
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3620/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Коростенького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату її пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1 % за кожен рік роботи понад стаж 15 років для жінок, починаючи з 18.05.2018.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії. На даний час вона отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. 18 травня 2018 року позивач звернулась до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто шляхом збільшення її пенсії на 1 % за кожен рік роботи понад стаж 15 років. Однак, відповідач листом від 31.05.2018 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, при цьому зазначивши, що дія ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на перерахунок її пенсії не поширюється. Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, а тому вона звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 10 липня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
У відповідності до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач своє право на заперечення щодо заявлених позовних вимог не реалізував, відзиву на позовну заяву до суду не надавав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, посвідчення серії НОМЕР_2 від 26.12.1993 (а.с.11).
З 17 березня 2008 позивач перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, а починаючи з 21 листопада 2017 року отримує пенсію за віком, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 22.12.2011 (а.с.10).
З інформації, зазначеної в листі Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.13), вбачається, що розмір пенсії ОСОБА_1 був обчислений відповідачем відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 41 рік 09 місяців 01 день та середньомісячного заробітку 5500,35 гривень.
18 травня 2018 року позивач звернулась до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просила здійснити нарахування та виплату їй пенсії зі збільшенням її розміру на один процент заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". (а.с.12)
Однак, Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 31.05.2018 № 4806/02.1 відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В якості причини для відмови в листі зазначено, що стаж роботи позивача був обчислений відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, при цьому за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Натомість дія ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на перерахунок пенсії позивача не поширюється. А тому, на думку відповідача, пенсія ОСОБА_1 обчислена правильно, відповідно до вимог чинного законодавства, документів про стаж та заробітну плату наявних в її пенсійній справі. (а.с.13-14)
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на відповідність ч. 2 ст. 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог статті 49 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Частиною 3 статті 55 Закону № 796-XII передбачено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Як вже було встановлено судом, позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та отримує пенсію за віком. Маючи стаж більше 41 року, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, відповідач відмовив у такому перерахунку, оскільки стаж її роботи обчислюється відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та дія ч .2 ст. 56 на перерахунок її пенсії не поширюється.
Суд не погоджується з такими доводами, оскільки законом встановлено право позивача на перерахунок пенсії.
Статтею 56 Закону № 796-XII передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Згідно частини 2 статті 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Однак, порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, а тому суд вважає, що в даному випадку слід застосувати аналогії закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону № 796-XII та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в даному випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно абз. 1 ч .2 ст. 28 Закону №1058-IV, встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення на 1% заробітку за рік.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України. Так, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, на пенсію в повному розмірі, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України і у постановах від 20 вересня 2016 року у справі № 21-1255а16, від 07.07.2015 в справі № 21 -727а15 та у постанові Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 06.02.2018 в справі № 560/675/17.
Отже, враховуючи правову позицію Верховного Суду України, суд дійшов висновку, що у даному випаду пенсія позивачу має нараховуватися та обчислюватися згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», при цьому, розрахунок понаднормового стажу, слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків та 15 років для жінок і за кожен рік роботи понад встановлений 15-ти річний стаж збільшувати пенсію на 1% заробітку але не вище 75 % заробітку.
Згідно з частиною 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем не наведено доказів на підтвердження доводів щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що приймаючи рішення про відмову в проведенні перерахунку призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Коростенське об'єднане управління Пенсійного Фонду України області діяло протиправно.
Зважаючи на те, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 та загальний стаж роботи більше 15 років, а також враховуючи, що пенсія призначена позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та позивач обрала умови, встановлені спеціальним законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що подала відповідачу заяву, суд приходить до висновку, що позовна вимога про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, підлягає задоволенню.
Що стосується дати, з якої позивач просить провести перерахунок пенсії, а саме з 18.05.2018 суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 21.11.2017 призначена пенсія за віком та відповідно з вказаної дати визначено її розмір без урахування збільшення, передбаченого ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тобто, з вказаної дати позивач дізналася про своє порушене право.
Разом з тим, із заявою про проведення перерахунку пенсії до відповідача позивач звернулася лише 18.05.2018, а до суду - 09.07.2018.
Таким чином, враховуючи встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду, вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 18.05.2018 є обґрунтованими.
Оскільки право позивача на перерахунок пенсії підтверджено сукупністю належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів, а відповідачем протилежного не доведено, суд вважає за необхідне зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років для жінок, починаючи з 18.05.2018.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 06.07.2018, ОСОБА_1 під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11500; РНОКПП НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Житомирська область, 11501; код ЄДРПОУ 37909216) про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м.Коростень, Житомирська область, 11501; код ЄДРПОУ 37909216) провести з 18.05.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11500; РНОКПП НОМЕР_1) відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років, з врахуванням проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Житомирська область, 11501; код ЄДРПОУ 37909216) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11500; РНОКПП НОМЕР_1) понесені судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович