
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2018 року м. Чернівці
справа № 727/5351/17
Апеляційний суд Чернівецької області у складі колегії суддів палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Перепелюк І. Б.
суддів : Кулянди М.І., Яремка В.В.
секретар Герман Я.І.
позивач - Чернівецька міська рада
відповідачі- ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м.Чернівців від 24 квітня 2018 року в справі за позовом Чернівецької міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_2 про звільнення земельної ділянки, (головуючий в 1-й інстанції Чебан В.М.)
встановив :
Чернівецька міська рада звернулася в суд з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_2 про звільнення земельної ділянки.
Позовні вимоги обгрунтовувала слідуючими обставинами.
Розпорядженням міського голови №12-р від 10.01.2017р. створено комісію для вивчення питання про встановлення дитячого майданчика на АДРЕСА_1.
За результатами розгляду вказаного питання доручено інспекції з благоустрою при виконавчому комітеті провести перевірку щодо дотримання власниками будинковолодіння АДРЕСА_2 виконання правил благоустрою м.Чернівців в частині користування та утримання прилеглої території та вжити відповідні заходи.
ОСББ «Червоноармійська,104» запропоновано розробити ескізний проект на тимчасовий благоустрій земельної ділянки між будинками АДРЕСА_2 на
Провадження 22-ц/794/669/18 Категорія 47
АДРЕСА_10 та подати його на погодження до департаментів містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради та житлово-комунального господарства міської ради та згідно погодженого проекту провести благоустрій території до моменту подальшого використання даної території міською радою.
Позивач зазначав, що згідно листа Інспекції з благоустрою при виконавчому комітеті міської ради при огляді земельної ділянки між будинковолодіннями АДРЕСА_3 самовільно зайнята ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і використовується ними для утримання вантажних автомобілів та складування дров, що є порушенням п.5 та п. 15.2. Тимчасових правил благоустрою м.Чернівців. Оскільки самовільно зайнята земельна ділянка належить до земель запасу міста, відповідачам запропоновано її звільнити.
При цьому, з отриманої відповіді від 10.03.2017р. вбачається, що відповідачі відмовляються від добровільного звільнення земельної ділянки, яка межує з їх будинковолодінням АДРЕСА_4
Відповідно до листа департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради, земельна ділянка між будинковолодіннями АДРЕСА_5 належить до комунальної власності територіальної громади і відноситься до земель запасу.
Позивач зауважує на тому, що відповідачами порушено вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та тимчасові правила благоустрою.
Позивач просив зобов'язати відповідачів звільнити земельну ділянку орієнтовною площею 0,02 га, яка знаходиться між будинковолодіннями АДРЕСА_5 в м.Чернівцях шляхом демонтажу металевих воріт, переміщенням (евакуацією) вантажних транспортних засобів та складанням дров із зазначеної земельної ділянки; стягнути з відповідачів на їх користь судові витрати.
Рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівців від 24 квітня 2018 року позов Чернівецької міської ради задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_3, ОСОБА_2 подали апеляційну скаргу, просять рішення скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вважають оскаржуване рішення незаконним та необґрунтованим, посилаються на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне встановлення обставин, які мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Апелянти вказують, що акт обстеження земельної ділянки, на який посилається суд першої інстанції в своєму рішенні, не містить графічних матеріалів, обмірів спірної та суміжних земельних ділянок, а також вихідних даних, на підставі яких було зроблено висновок про самовільне зайняття ними даної земельної ділянки. Також апелянти зазначають, що суд не з'ясував, на якій саме земельній ділянці встановлено ворота, що обмежують доступ до земельної ділянки позивача та не встановив, кому належать транспортні засоби, які знаходяться на спірній ділянці.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, рішення -залишити без змін з наступних підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем належним чином доведено, що встановлення відповідачами на спірній земельній ділянці металевих воріт, знаходження там вантажних транспортних засобів та дров порушує права та інтереси територіальної громади м.Чернівців, як власника вказаної земельної ділянки.
Колегія суддів вважає, що такі висновки суду першої інстанції зроблені на підставі повного та об'єктивного дослідження наданих сторонами доказів та в повній мірі відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 125 ЗК, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У відповідності до ст.ст. 395, 396 ЦК, речовими правами на чуже майно є: 1) право володіння; 2) право користування (сервітут); 3) право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); 4) право забудови земельної ділянки (суперфіцій). Законом можуть бути встановлені інші речові права на чуже майно. Особа, яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 цього Кодексу. Відповідно до ч. 1 ст. 211 ЗК, самовільне зайняття земельних ділянок віднесено до порушень земельного законодавства, за яке громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
В Законі України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" зазначено, що самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність, або надання у користування (оренду), або за відсутності вчиненого правочину, щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Самовільне зайняття земельної ділянки означає фактичне використання земельних ділянок без відповідних правових підстав. При цьому таке використання за своїм характером виключає можливість нормального користування земельною ділянкою з боку інших осіб.
Згідно зі ст.212 ЗК, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.152 ЗК, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Судом апеляційної інстанції встановлені та підтверджуються матеріалами справи наступні обставини.
Відповідно до листа Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин, земельна ділянка між будинковолодіннями №102 та №104 по АДРЕСА_10 належить до комунальної власності територіальної громади і відноситься до земель запасу.
З акту обстеження земельної ділянки, яка розташована між земельними ділянками АДРЕСА_8, м.Чернівців від 12.05.2017р., складеного за участю заступника начальника відділу правового забезпечення питань земельних відносин Чернівецької міської ради Баланецького О.Д., заступника начальника відділу землеустрою управління земельних ресурсів департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради Білак Ю.М., провідного фахівця інспекції з благоустрою при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради Гаврилюк Д.Г., вбачається, що дана земельна ділянка орієнтовною площею 0,02 га належить до комунальної власності територіальної громади м.Чернівців. Доступ до земельної ділянки обмежений шляхом встановлення воріт. На земельній ділянці розміщені два вантажні автомобілі та складовані дрова. Вищевказані обставини також підтверджується фотофіксацією вказаної земельної ділянки.
Відповідно до розпорядження Чернівецького міського голови №12-р від 10.01.2017р. міським головою створено комісію для вивчення питання щодо можливості встановлення дитячого майданчика на АДРЕСА_10 між будинками № 102 та № 104.
На виконання вказаного розпорядження Чернівецького міського голови комісією з вивчення питання щодо можливості встановлення дитячого майданчика Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради, комісією рекомендовано доручити інспекції з благоустрою при виконавчому комітеті міської ради провести перевірку щодо дотримання власниками будинковолодіння АДРЕСА_2 виконання правил благоустрою в частині користування та утримання прилеглої території та вжити відповідні дії згідно компетенції; ОСББ Червоноармійська № 104 розробити ескізний проект на тимчасовий благоустрій земельної ділянки між будинковолодіннями АДРЕСА_5 та подати на погодження до департаментів містобудівного комплексу та земельних відносин та житлово-комунального господарства міської ради та згідно розробленого проекту провести благоустрій території до моменту подальшого використання даної території міською радою.
Рішенням 46 сесії VII скликання Чернівецької міської ради №1072 від 27.12.2017р. доповнено перелік дитячих майданчиків у АДРЕСА_6
Згідно листа Інспекції з питань благоустрою при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради №124 від 21.01.2017р. під час виконання протокольного доручення Чернівецького міського голови інспекцією виявлено, що земельна ділянка між будинками № 102 і №104 на АДРЕСА_10 належить міській раді, яка самовільно зайнята громадянином ОСОБА_2 і використовується для утримання вантажного автомобіля та складування дров, та запропоновано останньому в термін до 10.03.2017р. звільнити вищевказану земельну ділянку для приведення її в належний стан, що останнім виконано не було.
Також встановлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,0767га з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку та господарських будівель, що розташована за адресою: АДРЕСА_7, що підтверджується копією державного акта про право власності на земельну ділянку від 16.10.2006р.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме клопотань ОСОБА_2 від 03.12.2007р., 13.03.2008р., 12.09.2017р., 25.09.2017р. ОСОБА_8 та ОСОБА_2 неодноразово звертались до Чернівецької міської ради з приводу виділення їм земельної ділянки між будинками АДРЕСА_8 для будівництва готельного комплексу.
Однак згідно листа Черівецької міської ради № -3126-01/10 від 20.10.2017р. вбачається, що вирішення питання підготовки до продажу на аукціоні спірної земельної ділянки, на яку претендують відповідачі, не є можливим, оскільки мешканцями будинку АДРЕСА_9 планується влаштування благоустрою на даній території.
Законом України «Про благоустрій населених пунктів» визначаються правові, економічні та організаційні засади благоустрою населених пунктів. Цей Закон спрямований на організацію належного утримання території населених пунктів. Ст.21 Закону віднесено до елементів благоустрою огорожі, як малі архітектурні форми.
Згідно ст.14 Закону об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
За приписами ст. 16 Закону на об'єктах благоустрою забороняється: виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.
Постановою Кабінету Міністрів України №870 від 30.10.2013р. затверджено перелік земляних та ремонтних робіт, для проведення яких необхідно отримати дозвіл, з якого вбачається, що для установлення нових, відновлення, ремонту та заміни існуючих малих архітектурних форм необхідно отримати дозвіл.
Крім того, за приписами пункту 5 Додатку до Тимчасових правил благоустрою м.Чернівців, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради №1489 від 03.02.2015р., самовільне розміщення, або розміщення в не відведених для цього місцях транспортних засобів є порушенням законодавства у сфері благоустрою і тягне за собою відповідальність передбачену ст.152 КУпАП.
Також відповідно до пункту 13.5. Додатку до Тимчасових правил благоустрою м.Чернівців порушення у розміщеннях тимчасових споруд (огорож) є порушенням законодавства у сфері благоустрою.
Враховуючи те, що відсутні будь-які рішення щодо передачі у власність або користування ОСОБА_3, ОСОБА_2 земельної ділянки, яка розташована між земельними ділянками АДРЕСА_8, м.Чернівців, та те, що на вказану земельну ділянку відповідачами будь-яких прав не зареєстровано, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що останні використовують земельну ділянку шляхом її самовільного зайняття.
З матеріалів справи вбачається, що спірна земельна ділянка огороджена відповідачами зі сторони не тільки своєї земельної ділянки, але і з АДРЕСА_10, що чинить перешкоди позивачу, як власнику земельної ділянки в користуванні та розпорядженні нею.
Отже, висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог є правильним. При цьому правомірним є і висновок щодо способу усунення перешкод у вигляді саме знесення (демонтажу) спірних воріт, переміщенням (евакуацією) вантажних транспортних засобів та складанням дров із зазначеної земельної ділянки, оскільки він відповідає змісту права позивача, що порушене, характеру дій відповідачів, якими воно порушене, а також наслідкам, що спричинені цим порушенням. Захист права позивача обраним ним способом сприятиме реальному відновленню його права.
Посилання апелянтів в апеляційній скарзі на те, що суд першої інстанції повинен був критично віднестися до акту обстеження земельної ділянки від 12.05.2017р., оскільки він не містить жодних графічних матеріалів, обмірів земельних ділянок, а також вихідних даних, на підставі яких було зроблено висновок про те, що земельну ділянку площею 0,02га , яка належить позивачу, самовільно зайнято ОСОБА_3, ОСОБА_2, є безпідставними, оскільки в матеріалах справи відсутні інші докази на спростування вказаних обставин.
Також відповідачами по справі не заявлялось клопотання про призначення експертизи, хоча це право було роз»яснено їм при розгляді справи судом першої інстанції. Доводи, наведені в апеляційній скарзі, фактично зводяться до переоцінки доказів та незгоди з висновками суду першої інстанції.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції, при ухваленні рішення, дотримані норми матеріального та процесуального права, рішення є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.374, ст. 375 ЦПК України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Шевченківського районного суду м.Чернівців від 24 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови. Дата складення повної постанови 23 серпня 2018 року.
Головуючий (підпис)
Судді: (підписи)
Вірно з оригіналом :