
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/502/18
16 серпня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Мірінович У.А.
за участю:
секретаря судового засідання Хоменко Л.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов’язання відповідача зарахувати стаж роботи з 04.07.2001 по 25.09.2017 в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради до стажу, що дає право для призначення пенсії у порядку визначеному Законом України, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов’язання відповідача зарахувати стаж роботи з 04.07.2001 по 25.09.2017 в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради до стажу, що дає право для призначення пенсії у порядку визначеному Законом України "Про державну службу" та призначити (переоформити) позивачу пенсію державного службовця з 25.09.2017 відповідно до пунктів 10-12 розділу XI Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" № 889-VII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 - XIІ, частини сьомої статті 21 Закону України № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", виходячи із даних вказаних у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих Управлінням житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 13.09.2017 за вихідним № 10 та від 13.09.2017 № 10/1.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 27.04.2018.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 розгляд справи відкладено на 15.05.2018 у зв’язку з неявкою позивача у судове засідання на підставі статті 205 КАС України.
Тернопільським окружним адміністративним судом у судовому засіданні у даній справі, яке проводилося 15.05.2018 оголошувалася перерва для ознайомлення відповідачем із заявою про уточнення позовних вимог.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 оголошувалася перерва для надання відповідачем додаткових доказів, продовжено процесуальні строки розгляду справи та задоволено заяву про уточнення позовної заяви щодо зобов’язання відповідача зарахувати стаж роботи з 04.07.2001 по 25.09.2017 в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради до стажу, що дає право для призначення пенсії у порядку визначеному Законом України "Про державну службу" та призначити, та переоформити позивачу пенсію державного службовця з 25.09.2017 відповідно до пунктів 10-12 розділу XI Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" № 889-VII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 - XIІ, частини сьомої статті 21 Закону України № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування", виходячи із даних вказаних у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих Управлінням житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 13.09.2017 за вихідним № 10 та від 13.09.2017 № 10/1.
Тернопільським окружним адміністративним судом у судових засіданнях у даній справі, які проводилися 13.06.2018, 03.08.2018 оголошувалася перерва для надання сторонами у справі додаткових доказів. Водночас, ухвалою суду від 13.06.2018 продовжено процесуальні строки розгляду справи.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 01.08.2017 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). Надалі, 25.09.2017 позивач звернулася із заявою до відповідача про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VII) та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII). Однак, листом від 06.10.2017 відповідач відмовив позивачу у призначені зазначеної пенсії, мотивуючи тим, що обчислений стаж роботи на підставі записів трудової книжки, який дає право на призначення позивачу пенсії відповідно до Закону № 889-VII, становить менше 10 років. Водночас зазначено у листі, що періоди роботи на посадах в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 04.07.2001 по 25.09.2017 роки не можуть враховуватись до стажу роботи державної служби відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001 (далі – Закон № 2493-III), оскільки період роботи з 04.07.2001 на посадах в органах місцевого самоврядування не враховується до стажу, що дає право на пенсію державного службовця.
В подальшому, позивач 20.12.2018 повторно звернувся до відповідача з приводу здійснення про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VII) та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII). Та, 06.02.2018 за вихідним номером №1816/04 знову отримала відмову з тих же мотивів, що зазначені і в листі від 06.10.2017, зокрема, що станом на 01.05.2016 позивач не займає посади державного службовця, а стаж за період з 01.10.97 по 03.07.2001 становить 3 роки 9 місяців 3 дні (арк. справи 92-94).
Проте позивач вважає такі відмови протиправними, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства України періоди роботи на зазначеній посаді з 04.07.2001 по 25.09.2017 роки зараховуються до стажу державної служби. Таким чином, враховуючи те, що на час звернення із першою заявою позивач мала більше 10 років стажу державної служби та займала посаду державного службовця, а при повторному зверненні стаж державного службовця позивача становив більше 20 років, то остання мала право на призначення пенсії державного службовця.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив від 26.04.2018 (арк. справи 56-57) та додатковому поясненні від 15.08.2018, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти позову, суду пояснив, що період роботи з 04.07.2001 на посадах в органах місцевого самоврядування не враховується до стажу, що дає право на пенсію державного службовця. Таким чином, враховуючи те, що обчислений стаж роботи на підставі записів трудової книжки, який дає право на призначення позивачу пенсії відповідно до Закону № 889-VII, становив менше 10 років, то відповідач правомірно відмовив у призначені зазначеної пенсії.
З огляду на зазначене та посилаючись на відзив на позовну заяву від 17.04.2018 № 5388/10 (арк. справи 39-40) просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, що ОСОБА_3 з 01.10.1997 по дату розгляду справи судом працює в управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, що також підтверджується довідкою від 21.05.2018 № 1518/15 та трудовою книжкою позивача УКР № 0187720 (арк. справи 51-52, 72).
З 01.08.2017 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, що не заперечується сторонами у справі.
Надалі, 25.09.2017 позивач звернулася із заявою до відповідача про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VII та статті 37 Закону № 3723-XII (арк. справи 18).
Однак, листом від 06.10.2017 № 293/Б-11 відповідач відмовив позивачу у призначені зазначеної пенсії, мотивуючи тим, що обчислений стаж роботи на підставі записів трудової книжки, який дає право на призначення позивачу пенсії відповідно до Закону № 889-VII, становить менше 10 років. Водночас зазначено у листі, що періоди роботи на посадах в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 04.07.2001 по 25.09.2017 роки не можуть враховуватись до стажу роботи державної служби відповідно до Закону № 2493-III, оскільки період роботи з 04.07.2001 на посадах в органах місцевого самоврядування не враховується до стажу, що дає право на пенсію державного службовця (арк. справи 17).
20.12.2018 позивач повторно звернувся до відповідача з приводу здійснення про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закон № 889-VII та статті 37 Закон № 3723-XII.
Проте, 06.02.2018 відповідач листом за вихідним номером №1816/04 знову відмовив позивачеві у призначені пенсії з тих же мотивів, що зазначені і в листі від 06.10.2017 (арк. справи 92-94).
Згідно довідки від 11.06.2018 № 8280/10, виданої Тернопільським об’єднаним УПФУ Тернопільської області слідує те, що з 01.10.1997 по 03.07.2001 - стаж позивача відповідно до Закону України "Про державну службу" становить 3 роки 9 місяців та 3 дні. З 04.07.2001 по 25.09.2017 - стаж позивача відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" становить 16 років 1 місяць та 21 день (арк. справи 78).
Таким чином, на час звернення до відповідача із першою заявою про призначення пенсії державного службовця загальний, стаж роботи позивача становить 19 років 10 місяців та 24 дні, отже станом на 01.05.2016 року, стаж позивача з урахуванням часу роботи на посадах в органах місцевого самоврядування становив більше 10 років. Крім того, при повторному зверненні стаж державного службовця позивача становив більше 20 років
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Право вибору пенсійних виплат закріплено у статті 10 Закону № 1058-IV.
01.05.2016 набув чинності Закон № 889-VII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VII втратив чинність Закон № 3723-XI, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VII визначено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XI.
Зокрема, пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VII визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Статтею 46 Закону № 889-VII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині другій зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493-III.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 2493-III в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема, п'ята категорія - керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад.
Як слідує з трудової книжки позивача, що остання працювала, зокрема:
з 01.10.1997 по 01.07.2002 - начальником відділу - головного бухгалтера бухгалтерії управління житлово - комунального господарства Тернопільської міської ради;
з 01.07.2002 по 10.11.2006 - начальником відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку департаменту житлово - комунального господарства, екології, транспорту Тернопільської міської ради;
з 10.11.2006 по 26.02.2009 - начальником відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку управління житлово - комунального господарства та екології Тернопільської міської ради;
з 26.02.2009 по 01.03.2011 - заступником начальника відділу бухгалтерського обліку управління житлово – комунального господарства та екології Тернопільської міської ради;
з 01.03.2011 по 01.02.2012 - головним спеціалістом сектору бухгалтерського обліку та звітності управління житлово - комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради;
3 01.02.2012 і по дату розгляду справи судом - головним спеціалістом фінансово - бухгалтерського відділу управління житлово - комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу держаної служби, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 № 229 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Отже, період роботи позивача на зазначених посадах з 04.07.2001 по 25.09.2017 зараховується до стажу державної служби, а тому відмова відповідача у зарахуванні цього періоду до стажу державної служби є протиправною.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку про обгрунтованість вимог позивача в частині зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_3 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 04.07.2001 по 25.09.2017 роки і призначити пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Проте, щодо позовних вимог в частині зобов’язання відповідача преоформити пенсію виходячи із даних вказаних у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих Управлінням житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 13.09.2017 за вихідним № 10 та від 13.09.2017 № 10/1, суд виходить з наступного.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Разом з тим, суд акцентує увагу, що оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні, ще не проведено, та відповідно позивач не отримувала відмову у здіснення такого перерахунку пенсії саме виходячи із даних вказаних у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих Управлінням житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 13.09.2017 за вихідним № 10 та від 13.09.2017 № 10/1, то на думку суду, такі позовні вимоги є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають до задоволення частково.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 (місце проживання: 46000, АДРЕСА_1, код РКППО НОМЕР_1) до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місце знаходження: 46000, м. Тернопіль, вул. Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598) про зобов’язання відповідача зарахувати стаж роботи з 04.07.2001 по 25.09.2017 в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради до стажу державної служби, що дає право для призначення пенсії у порядку визначеному Законом України "Про державну службу" та призначити та переоформити позивачу пенсію державного службовця з 25.09.2017 відповідно до пунктів 10-12 розділу XI Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" № 889-VII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 - XIІ, частини сьомої статті 21 Закону України № 2493-ІІІ "Про службу в органах місцевого самоврядування" виходячи із даних вказаних у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих Управлінням житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 13.09.2017 за вихідним № 10 та від 13.09.2017 № 10/1, - задовольнити частково.
Зобов'язати Тернопільське об'єднання управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_3 до стажу державної служби періоди роботи на посадах в Управлінні житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради з 04.07.2001 по 25.09.2017 роки і призначити пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
В частині позовних вимог ОСОБА_3 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов’язання відповідача преоформити пенсію виходячи із даних вказаних у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця виданих Управлінням житлово – комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради від 13.09.2017 за вихідним № 10 та від 13.09.2017 № 10/1, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 серпня 2018 року.
Головуючий суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.