Рішення № 76029544, 21.08.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2018
Номер справи
816/2052/18
Номер документу
76029544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2052/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 /надалі - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту захисту економіки Національної поліції України /надалі - відповідач/ про зобов'язання зарахувати головному оперуповноваженому відділу протидії злочинам в бюджетній сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України майору поліції ОСОБА_2 до вислуги років у поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років у податковій міліції, що станом на 16 травня 2017 року становить 16 років 06 місяців 06 днів.

В обґрунтування заявленої вимоги позивач зазначив, що він з 25 листопада 1999 року по 30 травня 2016 року проходив службу в органах податкової міліції, що підтверджується копіями його трудової книжки НОМЕР_2 та послужного списку (особистий НОМЕР_3) від 16 травня 2017 року. З 16 травня 2017 року він проходить службу в Національній поліції на посаді головного оперуповноваженого відділу протидії злочинам в бюджетній сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України. 07 травня 2018 року він звернувся до відповідача із заявою про надання відомостей про зараховану йому вислугу років при прийнятті на службу до Національної поліції станом на 16 травня 2017 року та про розмір надбавки за вислугу років. Листом від 16 травня 2018 року №5723/39/03-2018 Департаментом захисту економіки Національної поліції України йому повідомлено, що згідно з даними його особової справи та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 вислуга років станом на 16 травня 2017 року становить 17 років 09 місяців 26 днів. При цьому вислуга років в органах державної податкової служби до стажу служби в поліції не зарахована відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію". Станом на 16 травня 2017 року стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, складає 01 рік 05 місяців 22 дні, а надбавка за стаж служби в поліції становить - 05 відсотків. З діями відповідача щодо обчислення вислуги років не згодний, виходячи з положень пункту «б» частини 1 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» /а.с.6-12/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 26 травня 2017 року №174 о/с ОСОБА_2 станом на 01 червня 2017 року встановлено стаж служби, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та додаткової оплачуваної відпустки, - 01 рік 05 місяців 22 дні. При цьому до стажу роботи в поліції не зараховано стаж служби позивача в податковій міліції, оскільки частина 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» містить вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, який зараховується поліцейським до стажу служби в поліції, і цей перелік не містить службу в податковій міліції /а.с. 37-39/.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовну вимогу позивача та просив її задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення судового засідання /а.с. 53/.

Згідно з частиною 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

09 липня 2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому заявлено клопотання про розгляд справи за відсутності його представника /а.с. 39/.

Зважаючи на викладене, суд визнав за можливе проводити судове засідання за відсутності відповідача.

Заслухавши вступне слово представника позивача та дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_2 з 25 листопада 1999 року по 30 травня 2016 року проходив службу в органах податкової міліції, що підтверджується копіями його трудової книжки НОМЕР_2 та послужного списку (особистий НОМЕР_3) від 16 травня 2017 року /а.с.17-18, 44-46/.

Відповідно до Послужного списку ОСОБА_2 від 16 травня 2017 року він проходив службу в Державній податковій адміністрації в Полтавській області з присвоєнням йому спеціального звання начальницького складу відповідно до пункту 353.4. статті 353 Податкового кодексу України, а саме: прапорщик податкової міліції /згідно наказу №100-о від 12 червня 2000 року/; старший прапорщик податкової міліції /згідно наказу №18-о від 30 січня 2006 року/; лейтенант податкової міліції /згідно наказу №888-о від 31 травня 2007 року/; старший лейтенант податкової міліції /згідно наказу №77-о від 01 червня 2009 року/; майор податкової міліції /згідно наказу №435-о від 10 серпня 2015 року //а.с.44-46/.

За даними трудової книжки ОСОБА_2 та Витягу з наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України №162о/с від 16 травня 2017 року ОСОБА_2 з 16 травня 2017 року проходить службу в Національній поліції на посаді головного оперуповноваженого відділу протидії злочинам в бюджетній сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України /а.с. 17-18, 40/.

Згідно з Витягом з наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України №174о/с від 26 травня 2017 року ОСОБА_2 станом на 01 червня 2017 року встановлено відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, - 01 рік 05 місяців 22 дні /а.с. 41/.

07 травня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Департаменту захисту економіки Національної поліції України з заявою, в якій просив повідомити яка вислуга років зарахована йому при прийнятті на службу до Національної поліції станом на 16 травня 2017 року та вказати про розмір надбавки за вислугу років /а.с. 14/.

Листом від 16 травня 2018 року №5723/39/03-2018 Департамент захисту економіки Національної поліції України повідомив ОСОБА_2 про те, що за даними його особової справи та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» вислуга років станом на 16 травня 2017 року становить 17 років 09 місяців 26 днів. Вислуга років в органах державної податкової служби до стажу служби в поліції не зараховується, оскільки в період з 25 листопада 1999 року по 30 травня 2016 року податкова міліція не входила до складу органів внутрішніх справ. Таким чином, стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, складає станом на 16 травня 2017 року - 01 рік 05 місяців 22 дні, а надбавка за стаж служби в поліції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 становить - 05 відсотків /а.с. 43/.

Позивач, не погоджуючись з діями відповідача щодо обчислення стажу для встановлення надбавки за вислугу років, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію".

Відповідно до частин 1 та 2 статті 59 вказаного Закону служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень /частина 1/.

Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби /частина 2/.

Згідно з частиною 1 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки /частина 1/.

Частина 2 цієї статті встановлює, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.

Законом України від 05 липня 2012 року №5083-VI визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ та внесено зміни до Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

За змістом пункту 353.4. цієї статті особам, яких прийнято на службу до податкової міліції на посади начальницького і рядового складу, присвоюються такі спеціальні звання: вищий начальницький склад: генерал-полковник податкової міліції; генерал-лейтенант податкової міліції; генерал-майор податкової міліції /підпункт 353.4.1/; старший начальницький склад: полковник податкової міліції; підполковник податкової міліції; майор податкової міліції /підпункт 353.4.2/; середній начальницький склад: капітан податкової міліції; старший лейтенант податкової міліції; лейтенант податкової міліції /підпункт 353.4.3/; молодший начальницький склад: старший прапорщик податкової міліції; прапорщик податкової міліції /підпункт 353.4.4/; рядовий склад: рядовий податкової міліції /підпункт 353.4.5/.

Згідно з пунктами 1, 2 та 3 Інструкції про порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 15 травня 2008 р. №313, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 червня 2008 року за № 553/15244, ця Інструкція визначає порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції державної податкової служби України (далі - стаж), яка виплачується особам начальницького складу податкової міліції у розмірах і порядку відповідно до законодавства /пункт 1/.

Дія цієї Інструкції поширюється на осіб, які перебувають на службі в податковій міліції і яким відповідно до законодавства присвоєні спеціальні звання начальницького складу податкової міліції, у тому числі осіб начальницького складу податкової міліції, що працюють на посадах державних службовців структурних підрозділів органів державної податкової служби України із залишенням їх у кадрах податкової міліції, та тих, що працюють в інших органах державної влади або на підвідомчих їм підприємствах, установах і в організаціях, а також в органах місцевого самоврядування, до яких вони відряджені відповідно до законодавства для виконання спеціальних робіт або обов'язків, із залишенням їх у кадрах податкової міліції /пункт 2/.

Обчислення періодів служби для визначення стажу здійснюється у календарному обчисленні (один місяць служби за один місяць) у порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років начальницькому складу податкової міліції /пункт 3/.

У свою чергу пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 року №1716 «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, поліцейським, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, особам начальницького складу податкової міліції крім служби та часу, передбачених зазначеною постановою, до вислуги років зараховується служба в податковій міліції (органах податкової поліції) на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Отже, обчислення періодів служби для визначення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції здійснюється в порядку, передбаченому законодавством для визначення стажу служби для призначення пенсії за вислугу років, а саме: відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".

Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Водночас у пункті "б" статті 1-2 вказаного Закону зазначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту /пункт /.

Таким чином, служба в податковій міліції зараховується до стажу служби в поліції.

Тож суд визнає за ОСОБА_2 право на зарахування до стажу служби в поліції службу в податковій міліції на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Проте, захист порушеного права у спосіб, визначений позивачем, є неможливим з огляду на зміст позовних вимог.

Позивач у своєму позові просить зобов'язати відповідача зарахувати йому до вислуги років у поліції стаж служби у податковій міліції.

Ця позовна вимога є передчасною, оскільки позивач не оскаржив до суду наказ відповідача, який безпосередньо призвів до порушення його прав.

Так, в ході розгляду справи судом встановлено, що право позивача було порушено конкретним актом індивідуальної дії - наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України №174о/с від 26 травня 2017 року, яким ОСОБА_2 станом на 01 червня 2017 року встановлено стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, - 01 рік 05 місяців 22 дні.

Згідно з частиною 3 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Таким чином, за умови чинності наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України №174о/с від 26 травня 2017 року позовна вимога про зобов'язання відповідача зарахувати йому до вислуги років у поліції стаж служби у податковій міліції задоволенню не підлягає.

Отже, у задоволені позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36700, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Департаменту захисту економіки Національної поліції України (вул. Богомольця, буд.10, м.Київ, 01024, ідентифікаційний код 40111732) про зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Повне рішення складено 23 серпня 2018 року.

Суддя Н.І. Слободянюк