
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
20 серпня 2018 р. Справа № 802/2047/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Чернюк Алли Юріївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Павліченко Аліни Володимирівни
позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 3)
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
02.07.2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - відповідач, Нацкомфінпослуг) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В позовній заяві позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 20.03.2018 року та зобов'язати відповідача у 10 - денний строк надати відповідь по суті поставлених питань в зверненні від 20.03.2018 року, з поясненням причин порушення закону та вжитих заходів впливу до винних в цьому осіб.
В обґрунтування позовної заяви, позивач вказав, що 20.03.2018 року він звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг зі зверненням стосовно питань, які стосується прав та законних інтересів членів Кредитної спілки «Злагода». Однак відповіді на вказане звернення позивач не отримав.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на звернення протиправною та з метою зобов'язання відповідача надати відповідь на звернення від 20.03.2018 року, позивач звернувся з даним позовом до суду.
06.08.2018 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Як на підставу для відмови в задоволені позовних вимог вказав, що лист Кредитної спілки "Злагода" від 20.03.2018 року, був опрацьований Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, як відповідь на лист відповідача від 06.02.2018 № 680/15-8/121. Крім того, представник відповідача наголосив, що 20.03.2018 року Кредитною спілкою "Злагода" подано до Нацкомфінпослуг відповідь на лист від 06.02.2018 року за №690/15-8/121, якою проігноровано запит по інформації щодо сплати штрафів по постановам. При цьому, 20.03.2018 року до Нацкомфінпослуг надійшов лист від Кредитної спілки "Злагода", а не від позивача. Таким чином, на думку представника відповідача, позивач взагалі не звертався до Нацкомфінпослуг про надання інформації.
Ухвалою суду від 05.07.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. Відповідно до заяви позивача від 16.07.2018 року, недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 19.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити. Крім того, вказав, що протиправна, на його думку, бездіяльність відповідача порушує його право на отримання відповіді на звернення, що гарантоване чинним законодавством України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. Разом з тим, від представника відповідача надійшло клопотання, в якому просив розглядати справу за його відсутності. Окремо, просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є членом Кредитної спілки «Злагода», що підтверджується членським квитком.
06.02.2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на адресу Голови правління Кредитної спілки «Злагода» направлено лист №680/15-8/121 про стан виконання застосованих до Кредитної спілки «Злагода» штрафних санкцій.
20.03.2018 року на адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від Кредитної спілки «Злагода» надійшов лист - повідомлення, в якому зазначено, що порушені відповідачем питання в листі №680/15-8/121 будуть розглянуті спілкою після надання додаткових пояснень.
Позивач вважаючи, що ненадання відповіді на звернення порушує його права та з метою зобов'язання відповідача надати відповідь на звернення від 20.03.2018 року, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та іншими законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основні функції та права Нацкомфінпослуг визначені Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженим Указом Президента України від 23.11.2011 року № 1070.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання ринків фінансових послуг, є Нацкомфінпослуг.
Положенням "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг", затвердженим Указом Президента України від 23.11.2011 року № 1070 (далі - Положення), визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України, здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством та у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (пункти 1, 2 Положення).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» (далі - Закон) від 02.10.1996 року №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально - економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно до ст. З Закону, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально - культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства, реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Згідно до ст. 5 Закону, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону.
Звернення може бути усним чи письмовим.
Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Як встановлено судом, 06.02.2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на адресу Голови правління Кредитної спілки «Злагода» направлено лист №680/15-8/121 про стан виконання застосованих до Кредитної спілки «Злагода» штрафних санкцій.
20.03.2018 року на адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від Кредитної спілки «Злагода» надійшов лист - повідомлення, в якому зазначено, що порушені відповідачем питання в листі №680/15-8/121 будуть розглянуті спілкою після надання додаткових пояснень.
Суд наголошує, що фактично, листом Кредитної спілки "Злагода" від 20.03.2018 року до Нацкомфінпослуг надано відповідь на лист від 06.02.2017 за №690/15-8/121, яким проігноровано запит відповідача щодо інформації про сплату штрафних санкцій.
Крім того, із змісту листа Кредитної спілки "Злагода" від 20.03.2018 року, судом встановлено, що такий підготовлено та направлено у відповідь на лист відповідача від 06.02.2018 року на №680/15-8/121.
При цьому, суд звертає увагу, що лист Нацкомфінпослуг від 06.02.2017 за №690/15-8/121 направлявся на адресу Кредитної спілки «Злагода». Водночас, 20.03.2018 до Нацкомфінпослуг надійшов лист від Кредитної спілки «Злагода», а не від позивача.
Таким чином, позивач згідно вимог чинного законодавства до Нацкомфінпослуг про надання відповіді на звернення не звертався.
Отже, Нацкомфінпослуг діяла в межах, у спосіб та в порядку визначеному Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, Законом України «Про звернення громадян».
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про відмову в задоволення позову в повному обсязі.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Луценко Юрій Миколайович (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1)
Відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (код ЄДРПОУ 38062828, адреса: 01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 3)
Копію рішення у повному обсязі виготовлено: 23.08.2018
Суддя Чернюк Алла Юріївна