
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2018 року м.Житомир справа № 806/2820/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Магдич В.М. ,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Рибченка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не врахування у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови КМУ від 22.09.2010 № 889, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії за період з грудня 2015 по листопад 2017, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки військової частини А 1586 від 18.04.2018 № 4/270;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 30.12.2017 перерахунок призначеної пенсії, врахувавши у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови КМУ від 22.09.2010 № 889, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій за період з грудня 2015 по листопад 2017, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки військової частини А 1586 від 18.04.2018 № 4/270, до набуття права на пенсію у більшому розмірі.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що з 30.12.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Звернувшись до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, йому було відмовлено в проведенні перерахунку, оскільки такі виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Вважаючи, що відповідач неправомірно відмовив у проведення прорахунку пенсії, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою від 18.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.
Відповідач 05.07.2018 подав до суду відзив на позовну заяву. У надісланому до суду відзиві зазначено, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Крім того, виплата щодо виплати різниці пенсії за минулий час суперечить нормі ч.2 ст.51 Закону України №2262, оскільки вона передбачає, що перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, що іде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Тому, в разі звернення позивача за перерахунком пенсії, такий перерахунок може бути проведено з 01.06.2018. Також, вважає, що позовні вимоги з 30.12.2017 по 31.05.2018 слід залишити без розгляду, а позовні вимоги за період з 01.06.2018 просить залишити без задоволення.
Ухвалою від 20.07.2018 справу призначено до розгляду в судове засідання на 20.08.2018.
В судове засідання з"явився представник позивача, позов підтримав. Просить суд зобов"язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, отриманих за період з грудня 2015 по листопад 2017 відповідно до довідки військової частини А 1586 від 18.04.2018 № 4/270.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 30.12.2017 отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
Враховуючи, що у довідці про додаткові види грошового забезпечення, допомоги та премії, виданої для нарахування пенсії не було включено виплачені за період з грудня 2015 по листопад 2017 суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, з яких справлялися страхові внески, в травні 2018 позивач звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату з вимогою видати нову довідку, на що було надано довідку за вих.№ 4/270 від 18.04.2018. (а.с.19, 22-24)
08.05.2018 позивач звернувшись до відповідача з вимогою провести перерахунок на підставі нової довідки, отримав відмову, оформлену листом від 31.05.2018 № С-2463, з тих підстав, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. (а.с.25,44)
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці і за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарні місяці служби підряд (перед зверненням за пенсією) чи за 60 календарних місяців служби підряд (протягом всієї служби) відповідно на 24 і 60.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Вказаним Законом також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 (зі змінами і доповненнями) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 № 260 (далі - Інструкція).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп. 3 п. 5 постанови № 1294, пп. 30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).
Наказом Міністерства оборони України № 44 від 27.01.2016 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році" передбачено грошове забезпечення військовослужбовців та порядок їх виплат, в тому числі розмір одноразових премій.
В постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовців, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Отже, матеріальні допомоги, щомісячні додаткові грошові винагороди, одноразові премії, входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні враховуватись при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за умови сплати з них страхових внесків.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 10.03.2015 року по справі № 21-70а-15, 20.02.2018 у справі №3335/2071/15-а та №346/2949/17, що є обов"язковою для врахування при прийнятті судом рішення.
В матеріалах справи містяться Житомирського обласного військового комісаріату, яка свідчить про те, що в період з грудня 2015 по листопад 2017 позивачу нараховувались щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення, одноразова премія. Із зазначених сум оплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.19).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку призначеної пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, разової премії, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки від 18.04.2018 №4/270.
Щодо періоду, за який просить провести перерахунок позивач, а саме з 30.12.2017, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Суд відмічає, що у розумінні ч. 3 ст. 51 Закону України №2262-XII, ГУ Пенсійного фонду в Житомирській області про обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії стало відомо лише з 08.05.2018 на підставі поданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення від 18.04.2018 № 4/270, отже перерахунок може бути проведено лише з 01.06.2018.
При цьому суд звертає увагу, що позивач звертався як до відповідача так і до суду із вимогою саме про перерахунок пенсії, додавши додатковий документ - довідку Військової частини 18.04.2018 №4/270, а не про неправомірність призначення пенсії в меншому розмірі.
Суд вважає, що підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії з 30.12.2017 відсутні, оскільки при призначенні пенсії відповідачу не було відомо про обставини, що потягли за собою зміну розміру пенсії, а тому вимоги стосовно перерахунку пенсії з 30.12.2017 по 31.05.2018 є безпідставними.
Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій, а тому позов підлягає частковому задоволенню .
Керуючись статтями 9,77,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул.Ольжича,7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо не врахування у складі грошового забезпечення ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_1), з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови КМУ від 22.09.2010 № 889, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії за період з грудня 2015 по листопад 2017, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки військової частини А 1586 від 18.04.2018 № 4/270.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.06.2018 ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_1), врахувавши у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови КМУ від 22.09.2010 № 889, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій за період з грудня 2015 по листопад 2017, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки військової частини А 1586 від 18.04.2018 № 4/270.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 27 серпня 2018 року