
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
21 серпня 2018 р. Справа № 802/1765/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Чечельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області
про: зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Чечельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що зверталась до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про народження №18 від 29.05.1947 року, складеного виконавчим комітетом Жерденівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області та просила виправити національність матері, ОСОБА_2, з "українка" на "полька". 14.02.2018 року відповідачем прийнято висновок про відмову у задоволенні заяви про внесення змін до актового запису через відсутність підстав. Не погоджуючись з даним рішенням, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів та просить внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, а саме в графі національність матері з "українка" на "полька".
Ухвалою судді від 19.06.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду та встановлено 5-денний строк для усунення її недоліків.
09.07.2018 року на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки останньої усунуто в повному обсязі.
Ухвалою суду від 13.07.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
В судове засідання позивач не з'явилася, однак подала до суду заяву, в якій просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та розгляд справи здійснювати за її відсутності.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Своїм правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
ОСОБА_1 звернулась до Чечельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №18 від 29.05.1947 року складеного виконавчим комітетом Жерденівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, шляхом виправлення національності матері, ОСОБА_2, з "українка" на "полька".
За результатами розгляду даної заяви Чечельницьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управлінням юстиції у Вінницькій області складено висновок від 14.02.2018 року про відмову у внесені таких змін. В указаному висновку відповідач, посилаючись на "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5 (зі змінами) зазначив, що: вважає неможливим внести зміни до актового запису про народження №18 від 29.05.1947 року складеного виконавчим комітетом Жерденівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області щодо виправлення національності матері, ОСОБА_2, з "українка" на "полька" через відсутність підстав.
Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011р. №96/5 (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1, 2.5 Правил.
Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
В той же час відповідно до пункту 2.15.9 Правил, висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручування, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
В силу п.1.7. Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Визначаючись щодо позовної вимоги про зобов'язання внести зміни до актового запису про народження №18 від 29.05.1947 року складеного виконавчим комітетом Жерденівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, шляхом виправлення національності матері, ОСОБА_2, з "українка" на "полька", суд зазначає наступне.
В матеріалах справи міститься копія свідоцтва про народження "гр. ОСОБА_1" серії НОМЕР_2 від 29.05.1947 року, яка народилась 28.04.1947 року. Відповідно даного свідоцтва про народження міститься запис про національність матері позивачки та зазначено "українка".
Однак, згідно книги актів громадянського стану зроблено відповідний запис про народження від 29.05.1947 року за №224. В графі "мати" зазначено "ОСОБА_2" національність "полька".
На підтвердження факту зміни прізвища позивачки з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", надано копію свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 від 20.12.1980 року.
Тому, на підставі повідомлених стороною обставин, посилання позивача на те, що її мати є полькою за національністю є цілком обґрунтованими. Однак, суд звертає увагу на те, що у даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, в свідоцтво про народження, в свідоцтво про шлюб чи інші документи відомостей про національність.
Проте, вирішуючи цей спір суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Таким чином, враховуючи, що мати позивача за національністю є полькою, а тому і позивач, користуючись правом на вільний вибір та відновлення національності, також має право вважати себе за національністю полькою.
Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.
Суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання Чечельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №18 від 29.05.1947 року, в частині виправлення національності матері, ОСОБА_2, з "українка" на "полька".
Згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того, як видно з позовної заяви, позивач просить суд внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №18 від 29.05.1947 року. Проте, належним способом захисту прав позивача в даній справі є саме зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме: внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №18 від 29.05.1947 року. З огляду на вказане, адміністративний позов слід задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує положення статті 139 КАС України.
Керуючись ст.73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Чечельницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №18 від 29.05.1947 року, в частині виправлення національності матері, ОСОБА_2, з "українка" на "полька".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Чечельницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Святомихайлівська, 7, смт. Чечельник, Чечельницький район, Вінницька область, 24800, код ЄДРПОУ 21725799).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
Відповідач: Чечельницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Святомихайлівська, 7, смт. Чечельник, Чечельницький район, Вінницька область, 24800, код ЄДРПОУ 21725799)
Копію рішення у повному обсязі виготовлено: 23.08.2018
Суддя Чернюк Алла Юріївна