Рішення № 76026206, 23.08.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2018
Номер справи
0240/2261/18-а
Номер документу
76026206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 серпня 2018 р. Справа № 0240/2261/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мультян М.Б.,

за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

представників сторін:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: ОСОБА_2

розглянувши в порядку особливого позовного провадження адміністративну справу

за позовом: Вінницького обласного військового комісаріату

до: Центрального відділу Державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області

про: скасування вимоги

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Вінницький обласний військовий комісаріат до Центрального відділу Державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про скасування вимоги.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 21 червня 2018 року старшим державним виконавцем винесено вимогу № 50919/15.26-25/25, якою останній вимагає у 3-денний термін з дня отримання даної вимоги зарахувати на рахунок Центрального відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області суму коштів в погашення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження та одночасно подати до відділу платіжні документи в підтвердження сплати зазначених коштів. У разі невиконання законних вимог виконавця до винних осіб буде застосовано заходи відповідальністю, передбачені законодавством за невиконання законних вимог виконавця посадовими особами юридичних осіб. При цьому позивач не погоджується із вимогою державного виконавця та просить її скасувати.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 21 серпня 2018 року.

21 серпня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов у яком, зокрема, зазначено, що 21 червня 2018 року з метою неупередженого, своєчасного і в повному обсязі виконання рішення та керуючись частиною 3 статті 27 та частиною 4 статті 42 Закону України "Про виконавче провадження", а також постановою про відкриття виконавчого провадження № 54235443 від 05.07.2017 року боржнику надіслано вимогу виконавця у 3-денний термін з дня отримання даної вимоги зарахувати на рахунок Центрального відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області суму коштів в погашення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження за вказаними реквізитами, а також з вимогою надати до відділу платіжні документи в підтвердження сплати зазначених коштів. 17 липня 2018 року у зв’язку з відсутністю коштів на депозитному рахунку відділу на адресу Головного управління державної казначейської служби України у Вінницькій області подано заяву про виконання постанови про стягнення виконавчого збору та заяви про виконання постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження. 26 липня 2017 року виконавцем подано розпорядження про перерахунок коштів, що надійшли на депозитний рахунок відділу в погашення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження. 26.07.2018 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження керуючись вимогами п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" на підставі того, що 19.06.2018 року Вінницьким обласним військовим комісаріатом на адресу Центрального відділу ДВС м. Вінниця подано висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", адресованого також Департаменту фінансів Міністерства оборони України та ОСОБА_3 за додатками на 11 аркушах першому адресату та на 1 аркушу тільки другому адресату. Виконавчий збір та витрати виконавчого провадження стягнуто виконавцем згідно виписки УДКСУ у м. Вінниці про зарахування коштів від 24.07.2018 року.

22 серпня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог.

Зокрема, як випливає із зазначеної заяви позивачем збільшено позовні вимоги.

Разом з тим, судом у судовому засіданні постановлено ухвалу із занесенням до журналу судового засідання про повернення заяви заявнику у зв'язку із ненаданням доказів направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи та не сплачено судовий збір за збільшення позовних вимог, окрім того судом встановлено, що дана заява подана з порушенням вимог ст.47 КАС України.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.

05 липня 2017 року старшим державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_2 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 54235443 з виконання виконавчого листа № 133/1646/16-а виданого 24 квітня 2017 року Козятинським міськрайонним судом Вінницької області про "зобов’язати Вінницький обласний військовий комісаріат подати до Міністерства оборони України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 згідно Постанови Кабінету міністрів України від 25.12.2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві". Пунктом 2 зазначеної постанови зазначено, боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

26 липня 2017 року державним виконавцем на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 54235443 у зв’язку з фактичним повним виконанням рішення на підставі документів, поданих представником боржника до відділу про самостійне виконання рішення суду.

21 серпня 2017 року винесено постанову про відновлення виконавчого провадження № 54235443 у зв’язку зі скасуванням постанови про закінчення виконавчого провадження № 54235443 від 26 липня 2017 року постановою начальника Центрального відділу ДВС м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_4 від 17 серпня 2017 року за результатом перевірки виконавчого провадження, розгляду та задоволення скарги ОСОБА_3

15 грудня 2017 року Департаментом фінансів Міністерства оборони України надано відповідь на три вимоги державного виконавця, а саме зазначено, що Вінницьким обласним військовим комісаріатом за вих. № 12/1316 від 18 квітня 2017 року надійшов висновок з доданими документами щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

28 грудня 2017 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження". Згідно ч. 9 ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір не стягнуто у зв’язку з закінченням виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 цього Закону, оскільки рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

01 березня 2018 року постановою начальника Центрального відділу ДВС м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_5 за результатами перевірки виконавчого провадження № 54235443 в задоволенні скарги ОСОБА_3 відмовлено та дії старшого державного виконавця Покиньчереди Н.Г. визнано такими, що вчинені у відповідності до вимог Закону України "Про виконавче провадження".

10 квітня 2018 року Козятинським міськрайонним судом Вінницької області скасовано постанову старшого державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби міста Вінниця ОСОБА_2 від 28 грудня 2017 року про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №133/1646/16-а.

29 травня 2018 року на виконання вимог ст. 41 Закону України "Про виконавче провадження" та вимог рішення суду від 10 квітня 2018 року винесено постанову про відновлення виконавчого провадження.

29 травня 2018 року Вінницьким обласним військовим комісаріатом на адресу Центрального відділу ДВС м. Вінниця подано висновок щодо можливості виплати одноразову грошову допомогу ОСОБА_3 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

21 червня 2018 року старшим державним виконавцем винесено вимогу № 50919/15.26-25/25, якою останній вимагає у 3-денний термін з дня отримання даної вимоги зарахувати на рахунок Центрального відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області суму коштів в погашення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження та одночасно подати до відділу платіжні документи в підтвердження сплати зазначених коштів. У разі невиконання законних вимог виконавця до винних осіб буде застосовано заходи відповідальністю, передбачені законодавством за невиконання законних вимог виконавця посадовими особами юридичних осіб.

17 липня 2018 року у зв’язку з відсутністю коштів на депозитному рахунку Центрального відділу Державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на адресу Головного управління державної казначейської служби України у Вінницькій області подано заяву про виконання постанови про стягнення виконавчого збору та заяви про виконання постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження.

26 липня 2018 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження керуючись вимогами п.9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" на підставі того, що 19 червня 2018 року Вінницьким обласним військовим комісаріатом на адресу Центрального відділу ДВС м. Вінниця подано висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує наступне.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII (далі-Закон № 1404-VIII).

Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках, підлягають примусовому виконанню відповідно до цього Закону.

Згідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

При цьому виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. (п.1 ч.2 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження").

У відповідності до ч. 1ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону.

Частиною 5. ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї за відомо неправдивих відомостей.

Частиною 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України "Про виконавче провадження" під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Як випливає із матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні 21 червня 2018 року старшим державним виконавцем винесено вимогу № 50919/15.26-25/25, якою останній вимагає у 3-денний термін з дня отримання даної вимоги зарахувати на рахунок Центрального відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області суму коштів в погашення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження та одночасно подати до відділу платіжні документи в підтвердження сплати зазначених коштів. У разі невиконання законних вимог виконавця до винних осіб буде застосовано заходи відповідальністю, передбачені законодавством за невиконання законних вимог виконавця посадовими особами юридичних осіб.

У судовому засіданні представником позивача зазначено, що вимога виконавця підлягає скасуванню, оскільки, виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

При цьому суд звертає увагу представника позивача на те, що 05 липня 2017 року старшим державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_2 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 54235443 з виконання виконавчого листа № 133/1646/16-а виданого 24 квітня 2017 року Козятинським міськрайонним судом Вінницької області.

26 липня 2018 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження керуючись вимогами п.9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження".

Тобто, рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області з виконання виконавчого листа № 133/1646/16-а виданого 24 квітня 2017 року перебувало на виконанні з 05 липня 2017 року до 26 липня 2018 року у зв'язку з чим виконавцем правомірно винесено вимогу № 50919/15.26-25/25.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Частиною 4 ст. 44 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу чи закінчення виконавчого провадження у разі необхідності примусового стягнення з боржника витрат виконавчого провадження виконавцем виноситься постанова про їх стягнення.

Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов’язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч. 4 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження").

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень, надані на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для відшкодування судових витрат у справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. ст. 255, 272 КАС України.

Відповідно до ст. 287 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.

Вінницький обласний військовий комісаріат (місцезнаходження: 21016, м. Вінниця, вул. Д. Галицького, 31, код ЄДРПОУ 08362793);

Центральний відділ Державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 15 а, код ЄДРПОУ 40143408).

Повний текст рішення складено 23.08.2018 року

Суддя Мультян Марина Бондівна