Постанова № 7605179, 14.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2010
Номер справи
2а-1718/09/0570
Номер документу
7605179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2010 р.                                                                       справа № 2а-1718/09/0570

час прийняття постанови: 14-10

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Смагар С.В.

при секретарі                                                  Куранді Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донвуглеводоканал», м. Донецьк

до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька

про визнання недійсним рішення від 19 січня 2009 року № 36

за участю представників:

від позивача: не з’явився

від відповідача: Зеленської О.О., за довір. від 05.01.2010р.

ВСТАНОВИВ:

Відкритим акціонерним товариством «Донвуглеводоканал» заявлено позов до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 19 січня 2009 року № 36 на загальну суму 3481 грн. 32 коп.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на неправомірність віднесення відповідачем на погашення недоїмки, пені та штрафних санкцій іншого періоду сплачених підприємством страхових внесків шляхом зміни призначення платежу.

Представник позивача через канцелярію суду надав письмову заяву, у якій просив розглянути справу без його участі.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечує, посилаючись на статтю 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (надалі – Закон № 1058).

Вислухавши у судовому засіданні представника відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Донвуглеводоканал» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 05438089, є страхувальником та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька.

Закон України № 1058 відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування відповідно до Конституції України та Основ законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Статтею 5 цього Закону визначено, що виключно цим Законом регулюються відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, визначаються, зокрема платники страхових внесків, їх права та обов’язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Частиною першою наведеної статті зазначено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 15 Розділу 15 «Прикінцеві положення» Закону України № 1058 встановлено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Страхувальниками відповідно до пункту 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є підприємства, установи, організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності та інші особи, включаючи юридичних та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Зазначені страхувальники згідно частини 1 статті 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є платниками страхових внесків за найманих працівників у розмірі 32% суми фактичних витрат на оплату праці та 4% від об’єкта оподаткування для працюючих інвалідів.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 вищенаведеного Закону, страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати, і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.

В розумінні статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески – це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з пунктом 12 статті 20 зазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно пункту 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058 страхувальники зобов’язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України № 1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Спірне рішення прийняте відповідачем за порушення граничних термінів сплати страхових внесків, які позивач визначив самостійно у розрахунках, тобто на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками до органу Пенсійного фонду.

Рішенням від 19 січня 2009 року № 36 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» застосований штраф в сумі 2928 грн. 85 коп. та нарахована пеня в сумі 552 грн. 47 коп.

Відповідно до пункту 5 статті 106 Закону України № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Проаналізувавши дану норму суд зазначає, що право відповідача на зарахування сплачених поточних страхових внесків передбачено Законом у чіткій послідовності, тобто спочатку погашення недоїмки в повному обсязі, потім пені, і фінансових санкцій.

Відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Ухвалою суду від 30 березня 2009 року судом була призначена судова економічна експертиза, за висновком якої застосування штрафу та нарахування пені відповідачем спірним рішенням підтверджується частково.

Експертними дослідженнями встановлені розбіжності даних дослідження з даними Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька по сумі застосованих фінансових санкцій та пені згідно рішення від 19 січня 2009 року № 36 внаслідок не зарахування Пенсійним фондом (відповідачем у справі) фактичної сплати авансових внесків, розбіжностей черговості зарахування платежів по страхових внесках, невідповідностей по складу сальдового залишку страхових внесків між даними карток особового рахунку та даними бухгалтерського обліку підприємства (позивача у справі), проведення перекидів коштів з одного особового рахунку на інший без письмового дозволу підприємства. Висновками експерта в результаті проведеного дослідження встановлено, що суми застосованих фінансових санкцій та нарахованої пені спірним рішенням від 19 січня 2009 року № 36 частково не відповідають даним фінансово-господарської діяльності позивача. За результатами дослідження документально підтверджується сума фінансових санкцій в розмірі 50% на суму 25 грн. 50 коп. та пені на суму 05 грн. 03 коп. До зменшення фінансової санкції в сумі 2903 грн. 35 коп., пені – на суму 547 грн. 44 коп.

З письмових заперечень відповідача щодо висновку судової економічної експертизи вбачається, що Управління з висновком експерта не згодне, оскільки при дослідженні карток особового рахунку позивача за період з 01 червня 2005 року по 30 грудня 2008 року експертом було вирішено, що Управлінням проводилось стортування сплачених сум зі страхових внесків без відповідного погодження підприємства, у зв’язку із чим експертиза проводилась з урахуванням сальдового залишку відповідно до бухгалтерського обліку позивача станом на 01 червня 2005 року. Також, на думку відповідача, позивач мав зобов’язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, які нараховані за період до 01 січня 2004 року, що підтверджується актом планової перевірки від 16 грудня 2008 року № 131, який був підписаний головним бухгалтером та розрахунком суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за травень 2005 року.

Відповідно до частини 5 статті 82 КАС України у суду відсутні підстави не прийняти висновок судової економічної експертизи. Суд не приймає заперечення відповідача на висновок експертизи та зазначає, що підписання акту перевірки бухгалтером підприємства не є згодою позивача на проведення перенесення коштів з одного особового рахунку на інший, і не є письмового дозволу підприємства на вчинення таких дій відповідачем.

Суд зазначає, що відповідач частково не довів правомірність прийняття спірного рішення відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначене рішення прийняте ним частково не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, що посвідчує порушення відповідачем принципу обґрунтованості, визначеного пунктом 3 частини 3 статті 2 наведеного Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог позивача частково.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Відкритого акціонерного товариства «Донвуглеводоканал» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 19 січня 2009 року № 36 на загальну суму 3481 грн. 32 коп. задовольнити частково.

Визнати частково недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька від 19 січня 2009 року № 36 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду» в частині застосування штрафу в сумі 2903 грн. 35 коп. та нарахування пені в сумі 547 грн. 44 коп.

В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Донвуглеводоканал» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 січня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 19 січня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

          Суддя                                                                       Смагар С.В.