
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22 серпня 2018 року (17:30)Справа № 0840/3221/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Калашник Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Аксьонової С.В.,
представника позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (69095, м.Запоріжжя, вул.Колонтай, буд.1-Б, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в особі Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.164, код ЄДРПОУ 02891463)
про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
08.08.2018 ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в особі Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними та скасувати постанови відповідача:
від 30.03.2017 про передачу матеріалів виконавчого провадження з Вознесенівського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області виконавчих проваджень №№50505241, 50505309, 50866206, 50036770;
від 30.03.2017 про передачу матеріалів виконавчого провадження з Дніпровського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області виконавчих проваджень №№53646115, 53638815, 44496505, 44496549.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, Відділам примусового виконання рішень управлінь ДВС головних територіальних управлінь юстиції підвідомчі рішення за якими сума зобов’язання становить від десяти до двадцяти мільйонів гривень. Проте, на момент винесення оскаржуваних постанов сума відкритих виконавчих проваджень становила 1838442,76грн., а тому відсутні законні підстави для передачі виконавчих проваджень.
Ухвалою суду від 13.08.2018 відкрито провадження у справі та призначене судове засідання на 20.08.2018. У судовому засіданні оголошувалась перерва до 22.08.2018.
Представник позивача позовні вимоги підтримав із підстав, викиданих у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив та надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позов. Зокрема вказав, що відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, виконавче провадження передається з одного органу ДВС до іншого у разі, якщо виконавчі провадження щодо одного й того самого боржника відкриті в різних органах ДВС та наявності інших обставин, які ускладнюють виконання рішення. Вважає, що оскаржувані постанови є правомірними та просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідно до ст. 271 КАС України, у судовому засіданні 22.08.2018 судом проголошене повне судове рішення.
Суд, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Судом встановлено, що на примусовому виконанні Вознесенівського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області перебували виконавчі провадження №№50505241, 50505309, 50866206, 50036770, у яких боржником є позивач.
На примусовому виконанні Дніпровського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області перебували виконавчі провадження №№53646115, 53638815, 44496505, 44496549, у яких боржником є позивач.
30.03.2018 в.о.заступника начальника головного територіального управління юстиції з питань ДВС – начальником управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Запорізької області прийнято постанову про передачу з Вознесенівського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області виконавчих проваджень №№50505241, 50505309, 50866206, 50036770.
Також, 30.03.2018 в.о.заступника начальника головного територіального управління юстиції з питань ДВС – начальником управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Запорізької області прийнято постанову про передачу з Дніпровського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області виконавчих проваджень №№53646115, 53638815, 44496505, 44496549.
11.05.2017 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 винесено постанову ВП №44496505 про об’єднання виконавчих проваджень №№44496005, 44496549, 50036770, 50505241, 50505309, 50866206, 53638815, 53646115 у зведене виконавче провадження №53908356.
Не погоджуючись із постановами про передачу виконавчих проваджень з Вознесенівського ВДВС та Дніпровського ВДВС до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області, позивач звернулась до суду із цим позовом про їх скасування.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із ч. 4 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», передача виконавчих проваджень від одного державного виконавця до іншого, від одного органу державної виконавчої служби до іншого або до виконавчої групи здійснюється в порядку, визначеному Міністерством юстиції України.
Відповідно до п.4 Розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень, яка затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5 (далі - Інструкція), відділу примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підвідомчі рішення, за якими, зокрема, сума зобов'язання становить від десяти до двадцяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті.
Судом встановлено, що загальна сума заборгованості позивача по зведеному виконавчому провадженню на час винесення оскаржуваних постанов складала 1838442,76грн.
Отже, з огляду на суму грошового зобов’язання, яка підлягає стягненню з позивача, виконавчі провадження не підвідомчі відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області.
Пунктом п.6 Розділу V Інструкції встановлено, що виконавче провадження передається з одного органу державної виконавчої служби до іншого у разі, зокрема, якщо виконавчі провадження щодо одного й того самого боржника відкриті в різних органах державної виконавчої служби.
Разом з тим, відповідно ч.1 ст.6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Згідно пункту 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, органами державної виконавчої служби є:
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень;
управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління державної виконавчої служби), до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної виконавчої служби).
За таких обставин, суд зазначає, що Відділ примусового виконання рішень не є органом державної виконавчої служби в розумінні статті 6 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та Інструкції з організації примусового виконання рішень, а є структурним підрозділом Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
В той же час, п.6 Розділу V Інструкції передбачає можливість передачі виконавчого провадження з одного органу державної виконавчої служби до іншого.
Таким чином, суд зазначає, що Відділ примусового виконання рішень, до якого передані виконавчі провадження не є органом ДВС, що виключає можливість застосування п. 6 Розділу V Інструкції.
Крім того, ч.1 ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконання кількох рішень про стягнення коштів з одного боржника здійснюється державним виконавцем, який відкрив перше виконавче провадження щодо такого боржника, у рамках зведеного виконавчого провадження.
Судом встановлено, що відділ примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області не є тим органом, який першим відкрив виконавче провадження.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з вищенаведеним, суд дійшов висновку про протиправність прийнятих відповідачем оскаржуваних постанов, що доводами представника відповідача не спростовано.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та у не спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 139, 241, 243-246, 250, 287 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (69095, м.Запоріжжя, вул.Колонтай, буд.1-Б, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області в особі Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.164, код ЄДРПОУ 02891463) про визнання протиправними та скасування постанов, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанови в.о.заступника начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області з питань державної виконавчої служби – начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області:
від 30.03.2017 про передачу матеріалів виконавчого провадження з Вознесенівського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області виконавчих проваджень №№50505241, 50505309, 50866206, 50036770;
від 30.03.2017 про передачу матеріалів виконавчого провадження з Дніпровського ВДВС м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області до відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області виконавчих проваджень №№53646115, 53638815, 44496505, 44496549.
Присудити на користь ОСОБА_3 (69095, м.Запоріжжя, вул.Колонтай, буд.1-Б, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.164, код ЄДРПОУ 02891463) судовий збір у розмірі 1409,60грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, в 10-денний строк з дня його проголошення.
Повний текст рішення проголошено 22.08.2018.
Суддя Ю.В. Калашник