Рішення № 76026485, 22.08.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2018
Номер справи
805/2008/18-а
Номер документу
76026485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2018 р. Справа№805/2008/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М., при секретарі судового засідання Хороші С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (юридична адреса: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібнехта, 177а, код ЄДРПОУ 00191678)

до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (юридична адреса: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11г, код ЄДРПОУ 39440996)

про скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2017 року на суму 806 631,07 грн., -

За участі представників сторін:

від позивача – ОСОБА_1 за довіреністю

від відповідача – ОСОБА_2 за довіреністю

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офісу великих платників Державної фіскальної служби, в якій просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 13.12.2017 року на суму штрафних санкцій в розмірі 806 631,07 грн.

Ухвалою від 10 квітня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду і відкрито провадження у справі № 805/2008/18-а та призначено підготовче засідання на 25 квітня 2018 року.

Ухвалою від 30 травня 2018 року продовжено строки підготовчого провадження.

За результатами судового засідання від 25.07.2018 року суд ухвалив рішення про закриття підготовчого провадження та перехід до розгляду справи по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акту від 30.11.2017 р. № 789/28-10-46-14/00191678 про результати камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних КП «Компанія «Вода Донбасу» код ЄДРПОУ 00191678 виписаних у березні 2016 року, січні-жовтні 2017 року.

Позивач зазначив, що відповідачем не взято до уваги, що юридичною (поштовою) адресою КП «Компанія «Вода Донбасу» з 04.12.2014 р. є місто Маріуполь, але фактичним місцезнаходження апарату управління підприємства залишається м. Донецьк. В цьому контексті позивач посилається на розпорядження КМУ від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», до яких серед інших включено й м. Маріуполь.

Отже, обставини, за яких у позивача виникла неспроможність своєчасно проводити реєстрацію податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних є обставинами непереборної сили (форс-мажорні обставини), що відповідає приписам ст. 14-1 Закону України «Про Торгово-промислові палати в Україні», зі змінами, внесеними Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», а саме: Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.03.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», прийняття вказаного указу Президента України зумовило проведення антитерористичної оперції на сході України. У зв'язку із настанням обставин, що у світлі вищезазначених нормативно-правових актів є форс-мажорними, позивачем були отримані сертифікати ТПП України від 25.11.2014 року №1735, №1736 про настання обставин непереборної сили та Висновок Донецької торгово-промислової палати Донецької області від 03.07.2014 №2005/12.12-03, якими засвідчено факт настання обставин непереборної сили, що тривають та дату їх закінчення встановити неможливо. Таким чином, на думку позивача, вказані сертифікати ТПП є документами, що засвідчує настання обставин непереборної сили при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14.04.2014 року з боку податкових органів, що надає можливість платнику податків ініціювати процедуру продовження граничних строків подання податкової звітності, як передбачено Податковим кодексом України, у розумінні якого, податкову накладну слід відносити до категорії податкової звітності.

КП «Компанія «Вода Донбасу» не має законних підстав для реєстрації податкових накладних, доки не погашено заборгованість із заробітної плати, оскільки заборгованість із заробітної плати станом на 01.03.2017 року становить 598 302,20 тис. грн., а погашення останньої є першочерговим завданням позивача.

Позивач звертає увагу на особливості здійснюваної ним господарської діяльності та формування при цьому податкового кредиту з податку на додану вартість, а також той факт, що суми податку на додану вартість не підтверджені податковими накладними та не включені до складу податкового кредиту, покупцеві не відшкодовуються, але при списанні заборгованості включаються до складу бухгалтерських витрат, що в свою чергу свідчить про зарахування такої суми податку в рахунок зменшення об'єкта оподаткування податком на прибуток. Просив позов задовольнити (арк. справи 4-6).

23.04.2018 р. відповідач надав суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначає, що відповідальність платника податків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних визначена п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового Кодексу України. Нормативно-правовими актами України не передбачено звільнення платника податків від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, у тому числі за наявності у такого платника заборгованості із виплати заробітної плати та наявності на електронному рахунку податку на додану вартість від'ємного значення ліміту. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити (арк. справи 36-38).

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач – Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 00191678), місцезнаходження: 87547, Донецька область, м.Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, 177 А(арк. справи 23-25).

Відповідач, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин, у т.ч. щодо проведення камеральних перевірок щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та накладання штрафних санкцій у разі порушення відповідних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на підставі пп.19-1.1.2. п. 19-1. ст. 19, пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п.75.1. ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних виписаних у березні 2016 року, січні-жовтні 2017 року у Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами перевірки складено акт від 30.11.2017 р. № 789/28-10-46-14/00191678 «Про результати камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних «Компанія «Вода Донбасу» код ЄДРПОУ 00191678 виписаних у березні 2016 року, січні-жовтні 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Відповідно висновку вказаного акта перевірки встановлено порушення вимог пункту 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України , в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- до 15 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 291 572,49 грн;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 851 404,86 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 3 879 961,53 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму податку на додану вартість 3 434 419,63 грн.

Рішенням ДФС України від від 01.03.2018р. № 7495/6/99-99-11-03-01-25 скарги позивача від 22.12.2017р., 26.12.2017р. було залишено без розгляду (арк. справи 10).

На підставі висновків вказаного акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.12.2017 року № НОМЕР_1, яким визначено за порушення п. 201.10 ст. 201) та згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового Кодексу України на загальну суму штрафу у розмірі 806 631,07 грн. (арк. справи 7-9).

Матеріали справи містять висновок Донецької Торгово-промислової палати від 03.07.2014 року №2005/12.12-03 за змістом якого встановлено наявність форс-мажорних обставин з 10.06.2014р., з якими пов'язано невиконання КП «Компанія «Вода Донбаса» договірних зобов'язань щодо надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення (арк. справи 14-16).

Сертифікатом (висновок) №5268 від 25.11.2014 року засвідчено настання обставин непереборної сили, виданий Торгово-промисловою палатою України, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подачі податкових декларацій. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (арк. справи 13).

Сертифікатом (висновок) №5270 від 25.11.2014 року засвідчено настання обставин непереборної сили, виданий Торгово-промисловою палатою України, яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 КП «Компанія «Вода Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються оправлення та сплати податків та обов’язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (арк. справи 12).

Повідомленням від 17.02.2015 року № 17/199 та від 08.09.2016р. № 17/1172 на адресу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку МГУ ДФС, КП «Компанія «Вода Донбасу» повідомляла про отримання Сертифікатів про настання обставин непереборної сили від 25.11.2014 року № 5268/05-4 та № 5270/05-4, у зв'язку із проведенням антитерористичної операції на території Донецької області, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, а також продовження граничного строку подачі податкових декларацій (арк. справи 17-18).

У судовому засіданні 30.05.2018 року позивачем було надано письмові пояснення, в яких зазначено, що на протязі останніх років у КП «Компанії «Вода Донбасу» були арештовані кошти на рахунках, що підтверджується постановами про арешт коштів боржника: постанова «Про арешт коштів боржника» від 09.07.2017 р. ПВ №2 5181947, : постанова «Про арешт майна боржника та оголошення заборони його відчуження» від 09.07.2012 р. ВП № 25181947, постанова «Про арешт коштів боржника» від 04.10.2016 р. ЗВП № 41211546, постанова «Про арешт коштів боржника» від 15.06.2017 р. ЗВП № 41211546, постанова «Про арешт коштів боржника» від 18.05.2017 р. ЗВП № 41211546, постанова «Про арешт коштів боржника» від 26.07.2016 р. ЗВП № 41211546.

Крім того, позивач зазначив, що з початку бойових дій у Донецькій області у КП «Компанія «Вода Донбасу» утворилася суттєва заборгованість з заробітної плати, тому своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівника мне можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та іх черговості, оскільки є першочерговими. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці (арк. справи 77,81-95).

Також, відсутність вини щодо реєстрації податкових накладних позивачем обгруновано, що 27.06.2017 р. комп'ютерний сервер КП «Компанія «Вода Донбасу» був уражений вірусом «Petya» внаслідок кібератаки невідомими особами. Всі комп'ютери підприємства припинили свою роботу, що унеможливило здійснення підприємством діяльності, пов'язаної з роботою комп'ютерів. Більша частина інформації була знищена, про що КП «Компанія «Вода Донбасу» повідомило листами Управління Служби безпеки України, Голову Донецької обласної держадміністрації ОСОБА_3, Головне управління Націонадбної поліції в Донецькій області (арк. справи 78-80).

Як встановлено судом, спірним питанням даної справи є правомірність нарахування Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби КП Компанія Вода Донбасу штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Податковим кодексом України, Законом України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (далі - Закон № 1669-VІІ).

Суд зазначає, що згідно пп. 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19 Податкового кодексу України контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

У відповідності до підпункту 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючим органам надано право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Так, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Зміст цієї норми передбачає обовязок реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк визначений Податковим кодексом України.

Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем не заперечується, що в свою чергу, свідчить про те, що позивачем допущено порушення вимог законодавства щодо строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений Податковим кодексом України строк.

Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів (п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України).

Враховуючи, що під час проведення камеральної перевірки КП Компанія Вода Донбасу встановлено, що податкові накладні за період березень 2016 року та з січня по жовтень 2017 року зареєстровані з порушенням вимог п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, відповідачем винесено вищезазначене податкове повідомлення-рішення, якими до позивача застосовано штрафні санкції.

Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем не заперечується, також зазначено про не подання податкових декларацій, що в свою чергу, свідчить про те, що позивачем допущено порушення вимог законодавства щодо строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений Податковим кодексом України строк.

Адже, застосування до спірних правовідносин положень Закону № 1669-VII, який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, суд зазначає наступне.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року. На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався.

На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція до якого включено, зокрема, м.Маріуполь.

Статтею 10 Закону № 1669-VII передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» наведеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Судом встановлено, що позивач має сертифікати (висновок) Торгово-промислової палати України від 25 листопада 2014 року, а саме: - № 5268/05-4, яким позивачеві відповідно до пунктів 102.6 102.7 статті 102 ПК України засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подачі податкових декларацій. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити неможливо; - №5270/05-4, яким позивачеві відповідно до пунктів 100.4 100.5 статті 100 ПК України засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

За змістом пункту 102.6 статті 102 Податкового кодексу України, граничні строки для подання податкової декларації, заяв про перегляд рішень контролюючих органів, заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, підлягають продовженню керівником (його заступником або уповноваженою особою) за письмовим запитом платника податків, якщо такий платник податків протягом зазначених строків, зокрема мав обмежену свободу пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально.

Штрафні санкції, визначені цим Кодексом, не застосовуються протягом строків продовження граничних строків подання податкової декларації згідно з цим пунктом.

Відповідно до підпункту 102.7.2 пункту 102.7. статті 102 Податкового кодексу України, дія пункту 102.6 цієї статті поширюється на посадових осіб юридичної особи у разі, якщо протягом зазначених граничних строків така юридична особа не мала інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства України нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову звітність.

Суд зауважує, що Порядком застосування норм п.102.6-102.7 ст.102 від 24.12.2010 №1044 (зареєстрований в МЮУ 20.01.2011 №84/18822, чинний на момент виникнення спірних правовідносин ) передбачено продовження граничних строків для подання податкової декларації та зазначено: ч. 5 - відсутність можливостей у платника податків подати у граничний строк податкові декларації, заяви про перегляд рішень органів державної податкової служби, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань може бути пов'язана з:

обмеженою свободою пересування у зв'язку з ув'язненням чи полоном на території інших держав або внаслідок інших обставин непереборної сили, підтверджених документально. У цьому разі документальним підтвердженням є:

підтвердження уповноважених органів іншої держави, легалізованих консульськими установами України, на запит органу державної податкової служби;

письмова відповідь Міністерства оборони України на запит органу державної податкової служби;

підтвердження Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили на території України;

довідки Міністерства надзвичайних ситуацій України, Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Державної інспекції техногенної безпеки України або їх територіальних підрозділів на запит органу державної податкової служби;

рішення Президента України про оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації, затверджене Верховною Радою України, або рішення Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими від обставин непереборної сили;

рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад - у випадках, встановлених Кодексом;

висновки, рішення, повідомлення інших органів, уповноважених згідно із законодавством засвідчувати обставини непереборної сили.

Обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини) - непереборна за даних умов сила (стихійне лихо, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), яка є обставиною, що звільняє фізичну особу або посадових осіб юридичної особи від відповідальності за невиконання обов'язків, передбачених податковим законодавством.

За положеннями пункту 201.1. статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Тобто, податкова накладна є підставою для можливого отримання податкового кредиту у покупця та податкового обов'язку у продавця. Її відсутність не дає права включення до податкового кредиту будь-яких витрат щодо сплати податку.

Суд зауважує, що податкова накладна є звітним податковим документом, що підтверджує виникнення податкового обов'язку платника податків у зв'язку з продажем товарів (робіт, послуг) і одночасно підтверджує право на податковий кредит у покупця - платника податків у зв'язку з придбанням таких товарів (робіт, послуг).

Реєстрація податкових накладних є однією із складових звітності платника податків перед податковим органом.

За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача про те, що дія обставин непереборної сили, засвідчена даними сертифікатами, розповсюджується також на виконання обов'язків позивача щодо реєстрації податкових накладних, як документів податкової звітності.

Наведена правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 08 травня 2018р. у справі №805/808/17-а.

Суд не погоджується з позицією позивача, що наявність у підприємства суттєвої заборгованості з заробітної плати унеможливлює черговість сплати інших платежів, адже законодавець не ставить в залежність нарахування та сплату заробітної плати з реєстрацією податкової звітності.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 13.12.2017 року податковий орган діяв всупереч вимог закону та безпідставно застосував штрафні санкціїї на суму 806 631,07 грн.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд присуджує на користь КП «Компанія «Вода Донбасу», понесені позивачем витрати по сплаті судового збору у розмірі 12 009, грн (дванадцять тисяч дев’ять грн.) 47 коп.за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 287, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2017 року на суму 806 631,07 грн. – задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за платежем “податок на додану вартість” від 13.12.2017 року № НОМЕР_1 на суму 806 631,07 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (юридична адреса: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11г, код ЄДРПОУ 39440996) на користь Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (юридична адреса: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібнехта, 177а, код ЄДРПОУ 00191678) судовий збір у розмірі 12 009 (дванадцять тисяч дев’ять) гривень 47 копійок.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 22 серпня 2018 року. Повний текст рішення складено та підписано 23 серпня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Толстолуцька М.М.