
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2018 р. справа № 814/1419/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:1. Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, вул. Успенська, 4, м. Одеса,Одеська область,65014 Інспектор 2. Управління патрульної поліції в Одеській області лейтенант поліції Рябов Олександр Вячеславович, вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса,Одеська область,65000
про:скасування розрахунку від 31.05.2018 № 0003692 та постанови від 31.05.2018 № 423626,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Інспектора роти №2 батальйону №3 УПП в Одеській області ДПП лейтенанта поліції Рябова Олександра В’ячеславовича (далі - відповідачі), про визнання незаконним та скасування розрахунку від 31.05.2018 року №0003692 та постанови №423626.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушено процедуру проведення габаритно - вагового контролю, тому розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та постанова підлягають скасуванню.
Від відповідачів надійшли до суду відзиви, згідно яких відповідачі вважають, що розрахунок і постанова є правомірними, оскільки під час проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача встановлено порушення Правил дорожнього руху України, за яке передбачена відповідальність.
Ухвалою від 14.06.2018 р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
31.05.2018 року рухався транспортний засіб контейнеровоз «DAF XF 105», номерні знаки ВЕ2257ВТ, з напівпричепом-контейнером Schwarzmull номерні знаки ВЕ4357ХО по автомобільній дорозі Київ - Одеса.
31.05.2018 р. проведено перевірку шляхом зважування вищезазначеного транспортного засобу.
За результатами перевірки, встановлено навантаження на одну вісь транспортного засобу «DAF XF 105», номерні знаки ВЕ2257ВТ, з напівпричепом-контейнером Schwarzmull номерні знаки ВЕ4357ХО з вагою 425,420 кг, становило 12080 кг при дозволених 11000 кг, тобто встановлено порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху України.
У зв'язку з виявленими порушеннями було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 31.05.2018 р., акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0003692 від 31.05.2018 р., розрахунок плати за проїзд та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно статті 29 Закону України "Про дорожній рух" (надалі - Закон № 3353) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344), реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Центральним органом виконавчої влади з питань безпеки на автомобільному транспорті, згідно постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 11.02.2015, є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" (далі - Закон № 2862) визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, зі змінами (далі- Правила №1306).
Як встановлено пунктом 22.5 Правил №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідачем надано до суду свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №2559-МХ від 16.06.2017 р., яке підтверджує, що зважування здійснювалось належним чином повіреними вагами, які мають сертифікат затвердженого типу засобів вимірювальної техніки за №UA-M1/1-2195-2007 від 21.11.2007 року, який не встановлює обмеження на використання даних ваг для зважування в русі чи в статичному режимі.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що проходження повірки вагами беззаперечно свідчить про їх відповідність метрологічним та технічним вимогам.
При цьому, суд не погоджується з твердженням позивача, що у випадку перевищення вагових параметрів відповідач зобов'язаний не допустити подальшого проїзду транспортного засобу, оскільки повноваження щодо затримки транспортного засобу згідно із ст. 265-2 КУпАП у територіального органу Укртрансінспекції відсутні.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування від 27.06.2007 за №879, зі змінами, (надалі - Порядок №879) .
За визначеннями у пункті 2 цього Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.
Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у пунктах 15 - 25 зазначеного Порядку.
Так, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль (пункт16 Порядку №879).
Відповідно до пункт 18 Порядку №879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Як вже встановлено судом, посадовими особами відповідача складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до якого навантаження на одну вісь транспортного засобу «DAF XF 105», номерні знаки ВЕ2257ВТ, з напівпричепом-контейнером Schwarzmull номерні знаки ВЕ4357ХО з вагою 425,420 кг, становило 12080 кг при дозволених 11000 кг, про що свідчить довідка результатів здійснення контролю, в якій зазначено час і місце його проведення.
Відтак, під час здійснення органом Укртрансбезпеки габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача було встановлено перевищення нормативно допустимого вагового навантаження транспортного засобу на одну вісь.
Посилання позивача на відсутність затвердженої Мінекономрозвитку методики проведення габаритно-вагового контролю суд до уваги не прийняв, оскільки пункт 19 Порядку № 879 (що передбачав використання методики) було виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 671.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржувані розрахунок та постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху є правомірними та скасуванню не підлягають.
У задоволенні позову відмовити
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Управління Укртрансбезпеки у Одеській області (вул. Успенська, 4, м. Одеса, Одеська область,65014 ідентифікаційний код 39816845) ,Інспектора Управління патрульної поліції в Одеській області лейтенант поліції Рябова Олександра Вячеславовича (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, Одеська область, 65000, ідентифікаційний код 40108646) , відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз