закону визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Разом із тим, статтею 7 Закону «Про звернення громадян» встановлено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Преамбулою цього Закону визначено, що він регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Таким чином, законами «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про звернення громадян» врегульовані різні суспільні відносини.

Системний аналіз норм вказаних законів з урахуванням відмінності відносин, які ці норми регулюють, дає суду підстави для висновку, що Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсій, а відтак при вирішенні питань щодо правомірності дій органу ПФУ, пов'язаних з призначенням і виплатою пенсії, підлягають застосуванню положення саме цього Закону.

Наведені висновки також узгоджуються з позицією Верховного суду, викладеною в постанові у справі № 2-а-4639/11/2414 від 06.12.2016 року, яка скерувала для забезпечення однакового застосування законодавства під час розгляду та вирішення адміністративних справ.

На підставі зазначеного позовні вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими та передчасними, та не підлягають задоволенню, а дії відповідача по не зарахуванню ОСОБА_1 страхового стажу у період перебування її у трудових відносинах із ПАТ «БМФ «Азовстальбуд» з грудня 2015 року по жовтня 2016 року є правомірними.

Керуючись статтями 241 - 246 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, третя особа Маріупольське об'єднане ДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції

Суддя: А. М. Іванченко