Рішення № 76056237, 09.08.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
820/2945/18
Номер документу
76056237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2018 р. № 820/2945/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.

при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області, Головного управління Державної міграційної служби в м. Києві , третя особа - Окремий контрольно-пропускний пункт "Київ" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд, з урахуванням заяви про збільшення та уточнення позовних вимог: визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Луганській області від 16.02.2018 року про скасування рішення ГУ МВС України в Луганський області від 03.05.2012 року про оформлення набуття громадянства України громадянину Азербайджан ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Луганській області поновити стан дійсності паспорту громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Лисичанським МВ ГУМВС України в Луганській області 08.05.2012 року на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_1; зобов'язати Головне Управління Державної міграційної служби України в м. Києві поновити позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон шляхом видачі нового.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення є незаконним та необґрунтованим, а тому - підлягає скасуванню, зважаючи на той факт, що з дня прийняття рішення про припинення громадянства України 16.02.2018р. і до дня вилучення закордонного паспорту 08.03.2018р. Управління ДМС України в Луганській області - не повідомляло позивача про службову перевірку щодо законності набуття ним громадянства України, не викликало його для надання особистих пояснень та не вручало рішення та довідку про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, рішення про визнання паспорту громадянина України недійним. Такі документи не були надані також на адвокатський запит в рамках надання позивачеві правничої допомоги.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.

Від представника відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Луганській області ( надалі - Відповідач 1) надійшов відзив на позов, в якому останній, заперечуючи проти позову, просив у його задоволенні відмовити з тих підстав, що за наслідками проведеної службової перевірки щодо законності набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1, виявлено, що ОСОБА_1 отримав громадянство України за територіальним походженням згідно рішення УМВС України в Луганській області від 03.05.2012р., документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 від 08.05.2012р.; підчас оформлення паспорту громадянина України ОСОБА_1 подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, в якій надав зобов'язання повернути паспорт громадянина Азербайджану до уповноважених органів цієї держави, не користуватись правами громадянина Азербайджану та не виконувати обов'язки, які покладені на громадянина Азербайджану; після отримання громадянства України ОСОБА_1 03.10.2014р. отримав паспорт громадянина Азербайджану строком дії по 02.10.2024р. у зв'язку із обміном, що підтверджується відповіддю Консульського відділу Посольства Азербайджанської Республіки. Таким чином, на думку Відповідача 1, позивач реалізовує права громадянина Азербайджану, чим порушує обов'язки, прийняті на себе із набуттям громадянства України. На підставі цього, 16.02.2018р. рішенням Відповідача 1 було скасоване рішення ГУМВС України в Луганській області про оформлення набуття громадянства від 03.05.2012р.на підставі статті 21 Закону України «Про громадянство України». Крім того, Відповідач 1 зазначає, що нормами діючого законодавства не передбачено його обов'язок повідомляти позивача про призначення перевірки та скасування рішення про оформлення набуття громадянства.

Від представника відповідача - Головного управління Державної міграційної служби в м. Києві ( надалі - Відповідач 2) надійшов відзив на позов, в якому останній, заперечуючи проти позову, просив у його задоволенні відмовити з тих підстав, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, відсутні підстави для поновлення позивачу паспорту громадянина України для виїзду за кордон шляхом видачі нового. Відповідач 2 вказував, що до ГУДМС в м. Києві від окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби 02.04.2018 р. надійшли документи, вилучені в пункті пропуску «Бориспіль», в тому числі, паспорт громадянина України для виїзду за кордом на ім'я ОСОБА_4 , який перебував в інформаційній системі «Недійсні документи» як недійсний та підлягав вилученню у зв'язку із тим, що рішенням УДМС в Луганській області від 16.02.2018р. скасовано рішення про оформлення громадянства України. Також, зазначеним представником подано клопотання про розгляд справи без його участі.

Представником позивача надано відповіді на відзиви відповідачів, в якій останній наполягав на задоволенні його вимог за огляду на те, що повноту та правильність документів, що подані заявником для набуття громадянства України, посадові особи мають перевіряти до прийняття відповідного рішення; належні документи позивачем були подані 28.03.2012р., що підтверджено Відповідачем 1 та свідчить про незаконність оскаржуваного у справі рішення Відповідча 1. Також, представник позивача вказував, на незаконність знищення паспорту позивача для виїзду за кордон без прийняття Відповідачем 2 відповідного рішення.

Представник третьої особи до суду не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Письмових пояснень та доказів щодо позову, на пропозицію суду не надав.

Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Як встановлено з матеріалів справи, 03.05.2012р. рішенням ГУ МВС України в Луганській області оформлено набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, до того, громадянином Азербайджану та видано довідку про реєстрацію його громадянином України до паспорта НОМЕР_4 виданого 26.09.2009р. МВС Республіки Азербайдан. (а.с. 30).

Позивача документовано паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 від 08.05.2012р. та паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5. (а.с.31-34. 44).

Згідно інформації, отриманої Управлінням ДМС України в Луганській області, підчас оформлення паспорту громадянина України ОСОБА_1 подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, в якій надав зобов'язання повернути паспорт громадянина Азербайджану до уповноважених органів цієї держави, не користуватись правами громадянина Азербайджану та не виконувати обов'язки, які покладені на громадянина Азербайджану; також позивач був письмово ознайомлений, що в разі невиконання ним наданого зобов'язання, громадянство України буде скасовано на підставі статті 21 Закону України «Про громадянство України».

08 березня 2018р. в аеропорту «Бориспіль» в м. Києві у позивача при виїзді з України працівниками Державної прикордонної служби України було вилучено паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5, виданий на ім'я ОСОБА_1 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, який перебував на обліку втрачених, викрадених, оголошених недійними паспортних документів та підлягав вилученню, про що складений протокол вилучення (затримання) документа. Паспортний документ направлено до ОКПП «Київ» (ар.с. 42).

Закордонний паспорт було вилучено з підстав припинення громадянства України ОСОБА_1. Згідно інформації, отриманої від Головного управління ДМС в м. Києві, паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5 визнано недійсним та таким, що підлягає вилученню на підставі рішення Управлінням ДМС України в Луганській області від 16.02.2018р. про скасування рішення ГУ МВС України в Луганській області від 03.05.2012р. про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2

Позивач зазначає, що ні він, ні його адвокат не отримував копій витребуваних документів та йому не надано відповіді на адвокатські запити, у зв'язку із чим позивач вимушений звернутись із означеною позовною заявою без долучення до позову рішення Управління ДМС України в Луганській області від 16.02.2018р. про скасування рішення ГУ МВС України в Луганській області від 03.05.2012р. про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 за територіальним походженням та Довідки про припинення громадянства України.

Згідно доказів, наданих Управлінням ДМС України в Луганській області, рішення ГУ МВС України в Луганській області від 03.05.2012р. про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, було скасоване на підставі статті 21 Закону України «Про громадянство України» у зв'язку з тим , що останній для набуття громадянства України надав свідомо неправдиві відомості, а саме: не виконав зобов'язань повернути паспорт громадянина Азербайджану до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами і не виконувати обов'язки громадянина Азербайджану.

З матеріалів справи встановлено, що Управлінням ДМС України в Луганській області було проведено службову перевірку щодо законності набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі листа ДМС України від 24.01.2018р. № 6.3/242-18. (а.с. 72).

Встановлено згідно відповіді Консульського відділу Посольства Азербайджанської Республіки в Україні від 11.12.2017р. № ИК/40/17, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина Республіки Азербайджан від 22.09.2009р. під номером НОМЕР_7 у зв'язку із наповненістю сторінок був документований 03.10.2014р. паспортом громадянина Азербайджану НОМЕР_6 строком дії до 02.10.2024р. Консульський відділ Посольства Азербайджанської Республіки надав інформацію відповідно до даних Головного Управління Паспорту, Реєстрації та Міграції Міністерства Внутрішніх Справ Азербайджанської Республіки. (а.с. 73).

Судом встановлено, що за результатами службової перевірки спеціалістами Лисичанського МВ УДМС України в Луганській області складено подання №2 про скасуванням рішення про оформлення набуття громадянства України від 08.02.2018, за результатами розгляду якого прийнято рішення УДМС України в Луганській області від 16.02.2018 про скасування рішення ГУ МВС України в Луганській області від 03.05.2012р. про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та складено довідку №2 про припинення громадянства ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ар.с. 69-70).

Листами №4401.3.2-6022/44.1-18 від 20.02.2018р. Управління ДМС України в Луганській області та № 6.3.-2000/6-18 від 21.02.2018р. ДМС України довели до відома Державної прикордонної служби України недійсність та необхідність вилучення паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_1 ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку із скасуванням рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням. (ар.с. 125-126)

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.

Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначаються Законом України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 року (далі Закон №2235-ІІІ) та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок 215).

Відповідно до положень ст. 1 Закону №2235-ІІІ громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону №2235-ІІІ, громадянство України набувається, серед іншого, за територіальним походженням.

Порядок набуття громадянства України за територіальним походженням встановлений статтею 8 Закону №2235-ІІІ .

Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №2235-ІІІ особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України» ,або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав.

В той же час, положеннями ст.17 Закону №2235-ІІІ передбачено, що громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.19 Закону №2235-ІІІ підставами для втрати громадянства України є набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.

При цьому, відповідно до приписів ст. 21 Закону №2235-ІІІ рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Згідно із ст. 24 Закону №2235-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо: 1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; 2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; 4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; 5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; 6) виконання рішень Президента України з питань громадянства; 7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України; 8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України; 9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.

Суд зазначає, що Указом Президента України «Питання Державної міграційної служби України» №405/2011 від 06.04.2011 затверджено Положення про Державну міграційну службу України.

Відповідно до положень п. 7 Положення про Державну міграційну службу України ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в областях, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

З метою організації виконання Закону України «Про громадянство України», Указом Президента України від 27.03.2001р. №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок №215), який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Відповідно до п. 24 Порядку № 215 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає: а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням; б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм); в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Згідно статті 1 Закону №2235-ІІІ зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства - невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), документа про припинення громадянства (підданства) у встановлений законодавством іноземної держави термін (за винятком випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років від дня подання клопотання, якщо термін не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства за ініціативою особи чи якщо така процедура не здійснюється або вартість оформлення припинення іноземного громадянства (підданства) перевищує половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом в Україні на момент, коли особа набула громадянство України.

Відповідно до п. 88 Порядку № 215 для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону №2235-ІІІ органами міграційної служби, дипломатичними представництвами чи консульськими установами України готуються такі документи: а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України; б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону №2235-ІІІ) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.

За п. 92 Порядку № 215 до повноважень органів міграційної служби також належить скасування прийнятих ними рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону №2235-ІІІ.

Як встановлено п. 96 Порядку № 215 подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону №2235-ІІІ, стосовно особи, яка проживає в Україні, готується управлінням, відділом (сектором) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого цією особою подавалися документи щодо оформлення набуття громадянства України.

Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України разом із документами, передбаченими підпунктом "б" пункту 88 цього Порядку, надсилається до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.

При цьому, відповідно до п. 97 Порядку, рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується начальником головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі або його заступником.

Повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України у тижневий строк надсилається до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, яким було внесено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України.

Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України повідомляє про це відповідну особу у письмовій формі із зазначенням причин скасування такого рішення.

З аналізу вищевикладених норм законодавства слід дійти висновку, що прийняття рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України належить до компетенції та приймається начальником головного управління (управління) міграційної служби в області або його заступником за результатами розгляду та на підставі подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, до якого долучаються документи, визначені Порядком 215.

Як встановлено під час судового розгляду справи, підставами для прийняття Відповідачем 1 спірного у даній справі рішення слугували обставини встановлення неправдивих відомостей, повідомлених позивачем під час подання документів про надання громадянства України за територіальним походженням, не виконання зобов'язань повернути паспорт громадянина Азербайджану до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами і не виконувати обов'язки громадянина Азербайджану.

В ході розгляду справи знайшов своє підтвердження факт реалізації прав громадянина Азербайджану після набуття громадянства України шляхом отримання паспорту громадянина Республіки Азербайджан, що чітко вбачається з відповіді Консульського відділу Посольства Азербайджанської Республіки в Україні від 11.12.2017р. № ИК/40/17, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт громадянина Республіки Азербайджан від 22.09.2009р. під номером НОМЕР_7 у зв'язку із наповненістю сторінок був документований 03.10.2014р. паспортом громадянина Азербайджану НОМЕР_6 строком дії до 02.10.2024р. Консульський відділ Посольства Азербайджанської Республіки надав інформацію відповідно до даних Головного Управління Паспорту, Реєстрації та Міграції Міністерства Внутрішніх Справ Азербайджанської Республіки. (а.с. 73).

Таким чином, доводи Позивача в адміністративному позові стосовно прийняття відповідачем оскаржуваного рішення з порушенням закону є такими, що не підтвердились під час судового розгляду справи.

Згідно статті 5 Закону №2235-ІІІ документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; тимчасове посвідчення громадянина України; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну.

До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства відноситься вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України, на підставі п. 8 ч.1 ст. 24 Закону №2235-ІІІ.

Як передбачено положеннями п. 121 Порядку 215, у разі припинення особою громадянства України або скасування рішення про оформлення набуття особою громадянства України управління, відділи (сектори) міграційної служби в районі, районі у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, дипломатичні представництва чи консульські установи України вживають заходів до вилучення у цих осіб документів, які підтверджують громадянство України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014р. № 152 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 р. № 1001) затверджений Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - Порядок 152)

Згідно положень п.1, 84 Порядку 152 паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - паспорт для виїзду за кордон) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на ім'я якої він оформлений, і дає право такій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну; Особа, стосовно якої громадянство України припинено відповідно до Закону України «Про громадянство України», або її законний представник зобов'язані у порядку, встановленому законодавством про громадянство України, повернути паспорт для виїзду за кордон територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, що його оформив, а якщо така особа проживає за кордоном, - закордонній дипломатичній установі.

П. 89, 93 Порядку 152 передбачають, що паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі:1) коли він підлягає обміну у зв'язку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон; 2) закінчення строку його дії або прийняття рішення про його обмін до закінчення строку його дії; 3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; 4) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання; 5) припинення особою громадянства України; 6) коли паспорт заявлений як втрачений або викрадений; 7) смерті особи, якій було видано такий паспорт; 8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства; 9) неотримання заявником паспорта протягом року. Недійсні паспорти для виїзду за кордон знищує територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, а за кордоном - закордонна дипломатична установа, які прийняли рішення про визнання їх недійсними, крім випадків, зазначених у пунктах 84, 85 і 88 цього Порядку.

З огляду на вище викладене суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог Позивача про поновлення дійсності паспорту громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до абз.1 ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з аналізу приписів абз.1 ч.2 ст. 77 КАС України випливає, що обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Між тим, відповідачами надані докази на підтвердження обґрунтованості та правомірності своїх дій та оскаржуваного у справі рішення.

Позивач на підтвердження заявлених позовних вимог не надані до матеріалів справи доказів, які б спростовували доводи відповідачів.

Посилання позивача на правову позицію Верховного Суду, що викладена в постанові від01.08.2018 року по справі № 818/590/17 суд відхиляє, оскільки правовідносини, з приводу яких розглядався спір, не є аналогічними зазначеним, в розрізі обставин, викладених в листі Консульського відділу Посольства Азербайджанської Республіки в Україні від 11.12.2017р. № ИК/40/17, щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України та судову практику, суд доходить до висновку про відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 205, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (вул. Партизанська, буд. 12,м. Сєверодонецьк, Луганська область,93400, код ЄДРПОУ37851432) , Головного управління Державної міграційної служби в м. Києві (вул. Березняківська, буд. 4-А,м. Київ, 02152, код ЄДРПОУ37768863) , третя особа - Окремий контрольно-пропускний пункт "Київ" ( 08307, Київська область, м. Бориспіль, в/ч 1492, код ЄДРПОУ 38007070) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 27 серпня 2018 року.

Суддя Заічко О.В.