Рішення № 76014371, 14.08.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
14.08.2018
Номер справи
522/14476/17
Номер документу
76014371
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 522/14476/17 Провадження № 2/522/1842/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАІНИ

14 серпня 2018 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси, у складі :

головуючого - судді Науменко А.В.,

за участю секретаря - Полегенького В.С.

розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ», Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» про визнання дій незаконними,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_4 звернулись до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ», Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» про визнання дій незаконними.

Справа перебувала у провадженні судді Приморського районного суду м. Одеси Свяченої Ю.Б. та 08 серпня 2017 року ухвалою суду провадження по справі було відкрито.

На підставі наказу керівника апарату суду ОСОБА_6 від 26.02.2018 року № 914/18, про передачу нерозглянутих справ, автоматичним перерозподілом вказана цивільна справа передана судді Науменко А.В. для розгляду по суді.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 року №2147-VIII. Вказаним Законом вводиться в дію нова редакція Цивільно-процесуального кодексу України.

Відповідно до ч.3ст. 3 ЦПК України (в новій редакції), провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно п. 11 ч.1 Перехідних Положень (розділ ХІІ) справи, заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_4 звернулись 07 серпня 2017 року до суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ», Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» про визнання дій незаконними, який згодом уточнили та просили визнати незаконними дії Публічного акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ» щодо нарахування обсягу та плати за спожитий газ щодо позивачів в частині визначення об'єму та обсягу спожитого газу, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу, встановленому у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Коблевська буд. 45, м. Одеса та визнати незаконними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» щодо позивачів в частині нарахування плати за спожитий газ, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу встановленому у багатоквартирному будинку за адресою: Коблевська буд. 45, м. Одеса.

В обґрунтування позовних вимог позивачами зазначено, що вони проживають у багатоквартирному будинку за адресою: м. Одеса, вул. Коблевська 45. Будинок, в якому проживають позивачі, є багатоквартирним з централізованим гарячим водопостачанням та теплопостачанням. У користуванні позивачів з газових приладів знаходиться тільки газова плита, яка використовується для приготування їжі.

За адресою: вул. Коблевська буд. 45 працівниками ПАТ «Одесагаз» було, без їх відома, встановлено загальнобудинковий прилад обліку природного газу, який введено в експлуатацію з 01.11.2016 року. Починаючи з листопада 2016р. після встановлення загальнобудинкового приладу обліку природного газу ПАТ «Одесагаз» розпочало визначати об'єм та обсяг споживання позивачам за його показниками, а ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» - нараховувати позивачам оплату не за нормами споживання газу без лічильника за наявності централізованого гарячого водопостачання, встановленими Кабінетом Міністрів України, а виходячи з показників загальнобудинкового вузлу обліку газу, а саме різниця обсягів споживання природного газу усім будинком між нарахованими та фактичними обсягами споживання газу (з урахуванням показників квартирних лічильників) розподілена між споживачами, які не мають індивідуальних лічильників, пропорційно кількості зареєстрованих осіб.

Внаслідок чого розмір оплати позивачам, які не мали індивідуальних квартирних лічильників, істотно збільшився і виявився неспівмірним із оплатою, яка нараховується споживачам, квартири яких обладнано індивідуальними лічильниками газу.

Про те, що здійснення розрахунків вартості спожитого газу буде здійснюватися позивачам на підставі показань загальнобудинкового лічильника виходячи з його показників на весь будинок відповідачами проінформовано не було. Про це позивачам стало відомо при отримані рахунків за газ та послуги газопостачання ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» у лютому 2017 р. після отримання рахунків за спожитий газ.

ПАТ «Одесагаз» встановивши з власної ініціативи та без погодження з мешканцями будинковий вузол обліку, представників мешканців будинку для фіксування показників при встановленні лічильника та за результатами місяця не залучав, договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку з експлуатаційною організацією не узгоджував. Загальнобудинковий лічильник рахує газ, спожитий цілим будинком, тобто всіма побутовими споживачами а також юридичними особами та суб’єктами господарської діяльності, розташованими в будинку, на споживачів, які не мають квартирного лічильника, фактично перекладаються всі ризики по втратам газу (внаслідок витоку, поломки, несанкціонованого під`єднання до системи і т.п.) і, відповідно перекладається плата за такі втрати, при цьому вони не володіють ні правами, ні можливостями щодо виявлення та усунення таких втрат. Тому, такий лічильник газу не забезпечує і не може забезпечити облік споживання кожного окремого побутового споживача.

Розрахунки позивачам за спожитий газ, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу зроблено без урахування всіх ризиків по втратам газу, а також того, що збір інформації щодо обсягів розподіленого/спожитого побутовими споживачами, зокрема показників індивідуальних лічильників відповідачами не здійснюється, розрахунки обсягів спожитого позивачами газу виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу засновано на припущеннях та нічим не підтверджено.

Враховуючи зазначені обставини, позивачі вважають, що діями відповідачів порушено права споживачів щодо нав’язування таких умов одержання послуги, які ставлять споживачів у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, а саме, якщо при наданні послуги, від якої споживач не може відмовитись, а одержати може лише в одного виконавця, виконавець нав'язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами та/або виконавцями, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору, це є порушенням прав споживача (ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Відповідачем ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» до суду надано відзив на позовну заяву від 22 березня 2018 року в якому вони просять відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначають, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015 р., яка діяла до 01.04.2017 р. та чинної Постанови Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017 р. «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення суспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» було та на даний час є постачальником природного газу, на якого покладені спеціальні обов’язку щодо постачання природного газу побутовим споживачам. Постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2500, які є однаковими для всіх побутових споживачів і не потребують двостороннього підписання письмової форми. Фактом згоди споживача про приєднання є отримання постачальником поданої споживачем заяви приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам за встановленою формою та/або сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за природній газ. Позивачі не припинили відбір (споживання газу) з газорозподільної системи. Таким чином між позивачами та ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» укладено окремі договори постачання природного газу за адресами проживання. Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється споживачам за умови наявності вузла обліку, про цьому, побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природній газ за нормами встановленими законодавством до термінів, передбачених у ч. 1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». З листопада 2016 р. по лютий 2017 року ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» здійснювало розрахунки вартості спожитого газу на підставі об’єму кожного з них, наданого ПАТ «ОДЕСАГАЗ», який визначено відповідно до розрахунків, здійснених на підставі загальнобудинкового лічильнику. Порядок надання інформації Постачальником побутовим споживачам передбачено умовами Типового договору, ця інформація є у вільному доступі і публікується на сайті Постачальника, а також вказується у платіжних документах, які надавались Позивачу, разом із об’ємами спожитого газу. Позивачі не надали доказів, що за надання такої інформації з них вимагалась яка – нібито плата.

23 квітня 2018 року представником позивачів до суду надано відповідь на відзив, в якому представник позивачів не погоджується з викладеними у відзиві ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» запереченнями на позов та зазначає, що в зв’язку із змінами в законодавстві у 2016 році щодо набранням ПАТ «ОДЕСАГАЗ» правового статусу Оператора ГРМ, останнім було передано персональні дані позивачів та їх особові рахунки до ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» без їхньої згоди. Про розмежування повноважень між Оператором ГРМ та постачальником позивачам стало відомо після виникнення даного спору у лютому 2017 року. Такі дії відповідачів містять умови щодо спонукання споживачів на здійснення правочину без права вибору. Доказів отримання позивачами заяв – приєднань до договору ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» до суду не надали. Однак факт споживання природного газу будинком вул. Коблевська 45 не є доказом його споживання конкретним споживачем у цей час. З рахунків ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ», копії які додано до матеріалів позову вбачається, що у них зазначені показники загальнобудинкового лічильнику за весь будинок за попередній місяць та поточний місяці, а також різниця між показниками, що унеможливлювало самостійно перевірити, який об’єм спожитого газу нараховано конкретному споживачу та з чого ця сума складається взагалі. Інформація про час встановлення загальнобудинкового лічильника у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Коблевська буд. 45, м. Одеса, а також про те, що облік спожитого газу, споживачам без індивідуальних газових лічильників у цьому будинку буде здійснюватися не за передбаченими законодавством нормами споживання, а за показниками загальнобудинкового лічильника та з якого часу позивачам не надавалась, на сайті постачальника відсутня.

04 травня 2018 року до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву від ПАТ «ОДЕСАГАЗ» від 03.05.2018р. в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог Позивачам в повному обсязі. З 01 липня 2015 року ПАТ «Одесагаз», як оператор ГРМ здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу. ПАТ «Одесагаз» зазначає, що відповідно до вимог п.5 Глави 3 Розділу 6 Кодексу газорозподільних систем Позивачам, як споживачам, була надіслана заява-приєднання до умов типового договору розподілу природного газу. З заявою про припинення розподілу природного газу споживачі не звертались, таким чином вважає, що договір є таким, що підписаний. З метою недопущення зростання тарифу на розподіл природного газу НКРЕКП Постановою від 24.03.2016р. № 404 затверджено План розвитку газорозподільної системи ПАТ «Одесагаз» на 2016-2025 роки на підставі пооб’єктного переліку багатоквартирних будинків, які необхідно обладнати загальнобудинковими вузлами обліку природного газу. Згідно листа НКРЕКП від 02.06.2016 року № 5524/16.1.1/7-16 щодо забезпечення обліку природного газу у населення, зокрема шляхом встановлення загально будинкових вузлів обліку, проінформувало міські та селищні ради про необхідність сприяння газорозподільним підприємствам та проведення роз’яснювальної роботи серед населення У разі наявності загальнобудинкового вузла обліку природного газу, встановленого для ведення обліку обсягів споживання природного газу споживачами в багатоквартирному будинку або на групу будинків, визначення об’єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об’єктів здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 (у редакції від 27.01.2016р.). Постанова КМУ № 620 від 16.05.2002р. також визначає порядок проведення розрахунків між постачальниками, операторами газорозподільних систем та споживачами природного газу у разі використання загальнобудинкових вузлів обліку природного газу. Згідно п.4 Постанови КМУ № 620 від 16.05.2002р. у разі незгоди розраховуватися за спожитий природний газ за показаннями будинкового вузла обліку споживач має право встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо за своєю адресою за власні кошти. Якщо після зняття фактичних показань квартирних лічильників газу у наступних розрахункових періодах виявлено різницю між нарахованими и фактичними обсягами споживання газу (з урахуванням показань квартирних лічільників), вона розподіляється між споживачами, які не мають квартирних лічильників, пропорційно кількості зареєстрованих осіб. Лічильник встановлений у багатоквартирному будинку за адресою: м. Одеса, вул. Коблевська 45 є комерційним для взаєморозрахунків між постачальником, оператором газорозподільних систем та споживачів. Згідно п. 5.5 Договору якщо об’єкт споживача розміщений в багатоквартирному будинку, що обладнаний загальнобудинковим лічильником газу, визначення об’єму розподіленого та спожитого природного газу за споживачем здійснюється з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 (у редакції від 27.01.2016р.). Відповідно до п.4 постанови Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 було врегульовано договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузлу обліку та квартирних лічильників газу з КП «ЖКС «Порто-Франківський»», який є експлуатаційною організацією будинку № 5 за адресою: вул. Коблевська 45. Починаючи з 01.11.2016р. за адресою вул. Коблевська 45 обсяги спожитого природного газу розподілено між споживачами, що не мають квартирних лічильників пропорційно кількості осіб зареєстрованих у квартирах., у тому числі Позивачі до початку встановлення ними квартирних лічильників газу.

02 липня 2018 року до канцелярії суду надійшла відповідь на відзив ПАТ «ОДЕСАГАЗ» від 03.05.2018р. за підписом представника позивачів згідно якої, позивачі з запереченнями викладеними у відзиві позивачі не погоджуються, їх не визнають. Покладання обов’язків з проведення роз’яснювальної роботи серед населення з питань встановлення загальнобудинкових лічильників на міські та селищні ради Договором не передбачено, не надано доказів вчасного та повного інформування позивачів про те, що здійснення розрахунків вартості спожитого газу буде здійснюватися їм на підставі показань загальнобудинкового лічильника встановленому у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Коблевська буд. 45, м. Одеса виходячи з його показників на весь будинок відповідачами не надано. У Типовому договорі про постачання природного газу, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2500 пункт 5.5 відсутній. Також не має іншого пункту відповідного змісту. Багатоквартирний будинок за адресою вул. Коблевська 45 знаходиться в управлінні та на обслуговуванні МП «Ренесанс- 92» (зараз ЖУФ «Ренесанс» ЛТД -92 (ДП)) з 1994 року, договірних відносин між ПАТ «Одесагаз» та ЖУФ «Ренесанс» ЛТД -92(ДП) щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку не має. КП ЖСК «Портофранківський» не є власником (співвласником) багатоквартирного будинку за адресою: вул. Коблевська 45, у будинку не має квартир чи нежитлових приміщень, договір про надання послуг з утримання будинку з ним співвласниками будинку не укладався, розрахунки на утримання будинку з ним не здійснюються, та не є балансоутримувачем або управителем будинку, та відповідно не має повноважень щодо узгодження з ПАТ «Одесагаз» договірних умов щодо зняття показників загальнобудинкового вузла обліку природного газу та підписання акту щодо його приймання в експлуатацію. Акти про зняття показників загальнобудинкового вузлу обліку, які додано до відзиву від 04.05.2018р. здійснювалось ПАТ «Одесагаз» без зняття та фіксації показань квартирних лічильників газу без присутності представника експлуатаційної організації, збір інформації щодо обсягів розподіленого/спожитого побутовими споживачами, зокрема показників індивідуальних лічильників не здійснюється взагалі. Роботи з обслуговування та поточного ремонту будинкової газотранспортної мережі багатоквартирного будинку за адресою вул. Коблевська 45 на протязі тривалого часу не здійснювались. В відзиві ПАТ «Одесагаз» наведено розрахунки розподілу обсягу спожитого природного газу між споживачами, що не мають квартирних лічильників пропорційно кількості осіб зареєстрованих у квартирах, а саме: листопад 2016 р. – 15 осіб; грудень 2016 р.- 15 осіб; січень 2017р. – 16 осіб; лютий 2017 р. – 16 осіб; березень 2017 р. -16 осіб; квітень 2017 р. – 11 осіб. Із листа ЖУФ «Ренесанс» ЛТД -92 (ДП) вих.66 від 26.06.2018 р. вбачається, що в будинку за адресою вул. Коблевська 45 усього 16 квартир. Кількість особистих рахунків – 23. Кількість мешканців – 35 осіб. Крім цього у будинку розташовано 4 нежитлових приміщення, в яких знаходиться кафе, офіс туристичної агенції та спа-салон «Аспазія». У нежитлових приміщеннях мешканців – фізичних осіб не зареєстровано, але це не означає, що природний газ не споживається в цих приміщеннях для комерційних потреб (хамам, комерційне приготування їжі тощо) чи опалення. Особисті рахунки відкрито на кожного споживача, а не на весь будинок. Таким чином, встановлення загальнобудинкового вузлу обліку в процесі споживання газу не відображає фактичного споживання кожним споживачем багатоквартирного будинку окремо. Встановити математично правильність розрахунку спожитого газу між споживачами у яких є індивідуальні лічильники та у яких не має таких лічильників, виходячи з кількості осіб, що зареєстровано у квартирі є неможливим.

У судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав та обставин, викладених у позові.

Представники ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» та ПАТ «ОДЕСАГАЗ» в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, просили відмовити у їх задоволенні з урахуванням підстав, викладених у запереченнях.

Вислухавши учасників справи, які з'явились до судового засідання, та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 (кв.11), ОСОБА_2 (кв.2), ОСОБА_5(кв.4), ОСОБА_4 (кв.3) проживають у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Коблевська буд. 45, м. Одеса.

На ім’я позивачів, як споживачів газу, оформлено особовий рахунки: ОСОБА_1 (особовий рахунок № 10162612), ОСОБА_2 (особовий рахунок № 10162612), ОСОБА_5(особовий рахунок № 10162496), ОСОБА_4 (особовий рахунок № 101625562). На час виникнення спірних правовідносин індивідуальні лічильники газу у позивачів не були встановлені.

Будинок за адресою: вул. Коблевська буд. 45, м. Одеса знаходиться в управлінні та на обслуговуванні МП «Ренесанс- 92» (зараз ЖУФ «Ренесанс» ЛТД -92 (ДП)) з 1994 року, що підтверджується рішенням Одеської міської ради № 922 від 17.07.1994 р. договором від імені Одеської міської ради в особі Управління житлово-комунального господарства, договором про надання послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій від 01.04.2017 р. Між ЖУФ «Ренесанс» ЛТД -92 (ДП) та мешканцями будинку (власниками житлових та нежитлових приміщень) укладено індивідуальні типові договори на обслуговування будинку та прибудинкової території.

Працівниками ПАТ «Одесагаз» за адресою: вул. Коблевська буд. 45 було встановлено загальнобудинковий прилад обліку природного газу, який введено в експлуатацію з 01.11.2016 року. Договір про зняття показників загальнобудинкового вузла обліку природного газу від 01.11.2016 р. був укладений між ПАТ «Одесагаз» та КП ЖСК «Портофранківський».01.10.2016 р. між ПАТ «Одесагаз» та КП ЖСК «Портофранківський» було складено та підписано акт приймання загальнобудинкового вузла обліку природного газу в експлуатацію.

З листопада 2016р. після встановлення ПАТ «Одесагаз» розпочало визначати об'єм та обсяг споживання позивачам за його показниками, а ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» почало здійснювати облік спожитого газу споживачам у яких в квартирах відсутні індивідуальні лічильники, за показниками загальнобудинкового лічильника. Про це позивачам стало відомо при отриманні рахунків у лютому 2017 року.

Судом встановлено, що про встановлення загальнобудинкового лічильника у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Коблевська буд. 45, м. Одеса також про те, що облік спожитого газу, споживачам без індивідуальних газових лічильників у цьому будинку буде здійснюватися не за передбаченими законодавством нормами споживання, а за показниками загальнобудинкового лічильника та з якого часу позивачів відповідачами проінформовано не було.

За змістом статті 1 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» споживачі природного газу - фізичні особи (населення), фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.

Згідно з положеннями частини першої статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку для населення, що проживають у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року. Суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу.

У разі не встановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України. (положення ч. 1 ст. 6 Закону).

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року прийнято постанову N 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», яку зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за N 1379/27824.

Так, абз.7 п. 3 гл.4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем було викладено в наступній редакції: "Якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу, відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу, фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу."

Судом встановлено, що від встановлення індивідуальних лічильників газу за рахунок Оператора ГРМ позивачі не відмовлялись.

Встановлення загальнобудинкових вузлів обліку передбачено Кодексом газорозподільних систем, затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року № 2494, а порядок проведення розрахунків встановлений Постановою Кабінету міністрів від 27 січня 2016 року № 46.

У разі наявності вузла обліку природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об’єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об’єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620.

Пунктом 4 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 року № 46) передбачено, що ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.

Встановлення будинкового вузла обліку, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку.

Власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків) (далі - експлуатаційна організація), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобов’язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі - квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. У разі не врегулювання зазначених питань газопостачання такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено відповідно до законодавства.

У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

Пунктом 6 цього ж Положення передбачено, що зняття та фіксація показань будинкового вузла обліку на будинок чи групу будинків та квартирних лічильників газу (за їх наявності) здійснюються представниками оператора газорозподільної системи та експлуатаційної організації щомісяця відповідно до узгоджених між сторонами договірних відносин щодо зняття показань будинкового вузла обліку та квартирного лічильника газу. Під час зняття показань можуть за бажанням бути присутні представники відповідних державних органів, мешканні будинку.

Загальнобудинковий вузол обліку природного газу встановлений за адресою: вул. Коблевська буд. 45, м. Одеса за ініціативою ПАТ «Одесагаз», однак договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі-квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку не врегульовані між ЖУФ «Ренесанс» ЛТД -92 (ДП)) та відповідачем.

Доказів щодо того, що зазначений будинок знаходиться на балансі КП ЖСК «Портофранківський» судом не встановлено.

Договори між окремими побутовими споживачами (власниками квартир, не обладнаних квартирними лічильниками газу) та відповідачами, зокрема щодо встановлення загальнобудинкового лічильника та проведення оплати за показниками такого лічильника, також не укладалися.

Зняття та фіксація показників загальнобудинкового лічильника здійснювалась особисто представниками ПАТ «Одесагаз» без присутності представника експлуатаційної організації, про що зазначено у актах зняття показників загальнобудинкового вузлу обліку газу від 01.12.2016 р., 29.12.2016р., 01.02.2017 р., 01.03.2017 р. При цьому фіксація показань квартирних лічильників газу взагалі ні разу не здійснювалась.

Зважаючи на зазначене, обсяг газу та розмір оплати, які відповідачі пред’явили для оплати позивачам на підставі даних загальнобудинкового лічильника є безпідставними та необґрунтованими.

Встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу в процесі споживання газу не відображає фактичного споживання газу кожним споживачем багатоквартирного будинку окремо, що породжує нарахування сум за споживання газу, який насправді не використовується споживачем.

Отже, якщо у побутового споживача не встановлено індивідуального лічильника, то в даному випадку відбувається математичний розрахунок спожитого газу оператором газорозподільної системи між споживачами, у яких є квартирні лічильники газу та у яких немає таких лічильників, а отже неможливо встановити та перевірити правильність такого розрахунку.

Відповідно до чинного законодавства оплата за спожитий газ в такому випадку здійснюється відповідно до норми споживання, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203, в розмірі 4,4 кубометрів газу на одну зареєстровану особу.

Відповідно до п.п.3, 4, 7 ч.1ст.21 Закону України «Про захист прав споживачів» крім інших випадків порушень прав споживачів, які можуть бути встановлені та доведені виходячи з відповідних положень законодавства у сфері захисту прав споживачів, вважається, що для цілей застосування цього Закону та пов’язаного з ним законодавства про захист прав споживачів права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги нав’язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціну продукції визначено неналежним чином.

З аналізу матеріалів справи та норм права вбачається, що в даному випадку порушуються права позивача та призводять до невідповідності умов договору на постачання природного газу між побутовими споживачами та газорозподільною компанією, яким передбачається, що кошти сплачуються споживачем тільки за той газ, який він дійсно спожив.

Зважаючи на зазначене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог позивачів про визнання незаконними дії ПАТ «ОДЕСАГАЗ» щодо нарахування обсягу та плати за спожитий газ щодо позивачів в частині визначення об'єму та обсягу спожитого газу, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу та ТОВ «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» щодо позивачів в частині нарахування плати за спожитий газ, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу встановленому у багатоквартирному будинку за адресою: Коблевська буд. 45, м. Одеса

Керуючись ст. ст.12 , 13 , 76 ,77 , 141 , 259 ,263 , 264 , 265 , 268 ,272 ,273 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ПАТ « ОдесаГаз», ТОВ «ОдесаГаз-Постачання» про визнання дій незаконними – задовольнити.

Визнати незаконними дії Публічного акціонерного товариства «ОДЕСАГАЗ» щодо нарахування обсягу та плати за спожитий газ щодо споживачів ОСОБА_1 (особовий рахунок № 10162612), ОСОБА_2 (особовий рахунок № 10162612), ОСОБА_5 (особовий рахунок № 10162496), ОСОБА_4 (особовий рахунок № 101625562) в частині визначення об'єму та обсягу спожитого газу, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу, встановленому у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Коблевська, буд. 45, м. Одеса.

Визнати незаконними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ» щодо споживачів ОСОБА_1 (особовий рахунок № 10162612), ОСОБА_2 Аркадіїни (особовий рахунок № 10162612), ОСОБА_5 (особовий рахунок № 10162496), ОСОБА_4 (особовий рахунок № 101625562) в частині нарахування плати за спожитий газ, виходячи із показників загальнобудинкового вузлу обліку газу встановленому у багатоквартирному будинку за адресою: вул. Коблевська, буд. 45, м. Одеса.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлений 22 серпня 2018 року.

Суддя А.В.Науменко

14.08.18