Рішення № 76027172, 16.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2018
Номер справи
813/1416/18
Номер документу
76027172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1416/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі

головуючого-судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Шавель М.М.

з участю представників сторін:

від позивача – ОСОБА_1

від відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Карпатського відділення інституту геофізики ім.Субботіна С.І. ОСОБА_3 Наук України до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області за участю третьої особи Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення ,-

в с т а н о в и в:

Карпатське відділення інституту геофізики ім.Субботіна С.І. ОСОБА_3 Наук України (79060, вул.Наукова, 3-Б, м.Львів) звернулося в суд з позовом до Державної архітектурно-будівельна інспекція України в особі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області (79044, вул.Генерала Чупринки,71, м.Львів) за участю третьої особи Департаменту містобудування Львівської міської ради (м. Львів, пл. Ринок,1, 79008) в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту Державної архітектурно – будівельної інспекції у Львівській області № 2 від 31.05.2017 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Горбачевського, 19 у м. Львові на будівництво багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Горбачевського, 19 у м. Львові, затверджені наказом Департаменту містобудування від 20.04.2015 року № 130.

Ухвалою від 17 квітня 2018 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 07 травня 2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та залучено третю особу без самостійних вимог на стороні позивача- Департамент містобудування Львівської міської ради.

Протокольною ухвалою суду від 02 серпня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно скасовано рішення № 2 від 31.05.2017 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Горбачевського, 19 у м. Львові на будівництво багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Горбачевського, 19 у м. Львові, оскільки у позивача були наявні документи, які підтверджували права власності (користування) земельною ділянкою.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві та з урахуванням пояснень до позовної заяви, просила позов задоволити.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у позивача відсутні документи, на право власності на земельну ділянку, що суперечить ч.4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абзацу 10 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність». Вказують, на те, що у ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.2.4 «Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст» - затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово – комунального господарства України 07.07.2011 № 109 – чітко визначено, що для отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки може звертатися виключно власник земельної ділянки, а позивач таким не являється.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи в судове засідання не з»явився, належно повідомлений про день та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомила.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

29 липня 2017 року головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури і містобудування Департаменту державної архітектурно – будівельної інспекції у Львівській області ОСОБА_4. та ОСОБА_5, у присутності начальника Департаменту містобудування Львівської міської ради ОСОБА_6, відповідно до наказу від 14.04.2017 року № 529 на підставі результатів документальної перевірки від 11.04.2017 року та направлення на позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Департаменту містобудування Львівської міської ради. За результатами перевірки було встановлено, що Департаменту містобудування Львівської міської ради видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на вул. Горбачевського, 19 у м. Львові: на реконструкцію Карпатським відділенням інституту геофізики ім. С.І. Суботіна НАНУ частини адміністративного будинку на вул. І.Горбачевського, 19 (добудова 60 – х років ХХ століття) затверджені наказом департаменту містобудування від 20.04.2015 року № 157; на реставрацію Карпатським відділенням інституту геофізики ім. С.І. Суботіна НАНУ (памятка архітектури місцевого значення поч. ХХ ст., охоронний № 1279) з пристосуванням під адміністративний будинок, затверджені наказом департаменту містобудування від 20.04.2015 № 128.; на будівництво Карпатським відділенням інституту геофізики ім. С.І. Суботіна НАНУ багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. І.Горбачевського, 19 затверджені наказом департаменту містобудування від 20.04.2015 року № 130. Зазначені містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані замовнику – Карпатському відділенню інституту геофізики ім. С.І. Суботіна НАНУ на підставі звернень ОСОБА_7 директора Карпатського відділення інституту геофізики ім. С.І. Суботіна НАНУ (вх. №2-15755/АП від 05.09.2014, вх. № 2-15753/АП від 05.09.2014 та вх. № 2-15757/АП від 05.09.2014) на забудову земельної ділянки яка згідно ОСОБА_7 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 8602649 від 28.08.2013 року є у власності ОСОБА_3 наук України та на реставрацію і реконструкцію об’єктів які згідно ОСОБА_7 про Державну реєстрацію прав номер витягу 3463201 від 26.06.2012 є у власності ОСОБА_3 академії наук України. Земельна ділянка на вул. Горбачевського, 19 (Франківський район м. Львова) згідно «Плану зонування території м. Львова Франківський та Сихівський райони», затвердженого Ухвалою Львівської міської ради від 18.09.2014 року № 3840 в зоні Ж-2 – зона малоповерхової забудови (до 4 – ох поверхів).

Крім цього, в акті перевірки зазначено про те, що в порушення вимог п.2.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, у позивача відсутні документи про право власності (користування) земельною ділянкою.

Також, під час перевірки було встановлено порушення терміну видачі.

Як наслідок, контролюючий орган прийшов до висновку про порушення та абзацу 2 п.2.1 та п.2.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, п.4 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI, у редакції чинній на час затвердження зазначених містобудівних умов та обмежень, та вимог абз.10 ст.1 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року №687-XIV, у редакції чинній на час затвердження зазначених містобудівних умов та обмежень.

31.05.2017 року Департаментом державної архітектурно – будівельної інспекції у Львівській області було прийнято рішення № 2 про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Горбачевського, 19 у м. Львові на будівництво багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. І.Горбачевського, 19 затверджені наказом департаменту містобудування від 20.04.2015 року № 130.

Позивач не погоджується з таким актом індивідуальної дії та просить відновити його право.

Відтак, змістом спірних правовідносин є відносини з приводу діяльності контролюючих органів в процесі здійснення контролю за затвердженням містобудівних умов та обмежень.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступних мотивів.

Положеннями ч.2 ст.2 КАС України передбачено критерії правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, через призму яких судом надається оцінка актам індивідуальної дії відповідачів.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені ст.6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з ч.3 згаданої статті до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

У межах наданих законодавством повноважень, відповідно до наказу від 14.04.2017 року №629, на підставі довідки про результати документальної перевірки від 11.04.2017 року та направлення на проведення позапланової перевірки від 22.05.2017 року №28-мб/пз посадовими особами Державної архітектурно-будівельної інспекції України було проведено перевірку.

Пунктом 32 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №698, з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.

На виконання зазначених вимог, за наслідками перевірки, відповідач скасував містобудівні умови та обмеження.

У відповідності до положень ч.4 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у редакції чинній на час затвердження зазначених містобудівних умов та обмежень, право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Пунктом 32 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №698, з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.

На виконання зазначених вимог, за наслідками перевірки, відповідач скасував містобудівні умови та обмеження.

У відповідності до положень ч.4 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у редакції чинній на час затвердження зазначених містобудівних умов та обмежень, право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до абзацу другого п.2.2 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року №109, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за №912/19650, чинного на час затвердження містобудівних умов та обмежень, для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються, зокрема, засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою.

В матеріалах справи наявний витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 97613170, Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЛВ №000508, розпорядження №42 від 02.02.2009 року, акт приймання-передачі від 21.07.2009 року за №451, згідно яких земельна ділянка кадастровий номер 4610136900:03:001:0049 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки по вул.ОСОБА_8, 19 у м.Львові перебуває у користуванні позивача.

Зазначеними доказами спростовуються твердження у спірному рішенні та акті перевірки про відсутність у Карпатського відділення інституту геофізики ім. Суботіна С.І. ОСОБА_3 Наук України документу, який посвідчує право користування земельною ділянкою у замовника.

Що стосується обставин не відповідності намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні, то суд позбавлений можливості надавати їм оцінки, оскільки зміст спірного рішення, у тому числі, в частині констатації порушень, не містить покликань на норми законодавства, які порушені позивачем в контексті цих обставин.

З приводу порушення терміну видачі містобудівних умов та обмежень, то таке порушення не може бути підставою для відмови у позові, оскільки законодавством визначено лише одну підставу для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень - невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

Більше того, зазначений термін визначений законодавством для забезпечення реалізації прав позивача у сфері містобудування і не може бути використаний на порушення таких прав.

Додатково, слід зазначити, що законодавством не визначено підстав за яких може бути скасовано містобудівні умови та обмеження, що у свою чергу дозволяє органу нагляду діяти свавільно.

Наведене, дозволяє суду прийти до висновку, що спірне рішення не відповідає критерію обгрунтованості (п.3 ч.2 ст.2 КАС України).

Враховуючи викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить присудити на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд –

в и р і ш и в :

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення №2 від 31.05.2017 року про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. Горбачевського, 19 у м.Львові на будівництво багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. І.Горбачевського, 19, затверджені наказом департаменту містобудування від 20.04.2015 року № 130.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, код ЄДРПОУ 37471012) на користь Карпатського відділення інституту геофізики ім. Суботіна С.І. ОСОБА_3 Наук України (м.Львів, вул.Наукова,3-Б, код ЄДРПОУ 13801523), 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22 серпня 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.