
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2018 року Чернігів Справа № 825/1764/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., за участю секретаря Терехової Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу
за позовомОСОБА_1до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду Українипро за участю сторін: від позивача від відповідача визнання бездіяльності протиправною, рішення неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії ОСОБА_2, діє на підставі довіреності № 1083 від 18.07.2018 ОСОБА_3, діє на підставі довіреності № 700/01 від 10.01.2018У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1М.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України та просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не надання позивачу (протоколу) 533295 від 11.03.2011 про призначення пенсії, як передбачено пунктом 43 ОСОБА_4 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”, що затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (в редакції станом на 2011 рік, видачі протоколу 533295 від 11.03.2011) ;
- визнати протиправним рішення відповідача (протоколу 533295 від 11.03.2011) в частині визначення позивачу розміру доплати до пенсії за понаднормовий стаж, починаючи з 14.01.2011, не в порядку передбаченому частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
- зобов’язати відповідача починаючи з 14.01.2011 та довічно обчислювати й виплачувати ОСОБА_1 доплату до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції станом на 14.01.2011, дата призначення пенсії).
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначає, що він є учасником ліквідації на Чорнобильській АЕС 2 категорії та звернувшись із заявою про перерахунок його пенсії зі збільшенням розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу роботи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на яку в квітні 2018 року отримав відповідь №445/01/Ш-7 від 23.03.2018 з відмовою. Вказану відмову вважає протиправною.
Відповідач, в установлений судом строк подав відзив, в якому проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. З огляду на це, просить у задоволенні позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, в його задоволенні просив відмовити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 судом задоволено клопотання представника відповідача та вирішено перейти зі скороченого провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, у зв’язку з чим призначено підготовче судове засідання.
Усною ухвалою суду від 17.07.2018 підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серія А № 342712 від 27.06.2002 ( а.с. 15).
Позивач знаходиться на обліку в Чернігівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України і одержує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 1855,88 грн, а саме:
- основний розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до статі 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 1580,10 грн;
- доплата за понаднормовий стаж (8років) згідно з абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» - 104,96 грн;
- додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі що віднесена до категорії 2, призначена відповідно до ОСОБА_4 обчислення пенсії особа, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» - 170,82 грн.
З огляду на матеріали справи позивач 10.01.2011 звернувся до пенсійного фонду із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком ЧАЕС як працюючому пенсіонеру.
Вподальшому позивач 26.02.2013 звернувся із заявою встановленого зразка про перерахунок його пенсії за віком ЧАЕС як працюючий пенсіонер.
Остання заява, що направлена до органу пенсійного фонду позивачем датована 07.07.2016 та має вимогу «перерахунок пенсії за віком» (а.с. 45).
З пояснень позивача слідує, що останній в березні 2018 року звернувся до Чернігівського ОУПФУ із письмовою заявою про перерахунок з 2011 року пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач мав страховий стаж на момент звернення 33 років 10 місяців та 9 днів.
Листом № 445/01/Ш-7 від 28.03.2018 Чернігівське ОПФУ відмовило позивачу у перерахунку посилаючись на відсутність правових підстав, а також беручи до уваги, що заява подана не у встановленій формі.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796 (далі – Закон №796).
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З огляду на матеріали справи, на день призначення пенсії, загальний страховий стаж роботи позивача складав понад 20 років, які передбачені п. 2 ст. 56 Закону № 796, як підстава для призначення спеціальної пенсії і пенсія нарахована відповідно до зазначеного закону.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII (надалі за текстом - Закон № 1788) умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796, або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом № 1788.
Таким чином, цією нормою надано позивачу право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом, яким є Закон № 1788, або спеціальним законом, яким є Закон № 796.
Обрані умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені вказаним спеціальним законом. Статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно 3 п. 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.
Закон визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону N 796, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно із цим законом він дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 28 Закону N 1058 встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
З аналізу вище наведених норм діючого законодавства, вбачається, що пенсіонер якому стаж обраховувався з урахування норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може подати заяву про перерахунок пенсії на вище зазначених умовах, у будь-який момент, відповідно з моменту звернення, відповідач повинен перераховувати пенсію.
Проте, суд звертає увагу, що у відповідності до норм чинного законодавства застрахована особа повинна чітко виявити своє бажання щодо перерахунку пенсії з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що повинно бути оформлено заявою, встановленого зразка.
З огляду на останню заяву позивача щодо перерахунку пенсії, датованої 2016 роком, ОСОБА_1 просив здійснити перерахунок пенсії за віком.
Заяви, поданої ОСОБА_1 до відповідача у 2018 році суду не надано.
Наявний в матеріалах справи лист відповідача не є рішенням пенсійного органу про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Щодо посилання позивача на порушення відповідачем ОСОБА_4 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій в частині не направлення ОСОБА_1 протоколу 533295 від 11.03.2011 про призначення пенсії, суд зазначає, що відповідно до пункту 43 ОСОБА_4, який діяв на момент звернення позивача за призначенням пенсії (01.01.2011) зазначено, що орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Таке повідомлення було направлено позивачу у встановлені строки.
Таким чином, ОСОБА_4, чинним на час призначення пенсії позивачу у 2011 році, не передбачено надсилання пенсіонерам копії протоколу про призначення пенсії.
Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач після призначення йому пенсії у 2011 році неодноразово звертався до пенсійного фонду із заявами про перерахунок пенсії, а саме додавання стажу та жодного разу не виявляв незгоди з розміром пенсії.
Враховуючи наведене, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправної та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити повністю.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов’язання відповідача подати суду звіт про виконання рішення суду, то суд вважає, що воно не підлягає задоволенню, оскільки застосувати статтю 382 КАС України суд має право у разі ухвалення рішення не на користь суб’єкта владних повноважень.
При вказаних обставинах та зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, суд вважає, що у задоволенні вимоги про зобов’язання відповідача подати до суду звіту про виконання рішення суду необхідно відмовити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у зв’язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов’язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чернігівський окружний адміністративний суд.
ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 14033, код - НОМЕР_1.
Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України, просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40378209.
Дата складення повного рішення суду - 23.08.2018.
Суддя Ю. О. Скалозуб