Рішення № 76026655, 22.08.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2018
Номер справи
0640/3503/18
Номер документу
76026655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3503/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати пенсії в розмірі 83% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

-зобов"язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 з урахуванням усіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкуання структури та умов грошового забезепчення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сіей" №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №947 від 15.11.2015 в розмірі 83% грошового забезпечення.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку у ОСОБА_2 фонді та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2016, відповідач в супереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно обмежив максимальний розмір пенсії позивача шляхом зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках з 83% до 70% відповідних сум його грошового забезпечення. Відтак позивач вважає так дії безпідставними та таким, що порушують його права.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

25.07.2018 до суду надійшов відзив на адміністративний позов. У відзиві представник відповідача просить відмовити задоволенні вимог. Зазначає, що позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії починаючи з 01.06.2016. Перерахунок пенсії здійснений за чинною на час проведення перерахунку редакцією Закону №2262. Відповідно до п. “В” ст. 13 Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Вважає, що основний розмір пенсії позивача обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення, відповідає вимогам законодавства.

Розгляд справи проводиться у порядку письмового провадження, у порядку ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

З 21.11.1994 позивач перебуває на обліку в Головному управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років. Основний розмір пенсії - 83% грошового забезпечення. Вказаний факт відповідачем не заперечується.

З 01.01.2016 позивачу проведено перерахунок пенсії. Після перерахунку , основний розмір пенсії позивача становить - 70 % грошового забезпечення.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії в розмірі 83% грошового забезпечення з 01.01.2016, 20.04.2018 отримав листа №Л-1849 від 17.04.2018 в якому повідомлено, що йому проведено перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016 у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення та відповідно постанови КМУ від 21.02.2018 №103. Основний розмір пенсії з 01.01.2016 обчислений в розмірі 70% грошового забезпечення за чинною на час перерахунку редакцією ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 15).

ОСОБА_2 фонду України від 27.04.2018 №8901/А-3 позивачу роз"яснено, що з прийняттям КМУ постанови №103 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено з 01.01.2016 за нормами законодавства, що діє на момент перерахунку. (а.с.16-17)

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).

Відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону (в редакції, станом на день призначення пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що пенсію ОСОБА_1 призначено з 21.11.1994, згідно з Законом України №2262-ХІІ, основний розмір пенсії: 83% грошового забезпечення.

З 01.01.2016, на виконання постанови КМУ №103 Головним управлінням ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії та визначено основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначає, що перерахунок пенсії здійснений за чинною на час перерахунку редакцією ст.13 Закону №2262. Вказує, що відповідно до п. “в” ст. 13 Закону №2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

При дослідженні листа-відмови від 17.04.2018, судом встановлено, що Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії за чинною на час перерахунку пенсії редакції ст. 13 Закону, якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивачу на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку її пенсії, з огляду на наступне.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Отже, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Відповідно, зміни внесені до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, зокрема щодо максимального розміру пенсії з 90% до 70% відбулися після призначення пенсії позивачу та не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на виконання судового рішення.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Суд критично ставиться до посилання відповідача на редакцію ст. 13 Закону №2262-ХІІ чинної на день здійснення перерахунку, оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, а тому при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічний правовий висновок висловлено у постановах Верховного Суду від 03.03.2018 року (справа №564/2288/16-а) та від 13.03.2018 (справа №564/2288/16-а).

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 83 відсотків від грошового забезпечення.

Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно листа ОСОБА_2 фонду України, адресованого ОСОБА_1 тВ.М., останнього повідомлено, що з 01.01.2016 перераховано пенсіюна підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України, яке становить 6888,38 грн., в тому числі: оклад за посадою 2500 грн., оклад за спеціальним званням 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2250 грн., премія за січень 2016 - 138,38 грн. у розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. (а.с.13)

Аналогічно, листом від 27.04.2018 №8901/Л-3 позивача повідомлено, що на виконання постанови КМУ №103 , йому проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 визначеного відповідно до постанови КМУ №988, до складу якого увійшли: оклад за посадою 2500 грн., оклад за спеціальним званням 2000 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2250 грн., премія за січень 2016 - 138,38 грн.

Таким чином, відповідачем проведено перерахунок відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови КМУ №988.

Будь-яких доказів того, що до відповідача були подані інші довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із складовими, про які просить позивач, матеріали справи не містять.

При цьому, суд зазначає, що визначення розміру грошового забезпечення та визначення складових грошового забезпечення не належить до повноважень ОСОБА_2 фонду України та його територіальних підрозділів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.

За змістом ч.ч.1-3 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється ОСОБА_2 фондом на підставі довідок державних органів, з яких особи звільнилися.

Отже, перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому, формування таких довідок із визначенням розміру грошового забезпечення та врахування певних видів грошового забезпечення належить у даному випадку саме Ліквідаційній комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.

Таким чином, вирішенню питання про перерахунок пенсії позивачу з урахуванням всіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" передує вирішення питання з Ліквідаційною комісією щодо формування довідки про грошове забезпечення із врахуванням бажаних видів грошового забезпечення та їх розмірів.

Виключно у разі формування такої довідки з визначеним розміром, направлення вказаної довідки до органів управління ОСОБА_2 фонду, виникнуть відповідні правовідносини між позивачем та відповідачем.

З огляду на зазначене, суд зазначає про відсутнє порушене право позивача на врахування зазначених складових грошового забезпечення до переліку виплат, з яких здійснюється нарахування пенсії, а отже такі позовні вимоги є передчасними, тому підстави для їх задоволення відсутні.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виключно шляхом визнання протиправними дій Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії призначеної ОСОБА_1 з 83% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та зобов"язання провести перерахунок пенсії у розмірі з 83% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням проведених виплат, тому задовольняє його частково.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАСУ понесені позивачем судові витрати підлягают стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 КАС України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) щодо зменшення основного розміру пенсії призначеної ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 83% грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов'язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок пенсії у розмірі з 83% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 з урахуванням проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені судові витрати у вигляді 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Капинос