Рішення № 76027093, 21.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2018
Номер справи
1240/1842/18
Номер документу
76027093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/1842/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Борзаниці С.В.,

при секретарі судового засідання Кравцовій Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1О.) до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі – відповідач, УПФУ в Попаснянському районі), в якій після уточнення заявлених вимог просить:

- визнати незаконними дії УПФУ в Попаснянському районі з не зарахування до пільгового стажу (тобто до стажу, передбаченого п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») наступних періодів роботи позивача: з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за наступними професіями: з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р. - учень гірника підземного, з 12.06.1993 р. по 30.06.1993 р. - гірник підземний, з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р. учень гірника очисного вибою, з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р. - гірник очисного вибою, з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» у якості гірника очисного вибою при його первинному зверненні з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 03.04.2018 р.;

- визнати незаконним та скасувати рішення УПФУ в Попаснянському районі від 24.05.2018 р. «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» гр. ОСОБА_1»;

- зобов’язати УПФУ в Попаснянському районі зарахувати позивачу до пільгового стажу (тобто до стажу, передбаченого п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») наступні періоди його роботи: з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за наступними професіями: з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р. - учень гірника підземного, з 12.06.1993 р. по 30.06.1993 р. - гірник підземний, з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р. учень гірника очисного вибою, з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р. - гірник очисного вибою, з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» у якості гірника очисного вибою та здійснити відповідний перерахунок пейси з дати її призначення, тобто з 03.04.2018 р. з врахуванням заробітної плати, відомості про яку містяться в довідках ДП «Луганськвугілля» № 253 від 03.11.2015 р. та № 255 від 03.11.2015 р.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач має статус внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території та проживає на територій Попаснянського району.

02 квітня 2018 року ОСОБА_1 виповнилося 50 років, на момент якого позивач мав понад 22 роки загального страхового стажу з них понад 10 років був зайнятий повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

У квітні 2018 року позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 03.04.2018р. на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При зверненні до відповідача позивач окрім іншого надав оригінали наступних документів: трудову книжку, додаткові довідки з ВП «Шахта Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», а також довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданих ДП «Луганськвугілля» від 03.11.2015 № 256 (на 2х арк.), довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 03.11.2015 № 252 та від 03.11.2015 № 252, видані ДП «Луганськвугілля», додаток до довідки про заробітну плату № 253 від 03.11.2015 та № 255 від 03.11.2015, завірені витяги з наказів про проведення атестації робочих місць по шахті ім. Кірова № 731 від 30.12.1999 та №255 від 15.05.1995.

На підставі вказаних документів відповідач призначив позивачу пенсію з 03.04.2018, що підтверджується відповідним штампом на першій сторінці трудової книжки позивача (пенсійне посвідчення на цей час ще не виготовлено). Однак при поверненні позивачу оригіналу трудової книжки представники відповідача повідомили, що хоча пенсія призначена, однак певні періоди роботи позивача не зараховані до підземного стажу, а відтак у позивача відсутні 15 років стажу роботи на підземних роботах з повним робочим днем під землею, а тому пенсія позивачу розрахована не за нормами ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а на загальних підставах.

Також позивачу повідомили, що при розрахунку його пенсії не були враховані довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 03.11.2015 №252 та від 03.11.2015 № 252, видані ДП «Луганськвугілля» та додаток до довідки про заробітну плату № 253 від 03.11.2015 та № 255 від 03.11.2015.

Письмову відмову в не зарахуванні зазначених періодів роботи до підземного стажу та не врахування зазначених вище довідок відповідач відмовився надати, мотивуючи тим, що ним не відмовлено в призначенні пенсії, а лише не враховане певні документи, які надавалися позивачем та не враховано певний стаж з його трудової книжки.

22.05.2018 р. позивач звернувся офіційно до відповідача із заявою про зарахування не зарахованих періодів роботи під землею та перерахунку розміру його пенсії з врахуванням заробітної плати.

Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 24.05.2018 «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Акименку Юрію Олексійовичу» відмовлено позивачу у зарахуванні раніше не зарахованих періодів роботи під землею та перерахунку розміру його пенсії з врахуванням заробітної плати, зазначеної в довідках про заробітну плату для обчислення пенсії від 03.11.2015 № 252 та від 03.11.2015 № 252, видані ДП «Луганськвугілля» і у розмірі, визначеному у ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мотивуючи тим, що не може зарахувати зазначені періоди в зв'язку з тим, що нібито у позивача у трудовій книжці не містяться записи про пільговий характер праці у зазначені періоди, а надані позивачем довідки про підтвердження пільгового характеру праці, заробітну плату та завірені витяги з наказів про атестацію робочих місць взагалі не можуть братися до уваги, тому що ДП «Луганськвугілля» знаходиться на окупованій території, а тому перевірити їх достовірність відповідач не може .

Відповідачем не були зараховані до пільгового стажу (тобто до стажу, передбаченого п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») наступні періоди роботи позивача: з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р. на шахті ім. С. М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за наступними професіями: з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р. - учень гірника підземного, з 12.06.1993 р. по 30.06.1993 р. - гірник підземний, з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р. учень гірника очисного вибою, з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р. - гірник очисного вибою; з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. на шахті ім. С. М. Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» у якості гірника очисного вибою.

Позивач вважає дії відповідача незаконними та такими, що позбавили його права на пенсійне забезпечення у розмірі, який передбачений Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позивач у судове засідання не з’явився, просив уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, справу розглянути за його відсутності (арк. спр. 88).

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке.

22.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періодів роботи з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р., з 19.08.1996 р. по 31.12.1998 р., за списком № 1 в якості : гірника та гірника очисного вибою 5- розряду з повним робочим днем під землею в ВО шахта ім. С.М. Кірова «Стахановвугілля» та довідки про заробітну плату № 254-255 від 03,11.2015 р. на 2 арк. видані ДП «Луганськвугілля».

Позивач на час звернення має загальний стаж роботи 24 роки 11 місяців 8 днів., в тому числі на пільгових умовах за списком № 1 -12 років 6 місяців14 днів. До пільгового стажу зараховано періоди роботи з 01.01.1999 р. по 18.08.2003р. в шахтоуправлінні ім. Кірова ВО «Стахановвугілля» згідно записів трудової книжки та інформації про спецстаж індивідуальних відомостей про застраховану особу та з 28.10.2009 р. по 27.02.2018 р. в ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» за виключенням періодів роботи, протягом яких заявник не перебував повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах згідно довідок № 143-146 від 24.04.201р. на 4 арк., виданих ВП шахта «Тошківська» ДП «Первомайськ вугілля» (відсутність на роботі в зв’язку з АТО, МВК, мед. огляд, відпустка без оплати, донор, прогул, провина підприємства).

Згідно записів трудової книжки БТ- І № 5641635 від 16.07.1985р. гр. ОСОБА_1 працював на шахті ім. С.М. Кірова в/о «Стахановвугілля» з 05.04.1993р. по 24.02.1996р., з 19.08.1996р. по 31.12.1998р., в якості: гірника та гірника очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею.

Записи трудової книжки не містять повної інформації про роботу на пільгових умовах в шахтоуправлінні ім. С.М. Кірова в/о «Стахановвугілля».

До заяви щодо призначення пенсії ОСОБА_1 надав довідки, уточнюючі пільговий характер роботи № 256 від 03.11.2015 р. за період з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р., з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. видані ДП «Луганськвугілля» м. Київ Святошенський р-он пров. Приладний, 2а.

Шахта ім С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля» ліквідована на підставі наказу Мінвуглепрому України від 11.12.2007р № 548, ДП «Луганськвугілля» є зберігачем архівів «шахта ім. Кірова».

До пільгового стажу періоди робота з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р., з 19.08.1996 р. по 31.12.1998 р. не зараховано, оскільки в зв’язку з ліквідацією шахта ім С.М. Кірова ВО «Стахановвугілля» необхідно подавати документи на розгляд Комісії для підтвердження пільгового стажу роботи, але заявник не надав необхідних архівних документів, виданих ДП «Луганськвугілля».

Обчислити пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату за період з 01.05.1993 р. по 31.01.1996 р., з 01.09.1996 р. по 30.06.2000 р. № 254-255 від 03.11.2015 р., виданих ДП «Луганськвугілля», немає підстав, оскільки гр. ОСОБА_1 не надав первинних документів.

Враховуючи вищевикладене, УПФУ в Попаснянському районі прийняло правомірне рішення щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи та з урахуванням довідок про заробітну плату в зв’язку відсутністю первинних документів.

Просить в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 25.07.2018 (арк. спр. 1-2).

25 липня 2018 року розгляд справи відкладено 21 серпня 2018 року у зв’язку з неявкою сторін (арк. спр. 79).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Позивач є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце: АДРЕСА_1 лєт ССРАДРЕСА_2, фактичне місце проживання: 93281, Луганська область, Попаснянський р-н, смт. Тошківка-1, кв. ЦуприкаАДРЕСА_3, про що свідчить довідка від 17.04.2018 № НОМЕР_1 (арк. спр. 16).

У квітні 2018 року позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 03.04.2018 р. на підставі п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (арк. спр. 54).

При зверненні до відповідача позивач окрім іншого надав оригінали наступних документів: трудову книжку, додаткові довідки з ВП «Шахта Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», а також довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданих ДП «Луганськвугілля» від 03.11.2015 № 256 (на 2х арк.), довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 03.11.2015 № 252 та від 03.11.2015 № 252, видані ДП «Луганськвугілля», додаток до довідки про заробітну плату № 253 від 03.11.2015 та № 255 від 03.11.2015, завірені витяги з наказів про проведення атестації робочих місць по шахті ім. Кірова № 731 від 30.12.1999 та №255 від 15.05.1995 (арк. спр. 20-33).

УПФУ в Попаснянському районі призначив позивачу пенсію з 03.04.2018 на загальних підставах, а не за нормами ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки при розрахунку його пенсії не були враховані довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 03.11.2015 №252 та від 03.11.2015 № 252, видані ДП «Луганськвугілля» та додаток до довідки про заробітну плату № 253 від 03.11.2015 та № 255 від 03.11.2015.

22.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періодів роботи з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р., з 19.08.1996 р. по 31.12.1998 р., за списком № 1 в якості : гірника та гірника очисного вибою 5- розряду з повним робочим днем під землею в ВО шахта ім. С.М. Кірова «Стахановвугілля» та довідки про заробітну плату № 254-255 від 03.11.2015 р. на 2 арк. видані ДП «Луганськвугілля».

Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 24.05.2018 відмовлено позивачу в зарахуванні раніше не зарахованих періодів роботи під землею та перерахунку розміру його пенсії з врахуванням заробітної плати, зазначеної в довідках про заробітну плату для обчислення пенсії від 03.11.2015 № 252 та від 03.11.2015 № 252, видані ДП «Луганськвугілля» і у розмірі, визначеному у ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», мотивуючи тим, що не може зарахувати зазначені періоди в зв'язку з тим, що нібито у позивача у трудовій книжці не містяться записи про пільговий характер праці у зазначені періоди, а надані позивачем довідки про підтвердження пільгового характеру праці, заробітну плату та завірені витяги з наказів про атестацію робочих місць взагалі не можуть братися до уваги, тому що ДП «Луганськвугілля» знаходиться на окупованій території, а тому перевірити їх достовірність відповідач не може (арк. спр. 73-74).

Згідно записів трудової книжки БТ- І № 5641635 від 16.07.1985р. гр. ОСОБА_1 працював на шахті ім. С.М. Кірова в/о «Стахановвугілля» з 05.04.1993р. по 24.02.1996р., з 19.08.1996р. по 31.12.1998р., в якості: гірника та гірника очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем під землею (арк. спр. 20-25).

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).

В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).

Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі – Порядок № 221-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).

Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз’яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.

Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо призначення пенсії позивачу.

З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об’єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз’яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз’яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).

Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірні періоди, які свідчать про роботу з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р., з 12.06.1993 р. по 30.06.1993 р., з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р., з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р., з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. позивача на відповідних посадах з повним робочим днем під землею. Крім того, відповідачем зовсім не зазначено, в чому саме полягає неповнота або невідповідність записів в трудовій книжці позивача.

Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено доказів тому, що спірні записи в трудовій книжці позивача можна визнати такими, які не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням визначеної процедури.

З практики Європейського суду з прав людини слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Згідно з частинами третьою, п’ятою статті 45 вказаного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії. Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування ОСОБА_1 до його пільгового стажу періодів роботи з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за наступними професіями: з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р. - учень гірника підземного, з 12.06.1993 р. по 30.06.1993 р. - гірник підземний, з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р. учень гірника очисного вибою, з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р. - гірник очисного вибою, з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» у якості гірника очисного вибою.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи судом встановлено, що Позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 704,80 грн (арк. спр. 4).

Таким чином, на користь Позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій незаконними, визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до його пільгового стажу періодів роботи з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за наступними професіями: з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р. - учень гірника підземного, з 12.06.1993 р. по 30.06.1993 р. - гірник підземний, з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р. учень гірника очисного вибою, з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р. - гірник очисного вибою, з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» у якості гірника очисного вибою при його первинному зверненні з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 03.04.2018 р. відповідно до п. 1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 24.05.2018 р. «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Акименку Юрію Олексійовичу» в частині не зарахування до пільгового підземного стажу наступних періодів роботи: з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за наступними професіями: з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р. - учень гірника підземного, з 12.06.1993р. по 30.06.1993р. - гірник підземний, з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р. учень гірника очисного вибою, з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р. - гірник очисного вибою та з 19.08.1996р. по 18.08.2003р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» у якості гірника очисного вибою.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу (тобто до стажу, передбаченого п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») наступні періоди його роботи: з 05.04.1993 р. по 24.02.1996 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» за наступними професіями: з 05.04.1993 р. по 11.06.1993 р. - учень гірника підземного, з 12.06.1993 р. по 30.06.1993 р. - гірник підземний, з 01.07.1993 р. по 15.09.1993 р. учень гірника очисного вибою, з 16.09.1993 р. по 24.02.1996 р. - гірник очисного вибою, з 19.08.1996 р. по 18.08.2003 р. на шахті ім. С.М.Кірова виробничого об'єднання «Стахановвугілля» у якості гірника очисного вибою та здійснити відповідний перерахунок пенсії з дати її призначення, тобто з 03.04.2018р. з врахуванням заробітної плати, відомості про яку містяться в довідках ДП «Луганськвугілля» №253 від 03.11.2015 р. та №255 від 03.11.2015 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ідентифікаційний код: 21792608, місцезнаходження: 93300, Луганська обл., Попаснянський район, місто Попасна, вулиця Шкільна, будинок 2) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, адреса: 93281, Луганська область, Попаснянський р-н, смт. Тошківка-1, кв. ЦуприкаАДРЕСА_3) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано у повному обсязі 23 серпня 2018 року.

Суддя ОСОБА_3