
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
У Х В А Л А
20 серпня 2018 року Справа № 913/355/18
Провадження №12б/913/355/18
За заявою Лисичанського комунального підприємства “Паспортна служба” м. Лисичанськ Луганської області
про банкрутство
Суддя Зюбанова Н.М.
Секретар судового засідання – Гулевич В.В.
В присутності представника боржника ОСОБА_1, по довіреності № 6 від 02.08.2018;
У відповідності до розпорядження керівника апарату від 13.08.2018 № 175-р про призначення повторного автоматизованого розподілу справ у зв‘язку із відпусткою судді Палей О.С. та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 913/355/18 передано на розгляд судді Зюбановій Н.М.
Обставини справи: банкрутство за процедурою, встановленою ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” .
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника боржника, суд дійшов до наступного.
Так, Лисичанське комунальне підприємство “Паспортна служба” звернулося до Господарського суду Луганської області з заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі – Закон про банкрутство).
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 25.07.2018 прийнято заяву Лисичанського комунального підприємства “Паспортна служба” до розгляду та підготовче засідання призначено на 06.08.2018.
У судове засідання арбітражний керуючий ОСОБА_2 не прибув, заяву на участь у даній справі не подав.
Частиною 2 ст. 12 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що підготовче засідання суду проводиться не пізніше чотирнадцятого дня з дня винесення ухвали про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство, а за наявності поважних причин (здійснення сплати грошових зобов’язань кредиторам тощо) - не пізніше тридцятого дня.
Згідно зі статтею 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів віднесено розгляд справ про банкрутство та справ у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Приписами частин 1, 2 ст. 95 цього Закону, яка регулює особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником, встановлено, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Як свідчать матеріали справи та зміст позову, боржник – Лисичанське комунальне підприємство "Паспортна служба" посилається на те, що 24.01.2013 Лисичанською міською радою було прийняте рішення "Про припинення юридичної особи" № 42/743, шляхом ліквідації та призначено ліквідаційну комісію.
На підставі вказаного рішення та ч. 2 ст. 5 ЦК України державним реєстратором було розміщено оголошення щодо припинення юридичної особи ЛКП "Паспортна служба" в "Бюлетені державної реєстрації" № 240(5) від 21.02.2013, що підтверджено документально.
За даними боржника протягом строку, встановленого для звернення кредиторів, було виявлено кредиторську заборгованість на суму 169,1 тис. грн.., дебіторська заборгованість складає 24,0 тис. грн..
За даними одержаних ліквідаційною комісією довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об‘єктів нерухомого майна відомості щодо боржника відсутні.
Як стверджує боржник, за результатами проведеної інвентаризації та аналізу кредиторської та дебіторської заборгованості на підприємстві, останнє не має грошових коштів на банківських рахунках та в касі, основних засобів не виявлено. Таким чином, активів підприємства недостатньо для задоволення вимог всіх кредиторів.
Звітом за результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності неплатоспроможного підприємства Лисичанського комунального підприємства "Паспортна служба" підтверджується незадовільний фінансовий стан підприємства, оскільки всі економічні показники та коефіцієнти, що характеризують ліквідність та фінансову стійкість підприємства, нижче нормативних значень, мають від‘ємне значення, що вказує на залежність підприємства від позикових коштів.
З посиланням на вказані обставини та докази, що їх підтверджують, боржник просить суд визнати його банкрутом та ввести судову процедуру ліквідації.
Так, спрощена процедура банкрутства, що передбачена статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
У зв'язку з цим необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону про банкрутство після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню тощо. Про час та місце судового засідання, у якому має розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та членів комітету кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Разом з тим, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу є судовим актом, який не тільки встановлює обставини відсутності майна боржника для задоволення вимог кредиторів, дає оцінку повноті дій ліквідатора в ході ліквідаційної процедури, але також підсумовує хід процедури банкрутства та припиняє провадження у справі про банкрутство.
Загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання за власним рішенням визначений нормами Цивільного та Господарського Кодексу України.
Як свідчать матеріали справи, боржником не виконано ухвалу суду від 06.08.2018, оскільки не надано витребуваної інформації та відомостей про проведення процедури ліквідації та про роботу ліквідаційної комісії, відповідно до норм Цивільного кодексу України, зокрема не надано проміжного ліквідаційного балансу, складеного відповідно до п. 8 ст. 111 ЦК України та затвердженого органом, що прийняв рішення про ліквідацію боржника – відсутнє відповідне рішення Лисичанської міської ради Луганської області.
Такі передумови полягають у наступному: прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою. Проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника. Аналіз пасивів боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами ч.ч. 2, 5 ст. 105 ЦК України. Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 Закону про банкрутство. Повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства - ч. 7 ст. 111 ЦК України.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із наданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство та складає предмет спору у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм зазначеної статті.
Необхідною та обов'язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство в порядку норм ст. 95 Закону про банкрутство та визнання боржника банкрутом відповідної до цієї статті є надання та наявність доказів на підтвердження всіх передумов для порушення провадження в порядку означеної статті саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.
Відповідно до частини 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно з частиною 1 статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Відповідно до частин 3, 4 статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк пред‘явлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Ознаками неоплатності боржника та підставою для ініціювання процедури банкрутства боржника, що ліквідується власником, згідно зі статтею 95 Закону про банкрутство, є неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства. При цьому приписи Закону щодо безспірності грошових вимог та строку їх невиконання (які визначають ознаки неплатоспроможності боржника) на такі правовідносини не поширюються.
Згідно з наведеною нормою закону ініціювання боржником порушення справи про банкрутство свідчить про відсутність між боржником та його кредиторами спору про наявність і неоплатність боргу, оскільки сам боржник визнає ці обставини.
Отже, системний аналіз зазначених правових норм дає підстави зробити висновок, що юридична особа у своїй заяві до господарського суду про порушення відносно неї провадження у справі про банкрутство повинна навести обставини неспроможності боржника виконати підтверджені у встановленому порядку документами грошові вимоги кредитора (кредиторів), пов'язані із здійсненням ним підприємницької діяльності, а також - обставини щодо того, що задоволення вимог одного кредитора або кількох кредиторів приведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами, і довести ці обставини належними документами.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (ч. 8 ст. 111 ЦК України).
Частиною 11 статті 111 ЦК України встановлено, що після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.
Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника, відповідно до пункту 3 статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Також до заяви боржника про порушення справи про його банкрутство від 16.07.2018 № 5 не додано інформацію про перелік кредиторів, суми заборгованості, документи у підтвердження останньої (договори, рішення суду, претензії, виконавчі листи, накази тощо); відомості про наявне майно та про достатність цього майна для покриття судових витрат, у т.ч. оплати грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого; відомості про зміну складу ліквідаційної комісії (копії наказів), відомості про проведену ліквідаційною комісією роботу з часу її призначення у 2013 році та до звернення до суду, у т.ч. про проведену інвентаризацію активів, наказ про призначення інвентаризаційної комісії, затвердження результатів її роботи – Акту інвентаризації, складеного у відповідності до Положення про інвентаризацію активів та зобов‘язань, затв. наказом Мінфіну України від 02.09.2014 № 879.
Наданий боржником проміжний ліквідаційний баланс, затверджений наказом Управління власності Лисичанської міської ради від 05.04.2013 № 57 не відповідає приписам п. 8 ст. 111 ЦК України, а тому не приймається судом як належний доказ.
Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону про банкрутство суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо: заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство; вимоги кредиторів є повністю забезпеченими майном боржника; вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду; відсутня хоча б одна з підстав, передбачених ч. 3 ст. 10 даного Закону; за наявності підстав, передбачених ст.15 Закону.
Враховуючи відсутність проміжного ліквідаційного балансу, доказів належного проведення інвентаризації всіх активів та зобов'язань боржника, суд вважає, що останнім вчинені не всі дії, визначені нормами чинного законодавства, необхідні для порушення провадження у справі про банкрутство.
Відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає зверненню до суду вдруге із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом, зокрема за нормами ст. 95.
Відповідно до п. 3 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” сплачений у справі судовий збір в розмірі 17620 грн. 00 коп. за подання заяви про порушення справи про його банкрутство повертається платнику, про що суд виносить відповідну ухвалу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
у х в а л и в:
1. У порушенні провадження про банкрутство Лисичанського комунального підприємства “Паспортна служба”, м.Лисичанськ Луганської області, ідент. код 23258267 за процедурою, встановленою ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, відмовити.
2. Повернути боржнику з матеріалів справи оригінал Звіту за результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності неплатоспроможного підприємства Лисичанського комунального підприємства "Паспортна служба" (на 15 арк.).
3. Відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає зверненню до суду вдруге із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених Законом про банкрутство.
4. Дану ухвалу надіслати: боржнику – ЛКП “Паспортна служба” (93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул. Штейгерська, б.31) реком. з повідом. – судова повістка;
- засновнику – Лисичанській міській раді (вул.імені ОСОБА_3, б.7, м.Лисичанськ Луганської області, 93100) реком. з повідом. – судова повістка;
- ДПІ у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганської області (93113, Луганська область, м.Лисичанськ, вулиця ім.В.Сосюри, б.347) реком. з повідом. – судова повістка;
- Лисичанському міському відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області (93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул.ім.В.Сосюри, б.275) реком. з повідом. – судова повістка;
- відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Луганській області (93400, м.Сєверодонецьк, вул. Єгорова, 22) реком. з повідом. – судова повістка.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення 20.08.2018 у відповідності до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку, передбаченому ст. 256 ГПК України, у десятиденний строк.
Суддя Н.М.Зюбанова