Постанова № 76031277, 20.08.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
295/5082/17
Номер документу
76031277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 295/5082/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"20" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "18" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії до одужання заявниці. , -

суддя в 1-й інстанції - СлюсарчукН.Ф.,

час прийняття постанови - не зазначено,

місце прийняття постанови - м.Житомир ,

дата складання повного тексту постанови - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та довідки прокуратури Житомирської області від 05.07.2016 року №18/331 та про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 05.07.2016 року №18/331, виходячи з розміру 90% місячного (чинного) заробітку за відповідною посадою, з 01.11.2016 року без обмеження її граничного розміру.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 18.07.2017 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та довідки прокуратури Житомирської області від 05.07.2016 року №18/331.

Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 05.07.2016 року №18/331, виходячи з розміру 90% місячного (чинного) заробітку за відповідною посадою, з 01.11.2016 року без обмеження її граничного розміру.

Не погоджуючись з постановою, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. Відповідач посилається на те, що діючим законодавством не передбачено перерахунок песії, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру", а тому позивачу обгрунтовано відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 2005 року перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Наказом прокурора Житомирської області № 177-к від 19.05.2015 року ОСОБА_2 з 29.04.2016 року звільнено з посади начальника відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури Житомирської області за скороченням штату працівників відповідно до п.1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

03.06.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, до якої додала довідку прокуратури Житомирської області про заробітну плату від 05.07.2016 року №18/331.

Житомирське об'єднанане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області листом від 17.11.2016 року № 12786/04 повідомило ОСОБА_2 про відмову у задоволенні заяви у здійсненні перерахунку пенсії, так як законом не передбачені умови та порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернулася до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції визнав відмову перерахувати пенсію позивачу протиправною, мотивуючи своє рішення тим, що статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, було закріплено його право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Зміни ж законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх помилковими, з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року ( далі- Закон № 1789-ХІІ, в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема ч. 18 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

15 липня 2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII.

Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ч.ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, зазначені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України.

Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.

З 15 грудня 2015 року та на час виникнення спірних правовідносин діючим законодавством України не було визначено механізму перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.

За таких обставин, суд першої інстанцій дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання протиправними дій, рішення відповідача щодо відмови ОСОБА_2, у перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) з розрахунку 90% місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Житомирської області № 18-331 від 15.07. 2016 року, оскільки у відповідача відсутні законні правові підстави для здійснення такого перерахунку у зв'язку з втратою чинності положень вказаної статті .

При вирішенні наведеного спору колегія суддів враховує правову позицію Верховного Суду по наведеній категорії справ, яка викладена в постанові від 10.05.2018р. у справі № 727/9397/16-а, постанові від 03.04.2018р. у справі № 465/7186/16-а, постанові від 08.06.2018р. у справі № 694/728/16-а.

Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, яке полягає у застосуванні закону, який не підлягає застосуванню до розглядуваних правовідносин, що призвело до неправильного вирішення справи, через що рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заявленого позову, з викладених мотивів.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "18" липня 2017 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою у позові ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,- в і д м о в и т и.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Повне судове рішення складено "20" серпня 2018 р.